Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θέλετε να καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση με τη μορ

Ψήφισαν
376. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι, να καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση

    262 69,68%
  • Όχι, θέλω να παραμείνει η υποχρεωτική στράτευση

    114 30,32%
Σελ. 247 από 313 ΠρώτηΠρώτη ... 227237242245246247248249252257267 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.691-3.705 από 4689
  1. #3691
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skyliner34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι οποίες αυτοκτονίες είναι πολλαπλάσιες από την πολιτική ζωή όμως, καθώς και τα ατυχήματα. Γιατί αν εγώ σε εκθέσω σε κίνδυνο έχεις δικαίωμα να κινηθείς αστικά εις βάρος μου φίλτατε skdir και να μου πάρεις τα σώβρακα. Στο στρατό βέβαια δικαιολογείται να δίνεις στον κάθε καθυστερημένο* από ένα τουφέκι.

    (και έχω αποδείξει αν θυμάσαι ότι το μέσο_βλαμμένο_παιδάκι* είναι συνήθως Ι-1)
    Δώσε νουμέρα για το κατά πόσο είναι πολλαπλασιες, έχε στο μυαλό οτι μια αυτοκτονία στην πολιτική ζωή δεν κάνει θέμα (δεν το μαθαίνεις δηλάδη)

    Να σε ρωτήσω κάτι, αν σε πατήσει ενα φορτηγό τι κινήσεις θα κάνεις μετά;
    Το τουφέκι μας πείραξε; που δεν έχει καν πυρομαχικά;
    Σα να λέμε κλείστε τα lidl πουλάνε μαχαίρια!

  2. #3692
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ το κάθε κόμμα(εκτος της ΝΔ,μας δούλεψε κανονικά!) για την υποχρεωτικη στράτευση?ξερει κάποιος?

  3. #3693
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ το κάθε κόμμα(εκτος της ΝΔ,μας δούλεψε κανονικά!) για την υποχρεωτικη στράτευση?ξερει κάποιος?
    Σε νοιαζει?
    Με αυτο το κριτηριο θα ψηφισεις?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  4. #3694
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....του στυλ....

    *μπλόκαρε το όπλο του ΗΛΙΘΙΟΥ*
    *ο ΗΛΙΘΙΟΣ σηκώνεται και στρέφει το όπλο προς τον Αξ. Βολής λέγοντας σαν κλαμμένη πεθερά:*

    Κύριε κύριε! Κόλλησε, τι να κάνω????
    Έκανα κάτι παρόμοιο. Νομίζεις οτι είναι δύσκολο? Τους είπα οτι δεν θέλω να πυροβολήσω και με είπανε τεμπέλη, τους είπα να κάτσω σκοπός όλη τη μέρα και πάλι με είπανε τεμπέλη.

    Δεν μου αρέσουνε τα όπλα τι να κάνουμε, βάρεσα χωρίς γυαλιά επείδη πέφτανε και λόγω αρνητικής επίδοσης μου είπανε να ξαναβαρέσω. Δεν βλέπω κύριε ταγματάρχα και σας είπα οτι δεν θέλω να βαρέσω Καλά, πήγαινε ξαναβάρεσε τώρα.

    Σκέψου τώρα να τους λές οτι δεν θες να βαρέσεις και να σε βάζουνε να ρίξεις άλλες 10. Τελείωσα και έφυγα τρέχωντας, με το όπλο. Έπ φιλαρακι, ξαναξάπλωσε και κάνε ένα δις οπλίσατε. Κραπ - κλιπ - γκλουπ η σφαίρα στραβωμένη (εμπλοκή) στο χώμα.

    Εγώ δεν μέτρησα, ο Αξ. Βολής δεν μέτρησε... Μας είχε φάει και ο ήλιος 5-6 ώρες στο πεδίο βολής, ήμουν και στους τελευταίους, νομίζεις οτι θέλει πολύ?

  5. #3695
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς άλλη μια αυτοκτονία προστέθηκε στις ιδιαίτερα αυξημένες αυτοκτονίες το τελευταίο διάστημα.
    Ακόμα 12 λίτρα ανθρώπινο αίμα έχουν στα χέρια τους όλοι ανεξαιρέτως οι καραβανάδες.



    ΥΓ: Πάλι η κλασική δήλωση σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

    ΥΓ2: Μάλλον πρέπει επιτέλους να ανοίξουν ένα ερμηνευτικό-ετυμολογικό λεξικό οι αγράμματοι-αστοιχείωτοι καραβανάδες μπας και χαμπαρίσουν επιτέλους ότι οι λέξεις "τραυματισμός" και "θάνατος" έχουν τελείως διαφορετική έννοια.

    ΥΓ3: Αλλά ξέχασα, στις δήθεν "υψηλότατου", δήθεν "επιπέδου", δήθεν "πανεπιστημιακές" σχολές τους, τούς μαθαίνουν άραγε τη διαφορά των 2 λέξεων;

    ΥΓ4: Ή μήπως δεν μαθαίνουν τίποτα άλλο πέρα από την καύλα της σηκωμένης σημαίας εν μέσω ηλεκτροφόρων συρμάτων της ΔΕΗ δεκάδων χιλιάδων βολτ; Και πώς να έχουν μία "ορμονική έπαρση" προς ένα πανί, κάθε πρωί στις 08:00-08:05;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 07-05-07 στις 22:42.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #3696
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    hemlock σαφώς και με νοιάζει..τα πάντα με νοιάζουν,πόσο μάλλον αυτο! Δεν ειναι λόγος να στηριξεις κάποιον(οχι ο πρώτιστος αλλα σημαντικός)?

  7. #3697
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Αμάν με αυτές τις αυτοκτονίες. Ή έχουμε γεμίσει μαμόθρεφτα ή γίνεται εμπόριο οργάνων... Δεν στέκει διαφορετικά...

  8. #3698
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμάν με αυτές τις αυτοκτονίες. Ή έχουμε γεμίσει μαμόθρεφτα ή γίνεται εμπόριο οργάνων... Δεν στέκει διαφορετικά...
    Αυτό με το εμπόριο οργάνων... το λες ως υπερβολή για να στηρίξεις το ότι γεμίσαμε μαμόθρεφτα ή το εννοείς;
    Δηλαδή αν δολοφονήθηκε κάποιος για να πουλήσουν τα όργανά του, η οικογένειά του δε θα δει το πτώμα του;

  9. #3699
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμάν με αυτές τις αυτοκτονίες. Ή έχουμε γεμίσει μαμόθρεφτα ή γίνεται εμπόριο οργάνων... Δεν στέκει διαφορετικά...
    Σε ζηλεύω για την κοινωνική σου ευαισθησία.

    Πρέπει να σε πάρουν στο ΓΕΣ, για να ενημερώνεις τους γονείς των νεκρών. Γεια σας κυρία μου, το μαμόθρεφτο ο γιόκας σας τίναξε τα μυαλά του στον αέρα. Πείτε μου αλήθεια, μήπως φορούσε και τα φουστάνια σας κατα καιρούς?

  10. #3700
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    χαχαχαχα, βάσπερ ο παρηγορητής..

  11. #3701
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώσε νουμέρα για το κατά πόσο είναι πολλαπλασιες, έχε στο μυαλό οτι μια αυτοκτονία στην πολιτική ζωή δεν κάνει θέμα (δεν το μαθαίνεις δηλάδη)

    Να σε ρωτήσω κάτι, αν σε πατήσει ενα φορτηγό τι κινήσεις θα κάνεις μετά;
    Το τουφέκι μας πείραξε; που δεν έχει καν πυρομαχικά;
    Σα να λέμε κλείστε τα lidl πουλάνε μαχαίρια!
    Kαλά μιλάς σοβαρά τώρα?
    Οι περισσότερες αυτοκτονίες στο Ελλαδιστάν γίνοται στο στρατο, στις φυλακες και στα κρατητηρια των αστυνομικων τμηματων.
    Λες να είναι σύμπτωση???
    7 αυτοκτονίες σε 5 μήνες στο στρατό!

    Τα στατιστικά που ζητάς μαγειρεύονται όπως θέλει ο καθένας.. Το θέμα είναι να μην εθελοτυφλούμε..

    Θέμα τουφεκιού είναι ή ψυχολογικής πίεσης πολλαπλάσιας από την πολιτική ζωή??

  12. #3702
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.084
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFibre
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kovathe Εμφάνιση μηνυμάτων
    7 αυτοκτονίες σε 5 μήνες στο στρατό!
    Κάνε έναν υπολογισμό πόσοι "αυτοκτονούν" με το αμάξακι τους κάθε μέρα στους ελληνικούς δρόμους..

  13. #3703
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kovathe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλά μιλάς σοβαρά τώρα?
    Οι περισσότερες αυτοκτονίες στο Ελλαδιστάν γίνοται στο στρατο, στις φυλακες και στα κρατητηρια των αστυνομικων τμηματων.
    Λες να είναι σύμπτωση???
    7 αυτοκτονίες σε 5 μήνες στο στρατό!

    Τα στατιστικά που ζητάς μαγειρεύονται όπως θέλει ο καθένας.. Το θέμα είναι να μην εθελοτυφλούμε..

    Θέμα τουφεκιού είναι ή ψυχολογικής πίεσης πολλαπλάσιας από την πολιτική ζωή??
    Μιλάω πολύ σοβαρά, ωχ ο Στρατός, οι φυλάκες και τα κρατητήρια, πότε πήγες τελευταία φόρα σε καμια ενταντική;

    πήγες μηπως σε κάνα νεκροταφείο να δείς ημερομηνίες;
    Το ότι το ένα επείδη πουλάει το μαθαίνεις άμεσα και το άλλο πότε δεν σημαίνει κάτι, να σου πω ενα σημαντικό, στον στρατό ότι και να γίνει μια στέγη, ενα κρεβάτι και ενα πιάτο φαί θα το έχεις, στην πολιτική ζωή ...............

  14. #3704
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cafeeine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωρε παληκάρια, δεν νομίζω οτι έχει μείνει τίποτα άλλο να "πούμε" για το θέμα της κατάργησης της υποχρεωτικής στράτευσης.... μέχρι να έρθει ο επόμενος τεμπελάκος που θα βαρεθεί να διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα, θα πετάξει την original ατάκα του (που έχει όμως συζητηθεί 30 φορές ήδη) και να ξαναξεκινήσει το νταβαντούρι.
    Ή μεχρι να αυτοκτονησει καποιος φανταρος ή μεχρι να σκασει κι αλλο σκανδαλο με μιζες εξοπλισμων ή μεχρι να υπαρξει κι αλλη δηλωση αρνητη στρατευσης ή μεχρι να υπαρξουν κι αλλοι που να θελουν να αντισταθουν στην θητεια-σκλαβια. Δηλαδη συνεχεια μεχρι την τελικη καταργηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλώνω υπεύθυνα οτι δεν επιθυμώ να εκτίσω κανενός είδους θητεία
    Δεν επιθυμώ να γίνω "άντρας".
    Τις περισσότερες εμπειρίες τις ζω και θα τις ζήσω στην καθημερινή ζωή μου,
    Και μόνο η λέξη "υπηρετήσω" δείχνει την αλαζονεία και αντιμετώπιση που δείχνει ο στρατός προς την προσωπικότητα και ύπαρξή μου.
    Το μόνο χρέος μου είναι η υποχρέωσή μουνα παλεύω για την στήριξη των αγώνων που δίνουν καθημερινά οι συνάνθρωποί μου ενάντια στην καταπίεση που υφίστανται, με στόχο μια κοινωνία απελευθερωμένη απο τα δεσμά του σωβινισμού, των ταξικών διαχωρισμών, της εξουσίας και της εκμετάλλευσης.
    Είμαι κάθετα αντίθετος σε κάθε μορφή εθνικισμού, ρατσισμού και σωβινισμού απ'όπου και εάν προέρχονται. Είμαι πολίτης του κόσμου και όλοι οι άνθρωποι είναι αδέρφια μου, με τα οποία δεν έχω να χωρίσω τίποτα απολύτως.
    Yπάρχουν πολλοί λόγοι για να μην τολμήσεις να αποφύγεις την στράτευση όπως
    - ο κοινωνικός περίγυρος και κυρίως ο οικογενειακός που ασκεί τρομερή πίεση
    - ο κοινωνικός στιγματισμός οτι δεν είσαι "άντρας", οτι είσαι δειλός, αδερφή, τεμπέλης, αποτυχημένος, τρελός και πάει λέγοντας
    - η άγνοια για τα βασικά δικαιώματά σου, για την εναλλακτική θητεία, το Ι5
    όλα αυτά δημιουργούν την αίσθηση του αναπόφευκτου και ειδικά στην επαρχία όπου τα πράγματα είναι πιο δύσκολα από κοινωνική σκοπιά
    Ο σύγχρονος στρατός έχει καταφέρει πολλά πράγματα.
    -τρώει τη μερίδα του λέοντος απο το εισόδημα των πολιτών
    -οδηγεί τους νέους στην αυτοκτονία και στα ψυχολογικά προβλήματα
    -φροντίζει ώστε οι προμήθειες και οι εξοπλισμοί του να είναι πάντα στο "σωστό" μέτρο
    Ο στρατός είναι πέρα και έξω απο την αστική δημοκρατία.
    ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
    ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ
    Δημητρακόπουλος Γιώργος
    Μάης 2007
    Απλα ΤΕΛΕΙΟΣ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsouk2000 : 08-05-07 στις 00:14.

  15. #3705
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω πολύ σοβαρά, ωχ ο Στρατός, οι φυλάκες και τα κρατητήρια, πότε πήγες τελευταία φόρα σε καμια ενταντική;

    πήγες μηπως σε κάνα νεκροταφείο να δείς ημερομηνίες;
    Το ότι το ένα επείδη πουλάει το μαθαίνεις άμεσα και το άλλο πότε δεν σημαίνει κάτι, να σου πω ενα σημαντικό, στον στρατό ότι και να γίνει μια στέγη, ενα κρεβάτι και ενα πιάτο φαί θα το έχεις, στην πολιτική ζωή ...............
    Οι αυτοκτονίες δεν είναι το προβλημα, όντως αποπροσανατολίζουν την κουβέντα, Και στατιστικά δεν είναι πολλές.

    Στην ελλάδα υποψην οι περισσότερες αυτοκτονίες δεν δηλώνονται
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WandereR : 08-05-07 στις 00:19.

Σελ. 247 από 313 ΠρώτηΠρώτη ... 227237242245246247248249252257267 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας