Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 72
  1. #31
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.830
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Συμφωνουμε.. εδω και αρκετο καιρο εχουμε ανοιξει ενα θρεντ για να συζητησουμε την συνταξη μιας επιστολης που θα απευθυνεται σε ΕΕΤΤ ή Υπουργεια και θα εχει ως στοχο την προστασια του χρηστη / καταναλωτη.. αλλα σε παρακαλω δες τι συμμετοχη εχει... αν ολοι αυτοι που γκρινιαζουν (και μας βγαινει το ονομα ως forum γκρινιαρηδων) ειχαν ξοδεψει το 1% της ενεργειας τους δημιουργικα, θα ειχαμε αλλαξει πολλα.

  2. #32
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8,9,ΚΑΘΟΛΟΥ
    ISP
    Forthnet
    Router
    thomson tg585
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 34.5(dB)
    ΣΩΣΤΟΣ......ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΤΟΤΕ.......μας αξιζει η ταλαιπωρια

  3. #33
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αφου διαβασα τα προγουμενα ποστ ρωταω εγω ο ασχετος που γκρινιαζω χωρις να ξερω τιποτα απο adsl και ιντερνετ και υποβιβαζω και την ποιοτητα του φορουμ οι μεγαλες και σοβαρες εταιριες (παροχοι) αφου για το att και την αποσταση απο τα dslam δεν μπορουν να κανουν τιποτα για ολα τα αλλα προβληματα γιατι δεν μπορουν να κανουν τιποτα το χαμηλο snr που δεν οφειλεται sto att π.χ, οπως και κατι αλλο σοβαρο αφου εγω θελω να υπογραψω ενα συμβολαιο με μια χ εταιρια γιατι αυτη η εταιρια να μην ερχεται σπιτι μου με τα μηχανηματα της και ναμου ελεγχει την γραμμμη και σαν σοβαρη εταιρια που ειναι να μου λεει κυριε η γραμμη σας σηκωνει π.χ 10mbps για να μην εχετε προβληματα, θελεται το πακετο 24/1 και να πιανεται 10 η θελετε το πακετο 6/1? και να καταργηθει το παραμυθι εως 24.και απο την αλλη γιατι να τους βγαλω δικιο οταν επι τρεις βδομαδες με κοροιδεουν οτι θα φτιαξουν το προβλημα μου και μου λενε οτι αποκατασταθηκε επειδη με πηραν σπιτι τηλ. και τους ακουγα?ζητησα να εχω ταχυτητα 24?οχι γιατι δεν γινεται, ζητησα μου αποκαταστησουν το προβλημα και αυτοι τι κανουν με κοροιδευουν και οι γκρινιαρηδες που λετε γιαυτο ερχονται εδω στο φορουμ για να μαθουν γιατι δεν εχουν 24 εγω τωρα γιατι να μην γκρινιαξω για την περιπτωση μου?αυτοι που περιμενουν 30-40 λεπτα αναμονης για να τους μιλησουν στο τηλεφωνο,αυτοι που ακουνε χαζες απαντησεις απο την Τ.Υ και δεν εχουν τηλεφωνο και ιντερνετ για καποιο διαστημα γιατι να μην γκρινιαξουν?τους πληρωνω κυριοι και δεν ζητησα τιποτα τζαμπα και εχουν υποχρεωση να μου το προσφερουν και να κανουν οτι ανθρωπινος δυνατο γιαυτο.

  4. #34
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8,9,ΚΑΘΟΛΟΥ
    ISP
    Forthnet
    Router
    thomson tg585
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 34.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ANONYMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου διαβασα τα προγουμενα ποστ ρωταω εγω ο ασχετος που γκρινιαζω χωρις να ξερω τιποτα απο adsl και ιντερνετ και υποβιβαζω και την ποιοτητα του φορουμ οι μεγαλες και σοβαρες εταιριες (παροχοι) αφου για το att και την αποσταση απο τα dslam δεν μπορουν να κανουν τιποτα για ολα τα αλλα προβληματα γιατι δεν μπορουν να κανουν τιποτα το χαμηλο snr που δεν οφειλεται sto att π.χ, οπως και κατι αλλο σοβαρο αφου εγω θελω να υπογραψω ενα συμβολαιο με μια χ εταιρια γιατι αυτη η εταιρια να μην ερχεται σπιτι μου με τα μηχανηματα της και ναμου ελεγχει την γραμμμη και σαν σοβαρη εταιρια που ειναι να μου λεει κυριε η γραμμη σας σηκωνει π.χ 10mbps για να μην εχετε προβληματα, θελεται το πακετο 24/1 και να πιανεται 10 η θελετε το πακετο 6/1? και να καταργηθει το παραμυθι εως 24.και απο την αλλη γιατι να τους βγαλω δικιο οταν επι τρεις βδομαδες με κοροιδεουν οτι θα φτιαξουν το προβλημα μου και μου λενε οτι αποκατασταθηκε επειδη με πηραν σπιτι τηλ. και τους ακουγα?ζητησα να εχω ταχυτητα 24?οχι γιατι δεν γινεται, ζητησα μου αποκαταστησουν το προβλημα και αυτοι τι κανουν με κοροιδευουν και οι γκρινιαρηδες που λετε γιαυτο ερχονται εδω στο φορουμ για να μαθουν γιατι δεν εχουν 24 εγω τωρα γιατι να μην γκρινιαξω για την περιπτωση μου?αυτοι που περιμενουν 30-40 λεπτα αναμονης για να τους μιλησουν στο τηλεφωνο,αυτοι που ακουνε χαζες απαντησεις απο την Τ.Υ και δεν εχουν τηλεφωνο και ιντερνετ για καποιο διαστημα γιατι να μην γκρινιαξουν?τους πληρωνω κυριοι και δεν ζητησα τιποτα τζαμπα και εχουν υποχρεωση να μου το προσφερουν και να κανουν οτι ανθρωπινος δυνατο γιαυτο.
    σωστος.....συν οτι παιρνουν και τηλεφωνα στα σπιτια και ταζουν λαγους με πετραχειλια οταν ειναι να σε βαλουν στο κλουβι. και πριν καποιοι πουν διαβαστε τι υπογραφετε να σας θυμησω οτι καποιες εταιριες θεωρουν την κληση και την καταγραφη αυτης ως υπογραφη-εξουσιοδοτηση, ο αδερφος μου την πατησε ετσι και εδωσε 35 ευρω στον οτε ως επαναφορα στο δυκτιο διοτι η οντελεκομς χρησημοποιησε με το τεχνασμα οτι θα εστελνε με φαξ τους ορους να τους διαβασει και τον εβαλε στο δικτιο της.το κακο ειναι οτι ο ΟΤΕ αποδεχτηκε την μεταφορα με αυτο τον τροπο.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-03-2003
    Περιοχή
    Greece - Athens
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    ?(dB) / ?(dB)
    συμφωνω σε οσα ειπωθηκαν,
    ναι οντος η εεττ στην πραξη παρακολουθει την ευρυθμη λειτουργεια ολων, και
    δεν ασχολειτε με το καθε παραπονο του καθε χρηστη. αρκειτε μονο στην ζητηση εξηγεισεων βαση του διαιωματος-υποχρεωσης ελεγχου που εχει.
    λαμβανει γνωση ομως και πρεπει να συνεχισει να λαμβανει γνωση του καθε προβληματος ετσι ωστε αν αυτα
    ειναι διαδεδομενα σε μεγαλο βαθμο να προχωρει σε συνολικη ρυθμιση ή να τιμωρισει αν προκειτε για κατι που δεν τειρειτε.
    απο προσωπικη εμπειρια οποτε απευθυνθηκα σε αυτη ειχα αμεσοτατη εξυπηρετηση ενω πριν
    ειτε με αγνοουσαν ειτε μου εδειναν μια τυπικη απαντιση ειτε κολυσιεργουσαν. εχω ξεχωριστο αρχειο απο επιστολες, που ασχετα αν πειρα ή οχι τις ζητουμενες εξηγησεις η ουσια ειναι οτι εξυπηρετηθηκα σωστα.
    απο κει και περα ναι υπαρχουν και οι φορεις που αναφερθηκαν, τους προτινει και η ιδια η εεττ αλωστε για να βρει καθε χρηστης μεμονομενα το δικιο του και ισος και να αποζημιωθει.
    ουτος η αλλος η ιδια δεν μπορει να επιδικασει κατι προς οφελος καπιου χρηστη, μονο να ελεξει μπορει αφου δεν υπαρχει καμια ρητρα υπερ του καταναλωτη, ειναι υπερ του καθε παροχου εναντι στο οτε κτλ.

    τωρα οσον αφορα τα πακετα κτλ.
    υσχιει οτι υπογραφουμε. ας διαβασει ο καθενας μας την συμβαση του.
    το σιγουρο ειναι οτι καποιοι οροι δεν τηρουντε. αλλες φορες ειναι προς οφελος μας κι αλλες οχι.
    το να σε υποβιβασει σε αλλο εμπορικο πακετο την στιγμη που δεν υπαρχει τετοιος ορος ειναι αντιθετο στη συμβαση. να σου προτινει ναι. να σου εχει ορο οτι αν δεν πιασει ενα minimum σταθεροτητας και ταχυτητας
    να εχει δικαιωμα να σου πει ή πανε παρακατω ή δεν μπορω να σε εξυπηρετησω ναι.
    οταν ομως στην περιπτωση της hol εχει δυο ανεξαρτητα πακετα που δεν τα συνδεει με καπιον ορο στην συμβαση ωστε να μπορει να σου κανει υποβιβαση ΤΟΤΕ δεν μπορει να σου κανει αν δε το επιλεξεις.
    σου εχει μεν ορο αν δεν ικανοποιηθεις απο την τελικη ταχυτητα με βαση αυτη που αιτηθηκες να φυγεις αζημιως αλλα ως εκει.
    κι επισεις εχει τον ορο οτι υποχρεουτε να καταβαλει καθε προσπαθεια ευρυθμης λειτουργειας και λυσης προβληματων που αναφερει ο χρηστης κι εφοσον παντα εναποκειτε σ αυτην.

    εδω διαφονουμε τωρα τελευταια κι εχει γινει ολο το σουσουρο.



    .......το χαμηλο snr ειναι στην πλειοψηφεια των περιπτωσεων προβλημα εξω απο την ευθυνη του παροχου.
    για την αποσταση att και το θορυβο snr στην πραξη πολυ λιγα πραγματα μπορουν να κανουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος player74 : 17-03-08 στις 11:39.

  6. #36
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εγω λεω να αλλαξει το σλογκαν της χολ: (εως 24 αν εισαι κ....φαρδος)

  7. #37
    Εγγραφή
    02-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5991/909
    ISP
    OTEnet
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    7,9(dB) / 8,5(dB)
    Αρχικά καλησπέρα σας,

    Έχω καιρό να ποστάρω κάτι...αλλά η κουβέντα σας είναι πολύ ενδιαφέρουσα και θα ήθελα να παράθέσω και εγώ το σχόλιό μου.
    Είμαι και εγώ από τους πελάτες της hol στο 24/1. Τα προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζω είναι αρκετά και συνεχή...
    Το θέμα μας όταν μας ζητάνε "λίγη βοήθεια", θεωρώ, οτι δεν είναι αν όλοι μπορούμε, πρέπει ή θέλουμε να μάθουμε το τι σημαίνει adsl, θέμα το οποίο άλλοι χρήστες όπως πχ ο aa144 κατέχουν αρκετά καλά. Το οτι πίνω γάλα δεν σημαίνει οτι πρέπει να μάθω να αρμέγω αγελάδες...έτσι? ΘΕΛΩ όμως το γάλα μου να μην είναι ληγμένο όταν το πίνω, ΘΕΛΩ να έχει όλα τα θρεπτικά συστατικά τα οποία αναγράφονται ΚΑΙ διαφημίζονται στο κουτί του...σωστά? Κατά τον ίδιο τρόπο θα ήθελα να μπορώ αν όχι να αξιοποιώ στο μέγιστο δυνατό την ταχύτητα της σύνδεσής μου, τουλάχιστον να έχω μια σταθερή και αξιόπιστη παροχή. Θεωρώ οτι αυτό δεν είναι και δεν πρέπει να είναι δικό μου πρόβλημα να καταλάβω γιατί δεν παίζει η σύνδεσή μου...να κόψουν τον λαιμό τους να παίξει, δουλειά τους είναι...δεν πληρώνομαι για να ασχολούμαι με την hol.
    Όπως και να χει, απλά αναφέρω οτι αντιμετωπίζω πολλές και διαρκείς αποσυνδέσεις από το fritz το οποίο το λειτουργώ σαν router σε 2 Pc με ασύρματες κάρτες linksys. Τα παλικάρια στην hol είναι πολύ εξυπηρετικά και μου πρότειναν αν συνεχιστούν τα προβλήματα να μου αντικαταστήσουν το fritz μου...είδομεν

    Τέλος θα ήθελα να θέσω ένα θέμα το οποίο αφορά τις απαντήσεις οι οποίες κατά καιρούς παίζουν στο forum...καλό είναι να απαντάμε σε αυτό το οποίο μας ρωτάνε υπό τις δεδομένες συνθήκες...
    Το παλικάρι θέλει να παίξει η 24 του, ΔΕΝ θέλει να του πούμε "βάλε 6αρα","άλλαξε πάροχο",
    "άλλαξε κούρεμα" και τα συναφή...αν ήθελε να βάλει 6αρα θα ρώταγε "πως να βάλω 6αρα"

    χαίρετε

  8. #38
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.830
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nik_bel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παλικάρι θέλει να παίξει η 24 του, ΔΕΝ θέλει να του πούμε "βάλε 6αρα","άλλαξε πάροχο",
    "άλλαξε κούρεμα" και τα συναφή...αν ήθελε να βάλει 6αρα θα ρώταγε "πως να βάλω 6αρα"
    Ας μετακομισει διπλα στον ΟΤΕ. Ετσι δουλευει το ADSL. Αν δεν το ξερε, ας προσεχε. Αυτη ειναι η απλη, κρυα, καταναλωτικη λογικη. Αμα δεν ξερεις τι αγοραζεις και τα ποιοτικα χαρακτηριστικα του, τοτε κακως διαμαρτυρεσαι. Αυτο ισχυει για ολες τις αγορες και προϊοντα - συμπεριλαμβανομενου του γαλατος. Καποιος μπορει να βολευεται με "απλο γαλα" στο οποιο δεν κοιταει ουτε την ημερομηνια ληξης (ευελπιστει ο μαγαζατορας να μην εχει στο ραφι το ληγμενο), αλλος να κοιταει απ'τα τα λιπαρα, τη χωρα παραγωγης εως το βαθμο παστεριωσης κτλ. Οπως καταλαβαινεις οταν εχεις καταναλωτες τοσο διαφορετικων ταχυτητων, υπαρχει ενα θεμα.

    Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.. παλαιοτερα ειχαμε dialup γραμμες. Και εκει το bandwidth ηταν πραγματικα κρισιμο γιατι οι σελιδες κανανε ωρες να φορτωσουν (3-5 kbyte/sec σε σχεση με 100-2500 σήμερα). Ολοι πουλαγανε dialup συνδεσεις 56Κbps.. Εχεις αναρωτηθει ποτε, αφου κανενας δεν τα επιανε, γιατι δεν υπηρχε μαζικο προβλημα σε στυλ "ααααα...ουυυυυ... με εξαπααατηηησαααααν... πιανω μονο 40 kbps" ???

    Εχουν βρει ολοι και γκρινιαζουν, και γκρινιαζουν. Αν δεν ξερουν τι αγοραζουν, να μαθουν. Ειναι το ελαχιστο χρεος που εχουν πρωτα ως προς τον εαυτο τους και την τσεπη τους για καθε αγορα στην οποια προβαινουν. Αν πουνε "ααα δεν εχω χρονο να το ψαξω", ας ρωτησουν τουλαχιστον καποιον αλλο που ξερει. Ή εστω ας διαβασουν τις συμβασεις που υπογραφουν ωστε να ρωτησουν "γιατι εδω λεει ετσι?". Αν δε κανουν ουτε αυτα τα βασικα, τοτε η αγορα μετατρεπεται σε τζογος και η εκκληση σε βοηθεια προς αλλα ατομα μετατρεπεται σε εκμεταλλευση. Σε στυλ "εγω δεν εχω χρονο ουτε καν να κοιταξω τι αγοραζω, αλλα ζηταω / απαιτω απ'τους αλλους να το κανουν για μενα" - κατοπιν εορτης, και με attitude ανεπιδεκτου μαθησεως. Αυτο ειναι καφριλα. Δλδ να καθεσαι να εξηγεις στον αλλο και να επιμενει πχ "με ριξανε, μου κανανε με ρανανε - θα τους ξεσκισω, λες βλακειες" και τετοια - ενω οι ιδιοι εχουν αμελησει τα καταναλωτικα τους καθηκοντα (εξεταση αγορας, προϊοντος, ενημερωση, αγορα, ελεγχος συμβασης κτλ) σε πρωτο σταδιο.

  9. #39
    Εγγραφή
    27-03-2003
    Περιοχή
    Greece - Athens
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    ?(dB) / ?(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nik_bel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παλικάρι θέλει να παίξει η 24 του, ΔΕΝ θέλει να του πούμε "βάλε 6αρα","άλλαξε πάροχο",
    "άλλαξε κούρεμα" και τα συναφή...αν ήθελε να βάλει 6αρα θα ρώταγε "πως να βάλω 6αρα"

    χαίρετε
    δεν υπαρχει θελει να πεξει η 24αρα του, για να την πιασεις πρεπει αν εισε πολυ τυχερος.
    υπαρχει θελει να πεξει το μεγιστο που μπορει να πιασει εχοντας σταθεροτητα.
    το θεμα ειναι οτι προσπαθουν να σε πανε στο χαμηλο πακετο πολυ ευκολα αντι να κοιταξουν με λγη προσπαθεια και συνεργασια μηπως μπορουν να βελτιωσουν την κατασταση κανοντας καποιες ρυθμισεις και δινοντας χρησιμες στην κυριολεξια συμβουλες.

  10. #40
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Περιοχή
    Ανω Λιόσια
    Μηνύματα
    1.692
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μετακομισει διπλα στον ΟΤΕ. Ετσι δουλευει το ADSL. Αν δεν το ξερε, ας προσεχε. Αυτη ειναι η απλη, κρυα, καταναλωτικη λογικη. Αμα δεν ξερεις τι αγοραζεις και τα ποιοτικα χαρακτηριστικα του, τοτε κακως διαμαρτυρεσαι. Αυτο ισχυει για ολες τις αγορες και προϊοντα - συμπεριλαμβανομενου του γαλατος. Καποιος μπορει να βολευεται με "απλο γαλα" στο οποιο δεν κοιταει ουτε την ημερομηνια ληξης (ευελπιστει ο μαγαζατορας να μην εχει στο ραφι το ληγμενο), αλλος να κοιταει απ'τα τα λιπαρα, τη χωρα παραγωγης εως το βαθμο παστεριωσης κτλ. Οπως καταλαβαινεις οταν εχεις καταναλωτες τοσο διαφορετικων ταχυτητων, υπαρχει ενα θεμα.

    Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.. παλαιοτερα ειχαμε dialup γραμμες. Και εκει το bandwidth ηταν πραγματικα κρισιμο γιατι οι σελιδες κανανε ωρες να φορτωσουν (3-5 kbyte/sec σε σχεση με 100-2500 σήμερα). Ολοι πουλαγανε dialup συνδεσεις 56Κbps.. Εχεις αναρωτηθει ποτε, αφου κανενας δεν τα επιανε, γιατι δεν υπηρχε μαζικο προβλημα σε στυλ "ααααα...ουυυυυ... με εξαπααατηηησαααααν... πιανω μονο 40 kbps" ???

    Εχουν βρει ολοι και γκρινιαζουν, και γκρινιαζουν. Αν δεν ξερουν τι αγοραζουν, να μαθουν. Ειναι το ελαχιστο χρεος που εχουν πρωτα ως προς τον εαυτο τους και την τσεπη τους για καθε αγορα στην οποια προβαινουν. Αν πουνε "ααα δεν εχω χρονο να το ψαξω", ας ρωτησουν τουλαχιστον καποιον αλλο που ξερει. Ή εστω ας διαβασουν τις συμβασεις που υπογραφουν ωστε να ρωτησουν "γιατι εδω λεει ετσι?". Αν δε κανουν ουτε αυτα τα βασικα, τοτε η αγορα μετατρεπεται σε τζογος και η εκκληση σε βοηθεια προς αλλα ατομα μετατρεπεται σε εκμεταλλευση. Σε στυλ "εγω δεν εχω χρονο ουτε καν να κοιταξω τι αγοραζω, αλλα ζηταω / απαιτω απ'τους αλλους να το κανουν για μενα" - κατοπιν εορτης, και με attitude ανεπιδεκτου μαθησεως. Αυτο ειναι καφριλα. Δλδ να καθεσαι να εξηγεις στον αλλο και να επιμενει πχ "με ριξανε, μου κανανε με ρανανε - θα τους ξεσκισω, λες βλακειες" και τετοια - ενω οι ιδιοι εχουν αμελησει τα καταναλωτικα τους καθηκοντα (εξεταση αγορας, προϊοντος, ενημερωση, αγορα, ελεγχος συμβασης κτλ) σε πρωτο σταδιο.
    Aπλα να συμπηρώσω ότι όλοι όσοι γράφουμε εδώ μέσα το κάνουμε από χόμπι και όχι γιατί μας πληρώνει ο ενας και ο άλλος πάροχος.

  11. #41
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    KAI ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΦΙΛΕ ΜΟΝΤΕΡΑΤΟΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΑ?ξερεις ποσο καιρο πριν εκατσα και εψαξα να μαθω τι ειναι adsl πριν βαλω τη χολ?ξερεις ποσο καιρο πριν ενεργοποιηθω περιπλανιομου στα διαφορα ποστ του εδω φορουμ χωρις να ειμαι μελος για να καταλαβω τι ειναι attenuation,snr,adsl,db και διαφορα αλλα γυρω απο τη τεχνολογια adsl?ειναι ανηθικο και προσβλητικο να λες οτι αυτοι εδω μεσα που μενουν χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ για χ διαστημα και χωρις να ξερουν ποτε θα εχουν αυτα που πληρωνουν ειναι γκρινιαρηδες και ανιδεοι.γιατι?επειδη ετσι μπορει να μας ειπαν καποιοι ειδημονες απο καποιες εταιριουλες?τι αλλο θα ελεγαν αυτοι οτι εχουμε δικιο?εγω π.χ που ειμαι τρεις βδομαδες σχεδον χωρις τηλεφωνο μαλλον θα πρεπει να τους ζητησω και συγνωμη .και τι σχεση εχουν τα ποιοτικα χαρακτηριστικα του adsl με την κοροοιδια και την αδιαφορια προς ΚΑΘΕ ΚΑΗΜΕΝΟ απο καθε εταιριουλα που μονος σκοπος της ειναι να τα παρει και ας τους να γκρινιαζουν σε οποιο φορουμ γουσταρουν?μηπως εσυ εισαι ενας απο το μικρο ποσοστο των τυχερων που δε τη συναντησε αυτη την κοροιδια,εμεις παλι οχι.40 λεπτα περιμενα στο κινητο για να τους πω οτι δεν εχω τηλεφωνο και ξερεις τι μου απαντησαν πριν προλαβω να πω τιποτε?λογω υπερβολικου φορτου εργασιας δεν προλαβαινουμε να σας εξυπηρετησουμε και μου το εκλεισαν.ΑΛΗΤΕΙΑ.

  12. #42
    Εγγραφή
    27-03-2003
    Περιοχή
    Greece - Athens
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    ?(dB) / ?(dB)
    μη πεζουμε τωρα. αν πραγματικα ειχες ψαξει θα ειχες βρει την απαντηση και δεν θα ειχες ποσταρει ανηγοντας αυτο το νημα.
    γιατι εχει χιλιοειπωθει κι απαντηθειντο θεμα snr, att, συγρονισμου, ταχυτητας και ολα τα σχετικα.
    κανεις απο τους νεοφερμενους δεν κοιτα ουτε ψαχνει και καθε τρεις και λιγο ανοιγει νεο νημα για το ιδιο πραγμα. και σε ολα τα γενικα νηματα των isp οχι μονο στης hol.
    το att εχει να κανει με την αποσταση σου απο το dslam, κοινος το αστικο κεντρο οτε που συνδεει εσενα με τον παροχο σου. η δε αποσταση δεν μετριετε σε ευθεια γραμμη αλλα στην πραγματικη αποσταση που εχουν τα καλωδια, κατω και πανω απο το εδαφος

    το snr εχει να κανει με το θορυβο της γραμμης σου. καθε γραμμη την επιρεαζουν διαφορετικοι παραγοντες. ακομα και να ειναι οι ιδιοι δεν ειναι στον ιδιο βαθμο.
    μπορει φευγοντας απο μια εταιρεια που πιανεις 10 να πας σε αλλη που πιανει 18 ή και 4-6.

    ολα αυτα καθως και αλλα αναλυονται κι αν οντος ειχες διαβασει θα ειχες λυσει αρκετες αποριες σου.
    γιατι δεν ξεφυτρωσαν τωρα αλλα υπαρχουν εδς και αρκετο καιρο.
    τωρα η καθε εξυπηρετηση σε καθε εταιρεια ειναι αλλη ιστορια

  13. #43
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα θα ηθελα λιγη βοηθεια για να καταλαβω τι γινεται με τη συνδεση μου.Λοιπον εδω και δυο εβδομαδες συυνδεθηκα στην χολ με πακετο DP 24/1 και με ρουτερ το νετφαστερ σας παραθετω τα σταστιστικα μου
    speed up: γυρω στα 900 - 1000kbs
    speed down:γυρω στα 9-10 mbps
    snr up:19 db
    snr down:απο 11 εως -2 db
    att up:11 db
    att down:40 db
    οπως βλεπεται εχω συνεχεις αποσυνδεσεις τηλεφωνο και ιντερνετ καθε 20 -30 λεπτα οταν πεφτει το snr -1 και μενει εκει χωρις να κανει μονο του ρεσταρτ και πρεπει να του κανω εγω.ηθελα να ρωτησω λοιπον με αυτο το attenuation επρεπε να εχω τχυτητα γυρω στα 10 mbps?το snr πεφτει γιατι η γραμη μου δεν σηκωνει 24 αν ειχα καποιο πακετο στα 10 σε αλλη εταιρια θα ειχα προβληματα με το snr αφου η γραμμη μου συμφωνα με τον υπολογισμο μου με το attenuation σηκωνει 10 mbps?ρωταω επειδη η χολ το επομενο πακετο της ειναι 6/1 οποτε αν σηκωνει η γραμμη μου 10 να αλλαξω εταιρια
    αυτο ειναι το αρχικο μου ποστ που βλεπεις οτι δεν ξερω?λεω οτι με αυτο το αττ επρεπε να εχω γυρω στα 10 ταχυτητα αλλα απο τη χολ μου ειπαν οτι επρεπε να εχω 6.επισης ξερω οτι λογω του μεγαλου αττ ισως να εχω και αυτο αρνητικο snr.απλα δεν ειμαι ειδικος τα στοιχειωδη και ισως λιγο παραπανω τα ξερω ομως ζηταω μια καλυτερη γνωμη απο καποιον που ξερει καλυτερα.και δεν ειμαι νεοφερμενος εχω απο τον οκτωμβριο που το ψαχνω τοπραγμα απλα δεν ειχα γινει μελος.και σε διαβεβαιω οτι δεν εχω καμια ορεξη να παιξω και να κανω χαβαλε για να περναει η ωρα επειδη ομως απο τη χολ μου λεγαν διαφορετικα απο οτι μαθαινα εδω μεσα ειπα να ρωτησω για να ειμαι σιγουρος.

  14. #44
    Εγγραφή
    27-03-2003
    Περιοχή
    Greece - Athens
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    ?(dB) / ?(dB)
    εγω βλεπω οτι δεν ξερεις που παν τα τεσσερα σχετικα με το ζητημα. εντελος δηλαδη (μονο την επεξηγηση των ορων αν ξερεις). κι ενω παρολο που προσπαθουμε να εξηγεισουμε (και παρολο που η απαντηση υπαρχει σε πολλα σημεια μεσα στο φορουμ,) τι παιζει τι μπορεις να κανεις κτλ προσπαθεις να βγεις κι εξυπνος απο πανω.
    ηταν αστοχα τα τελευτεα που εγραψες για μια γενικος ορθη παρατηρηση. λιγο σεβασμος και σεμνοτητα δεν βλαπτει αντι να εισε επιθετικος.

  15. #45
    Εγγραφή
    02-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5991/909
    ISP
    OTEnet
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    7,9(dB) / 8,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μετακομισει διπλα στον ΟΤΕ. Ετσι δουλευει το ADSL. Αν δεν το ξερε, ας προσεχε. Αυτη ειναι η απλη, κρυα, καταναλωτικη λογικη. Αμα δεν ξερεις τι αγοραζεις και τα ποιοτικα χαρακτηριστικα του, τοτε κακως διαμαρτυρεσαι. Αυτο ισχυει για ολες τις αγορες και προϊοντα - συμπεριλαμβανομενου του γαλατος. Καποιος μπορει να βολευεται με "απλο γαλα" στο οποιο δεν κοιταει ουτε την ημερομηνια ληξης (ευελπιστει ο μαγαζατορας να μην εχει στο ραφι το ληγμενο), αλλος να κοιταει απ'τα τα λιπαρα, τη χωρα παραγωγης εως το βαθμο παστεριωσης κτλ. Οπως καταλαβαινεις οταν εχεις καταναλωτες τοσο διαφορετικων ταχυτητων, υπαρχει ενα θεμα.

    Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.. παλαιοτερα ειχαμε dialup γραμμες. Και εκει το bandwidth ηταν πραγματικα κρισιμο γιατι οι σελιδες κανανε ωρες να φορτωσουν (3-5 kbyte/sec σε σχεση με 100-2500 σήμερα). Ολοι πουλαγανε dialup συνδεσεις 56Κbps.. Εχεις αναρωτηθει ποτε, αφου κανενας δεν τα επιανε, γιατι δεν υπηρχε μαζικο προβλημα σε στυλ "ααααα...ουυυυυ... με εξαπααατηηησαααααν... πιανω μονο 40 kbps" ???

    Εχουν βρει ολοι και γκρινιαζουν, και γκρινιαζουν. Αν δεν ξερουν τι αγοραζουν, να μαθουν. Ειναι το ελαχιστο χρεος που εχουν πρωτα ως προς τον εαυτο τους και την τσεπη τους για καθε αγορα στην οποια προβαινουν. Αν πουνε "ααα δεν εχω χρονο να το ψαξω", ας ρωτησουν τουλαχιστον καποιον αλλο που ξερει. Ή εστω ας διαβασουν τις συμβασεις που υπογραφουν ωστε να ρωτησουν "γιατι εδω λεει ετσι?". Αν δε κανουν ουτε αυτα τα βασικα, τοτε η αγορα μετατρεπεται σε τζογος και η εκκληση σε βοηθεια προς αλλα ατομα μετατρεπεται σε εκμεταλλευση. Σε στυλ "εγω δεν εχω χρονο ουτε καν να κοιταξω τι αγοραζω, αλλα ζηταω / απαιτω απ'τους αλλους να το κανουν για μενα" - κατοπιν εορτης, και με attitude ανεπιδεκτου μαθησεως. Αυτο ειναι καφριλα. Δλδ να καθεσαι να εξηγεις στον αλλο και να επιμενει πχ "με ριξανε, μου κανανε με ρανανε - θα τους ξεσκισω, λες βλακειες" και τετοια - ενω οι ιδιοι εχουν αμελησει τα καταναλωτικα τους καθηκοντα (εξεταση αγορας, προϊοντος, ενημερωση, αγορα, ελεγχος συμβασης κτλ) σε πρωτο σταδιο.
    καλησπέρα και πάλι,

    Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η άποψή σου πως θα πρέπει να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τι αγοράζουμε για να μπορούμε στη συνέχεια να ζητάμε τα ρέστα...πίστεψέ με εργάζομαι εδώ και χρόνια σε τομέα του retail banking και γνωρίζω πολύ καλά την καταναλωτική συμπεριφορά των Ελλήνων (με συγχωρείτε για την γενίκευση).
    Από την άλλη όμως φίλε μου οφείλω να παρατηρήσω οτι έχεις κάνει ένα λάθος το οποίο μου κάνει εντύπωση.
    Το παράδειγμά σου με τις dial up είναι μάλλον ατυχές...όντως το ζόρι που τραβάγαμε ήταν απίστευτο (είχα σύνδεση μέσω .ntua και το να συνδεθώ και μόνο ήταν θέμα ζαριάς ), αλλά δεν θεωρώ οτι το καταναλωτικό κοινό έκανε κάτι διαφορετικό τότε...μια χαρά γκρίνιαζε και τότε...απλά τώρα έχει βρει πολύ πιο πρόσφορο έδαφος και το εξωτερικεύει...υπάρχουν πολλαπλάσιοι χρήστες, πολλαπλάσια fora αλλά και φορείς και φυσικά το adslgr το οποίο καλώς ή κακώς (εγώ περάστικός είμαι δεν θα το κρίνω) έχει όντως αναλάβει τον ρόλο του Αγίου Παντελεήμονα.
    Οκ, συμφωνώ...να είμαστε λογικοί στις απαιτήσεις μας αλλά αυτό δεν απαλλάσει τις εταιρίες από την ευθύνη την οποία έχουν για την παραπλανητική τους τακτική σε θέματα προώθησης των προϊόντων τους και φυσικά σε θέματα after sales support.

    Όσον αφορά στις συμβάσεις...άστο είναι πονεμένη ιστορία...θα πω μόνο το εξής
    Just because it's written...doesn't make it so

    χαίρεται

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Baudtec] λιγη βοηθεια παρακαλω
    Από kimipanatha στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-08, 17:22
  2. ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
    Από existenz στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-08, 16:09
  3. Λίγη βοήθεια παρακαλώ
    Από daltongr στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-06, 23:41
  4. Λίγη Βοήθεια Παρακαλώ
    Από skous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-05, 21:22
  5. Λίγη βοήθεια παρακαλώ!!!!!!
    Από Arouraios στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-05, 13:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας