Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 122
  1. #1
    Εγγραφή
    17-03-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    326
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Οσο θέλει η HOL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140,
    Προβληματίστηκα αρκετά αν θα έπρεπε να βάλω αυτό το topic εδώ.
    Τελικά με τον ρυθμό που αναπτύσσεται το ΙNTERNET στην Ελλάδα καθώς και οι υπηρεσίες που προσφέρει = υπηρεσίες που έχουν απο χρόνια γίνει ρουτίνα αλλού= εδώ μόνο σαν τεχνολογικά γεγονότα και τελευταίες ειδήσεις μπορούν πλέον να χαρακτηρίζονται...
    Παρακάτω η διαφήμιση της Ένωσης Ελληνικών τραπεζών.Εστω και αργά κάτι γίνεται.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Internet Banking.pdf  


  2. #2
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Μπορεί να μη διαφημιζόταν αλλά υπήρχε εδώ και χρόνια.
    Εγώ το χρησιμοποιώ στην Alpha εδώ και 3 χρόνια και με έχει βολέψει τρομερά.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Το βασικο ζητημα ειναι πως ειτε με γκισε ειτε με ΑΤΜ ειτε μεσω internet πρεπει να εχεις λεφτα για να τα διαχειριζεσαι
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    εγώ πάλι περιμένω τη μέρα που αντί να πάω να κάνω ανάληψη θα μπορώ να τα κατεβάζω απο το web και να τα εκτυπώνω

    Πάντως κι εγώ χρησιμοποιώ Alpha και Εθνική κάνα δυο χρόνια τώρα, κυρίως για να παρακολουθώ τις κινήσεις των λογαριασμών και με έχει βολέψει τρομερά!!

  5. #5
    Εγγραφή
    17-03-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    326
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Οσο θέλει η HOL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140,
    Οι υπηρεσίες αυτές είναι πάρα πολύ εξυπηρετικές φυσικά σε αυτούς που τις χρειάζονται..Το θέμα δεν έχει να κάνει με το αν τις χρησιμοποιούμε εγώ εσύ και ο "Θανάσης" ,που εκ των πραγμάτων για να συζητάμε εδω μέσα τα καταφέρνουμε με την χρήση των Η/Υ.Το μεγάλο θέμα είναι αν θα μπορούσε όλο και περισσότερος κόσμος να τις εκμεταλεύεται.Π.χ να πληρώσει ενα ενοίκιο ή μια συνδρομή σε περιοδικό,επαγγελματικές ενώσεις κ.λ.π., μεταφέροντας χρήματα απο τον λογαριασμού μισθοδοσίας του καθισμένος στην καρέκλα του και οχι σε ουρά.Πέρα φυσικά απο ενα σωρό άλλες πληρωμές κινητής και λογαριασμών που κάνουν τις ουρές.
    Αυτά και μόνον αρκούν στο να αυξηθεί το ποσοστό χρήσης του internet και στην Ελλάδα και να μην φαίνονται οι άλλες χώρες τάχα πιο ανεπτυγμένες.Παράλληλα και άλλες χρήσεις θα γίνονται ,κάποια εφορία, κανένα πιστοποιητικό κ.α.Αν αυξηθούν οι χρήστες θα αυξηθούν οι ανάγκες και φυσικά θα προστεθούν και πολλές άλλες υπηρεσίες...Πάντως εσυ,εγώ και ο "Θανάσης" θα προηγούμαστε πάντα...
    {Θανάσης =τυχαίο όνομα. Θα μπορούσα να έλεγα 3 και ο κούκος}

  6. #6
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Έχω την εντύπωση πως πλέον για αρκετές συναλλαγές συμφέρει το e-banking μιας και οι τράπεζες αρχίζουν να χρεώνουν όποτε χρησιμοποιείτε το γκισέ για συναλλαγές που μπορούν να γίνουν και διαφορετικά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-05-2003
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    usr 9105
    Εγώ χρόνια τώρα χρησιμοποιούσα της Eurobank το οποίο με είχε βολέψει αφάνταστα. ΟΤΕ, ΔΕΗ, κάρτες, έλεγχος κίνησης λογαριασμού και κάρτας.
    Τώρα άρχισα συνεργασία με ALPHA bank η οποία με απογοητευσε. Έχει περιορισμό στις ώρες συναλλαγών στο Internet banking, batch εκτελέσεις των εντολών, προβολή κίνησης μόνο της τελευταίας περιόδου στις κάρτες... με βλέπω να γυρνάω στα παλιά...

  8. #8
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.261
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Εγω βολεύτηκα με το e-banking της Alpha διοτι απο την μια δεν έχω ιδιαιτερες απαιτήσεις (μόνο την κάρτα ελεγχω) αλλα και έχει ATM παντου οπότε αν θέλω και πραγματικό χρήμα βρίσκω εύκολα! Να πω μονο οτι η ταχύτητα της σύνδεσης με την τράπεζα είναι απελπιστική αργή.
    . People like you
    . You live in a dream world
    . You despise the outside
    . And you fear you're the next one

  9. #9
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Οι Ελληνικές internet banking συνναλαγές είναι απαράδετες, και σκέτη απάτη.
    Η ένωση Ελλήνικών (γυφταριών) τραπεζών με χρεώνει όταν μεταφέρω χρήματα μέσω internet banking απο λογαριασμό τράπεζας Alpha στο όνομά μου σε λογαριασμό τράπεζας Εθνικής που είναι πάλι στο όνομά μου 1,5 ευρώ την συναλαγή !!!!!! Και τώρα τελεταία έμαθα απο γνωστό μου ότι άν πάς σε γκισέ για να καταθέσεις χρήματα σε λογαριασμό που έχεις στο όνομά σου δεν σε χρεώνουν τίποτε....άκουσον-άκουσον ενώ για την ίδια ακριβώς συναλαγή μέσω internet σε χρεώνουν, είναι εντελώς μαλάκες;
    Σε κάθε μεταφορά όχι χρημάτων αλλά αριθμών που γίνεται μέσω internet απο κάποιο προγραμματάκι και χωρίς να απασχολώ κάποιον υπάλληλο με χρεώνουν 1,5 ευρώ δηλ.500 δρχ. πάνε καλά ρε οι κλέφτες, έτσι θα προωθήσουν το internet στην Ελλάδα και το internet banking ;
    Είμαι γενικά τόσο αγανακτισμένος που θέλω να τους κάνω μύνηση στον συνήγορο του πολίτη γιατί άλλα διαφημίζουν και άλλα κάνουν.
    Ελπίζω αν διαβάζει και κανένας απο εφημερίδα ή περιοδικό, να σκαλίσει αυτό το θέμα γιατί μας έχουν ξεζουμίσει.
    Τράπεζες = κλέφτες = μην πιστεύετε τίποτε απο όσα λένε...

  10. #10
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    ogenikos έχεις δίκιο ότι είναι κλέφτες σε αυτό.

    Εν τω μεταξύ το χειρότερο είναι το κόστος δεν είναι σταθερό αλλά αλλάζει από τράπεζα σε τράπεζα. Πχ για την Εμπορική νομίζω ότι είναι 5 ευρώ!

    Η δικαιολογία είναι ότι κάνεις διατραπεζικές συναλλαγές. Όπως όταν σηκώνεις χρήματα από ένα ΑΤΜ διαφορετικής τράπεζας από της κάρτας σου σε χρεώνουν για τον ίδιο λόγο.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #11
    Το avatar του μέλους kalm
    kalm Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ogenikos
    Οι Ελληνικές internet banking συνναλαγές είναι απαράδετες, και σκέτη απάτη.
    Η ένωση Ελλήνικών (γυφταριών) τραπεζών με χρεώνει όταν μεταφέρω χρήματα μέσω internet banking απο λογαριασμό τράπεζας Alpha στο όνομά μου σε λογαριασμό τράπεζας Εθνικής που είναι πάλι στο όνομά μου 1,5 ευρώ την συναλαγή !!!!!! Και τώρα τελεταία έμαθα απο γνωστό μου ότι άν πάς σε γκισέ για να καταθέσεις χρήματα σε λογαριασμό που έχεις στο όνομά σου δεν σε χρεώνουν τίποτε....άκουσον-άκουσον ενώ για την ίδια ακριβώς συναλαγή μέσω internet σε χρεώνουν, είναι εντελώς μαλάκες;
    Σε κάθε μεταφορά όχι χρημάτων αλλά αριθμών που γίνεται μέσω internet απο κάποιο προγραμματάκι και χωρίς να απασχολώ κάποιον υπάλληλο με χρεώνουν 1,5 ευρώ δηλ.500 δρχ. πάνε καλά ρε οι κλέφτες, έτσι θα προωθήσουν το internet στην Ελλάδα και το internet banking ;
    Είμαι γενικά τόσο αγανακτισμένος που θέλω να τους κάνω μύνηση στον συνήγορο του πολίτη γιατί άλλα διαφημίζουν και άλλα κάνουν.
    Ελπίζω αν διαβάζει και κανένας απο εφημερίδα ή περιοδικό, να σκαλίσει αυτό το θέμα γιατί μας έχουν ξεζουμίσει.
    Τράπεζες = κλέφτες = μην πιστεύετε τίποτε απο όσα λένε...
    Θα διαφωνήσω μαζί σου. Από τη στιγμή που κάνεις μεταφορά χρημάτων από μία τράπεζα σε άλλη (έχεις διατραπεζική συναλλαγή) είναι λογικό να υπάρχουν χρεώσεις. Το ότι ο λογαριασμός της Εθνικής είναι στο όνομά σου δεν έχει σημασία. Είναι σε άλλη τράπεζα. Και δεν σε χρεώνει η ένωση Ελληνικών Τραπεζών αλλά η Alpha Bank! Αν δεν σου αρέσει να πληρώσεις το 1,5 € μπορείς να πας στο ΑΤΜ της Εθνικής να κάνεις απ'ευθείας κατάθεση. Εκείνο που είναι εξυπηρετικό στην Alpha Bank είναι οτι μπορείς να κάνεις μεταφορά από internet σε λογαρισμό τρίτου. Σε αυτή την περίπτωση, χωρίς το Internet δεν θα γλύτωνες ούτε τη χρέωση (δεν θυμάμαι πόσο είναι ακριβώς) ούτε το να πας εκεί και πιθανώς ούτε την ταλαιπωρία στην ουρά (κάποιες τράπεζες επιτρέπουν μεταφορά σε λογαρισμό τρίτου από το ΑΤΜ πχ. Εθνική, άλλες όχι πχ. Εμπορική). Ο χρόνος που θα γλύτωνες για να φύγεις από τη δουλειά ή να πάρεις άδεια σίγουρα αξίζει παραπάνω από 1,5 €.
    Δεν διαφωνώ πως οι τράπεζες είναι οι μεγαλύτεροι κλέφτες. Όταν όμως έχουν κάποια δυνατότητα που μας εξυπηρετεί γιατί να φωνάζουμε; Μας συμφέρει να την καταργήσουν;

  12. #12
    Εγγραφή
    23-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Πλ. Δημοκρατίας
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL VIvodi Shared
    Ταχύτητα
    256/128
    ISP
    HOL
    Router
    Alcatel 510i
    Νομίζω ότι συγκεκριμένα η Alpha bank έχει το μικρότερο κόστος μεταφοράς χρημάτων (0,30€) σε λογαριασμό τρίτης τράπεζας σε σχέση με άλλες τράπεζες (Εθνική:0,50€, Εμπορική (από 6,00+1,20€ και μεγαλώνει)).

    Βασικά έστειλα σε τράπεζα Γερμανίας (λόγω ebay) κάποια χρήματα και κράτησε μόνο 0,30€ συνολικά.

    Χμμμ να ψάξω λίγο και Nova και Πειραιώς και θα σας ενημερώσω.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalm
    .... Σε αυτή την περίπτωση, χωρίς το Internet δεν θα γλύτωνες ούτε τη χρέωση (δεν θυμάμαι πόσο είναι ακριβώς) ούτε το να πας εκεί και πιθανώς ούτε την ταλαιπωρία στην ουρά (κάποιες τράπεζες επιτρέπουν μεταφορά σε λογαρισμό τρίτου από το ΑΤΜ πχ. Εθνική, άλλες όχι πχ. Εμπορική). Ο χρόνος που θα γλύτωνες για να φύγεις από τη δουλειά ή να πάρεις άδεια σίγουρα αξίζει παραπάνω από 1,5 €.
    ...
    Σου ξαναλέω ότι άν πάς στο γκισέ και κάθήσεις όρθιος στην ουρά για να κάνεις μία κατάθεση σε λογ/μο που είναι στο όνομά σου δεν πληρώνεις ούτε λεπτό για έξοδα ενώ αν κάνεις κατάθεση μέσω internet στον λογ/μό σου σε χρεώνουν.
    Αυτό δεν είναι ηλιθότητα;
    Και δεν το κατάλαβα δηλαδή επειδή μάς βάλανε internet συναλαγές οι τράπεζες για να μην φεύγουμε απο την δουλειά μας πρέπει να το πληρώνουμε χρυσό;
    Αντί να ελαχιστοποιήσουν το κόστος για το e-banking, για να προσελκύσουν τον κόσμό ώστε σε βάθος χρόνου να χρησιμοποιούν λιγότερους υπαλλήλους αυτοί κάνουν το αντίθετο.
    Αυτά τα πράγματα μόνο σε κάτι τριτοκοσμικές χώρες γίνονται.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  15. #15
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Το e-banking είναι μια εμπορική υπηρεσία, υπό την έννοια ότι δημιουργεί κόστος για την τράπεζα. Θέλει web servers, στησίματα, νταταβάσεις, προγραμματιστές, δικτύωση και τα ρέστα. Το στήσιμο στην ουρά μιας τράπεζας είναι τζαμπέ για όλους.
    Λογικό λοιπόν να χρεώνονται τέτοιες υπηρεσίες. Το γεγονός ότι χρεώνονται υπερβολικά είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Μπορείς να διαλέξεις να τους ρίξεις μια μούτζα (όπως και για το θέμα των πιστωτικών καρτών), να κάθεσαι ουρά και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Σουηδία δεν γινόμαστε (ακόμα και να το παλέψουμε, δυστυχώς οι 'άλλοι' είναι πάντα περισσότεροι) οπότε εγώ διαλέγω αδιαφορία.

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Forthnet και Internet banking
    Από opeth στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-07, 02:04
  2. Χωρίς τηλέφωνο και Internet
    Από babisaok στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-07, 09:02
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-07, 01:03
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-05, 11:14
  5. Τράπεζα Κύπρου web-banking με ωράριο δημοσίου !!
    Από cyberp στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-04, 18:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας