Σελ. 1 από 16 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 239
  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σε ολους! Ειμαι καινουργιος στο forum και μολις ειδα τη κατηγορια "Προγραμματισμος και γλωσσες Προγραμματισμου" αμεσως μου ηρθε η ερωτηση που ειχα παντα σε σε σχεση με το προγραμματισμο.

    Φετος τελειωνω το Λυκειο και οπως ολοι θα δωσω πανελληνιες. Μου αρεσει να ασχοληθω με τον προγραμματισμο αλλά φοβαμαι πως λογω της ελλειψης γνωσεων στα μαθηματικα δεν θα μπορεσω να κανω κατι καλο. Ετσι φθανω στην παρακατω ερωτηση.

    "Για να γινει καποιος "καλος" προγραμματιστης χρειαζεται να έχει γνωσεις μαθηματικων με αυτων που γινονται στη Γ Λυκειου? Οπως μιγαδικους,παραγωγους,ολοκληρωματα,μονοτονια κλπ

    Θελω να πω πως αμα καποιος που δεν του αρεσουν τα μαθηματικα αλλα βεβαια έχει καποιες σχετικες γνωσεις (δεν μιλαμε να μην ξερει να λυνει μια εξισωση 2 βαθμου και να παραγωγιζει) δεν θα εχει βασεις ωστε να μπορεσει να εξελιχθει καλα στο τομεα του Προγραμματισμου?

    Στο μαθημα ΑΕΠΠ που διδασκεται στο σχολειο (Προγραμματισμος) τα πηγαινω καλα και γενικα το "αγαπω" το αντικειμενο.

    Αμα εχετε το χρονο απαντηστε στο ερωτημα μου,
    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    499
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Vivodi - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Router
    ZXV10 W300 Series
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    προσωπικα δε βλεπω καμια σχεση μεταξυ μαθηματικων και προγραμματισμου...ο προγραμματισμος θελει διαβασμα,χρονο,υπομονη και μεθοδο...μαθαινεις τις βασεις(θεμελια) και αρχιζεις και χτιζεις,ποτε μη το δεις ως κατι "αρπαχτο".απο κει και περα συγκλινεις προς τα κει που σ αρεσει περισσοτερο.θελεις να ασχολειθεις με software development ή με web?

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και τα δυο μου αρεσουν το ιδιο. Δεν εχω αποφασισει ακομα. Παντως αυτο που ειπες μου εδωσε δυναμη

  4. #4
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Κοίτα γενικά για την επιστήμη των υπολογιστών χρειάζονται (αλλά δεν είναι απαραίτητα) κάποια μαθηματικά που θα σε διευκολύνουν να καταλάβεις κάποια πράγματα. Από 'κει και πέρα, στην καθημερινότητα δεν χρειάζομαι καθόλου τα μαθηματικά. Ίσως στην αρχή ο προγραμματισμός θυμίζει μαθηματικά γιατί έχει προτάσεις όπως

    α = α + β;

    που θυμίζουν εξισώσεις, αλλά απλά θυμίζουν. Τώρα βέβαια ανάλογα και το αντικείμενο. Τα γραφικά για παράδειγμα, ναι έχουν πολλά μαθηματικά.

    Αν σ'αρέσει πάντως σου εύχομαι να περάσεις σε μια σχολή Πληροφορικής για να αποκτήσεις όσο το δυνατόν καλύτερες γνώσεις

    ΥΓ: Και διαβάζοντας καλύτερα το ποστ σου, είδα ότι ξέρεις μαθηματικά, δεν είσαι άσχετος, άρα μην μασάς. Κι εγώ δεν τρελένομαι για διαφορικές εξισώσεις

    ΥΓ2: Επίσης αυτό που έχω δει είναι η διαφορά μεταξύ ΑΕΙ-ΤΕΙ (ΤΕΙ τελείωσα). Συνήθως οι του πανεπιστημίου είναι περισσότερο θεωρητικοί (μαθηματικά κλπ) και είναι πιο καλοί στην παραγωγή αλγορίθμων ίσως. Εμείς του ΤΕΙ λόγω εργαστηρίων έχουμε επαφή σχεδόν από την αρχή με compilers κλπ. Στην τελική όμως το σημαντικότερο είναι ο χαρακτήρας του καθενός. Άμα εσύ γουστάρεις, ανεξάρτητα σε ποιά σχολή έχεις περάσει, θα ψαχτείς, θα διαβάσεις, και θα μάθεις. Όπως είπες το βασικό είναι να αγαπάς το αντικείμενο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dvm : 07-04-08 στις 14:32.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  5. #5
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ατλάντα (ΗΠΑ)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Για να γίνεις καλός προγραμματιστής χρειάζεσαι μια σχετική νοητική πειθαρχία και καθαρό μυαλό. Οι γνώσεις μαθηματικών (ιδίων άλγεβρας) είναι γενικώς χρήσιμες αλλά οι πιο προχωρημένες δεν είναι καθόλου απαραίτητες, παρά μόνον αν θες να φτιάξεις προγράμματα μαθηματικών προβλημάτων. Αλλά στο χώρο που βρίσκομαι έχω δει άτομα τα οποία είναι μια χαρά προγραμματιστές στη Java χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλοί στα μαθηματικά.

    Όπως είπε και ο ομιλιτής σε ένα σεμινάριο που παρακολούθησα πέρυσι, μπορούν να προβλέψουν πλέον ποιοι έχουν τα φόντα να πάνε καλά σε κάποια σεμινάριο προγραμματισμού με ένα απλό τεστ, όπου μετράνε διάφορα πράγματα. Ο καθοριστικός παράγοντας όμως δεν είναι οι γνώσεις μαθηματικών αλλά η συνέπεια και η συνοχή που έχεις στην σκέψη σου. Με άλλα λόγια, το να μπορείς να ακολουθήσεις μια μεθοδολογία αποδεικνύεται πολύ πιο σημαντικό για να τα πας καλά στον προγραμματισμό, παρά οτιδήποτε άλλο.
    "Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο" - Γκάντι

  6. #6
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.443
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giorgos123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φετος τελειωνω το Λυκειο και οπως ολοι θα δωσω πανελληνιες. Μου αρεσει να ασχοληθω με τον προγραμματισμο αλλά φοβαμαι πως λογω της ελλειψης γνωσεων στα μαθηματικα δεν θα μπορεσω να κανω κατι καλο. Ετσι φθανω στην παρακατω ερωτηση.

    "Για να γινει καποιος "καλος" προγραμματιστης χρειαζεται να έχει γνωσεις μαθηματικων με αυτων που γινονται στη Γ Λυκειου? Οπως μιγαδικους,παραγωγους,ολοκληρωματα,μονοτονια κλπ

    Θελω να πω πως αμα καποιος που δεν του αρεσουν τα μαθηματικα αλλα βεβαια έχει καποιες σχετικες γνωσεις (δεν μιλαμε να μην ξερει να λυνει μια εξισωση 2 βαθμου και να παραγωγιζει) δεν θα εχει βασεις ωστε να μπορεσει να εξελιχθει καλα στο τομεα του Προγραμματισμου?

    Στο μαθημα ΑΕΠΠ που διδασκεται στο σχολειο (Προγραμματισμος) τα πηγαινω καλα και γενικα το "αγαπω" το αντικειμενο.

    Αμα εχετε το χρονο απαντηστε στο ερωτημα μου,
    Ευχαριστω
    Γνώσεις μαθηματικών για προγραμματισμό χρειάζεσαι ελάχιστες, τις οποίες ήδη έχεις σίγουρα (απλή αριθμητική) ή μάλλον έχεις αλλά θα στις ξαναμάθουνε έτσι και αλλιώς (αριθμητική mod n, αναδρομή).


    Οπως λέει και ο ZackNV, το κύριο ζητούμενο είναι σωστή έκφραση και σκέψη. Αυτό σου το προσφέρει σε σημαντικό η ενασχόληση με τα μαθηματικά, αλλά δεν έχει να κάνει με ένα συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο.

    Αν "συμπαθείς" τα μαθηματικά (και σε συμπαθούν και αυτά), αλλά σου λείπουν κάποιες γνώσεις, 100% θα είσαι εντάξει. Αν τα "αντιπαθείς", θα το βρεις μπροστά σου, αλλά δεν θα σε σταματήσει.

    Στα πιο θεωρητικά κομμάτια της πληροφορικής, τα μαθηματικά αρχίζουν να μπαίνουν από όλες τις πόρτες, και τα παράθυρα, αλλά μέχρι τότε, το πιθανότερο είναι ότι τα μαθηματικά του Λυκείου θα τα έχεις ξαναπεράσει ένα γύρο μέσα στη σχολή.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  7. #7
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΝΩΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    19.5(dB) / 34.5(dB)
    Για να ασχοληθείς με την πληροφορική και να γίνεις καλός προγραμματιστής χρειάζεσαι μαθηματική σκέψη και αρκετές μαθηματικές γνώσεις.
    Ένας καθηγητής στη σχολή έλεγε ότι γράφει καλό κώδικα γιατί διαβάζει τις αποδείξεις των μαθηματικών θεωρημάτων.

    Από την άλλη αν θες απλά να υλοποιείς τους αλγορίθμους που φτιάχνουν άλλοι τότε δεν χρειάζεσαι μαθηματικά.
    εκτός από ροζ υπάρχουν και άλλα χρώματα??

  8. #8
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Ειναι ανάλογα το τι θες να κάνεις.

    Εαν το αντικείμενό σου δεν χρειάζεται μαθηματικά, για παράδειγμα εαν φτιάχνεις π.χ. εφαρμογές γραφείου, τότε αρκούν οι στοιχειώδεις γνώσεις. Ακόμα και σε επίπεδο πιο ανεβασμένο, συνήθως φτάνουν οι γνώσεις του λυκείου.

    Εαν το αντικείμενό σου περιλαμβάνει μαθηματικά, π.χ όπως εμένα στο DSP ή σχεδιασμό 3D ή animation κλπ, τότε σαφώς και χρειάζεσαι γερό υπόβαθρο, διότι θα μπλέξεις με αντικείμενα τα οποία πολλές φορές είναι ανώτερα και από αυτά που γίνονται στο πανεπιστήμιο.

    Αυτό που γενικά χρειάζεται ο προγραμματισμός είναι λογική, και συνήθως όσοι είναι καλοί σε αυτήν τα πάνε καλά και με τα μαθηματικά. Το πιο σίγουρο απ ολα όμως είναι ότι και τα δύο θέλουν γερό διάβασμα. Μην φανταστείς ότι ο προγραμματισμός απαιτεί λιγοτερο διάβασμα από τα μαθηματικα γιατι θα απογοητευτείς. Θέλουν και τα δύο πειθαρχία, φαντασία, και διάβασμα.

    Προσωπικά θα έλεγα να ασχοληθείς και με τα δύο, με την λογική του ότι σήμερα για να έχει περισσότερες πιθανότητες να πετύχει καποιος πρέπει να εργάζεται σε συνδυαστικό επίπεδο και όχι μόνο σε ένα επι μέρους αντικείμενο. Αν σπουδάσεις μαθηματικά, τότε φρόντισε να τα συνδυάσεις με προγραμματισμό, η και το αντίστροφο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 07-04-08 στις 15:26.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Καλωσήρθες Giorgos123 !

    Λίγο άλγεβρα, αρκεί επι της ουσίας,

    τους μιγαδικους, τις παραγωγους και τα ολοκληρωματα

    μπροστά σου δε θα συναντήσεις

    και στη δουλειά σου δε θα τους κουβανείς,

    παρα μόνο όταν αρχίσεις να γράφεις βιβλία για προγραμματισμό,

    πράγμα το οποίο σου εύχομαι..

    REMOVE STRING FROM OBJECT !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chao : 07-04-08 στις 17:30.

  10. #10
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλωσήρθες Giorgos123 !

    Λίγο άλγεβρα, αρκεί επι της ουσίας,

    τους μιγαδικους, τις παραγωγους και τα ολοκληρωματα

    μπροστά σου δε θα συναντήσεις

    και στη δουλειά σου δε θα τους κουβανείς,

    παρα μόνο όταν αρχίσεις να γράφεις βιβλία για προγραμματισμό,

    πράγμα το οποίο σου εύχομαι..

    REMOVE STRING FROM OBJECT !
    Αυτό δεν ισχύει απόλυτα - για παράδειγμα όποιος προγραμματίζει επεξεργασία εικόνας δουλεύει (και) με μιγαδικές συναρτήσεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Οπως ειπε και ο turboirc εξαρτατε με τι εφαρμογες ασχολησε. Εγω πχ που ασχολουμαι με control και expert systems τα μαθηματικα ερχονται πρωτα και ο προγραμματισμος δευτερος.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-01-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    499
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Vivodi - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Router
    ZXV10 W300 Series
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    turboirc και fuzzy εσεις μιλατε για πολυ συγκεκριμενο ειδος προγραμματισμου και ειναι λογικο και αυτονοητο οτι οταν πας να εξειδηκευτεις σ αυτα που αναφερατε θα βρεις μπροστα σου τα μαθηματικα.
    ειναι σα να μου λες,εγω που θελω να προγραμματιζω μικροεπεξεργαστες χρειαζεται να ξερω ηλεκτρονικα?
    σε γενικη φαση ο προγραμματισμος δεν απαιτει παπαδες απο τα μαθηματικα και απο κει και περα το που θα εξειδηκευτει ο καθενας ειναι δικο του θεμα...

  13. #13
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giorgos123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε ολους! ...
    Στο μαθημα ΑΕΠΠ που διδασκεται στο σχολειο (Προγραμματισμος) τα πηγαινω καλα και γενικα το "αγαπω" το αντικειμενο.

    Αμα εχετε το χρονο απαντηστε στο ερωτημα μου,
    Ευχαριστω
    Γιώργο γεια σου , για να μάθεις προγραμματισμό δεν χρειάζεται να ξέρεις σουπερ μαθηματικά, και αφού σου αρέσει μην φοβάσαι προχώρα και σύντομα θα δείς ότι ίσως γνωρίζεις περισσότερα μαθηματικά από αρκετούς που διδάσκουν γλώσσες προγραμματισμού.
    Καλή επιτυχία.

    Φιλικά,
    Βύρων.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Η μεγαλύτερη σχέση των Μαθηματικών και του Προγραμματισμού είναι ότι και τα δυο απαιτούν τετράγωνο τρόπο σκέψης.
    Από κει και πέρα, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες: αναλόγως με την προγραμματιστική σου εξειδίκευση.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glazarou Εμφάνιση μηνυμάτων
    turboirc και fuzzy εσεις μιλατε για πολυ συγκεκριμενο ειδος προγραμματισμου και ειναι λογικο και αυτονοητο οτι οταν πας να εξειδηκευτεις σ αυτα που αναφερατε θα βρεις μπροστα σου τα μαθηματικα.
    ειναι σα να μου λες,εγω που θελω να προγραμματιζω μικροεπεξεργαστες χρειαζεται να ξερω ηλεκτρονικα?
    Η αληθεια ειναι οτι αν θες να προγραμματιζεις μικροεπεξεργαστες, θα πρεπει το λιγοτερο να ξερεις ψηφιακα ηλεκτρονικα.

Σελ. 1 από 16 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. adsl και μαθηματικα...
    Από predator στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 15:09
  2. Προγραμματισμός και δημιουργία GUI
    Από Gus στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-08, 19:07
  3. http://rapidshare.com και μαθηματικα!!!!
    Από zaranero στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-07, 20:50
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-06, 01:28
  5. Μαθηματικα πακετα και Linux
    Από spinner στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-06, 23:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας