Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10396/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N-EU
    SNR / Attn
    9-12(dB) / 31(dB)
    Καλησπέρα σε όλους

    Το πρόβλημα μου παραμένει Topic(Προβλήματα ADSL Disconnects) οπότε συνεχίζω να έχω πρόβλημα με την σύνδεση μου

    Σκέφτομαι να βάλω άλλη καλωδίωση σπίτι μιάς και η υπάρχουσα αποτελείται απο 2 ζευγοι καλώδίων Μπλε - Κόκκινο αλλα μόνο το ένα ζευγος πηγαίνει σε όλο το σπιτι με την μέθοδο του duplex και το άλλο παραμένει στην κεντρική πρίζα στο σαλόνι του σπιτιού

    αν βάλω καλώδιο UTP-5 απο την κεντρική πρίζα του σαλονιού και περάσω το καλώδιο μέχρι το δωμάτιο μου που έιναι το Modem πιστευω οτι θα είναι μια καλή κίνηση
    Η ερώτηση μου είναι άν μπορώ να χρησιμοποιήσςω το utp 5 καλώδιο και για το τηλέφωνο??
    και να βγάλω εκτός το παλαιό Μπλέ Κόκκινο καλώδιο εντελώς?

    Αν τελικά γίνεται μπορώ να το κάνω με κάποιο τρόπο ώστε το Utp καλώδιο να δίνει παροχή σε όλες τις πρίζες που έχω σπίτι μου για τήλέφωνο και στο δωμάτιο μου να δίνει και για τηλέφωνο αλλα καί για DSL Internet?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Κοιτα ετσι και αλλιως δεν χρειαζονται και τα 4 καλωδια αλλα μονο τα δυο.Στις παλιοτερες πολυκατοικιες βαζανε το 2πλο καλωδιο και ξεμπερδευανε.Στις καινουριες βαζουνε το 4πλο που χρησιμευει μονο αν εχεις 2 τηλ γραμμες σπιτι σου.Κοινως αναλογα με το ποια καλωδια θα συνδεσεις στις θεσεις 1 και 3 θα εχεις την αντιστοιχη γραμμη.

    Αν η πριζα που εχεις στον τοιχο εχει εσωτερικα 4 θεσεις για καλωδια θα δεις οτι αυτα που σου δινουν γραμμη ειναι το 1 και 3.Εκει κανονικα πρεπει να ειναι συνδεδεμενο το κοκκινο-μπλε.Αν τωρα ειχατε και 2η γραμμη τηλ στο δωματιο σου πχ στο 1 και 3 δεν θα ηταν το κοκκινο-μπλε αλλα το ζευγαρι που τωρα σταματα στην κεντρικη πριζα.

    Ελπιζω να μην σε μπερδεψα χειροτερα απλα επειδη εζησα απο κοντα την κατασκευη οικοδομης στα τελευταια της σταδια εψαξα και εμαθα αρκετα για τις γραμμες τηλεφωνου.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10396/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N-EU
    SNR / Attn
    9-12(dB) / 31(dB)
    Φίλε Sebu δέν με μπέρδεψες κατάλαβα τι θες να πείς και το κατάλαβα διότι έχω πάρει μία πρίζα που βγένει σε Rj-11 βύσμα αλλα απο πισω έχει 4 θέσεις για καλώδια έτσι ώστε άν έχει 2 γραμμές να χτυπάνε και οι 2 στο ίδιο τηλέφωνο οποτε κατάλαβα αυτο το 1-3 που είπες

    Ακουσε με λίγο σε παρακαλώ και άν μπορείς βοήθα :
    Σπίτι μου έχω Duplex, Το καλώδιο του Οτέ έρχετε μέχρι την έισοδο του σπιτιού στο διάδρομο (ο διάδρομος έιναι στο Ισόγειο) το διαμέρισμα είναι στο 1ο όροφο το καλωδιο του Οτε λοιπόν είναι τετρακλωνο (αυτό που εχει πλαστικό περίβλημα και μεσα περιέχει 4 μικρά καλώδια με το χρωματιστο περιβληματάκι τους Μπλε - Κοκκινο - Καφε - κιτρινο νομίζω) αυτο το καλώδιο λοιπον ο ηλεκτρολόγος πρίν 25 χρονια το σύνδεσε με 2 απλα καλώδια χωρίς περίβλημα Μπλε με μπλέ του οτε και Κοκκινο με κοκινο του οτε και το τράβηξε μέχρι το σαλόνι μου επίσης έβαλε άλλα 2 τέτοια μονά καλωδια χωρίς να τα ενώσει με του Οτε και τράβηξε και αυτά μέχρι το σαλόνι μάλλον για να χρησιμοποιηθουν για 2η γραμμη.

    Λοιπον τα 2 συνδεμένα καλώδια απο τον διάδρομο που έιναι στο σαλονι ενώνονται με 2 άλλα σκέτα και μονά καλωδια και πάνε στην κουζίνα απο εκει ενώνονται με 2 άλλα καλώδια και πάνε στην κρεβατοκάμαρα 1 όπου βρίσκεται ένα τηλέφωνο και απο εκέι συνδέονται με 2 άλλα μονα καλώδια και πάνε στην κρεβατοκάμαρα 2 όπου και βρίσκεται το Modem και ένα τηλέφωνο

    Οτε 4 καλώδια -->σαλόνι 4 καλώδια ,τα 2 ενωμένα με Του Οτε -->Κουζίνα ---->Κρεβατοκάμαρα με τηλεφωνο ---->κρεβατοκάμαρα με τηλέφωνο και ADSL Modem

    ADSL έβαλα απο Tellas μου φέρανε Modem και ένα Filter
    έβγαλα εκτός το τηλέφωνο απο την κρεβατοκάμαρα που είναι το pc σύνδεσα το modem με την μία στην πρίζα στην άλλη κρεβατοκάμαρα έβαλα το φιλτερ και το συνδεσα στο τηλεφωνο
    Αποτέλεσμα παράσιτα όταν συνδέομαι ,ακούγεται ο ήχος κλισης του Modem οταν σηκώσω το ακουστικο ενω προσπαθω να συνδεθω ,αν συνδεθω και με καλέσουν χάνει τον συγχρονισμό το Modem απίσης αν συνδεθώ και πάω να πάρω τηλεφωνο ΄χανει τον συχρονισμό και παλι

    Πηρα την Tellas μου φέρανε Splitter πήραν πισω το Filter ΤΑ ΙΔΙΑ

    Σκεφτηκα να αλλάξω καλώδια γιατι πιό παλαιά όταν είχα Απλο Modem και τότε έιχα προβλήματα σύνδεσης αλλα και κακής ταχύτητας συνδεσης.

    Έχεις να προτείνεις κάτι??

    Απο καλώδια τι να προτιμήσω?? UTP 5 , UTP 5e , STP (Τα Stp έχουν και αυτά νούμερα?? STP5 για παράδειγμα??)

    κατι ακόμα εφόσον γίνετε με το UTP και φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για το STP να το κάνω και τηλεφωνικο αλλα και για ADSL πώς θα υλοποιήσω το duplex??

    λογικά το υπάρχον τηλεφωνικό καλώδιο μου θα είναι πλέον άχρηστο σωστά ?? δεν θα χρειάζεται

  4. #4
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Λοιπον για να καταλαβω.

    Απο ισογειο σε σαλονι 4κλωνο.
    Απο σαλονι σε κουζινα 2κλωνο
    Απο κουζινα σε δωματιο 1 2κλωνο
    Απο δωματιο 1 σε δωματιο 2 2κλωνο.

    Κλασσικη διαταξη τηλεφωνου ελληνικης οικοδομης.Ακομα τα ιδια κανουνε.

    Λοιπον συμφωνα με τα λεγομενα σου και αν καταλαβα καλα πρεπει να εχεις μια πριζα στο σαλονι,μια στην κουζινα,μια στο 1ο δωματιο και μια στο 2ο.Αν ειναι ετσι τοτε βγαζεις τα παντα απο ολες τις πριζες και βαζεις το μοντεμ στην πρωτη πριζα του σπιτιου που ειναι του σαλονιου.Ειτε χρησιμοποιεις ενα καλωδιο τηλεφωνου αρκετα μετρα ειτε κανεις μια μετακομιση του pc για χαρη των δοκιμων.

    Παντα τσεκαρεις την 1η πριζα γιατι απο αυτη παιρνουν οι αλλες.Αν στην 1η πριζα το μοντεμ συγχρονισει τοτε πας στην 2η και βαζεις το φιλτρο και επανω το τηλεφωνο και δοκιμαζεις να παρεις και να σε παρουνε.Αν δεν αποσυγχρονισει η γραμμη τοτε η 1η πριζα ειναι οκ και πας στην 2η και κανεις το ιδιο.

    Οπως θα καταλαβες μεσω της εις ατοπον απαγωγης θα κανεις συνδυασμους ξεκινωντας απο την 1η πριζα και προχωρωντας στα ενδοτερα.

    Σε περιπτωση τωρα που στην 1η πριζα εξακολουθει να υφισταται το προβλημα τοτε ή ειναι ελλατωματικο το φιλτρο ή παιζει κατι με την γραμμη που ερχεται απο το ισογειο.

    Εντελως πληροφοριακα πιο μοντεμ εχεις και τι μαρκα φιλτρο χρησιμοποιεις?

  5. #5
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10396/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N-EU
    SNR / Attn
    9-12(dB) / 31(dB)
    Λοιπον φίλε μου καταρχήν σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

    τα έχεις καταλάβει όλα πολυ καλα πάντως

    εκει που μου λές
    Απο ισογειο σε σαλονι 4κλωνο. -->είναι σκέτα τα 4 καλώδια χωρις το λευκο πλαστικό γύρω τους
    Απο σαλονι σε κουζινα 2κλωνο -->είναι σκέτα τα 2 καλώδια χωρις το λευκο πλαστικό γύρω τους
    Απο κουζινα σε δωματιο 1 2κλωνο --> σκέτα τα 2 καλώδια χωρις το λευκο πλαστικό γύρω τους
    Απο δωματιο 1 σε δωματιο 2 2κλωνο -> σκέτα τα 2 καλώδια χωρις το λευκο πλαστικό γύρω τους

    δεν νομίζω οτι τρέχει και τίποτα που είναι σκέτα τα καλώδια , απλώς μου φένονται πολυ παλαιά και φυσικά δέν είναι συνεστραμένα κιόλας και για αυτό σκεφτόμουν για αλλάγή της καλωδίωσης με κάποιο 4κλωνο συνεστραμένο ή με κάπιο UTP 5 -UTP5e ή ακόμα και για STP απλώς αυτά τα UTP με μπερδευουν στο πώς θα καταφέρω να ενωσω απο αυτά και τηλέφωνο duplex και Modem (τα έχω συνηθίσει να τα βλέπω μόνο σε δύκτια Ethernet και δέν μπορώ να σκεφτώ πως μπορω να τα κάνω να κάνουν αυτο που λέω αν γίνεται βέβαια)

    Νομίζω πως το Utp 5 - UTP 5 E και τo STP καλωδιο έχει μέσα 3 ή 4 ζευγοι συνεστραμένων καλωδίων τα οποιαστην περίπτωση μου μπένουν στα βύσματα Rj-11 (αλλα εγώ πρέπει να τα περάσω πισω απο τις πρίζες και οι πρίζες απο πίσω έχουν απλώς 2 βυσματα (εισόδους καλωδίων) και όχι 6 ή 8 για να μπούν τα 3 ή τα 4 ζευγοι αυτών των καλωδίων)

    θα δοκιμάσω αυτο που μου είπες
    να το πάω πρίζα πρίζα μόνο που θα χρειαστω ένα μακρύ USB καλώδιο για το modem
    μήπως θα έχω πρόβλημα με μακρύ καλώδιο USB (όχι ιδιαίτερα μακρυ περιπου στα 12 μέτρα)
    εκτός και αν μεταφέρω όλο το Pc πριζα πριζα κάτι ιδίαίτερα δύσκολο

    Το Modem μου είναι ένα crypto F200 και έχω και ένα splitter της crypto επίσης (δέν γράφει επάνω κάποιον κωδικό η κάποιον τύπο το μόνο που γράφει έιναι οτι είναι για Over PSTN) μου αντικατέστησαν το φίλτρο με αυτο το Splitter οπότε όπως καταλαβένεις για να ενωθώ στο Internet και να μην αποσυχρονίζει το Modem βγάζω εκτός το τηλέφωνο απο το δωμάτιο 1 και έχώ μόνο το τηλέφωνο πάνω στο Splitter στο δωμάτιο 2 και το Modem πάνω στο Splitter Στο δωμάτιο 2 επίσης βέβαια σε περίπτωση που δεχτώ κλίση ή πάρω εγώ κάποιο τηλέφωνο αποσυχρονίζεται και πάλι

    έχω σκεφτεί να πάω να πάρω τηλεφωνικό καλώδιο και να κοψω την παροχή απο τον διάδρομο και να του βάλω αυτο το καλώδιο εκεί ,και να το φέρω στη πρίζα στο δωμάτιο 2 κάνοντας το κύκλωμα ανάποδα δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση τι καλώδιο να ζητήσω?? UTP5 ή UTP 5e ή STP ή 4κλωνο απλό ή μήπως 4κλωνο συνεστραμένο?

    Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!

  6. #6
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Λοιπον ενα ενα

    Το γεγονος οτι δεν εχουν το πλαστικο περιβλημα δεν παιζει ρολο ως προς την χρηστικοτητα αλλα ισως να παιζει ως προς εξτρα προστασια απο παρεμβολες,απωλεια σηματος κτλ.

    Οχι επουδενι δεν αγοραζεις 12μετρα καλωδιο usb.Αγοραζεις 12 μετρα καλωδιο τηλεφωνου-σαν και αυτο που συνδεονται τα τηλεφωνα στις πριζες(πανω απο 7 μετρα δεν θα βρεις ετοιμο,πηγαινε σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο εξοπλισμο και πες του να σου φτιαξει ενα καλωδιο τηλεφωνου οσα μετρα θες).Ειναι 60 δευτερα υποθεση και maximum να σου κοστισει 4 ευρω.
    Οπως καταλαβες το μοντεμ μενει διπλα στο Pc στο δωματιο σου και απλα το καλωδιο του τηλεφωνου θα φυγει απο το μοντεμ και θα παει στο σαλονι.

    Στη θεση σου θα πηγαινα ολο το pc με καποιο τροπο στο σαλονι για δοκιμες.Γιατι??Σε περιπτωση που στην 1η πριζα δουλεψει τελεια χωρις αποσυγχρονισμους ακομα και με τηλ στις υπολοιπες πριζες τοτε θα σου προτεινα να αγορασεις καλωδιο τηλεφωνου τοσα μετρα ωστε να φυγει απο την πριζα του σαλονιου και να παει σοβατεπι-σοβατεπι μεχρι το δωματιο σου.Αρα δεν σε συμφερει να εχεις αγορασει ενα καλωδιο 15 μετρα και μετα να παρεις αλλο ενα 30 πχ.Φυσικα αν στις δοκιμες δεις οτι δουλευει και σε αλλη πριζα πιο κοντα στο δωματιο σου καλα, εννοειται οτι θα παρεις μικροτερο καλωδιο για τη δουλεια αυτη.

    Για utp stp δεν ξερω γιατι δεν εχω δοκιμασει να μεταφερω τηλεφωνικο σημα ετσι.

    Παντως πριν κανεις οτιδηποτε μονιμο δοκιμασε μια μια τις πριζες και δες αν δουλευει καλα και σε ποια.Αν δεν δουλεψει στην πρωτη πριζα ειναι δυσκολο να δουλεψει στις υπολοιπες καθως ειναι duplex και συνεπως ολες παιρνουν απο την 1η.Τυχον προβλημα της 1ης μεταφερετε-επηρεαζει και τις αλλες.

    Και μιας και το ειδα τωρα.Το splitter ειναι μονο του στην πριζα και εχεις επανω ενα τηλ και το μοντεμ.Αν ναι δοκιμασε πριν το τηλεφωνο να παρεμβαλεις το φιλτρο,δηλαδη να εχεις

    πριζα-σπλιτερ-1)φιλτρο-τηλεφωνο
    2)modem
    Και εννοειται να εχεις αφαιρεσει τα παντα απο τις αλλες τηλ πριζες του σπιτιου.Συνηθως αρκετα σπλιτερ δεν ειναι και φιλτρα ταυτοχρονα οποτε ισως να εστιαζεται εκει το προβλημα.

    Θα βρεθει λυση by trial and error

    Δοκιμασε και αν δεν κατορθωσεις κατι καλο,ισως κατεβασω καμια πιο παλαβη ιδεα.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα (Κυψέλη) - Πάτρα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5.000 / 100.029
    ISP
    ForthNet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    Router
    alacatel 788TG & soho 97
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manos29
    Λοιπον φίλε μου καταρχήν σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

    τα έχεις καταλάβει όλα πολυ καλα πάντως



    δεν νομίζω οτι τρέχει και τίποτα που είναι σκέτα τα καλώδια , απλώς μου φένονται πολυ παλαιά και φυσικά δέν είναι συνεστραμένα κιόλας και για αυτό σκεφτόμουν για αλλάγή της καλωδίωσης με κάποιο 4κλωνο συνεστραμένο ή με κάπιο UTP 5 -UTP5e ή ακόμα και για STP

    έχω σκεφτεί να πάω να πάρω τηλεφωνικό καλώδιο και να κοψω την παροχή απο τον διάδρομο και να του βάλω αυτο το καλώδιο εκεί ,και να το φέρω στη πρίζα στο δωμάτιο 2 κάνοντας το κύκλωμα ανάποδα δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση τι καλώδιο να ζητήσω?? UTP5 ή UTP 5e ή STP ή 4κλωνο απλό ή μήπως 4κλωνο συνεστραμένο?

    Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!
    1. Μην κάνεις καμία πατάτα και κόψεις το καλώδιο παροχής
    2.Το καλώδιο που σοιυ έρχεται απο την κατανεμητή της πολυκατοικίας σου ναι είναι 4ζευγο και είναι συνεστραμμένο απο την μάνα του για αποφυγή ....θορύβου....
    3.Το πραγματικά τεράστιο λάθος που έκανε ο συνάδελφος εγκαταστάτης (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πάντα... αλήθεια τράβηξες τις γραμμές με ατσαλίνα η κοίταξε με τζττζίκι τέσπα) έιναι οτι δεν τράβηξε διακλαδώσεις απο την κεντρική μπρίζα όπου και καταλήγει το καλώδιο του οτέ!!! με αποτέλεσμα να υπάρχει τρελή απώλεια στο σήμα λόγω περιττών διακλάδώσεων ¨οσο πιο λίγα "κοψίματα" στο τηλέφωνο τόσο κλαύτερο σήμα
    4.Το καλύτερο θα έιναι όπως είπε και ο/η Sebu να δοκιμάσεις με διακλαδωτήρα (αν δεν έχεις 2πλη μπρίζα rj11) στην μια μεριά φίλτρο->τηλέφωνο και απο την άλλη ρούτερ
    5.Ακόμα δοκίμασε να δεις το καλώδιο με τα τηλέφωνα συνδεδεμένα να πάρεις απο την κεντρική με utp cat 5 τηλεφωνική γραμμή ο/η Sebu σου έιπε για συνδεσμολογία

    το ίδιο πρόβληαμ έιχα και εγώ και το έλυσα προσωρινά με utp αλλα λύθηκε ολοκληρωτικά αλλάζοντας παροχη και γενική τηλ. καλωδιωση
    Περιμένω νέα σου

  8. #8
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10396/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N-EU
    SNR / Attn
    9-12(dB) / 31(dB)
    Ευχαριστώ όλους και πάλι για το ενδιαφέρον που δείχνεται θα το λύσουμε το πρόβλημα και μάλιστα θα φτιάξουμε και ένα καλό Document στο τέλος για το οτιδήποτε πρέπει ο καθένας να κάνει που έχει προβλήματα

    Φίλε STEFPATRA όταν είπα να κόψω το καλώδιο παροχής δεν ενοω να το κόψω απο τον κατανεμητή αλλα να το κοψω απο εκεί που αρχίζει να ενώνεται με τα καλώδια που έβαλε ο ηλεκτολόγος και για να γίνω πιο σαφής ο κατανεμητής αυτο το στρογγυλο κουτακι ειναι έξω απο το σπιτι απο εκει έρχεται ένα καλώδιο και μπαίνει στην είσοδο και εκέι ξεκινάνε τα καλώδια του ηλεκτολόγου σε αυτό το σημείο έλεγα να κόψω τα καλώδια και να βάλω το καινούργιο που θα πάρω (τώρα βέβαια δεν ξέρω άν και του Οτε το καλώδιο που έρχεται απο τον κατανεμητή είναι συνεστραμέννο αλλα τελος παντων αυτο ισως μπορέσω να το δω αν του ανοίξω λίγο το λευκο πλαστικο καλυμα του)

    Ο ηλεκτρολόγος δέν ήταν CCNA και τέτια πράματα τότε δεν υπήρχε η CISCO νομίζω καλώδια πέρναγε ο ανθρωπος αν και θα ήταν καλύτερα να έπαιζε κανα τάβλι

    όταν λές οτι δέν τράβηξε διακλαδώσεις απο την κεντρική πρίζα που καταλήγει το καλώδιο του Οτε τι ενοείς? (να σου πώ καταρχήν οτι το καλώδιο του Οτε δεν καταλήγει σε καμία πρίζα -- το καλώδιο του Οτε καταλήγει στην είδοδο (η έισοδος είναι στο Ισόγειο εγώ μένω στον 1ο όροφο)και απο εκέι ενώνεται με τα 2 απλά σκέτα καλώδια του ηλεκτρολόγου που καταλήγουν στην 1η πρίζα στο σαλόνι.
    Εστω όμως οτι θα έπρεπε να κάνει διακλαδώσεις απο την 1η πρίζα του σαλονιού ενοείς ότι θα έπρεπε να ενώσει:

    2 καλώδια απο την κεντρική πρίζα απο το σαλόνι και να τα πάει στην κουζίνα?
    2 καλώδια απο την κεντρική πρίζα απο το σαλόνι και να τα πάει στο 1ο δωμάτιο?
    2 καλώδια απο την κεντρική πρίζα απο το σαλόνι και να τα πάει στο 2ο δωμάτιο?
    Πές μου αν ενοείς αυτό όταν λές για διακλαδώσεις??

    Ο ηλεκτρολόγος πάντως έχει κανει το εξής: απο το σαλόνι ενώνει καλώδια και τα πάει κουζίνα απο κουζίνα ενώνει καλώδια και τα πάει δωματιο 1 και απο δωμάτιο 1 ενώνει καλώδια και τα πάει δωμάτιο 2
    Μάλλον για να γλιτώσει καλώδιο και χρήμα.

    Λοιπόν πήγα σήμερα και πήρα ένα φίλτρο απο τον ΟΤΕ

    Θα πάω το απογευμα να πάρω τηλεφωνικό συνεστραμένο καλώδιο ή κάποιο UTP 5 αν το βρώ φτηνά γιατι θα χρειαστώ καμιά 30αρια μέτρα (Νομίζω πώς δεν το χρειάζομαι το UTP πιστευω πως και με ένα 4κλωνο συνεστραμένο θα είμαι μιά χαρα) και θα ενώσω το νέο μου καλώδιο στην είσοδο και θα το μέχρι το σαλόνι θα βγάλω το παλιο του ηλεκτρολόγου (αυτο που φέρνει απο την είσοδο και θα βάλω αυτο) άν όλα πάνε καλά έχς πρόβλημα απο την είσοδο μέχρι το σαλόνι αν όχι θα πάω το καλώδιο στο δωμάτιο που είναι το PC και θα το βάλω σε αυτή την πρίζα βγάζοντας το καλώδιο του ηλεκτρολόγου που έρχεται απο το δωμάτιο των δικών μου άν όλα πάνε καλα τοτε το προβλημα είναι κάπου στην εσωτερική καλωδίωση και σε αυτή την περίπτωση φωνάζς ηλεκτρολογο και τα αλλάζει όλα τα καλώδια απο την είσοδο μέχρι και σε όλα τα δωμάτια άν όχι τότε μπορεί να έχω πρόβλημα απο τον κατανεμητή μέχρι την είσοδο οπότε και φωναζω τον Οτε(βλέπω να τους φωνάζω μετά το καλοκαίρι να πάμε και διακοπές μήν μας φάει η Αθηνα) και άν και πάλι δεν φτιάξει το πρόβλημα τότε 100% είναι πρόβλημα πίσω απο τον κατανεμητή του ΟΤΕ.

    κάπου μου λές άν πέρασα γραμμές με ατσαλίνα η με τζιτζικι δέν έχω τραβήξει τίποτα γραμμές και όταν το έκανε ο ηλεκτρολόγος ήμουν 5 χρονών και δέν θυμάμαι το σπίτι έιναι 24 ετών
    τί είναι το τζιτζίκι??

    το Utp 5 έχει 3 ή 4 ζευγάρια συνεστραμένου καλωδίου??
    άν έχει 3 θα ήταν χρήσιμο άν ήθελα να έίχα 3 διαφορετίκες τηλεφωνικές γραμμές άν έχει 4 για 4 διαφορετίκες τηλεφωνικές γραμμές σωστά??

    αυτός είναι και ο λόγος που λέω να βάλω 4κλωνο συνεστραμένο γιατί δέν πρόκειται να χρειαστώ πάνω απο 2 τηλεφωνικές γραμμές και δέν νομίζω να φτιάξω και ποτέ εσωτερικο Ethernet σπίτι μου οπότε τι να το κάνω το UTP?

  9. #9
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Η διαταξη που λες κατανεμητης-σαλονι-κουζινα-δωματιο 1-δωματιο 2 ειναι η κλασσικη σε καθε νεοελληνικο σπιτι των τελευταιων 40 ετων.Ακομα και το δικο μου που ειναι καινουριο ειναι ετσι.

    Το θεμα ειναι οτι στα καινουρια απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μεχρι το διαμερισμα υπαρχει 4κλωνο καλωδιο μονωμενο.

    Στην περιπτωση σου ειναι 2κλωνο και γυμνο.

    Παντως για να αποφυγεις βαβουρες και ιστοριες με νεα τηλεφωνικη εγκατασταση,καλωδια utp και ιστοριες,προτεινω πρωτα να βεβαιωθεις οτι δεν φταιει το φιλτρο,το σπλιτερ ή καποια συγκεκριμενη πριζα.

    Για αυτο πρεπει να δοκιμασεις στο δωματιο σου πριζα-σπλιτερ και εκει πανω θα βαλεις φιλτρο-τηλεφωνο και στην αλλη μερια το μοντεμ.Βγαζεις ολα τα αλλα τηλ απο το σπιτι και δοκιμαζεις.Εν αναγκη δοκιμασε διαφορετικα φιλτρα-σπλιτερ(τα φιλτρα της Alcatel που δινει ο ΟΤΕ κανουν περιπου 1 ευρω)

    Αν αποτυχει τοτε δοκιμασε μια μια πριζα ξεκινωντας απο του σαλονιου μονο με το μοντεμ.Για να γινει αυτο οπως προειπα θες ενα καλωδιο τηλεφωνου αρκετα μετρα ωστε να φευγει απο το μοντεμ που ειναι στο δωματιο σου και να πηγαινει στο σαλονι.Αν αποτυχει πας κουζινα αλλα αν δεν δουλευει στο σαλονι που ειναι η κεντρικη τοτε μαλλον θα εχει προβλημα και το υπολοιπο σπιτι.

    Στην εσχατη αν εχεις προσβαση στον κατανεμητη και γνωσεις δοκιμασε να συνδεσεις το καλωδιο τηλεφωνου που θα φευγει απο το μοντεμ με το 4κλωνο του κατανεμητη.Αυτη ομως ειναι η εσχατη λυση για να βεβαιωθεις οτι το προβλημα ειναι στην καλωδιωση του σπιτιου και οχι καπου αλλου.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10396/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N-EU
    SNR / Attn
    9-12(dB) / 31(dB)
    Φίλε Sebu αυτό θα κάνω θα πάρω ενα 4κλωνο συνεστραμενο 30-40 μέτρα τόσα πρέπει να φτάνουν για να κάνω σύνδεση απο το ισόγειο μέχρι το δωμάτιο μου

    1.) θα το βάλω πρώτα στο σαλόνι και θα το φέρω στο δωμάτιο μου όπου και θα το ενώσω στο σπλιττερ - τηλεφωνο (θα δοκιμάσω να βάλω και το φιλτερ εκει) και Modem

    2.)θα δοκιμάσω να βάλω το καλώδιο και απο την είσοδο

    Θα κάνω Τεστ και θα δούμε, άν φταίει η καλωδίωση τότε φωνάζω ηλεκτρολόγο και συζητάω για το τι καλώδιο θα περάσω (το καλύτερο που υπάρχει θα βάλω)

    Κάτι άσχετο
    Παίζει κανένας World of Warcraft?

  11. #11
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Κανε τσεκ στο αντιστοιχο σεκτιον του φορουμ.Θα βρεις αρκετους WoW.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-09-2005
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Επαναφερω το τοπικ μιας και εχω ενα παρομιο προβλημα, αν καποιος μπορει να βοηθησει εχει καλως.

    Δοκιμασα το μοντεμ πριζα-πριζα σε ολο το σπιτι και τελικα δουλευει μονο στην κεντρικη- στο σαλονι.

    Σε καθε δωματιο φτανουν 4 καλωδια. 2 μπλε και 2 κοκκινα. Τι μπορω να κανω εκτος απο αυτο:

    [quote]Σε περιπτωση που στην 1η πριζα δουλεψει τελεια χωρις αποσυγχρονισμους ακομα και με τηλ στις υπολοιπες πριζες τοτε θα σου προτεινα να αγορασεις καλωδιο τηλεφωνου τοσα μετρα ωστε να φυγει απο την πριζα του σαλονιου και να παει σοβατεπι-σοβατεπι μεχρι το δωματιο σου.[\quote]

  13. #13
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα (Κυψέλη) - Πάτρα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5.000 / 100.029
    ISP
    ForthNet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    Router
    alacatel 788TG & soho 97
    Στις άλλες μπίζες λειτουργούν κανοκά οι τηλ. συσκευές?
    Αν δεν δουλεύουν σημαίνει πως δεν έχουν συνδεθεί πάνω στους ακροδέκτες

  14. #14
    Εγγραφή
    10-09-2005
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ναι δουλευουν μια χαρα αν και μετα την εγκατασταση του μοντεμ/adsl παρατηρω οτι εχουν πολυ θορυβο εκτος απο την κεντρικη βεβαια.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα (Κυψέλη) - Πάτρα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5.000 / 100.029
    ISP
    ForthNet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    Router
    alacatel 788TG & soho 97
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggeo
    ναι δουλευουν μια χαρα αν και μετα την εγκατασταση του μοντεμ/adsl παρατηρω οτι εχουν πολυ θορυβο εκτος απο την κεντρικη βεβαια.
    Καλά αυτό είναι λογικό αφου στο τηλ.καλώδιο σου "τρέχει" και η adsl σου,για να λειτουργούν οι τηλ. συσκευές σου σωστά πρέπει να βάλεις σε κάθε συσκευή φίλτρο
    Στην κεντρική δεν γίνεται να μην υπάρχει θόρυβος...και να υπάρχει στις άλλες!
    Κάτι πρέπει να παίζει με το καλώδιο που καταλήγει στις άλλες πρίζες...κατι βρωμάει στην διακλάδωση

    Δεν μου λες και τα 2 ζεύγη είναι συνδεδεμένα στις άλλες πρίζες ; Σε ενα φίλο συνέβαινε το ίδιο,ωσπου αφήσσαμε το ενα ζευγος και συγχρονίζει τέλεια

    Αν δεις πως συνεχίζει να τραβά ζόρια,τότε τράβα καλώδιο εξωτερικο (σε κανάλι είναι πιο μαζεμένο ) ή τρέχα να βρείς ηλεκτρολόγο να δεις τι γίνεται με τις διακλαδώσεις σου

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
    Από georgef1 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-08, 13:05
  2. Δικτυο στο σπιτι με 3 pc
    Από rockstarhs στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-08, 12:49
  3. Wi-Fi Δίκτυο στο σπίτι
    Από atsoum στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-05, 22:20
  4. ADSL στο ενα σπιτι isdn στο αλλο??
    Από iceman509 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-05, 23:34
  5. [Siemens] ADSL MODEM NTXPRESSLINKD PSTN - Καλωδιώσεις
    Από dream_GR στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-03, 23:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας