Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Γειά σας παιδιά

    Χρειάζομαι τη βοήθειά σας: Στο σπίτι έχουμε ενσύρματο internet (Otenet 1024/256) και έχουμε ένα desktop pc συνδεδεμένο. Πρόσφατα εγώ και η αδερφή μου αγοράσαμε 2 λάπτοπ και θέλουμε τώρα να έχουμε wireless internet για να συνδεόμαστε απ'τα λάπτοπ μας, αλλά θέλουμε να έχει και το desktop pc internet. Τί είναι προτιμότερο: να αγοράσουμε ένα wireless router και να το σyνδέσουμε με το Speedtouch 530 modem που χρησιμοποιούμε για να συνδέεται το desktop pc ή να αγοράσουμε ένα wireless modem/router και να συνδέσουμε και το desktop pc και τα 2 λάπτοπ μέσω αυτού; Επίσης, άλλες 2 ερωτήσεις: 1. στο Speedtouch 530 modem έχω κάνει port forwarding για μερικές υπηρεσίες, αν συνδέσουμε ένα wireless router στο Speedtouch, θα ισχύει το port forwarding στο ασύρματο ίντερνετ; 2. Αν αγοράσουμε wireless modem/router, λογικά θα πρέπει να ξανακάνω port forwarding στο web interface του wireless modem/router;

    Χίλια συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά δυστυχώς δεν είμαι και πολύ σχετική σ'αυτά τα θέματα και φοβάμαι μήπως κάνω λάθος επιλογή και ξεμείνουν και τα 3 μηχανήματα χωρίς internet...

    Ευχαριστώ πολύ!!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    • Απόσυρση του Speedtouch, αγορά ασύρματου modem/router, σύνδεση του desktop ενσύρματα και των laptops ασύρματα
    • Διατήρηση του Speetouch, αγορά switch και access point, σύνδεση του Speedtouch, του access point και του desktop στο switch (όλα ενσύρματα), ασύρματη σύνδεση των laptops στο access point


    Η πρώτη λύση μάλλον είναι οικονομικότερη και λιγότερο πολύπλοκη.
    Ανυπόγραφος

  3. #3
    Εγγραφή
    12-07-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sophia81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας παιδιά

    Χρειάζομαι τη βοήθειά σας: Στο σπίτι έχουμε ενσύρματο internet (Otenet 1024/256) και έχουμε ένα desktop pc συνδεδεμένο. Πρόσφατα εγώ και η αδερφή μου αγοράσαμε 2 λάπτοπ και θέλουμε τώρα να έχουμε wireless internet για να συνδεόμαστε απ'τα λάπτοπ μας, αλλά θέλουμε να έχει και το desktop pc internet. Τί είναι προτιμότερο: να αγοράσουμε ένα wireless router και να το σyνδέσουμε με το Speedtouch 530 modem που χρησιμοποιούμε για να συνδέεται το desktop pc ή να αγοράσουμε ένα wireless modem/router και να συνδέσουμε και το desktop pc και τα 2 λάπτοπ μέσω αυτού; Επίσης, άλλες 2 ερωτήσεις: 1. στο Speedtouch 530 modem έχω κάνει port forwarding για μερικές υπηρεσίες, αν συνδέσουμε ένα wireless router στο Speedtouch, θα ισχύει το port forwarding στο ασύρματο ίντερνετ; 2. Αν αγοράσουμε wireless modem/router, λογικά θα πρέπει να ξανακάνω port forwarding στο web interface του wireless modem/router;

    Χίλια συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά δυστυχώς δεν είμαι και πολύ σχετική σ'αυτά τα θέματα και φοβάμαι μήπως κάνω λάθος επιλογή και ξεμείνουν και τα 3 μηχανήματα χωρίς internet...

    Ευχαριστώ πολύ!!
    Καλησπερα,ενας γνωστος μου πουλαει ADSL Wireless modem/router US. Robotics
    9108 Annex A εναντι 30 ευρω.Η τιμη φανταζομαι ειναι αρκετα καλη και γνωριζω οτι η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι επισης καλη.Ειναι καταλληλο για την παραπανω δουλεια που περιεγραψε η σοφια;

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Wireless Modem-Router + Wireless Network Card
    Από Stavros.evosmos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-08, 17:23
  2. HOWTO για σύνδεση ADSL modem και wireless router
    Από paniscus στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-08, 23:02
  3. Συνδεση adsl modem με wireless router
    Από sakis222 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 05:57
  4. DSL modem σε σύνδεση με Wireless router...
    Από apricot στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-07, 00:09
  5. Linksys wag345 wireless modem/router και απενεργοποίηση του wireless [solved]
    Από vasman στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-06, 01:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας