Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.799
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Dell
    Σύμφωνα με δήλωση της Dell που απαντάει στην πρόσφατη έρευνα της Avian Securities, για το ποσοστό ελλατωματικών SSD δίσκων των laptop της, το ποσοστό επιστροφών είναι μια τάξη χαμηλότερο από αυτό που δημοσιεύτηκε στην αναφορά.
    Σύμφωνα με την Avian το ποσοστό επιστροφών φτάνει το 20 με 30 τοις εκατό, αλλά ο εκπρόσωπος της Dell (που συνήθως δεν αποκαλύπτει τα ποσοστά βλαβών),
    ανέφερε ότι οι επιστροφές ελλατωματικών δίσκων φτάνουν μόλις το 3 τοις εκατό.

    Εν συντομία λοιπόν οι solid state δίσκοι λειτουργούν φυσιολογικά για νέα τεχνολογία.

    Μιλώντας για την Avian o διευθυντής της Avi Cohen δήλωσε πως δεν θα αμφισβητήσει τα στοιχεία της Dell και πως την αναγνωρίζει σαν πρωτοπόρο εταιρία στον χώρο της, και πως πιθανόν τα στοιχεία που συνέλεξε η εταιρία να μην αντιστοιχούσαν στην συνολική ποσότητα των πωλήσεων.

    Περισσότερα : news.com

    Σχετικό άρθρο : Τα SSD laptop εμφανίζουν πολλές επιστροφές
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 20-03-08 στις 14:45.

  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Εγώ εξακολουθώ να σκέφτομαι πως είναι δυνατόν να εμπιστευτώ μια τεχνολογία με πεπερασμένο αριθμό εγγραφών.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.994
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ εξακολουθώ να σκέφτομαι πως είναι δυνατόν να εμπιστευτώ μια τεχνολογία με πεπερασμένο αριθμό εγγραφών.
    Τώρα εμπιστευόμαστε μια τεχνολογία με πεπερασμένο αριθμό ωρών λειτουργίας (Estrimated Time Before Failure).

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.799
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για μια 4ετία πιστεύω πως δεν θα έχουν πρόβλημα, προσωπικά ανά 3ετία αλλάζω τους δίσκους μου με νέους, άλλωστε τα GB δεν φτάνουν.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα εμπιστευόμαστε μια τεχνολογία με πεπερασμένο αριθμό ωρών λειτουργίας (Estrimated Time Before Failure).
    με 5 χρόνια εγγύηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 19-03-08 στις 22:25.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ εξακολουθώ να σκέφτομαι πως είναι δυνατόν να εμπιστευτώ μια τεχνολογία με πεπερασμένο αριθμό εγγραφών.

    Τους σκληρους που εχουν ακομα μικροτερη διαρκεια ζωης (μονο που εκει την μετρανε σε ωρες λειτουργιας και οχι σε αριθμους εγγραφων) ομως την εμπιστευεσαι.


    Οι SSD εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 5 χρόνια εγγύηση.

    Και οι SSD ερχονται με εγγυηση...







    Τελος,επειδη πολλοι δεν ειναι συνηθισμενοι να διαβαζουν για περιορισμο εγγραφων (οπως και εσυ) οι εταιριες εχουν μετατρεψει αυτο τον αριθμο σε ωρες λειτουργιας (το γνωστο MTBF) βασει μια μεσης χρησης.

    Και μαντεψε:
    οι SSD εχουν υπερδιπλασιο MTBF προσδοκιμο ζωης απο τους κοινους σκληρους.










    Οποτε , ασχετα αν τελικως ηταν σωστη-αληθης η αρχικη ερευνα , ενα ειναι σιγουρο:
    οι ssd θα εχουν μεγαλυτερο προσδοκιμο ζωης απο τους κανονικους σκληρους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 19-03-08 στις 23:41.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 5 χρόνια εγγύηση.
    Τα 5 χρόνια εγγύηση στην καλύτερη τα θεωρώ εμπιστοσύνη της εταιρίας στον εαυτό της και στη χειρώτερη, απλά τρικ του μάρκετινγκ.

    Αν σκάσει ένας δίσκος μου, το πρώτο πρόβλημα είναι η απώλεια δεδομένων (που αντιμετωπίζεται με backups, ανεξάρτητα με το αν έχεις ως κύρια αποθήκευση HDD ή SSD), το δεύτερο είναι το downtime, το τρίτο είναι το τρέξιμο για την αντικατάσταση, και το τέταρτο και καταιδρωμένο είναι το κόστος της αντικατάστασης*.

    Ε, η εγγύηση, με βοηθά μόνο με το τέταρτο.

    *: Το οποίο κόστος της αντικατάστασης, μπορείς ουσιαστικά να το "εξαφανίσεις" αν κάνεις παράλληλα και μια αναβάθμιση: αν σκάσει ο 80ρης μου, δεν θα τον αντικαταστήσω με έναν άλλο 80ρη, αλλά με έναν 500ρη, 640ρη ή 750ρη. Οπότε, τα σκασμένα GB δεν θα τα πληρώσω €0,5 το ένα ( €40 κάνει ένας 80ρης), αλλά περίπου €0,20 το ένα.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  8. #8
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    linksys wag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 5 χρόνια εγγύηση.
    καλά παιδιά πλάκα μου κάνετε?
    εγώ εχω pc με σκληρό του 1999 και το τι εχει τραβήξει μεχρι σήμερα δεν λέγεται...
    και μάλιστα fireball τα οποια υποτίθεται οτι όταν κυκλοφόρησαν ήταν ελαττωματικά..
    και δουλεύει ακόμα τελεια...
    ααα! και η εγγύηση έληξε εδώ και 7 χρόνια...
    tor.eff.org

  9. #9
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Το μήνυμα μου που κολλάει σ αυτό που λες?

  10. #10
    Εγγραφή
    02-01-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1
    ISP
    FORTHnet LLU aDSL2+
    Router
    USR 9108
    Στην βραση.

    Παρατηρηση εκανε.. (btw το ιδιο και εγω),

  11. #11
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και οι SSD ερχονται με εγγυηση...
    Επειδη δεν γνωριζω ποση εγγυηση εχουν/δινουν; Και ας μη μιλησουμε μονο για λαπτοπ, ας μιλησουμε και για κανονικους, desktop σκληρους.
    Εψαξα λιγο το skroutz αλλα οτι βρηκα δεν εγραφε εγγυηση. Αρα θεωρω οτι ειναι ενα ετος (ή δυο αν σκεφτουμε την ΕΕ - εξου και η διετης εγγυηση Πλασιου )

    Αφου αντεχουν τοσο πολυ γιατι δε δινουν και σε αυτους μεγαλυτερη χρονικα εγγυηση;

    Η απαντηση ειναι απλη, γιατι δεν μπορουν ακομα να δωσουν.

    Η Dell, ευστοχα για εκεινην, δεν μας λεει αν οι δισκοι που επιστρεφονται ειναι εντος εγγυησης ή εκτος. Γιατι αλλο το 3% σε 1 χρονο και αλλο σε 3 ή 5.

    Απλα φωναχτες σκεψεις κανω παιδες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 20-03-08 στις 02:25.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Οι περισσοτεροι σκληροι (οι κανονικοι) ερχονται με 3 χρονια εγγυηση.Λιγοι ερχονται με 5 χρονια εγγυηση.

    Οι ssd ερχονται και αυτοι με παρομοιες εγγυησεις.Πχ οι transcend ερχονται με 2 χρονια εγγυηση(απο την transcend κατευθειαν ,ανεξαρτητα απο το Πλαισιο),οι Mtron(οι πιο γρηγοροι και οι πιο ακριβοι ssd) με 5 χρονια εγγυηση.
    (για αυτους ξερω γιατι το εχω ψαξει!)
    Για τους samsung ssd που κοιταξα,δεν βρηκα να λεει ποση εγγυηση εχουν (εξαιρετικα περιεργο),αλλα ανεφερε μονο mtbf 2.000.000 ωρων..

    Τελος,προσωπικα το θεμα ssd και χασιμο δεδομενων δε με πολυενδιαφερει, απο την αποψη οτι τον ssd τον θελω απλα για το λειτουργικο μου στο λαπτοπ και αργοτερα και για το desktop.Τα data που απαιτουν πολυ χωρο και ειναι αυτα που δε θελω να χασω θα μπουν σε μεγαλους,φθηνους παραδοσιακους σκληρους.
    Πχ προσωπικα ειμαι διατεθιμενος να παρω εναν ssd με μικροτερη εγγυηση αν εχει χαμηλοτερη τιμη απο εναν αλλον που εχει μεγαλυτερη εγγυηση και υψηλοτερη τιμη .

    Επισης στο θεμα αξιοπιστια βαλτε και την πολυ μεγαλυτερη αντοχη των ssd στις πτωσεις
    . Προσωπικα οσοι σκληροι μου εχουν χαλασει (αν εξαιρεσουμε κατι quantum fireball που ηταν προβληματικοι και χαλασαν 3 μαζι πριν 7-8 χρονια), οι υπολοιποι σκληροι που μου εχουν χαλασει (2 στον αριθμο) ηταν απο πτωση-μεταφορα .(ηταν ή εξωτερικοι σκληροι ή σκληροι λαπτοπ)
    Με ssd δε θα ειχα τετοια προβληματα!




    Υ.Γ.: Οι σκληροι ssd που βρηκες στο skroutz ειναι σκληροι 2.5" ,ειναι δηλαδη και αυτοι κυριως για laptop.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η Dell, ευστοχα για εκεινην, δεν μας λεει αν οι δισκοι που επιστρεφονται ειναι εντος εγγυησης ή εκτος. Γιατι αλλο το 3% σε 1 χρονο και αλλο σε 3 ή 5.
    Εντος εγγυησης ειναι.Αλλωστε δεν παει πανω απο χρονος που εχει αρχισει η dell να βαζει τετοιους σκληρους σε φορητους.Επισης στα λαπτοπ που βαζει τετοιους σκληρους,επειδη ειναι ακριβα-προσεγμενα, ερχονται συνηθως με 3 χρονια εγγυηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 20-03-08 στις 03:12.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ εξακολουθώ να σκέφτομαι πως είναι δυνατόν να εμπιστευτώ μια τεχνολογία με πεπερασμένο αριθμό εγγραφών.
    Δεν υπάρχει μηχανική συσκευή με.. άπειρη ζωή ιδίως όταν βρεθεί κάτι στον... δρόμο της (πτώση / κλωτσιά / θερμοκρασία).

    http://www.adslgr.com/forum/showpost...5&postcount=10

    Μάλιστα στους φορητούς δίσκους οι εταιρίες κατασκευής προσδιορίζουν μέγιστη ημερησία λειτουργία 8 ωρών (πριν 3-4 χρόνια που το έψαξα). Παραπάνω σου λέει: "δεν φταίω εγώ". Επίσης ορίζουν και τον αριθμό spin-up / downs (οι φορητοί υποστηρίζουν μεγαλύτερο αριθμό).

    Οι σκληροί δίσκοι θα μας κάνουν παρέα μόνο αν ανέβει η χωρητικότητά τους (οι μνήμες θα βελτιωθούν).
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Περιοχή
    London
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    38000/10000
    ISP
    Plusnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΚΚΙΝΙΟ
    Router
    BT Home Hub 5
    ε ναι αλλα τουλαχιστον ειναι νεα τεχνολογια που ειναι ακομα πιο αξιοπιστη απο την σημερινη σε καποιους τομεις....αντε να δουμε....να πεσουν και λιγο οι τιμες και ολα καλα....

  15. #15
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    3(dB) / 27(dB)
    Μιλώντας για σκληρούς τα τελευταία 5 χρόνια δεν έχω αγοράσει ούτε έναν αλλά εχω αλλάξει 3! Διότι πολύ απλά οι WD είχα, κανά τρίμηνο πριν την λήξη της εγγύησης τα φτύνουν και μάλιστα χωρίς προειδοποίηση! Απόδειξη οτι η μεγάλη εγγύηση δεν σημαίνει οτι τελικά αυτό που αγοράζουμε είναι και καλό!

    Το σκυλι quantum πάλι με 4.3 GB χωρητικότητα του 96 δουλεύει ακόμα...
    Αχ...δεν τα φτιάχνουν πια όπως παλιά!!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 12:16
  2. Η Seagate σχεδιάζει SSD και 2TB δίσκους από του χρόνου
    Από nikgr στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 14:30
  3. Πρόβλημα με τουσ σκληρούς δίσκους!!!
    Από susbky στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 13:43
  4. Πρόβλημα με raid controller και δισκους
    Από Poetic-Justice στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-07, 22:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας