Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-42 από 42
  1. #31
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σύνδεση σε οποιονδήποτε πάροχο εκτός του ΟΤΕ (από όσο έχω ακούσει), μπαίνει ένα έξτρα τμήμα καλωδίου που στον ΟΤΕ δεν υπάρχει. Κατά συνέπεια σχεδόν πάντα υπάρχει πιθανότητα να έχεις δυσμενέστερα στοιχεία στη γραμμή σου σε σχέση με αυτά που είχες στον ΟΤΕ.....
    ισχύει κάτι τέτοιο με το έξτρα τμήμα καλωδίου ?
    Αν ναι τι ακριβώς είναι αυτό ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tem : 23-03-08 στις 09:51.


  2. #32
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Οχι εμένα αυτή η μεταβολή έγινε από Τελλάς σε Ν1 , όχι από ΟΤΕ.

  3. #33
    Εγγραφή
    01-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    8469/828
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch ST780
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 34,5(dB)
    Sorry μια χαζή ερώτηση να κάνω; Το ρουτερακι του Connx το έβαλες να δεις τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου? Μήπως λέω τώρα έχει φάει κανένα κόλλημα το Speedtouch.
    Επίσης σε πολλά αστικά κέντρα η Net1 δεν έχει τις πορτες μέσα στο κτήριο αλλά έξω από αυτό πράγμα που μπορεί να αυξήσει το Att δεν ξέρω βέβαια πόσο.



    Πολύ σωστή η ερώτηση σου, αλλα δυστηχώς δεν είχα ρουτερ απο Connx, αλλα ένα μοντεμ απο οτενετ το Sagem 800, το οποίο δεν συνχρονίζει ( είναι για απλο DSL ). Πάντως είναι μια πιθανότητα να έχει πρόβλημα το speedtouch.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pavlospe : 23-03-08 στις 12:05.

  4. #34
    Εγγραφή
    01-03-2004
    Περιοχή
    Άλιμος, καλαμάκι sud
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6300~/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    bautech TW263R4-A2
    SNR / Attn
    9,8(dB) / 36.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι εμένα αυτή η μεταβολή έγινε από Τελλάς σε Ν1 , όχι από ΟΤΕ.
    και εγώ έχω τα ίδια, απο ΤΕΛΛΑΣ, σε NETONE, ανέβηκε το attenuation 8,5 μονάδες, επίσης, ενώ την γραμμή την έχει πάρει η NETONE απο την Καθαρή Δευτέρα, ακόμα και σήμερα μόνο το δεύτερο εναλακτικό τηλέφωνο παίζει (211) της ΝΕΤΟΝΕ και όχι το 210 που έχω ζητήσει μέσω φορητότητας να μεταφερθεί απο την TELLAS στην ΝΕΤΟΝΕ.
    Mε αποτέλεσμα να με πέρνουν όλοι 3 με 4 φορές στο κινητό μέχρι να μάθουν το νέο νούμερο, γιατί το κανονικό, πάπαλα, ούτε που ξέρουν απο την NETONE πότε θα γυρίσει...

    Μιλάμε για μια διαδικασία που όταν έβαλα Zisto, έκανε 3 ώρες για να ενεργοποιηθεί η μεταφορά απο ΟΤΕ σε TELLAS (βέβαια για να λειτουργήσει το zisto χρειαστίκανε 2 μήνες, όμως τουλάχιστον είχα το τηλέφωνικό μου νούμερο τότε)

    Εν μέρη εξυπηρετούμε με την δεύτερη γραμμή τώρα, λέω όμως εν μέρη γιατί κάποιος που θέλει να με πάρει τηλέφωνο και δεν έχει το κινητό νομίζει οτι δεν το σηκώνω, αφού η παλιά γραμμή δεν λειτουργεί.

    Τί να πώ, περίμενα απο πέρισυ μέχρι φέτος οι εναλακτικές εταιρίες να είχανε βελτιωθεί και αντ' αυτού βλέπω συνέχεια πτώση στην ποιότητα υπηρεσιών απο όλους τους εναλακτικούς, βούτυρο στο ψωμί του ΟΤΕ... κρίμα

  5. #35
    Εγγραφή
    27-03-2003
    Περιοχή
    Greece - Athens
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    ?(dB) / ?(dB)
    από vodafone ένας τεχνικός (όπως το κατάλαβα εγώ) μου είπε πως δεν είναι όλα dslam στον ίδιο χώρο του α/κ

  6. #36
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Αυτό μου είπαν από την n1 αρχικώς, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τόσο μεγάλη μεταβολή στην εξασθένιση του σήματος, και επιπλέον στην συγκεκριμένη περιοχή όλα τα DSLAM είναι σε ενα κτίριο καμια 100 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ.

    Προσωπικά τότε που έγινε θεώρησα ότι έχει βάλει το χεράκι του (ακούσια ή εσκεμμένα) ο ΟΤΕ, αλλά πάντως το θέμα έφτιαξε μετά από λίγες μέρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 23-03-08 στις 19:49.

  7. #37
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από redlemon.gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ έχω τα ίδια, απο ΤΕΛΛΑΣ, σε NETONE, ανέβηκε το attenuation 8,5 μονάδες, επίσης, ενώ την γραμμή την έχει πάρει η NETONE απο την Καθαρή Δευτέρα, ακόμα και σήμερα μόνο το δεύτερο εναλακτικό τηλέφωνο παίζει (211) της ΝΕΤΟΝΕ και όχι το 210 που έχω ζητήσει μέσω φορητότητας να μεταφερθεί απο την TELLAS στην ΝΕΤΟΝΕ.
    Mε αποτέλεσμα να με πέρνουν όλοι 3 με 4 φορές στο κινητό μέχρι να μάθουν το νέο νούμερο, γιατί το κανονικό, πάπαλα, ούτε που ξέρουν απο την NETONE πότε θα γυρίσει...

    Μιλάμε για μια διαδικασία που όταν έβαλα Zisto, έκανε 3 ώρες για να ενεργοποιηθεί η μεταφορά απο ΟΤΕ σε TELLAS (βέβαια για να λειτουργήσει το zisto χρειαστίκανε 2 μήνες, όμως τουλάχιστον είχα το τηλέφωνικό μου νούμερο τότε)

    Εν μέρη εξυπηρετούμε με την δεύτερη γραμμή τώρα, λέω όμως εν μέρη γιατί κάποιος που θέλει να με πάρει τηλέφωνο και δεν έχει το κινητό νομίζει οτι δεν το σηκώνω, αφού η παλιά γραμμή δεν λειτουργεί.

    Τί να πώ, περίμενα απο πέρισυ μέχρι φέτος οι εναλακτικές εταιρίες να είχανε βελτιωθεί και αντ' αυτού βλέπω συνέχεια πτώση στην ποιότητα υπηρεσιών απο όλους τους εναλακτικούς, βούτυρο στο ψωμί του ΟΤΕ... κρίμα
    Φίλε μου για αυτό ακριβώς το λόγο έφυγα από το δίκτυο της Net1. Δεν ξέρω γιατί δεν μπόρεσαν να ενεργοποιήσουν την φορητότητα. Και εγώ από Zisto σε Net1 πήγα και ενώ με διαβεβαίωναν ότι είχε γίνει η φορητότητα, φορητότητα δεν είχα. Πρέπει να τους πιέσεις πολύ για να δεις τι ακριβώς έχει γίνει και νομίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να "βολευτείς" με την έξτρα γραμμή που σου παρέχουν αλλά να απαιτήσεις την ενεργοποίηση και τις δεύτερης (για την οποία και πλήρωσες τα 50 εούρος).
    Καλή επιτυχία

  8. #38
    Εγγραφή
    07-03-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    14055/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ
    SNR / Attn
    13(dB) / 26(dB)
    Θα μπορούσε άραγε να γίνει εκτροπή κλήσεων από την 210 γραμμή που δεν έχει ολοκληρώσει ακόμη την φορητότητα, στην 211 γραμμή σου, ώστε να μην χάνεις τις εισερχόμενες κλήσεις σου?

  9. #39
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε άραγε να γίνει εκτροπή κλήσεων από την 210 γραμμή που δεν έχει ολοκληρώσει ακόμη την φορητότητα, στην 211 γραμμή σου, ώστε να μην χάνεις τις εισερχόμενες κλήσεις σου?
    όχι το δοκιμασα, στο site my.netone.gr δεν υπάρχει η δυνατότητα να διαχειρηστείς την γραμμή 210

  10. #40
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε άραγε να γίνει εκτροπή κλήσεων από την 210 γραμμή που δεν έχει ολοκληρώσει ακόμη την φορητότητα, στην 211 γραμμή σου, ώστε να μην χάνεις τις εισερχόμενες κλήσεις σου?
    Οχι αφού το νούμερο βρίσκεται στον αέρα (κάπου μεταξύ Tellas και NetOne)

  11. #41
    Εγγραφή
    01-03-2004
    Περιοχή
    Άλιμος, καλαμάκι sud
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6300~/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    bautech TW263R4-A2
    SNR / Attn
    9,8(dB) / 36.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δυστυχώς ΔΕΝ σου λένε απο την ΝΕΤΟΝΕ, γιατί δεν ενεργοποιήτε η γραμμή...
    Υπομονή μόνο μου λένε... φοβερή τεχνική υποστήριξη, τι να πώ.

  12. #42
    Εγγραφή
    17-05-2007
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Shared
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από redlemon.gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ έχω τα ίδια, απο ΤΕΛΛΑΣ, σε NETONE, ανέβηκε το attenuation 8,5 μονάδες, επίσης, ενώ την γραμμή την έχει πάρει η NETONE απο την Καθαρή Δευτέρα, ακόμα και σήμερα μόνο το δεύτερο εναλακτικό τηλέφωνο παίζει (211) της ΝΕΤΟΝΕ και όχι το 210 που έχω ζητήσει μέσω φορητότητας να μεταφερθεί απο την TELLAS στην ΝΕΤΟΝΕ.
    Mε αποτέλεσμα να με πέρνουν όλοι 3 με 4 φορές στο κινητό μέχρι να μάθουν το νέο νούμερο, γιατί το κανονικό, πάπαλα, ούτε που ξέρουν απο την NETONE πότε θα γυρίσει...

    Μιλάμε για μια διαδικασία που όταν έβαλα Zisto, έκανε 3 ώρες για να ενεργοποιηθεί η μεταφορά απο ΟΤΕ σε TELLAS (βέβαια για να λειτουργήσει το zisto χρειαστίκανε 2 μήνες, όμως τουλάχιστον είχα το τηλέφωνικό μου νούμερο τότε)

    Εν μέρη εξυπηρετούμε με την δεύτερη γραμμή τώρα, λέω όμως εν μέρη γιατί κάποιος που θέλει να με πάρει τηλέφωνο και δεν έχει το κινητό νομίζει οτι δεν το σηκώνω, αφού η παλιά γραμμή δεν λειτουργεί.

    Τί να πώ, περίμενα απο πέρισυ μέχρι φέτος οι εναλακτικές εταιρίες να είχανε βελτιωθεί και αντ' αυτού βλέπω συνέχεια πτώση στην ποιότητα υπηρεσιών απο όλους τους εναλακτικούς, βούτυρο στο ψωμί του ΟΤΕ... κρίμα

    Οι φορητότητες παίρνουν γύρω στις 3-4 μέρες, κάνε λίγο υπομονή....

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-08, 13:27
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-06, 19:10
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-05, 02:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας