Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    23-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καταρχην να ευχαριστησω ολους τους χρηστες του forum διοτι μεσα στα διαφορα θεματα εχω βρει κατα καιρους πολλεσ πληροφοριες για διαφορα προβληματα που εχς αντιμετωπισει.
    Για το συγκεκριμενο θεμα (προβλημα) που θα σας αναφερω ανοιγω καινουργιο θεμα για το λογο οτι δεν βρηκα κατι αντιστοιχο στο forum που να με βοηθησει.

    Εχω εναν εσωτερικο HD 40G, το οποιο μετεφερα απο αλλον υπολογιστη στον δικο μου. Το εχω συνδεσει στο IDE1 σαν slave στον ηδη υπαρχον HD το λειτουργικο συστημα (windows XP) και αλλαξα και το jumper απο πισω και το εβαλα στην θεση slave.
    Οταν το pc κανει boot, το φαινονται κανονικα και οι 2 HD στα devices και οταν ξεκινησουν τα windows, κανοντας κλικ στο "O Υπολογιστης μου" βλεπω κανονικα τους 2 HD.
    Ανοιγοντας το δευτερο δισκο (αυτον δηλαδη που προσθεσα σαν slave) βλεπω κανονικα ολα τα αρχεια και τους φακελους που εχει μεσα, αλλα το οταν προσπαθω να κανω οποιαδηποτε ενεργεια οπως αντιγραφη, αποκοπη, ακομα και να ανοιξω τους φακελους ή τα αρχεια, τα windows βγαζουν μυνημα σφαλματος, πως δεν υπαρχει προσβαση στον συγκεκριμένο δισκο...Επισης από την δεδομενη αυτη στιγμη τα windows βγαζουν το σφαλμα και για οποιαδηποτε αλλο αρχειο ή φακελο που βρισκεται και στον αλλον δίσκο, τον master δηλαδη!..
    Κανοντας ενα restart το προβλημα παυει και ολα δουλευουν μια χαρα, μεχρι να ξαναπροσπαθησω να χρησιμοποιησω καποιο αρχειο από τον δισκο slave.

    To προβλημα μου σε πρωτη φαση ειναι να μπορεσω να παρω τα αρχεια απο αυτον τον δισκο και να τα μεταφερω στον master ή σε καποιον εξωτερικο HD..Τι φταιει;Πως μπορει να γινει αυτο;

    Ο δισκος ειναι προβληματικος και ειναι για πεταμα; (αφου πρωτα μεταφερω καπου αλλου οτι εχει μεσα)
    Σας ευχαριστω εκ των προταιρων για τισ απαντησεις σας..Ελπιζω να σας εχς δωσει οτι πληροφοριες χρειαζεστε..

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    1) Ενημέρωσε drivers/λειτουργικό
    2) Δοκίμασε να τους βάλεις ανάποδα (master ο παλιός slave ο καινούριος)
    3) Άλλαξε τους κανάλι. Να μην είναι στην ίδια καλωδιοταινεία.
    4) Αν όλα αποτύχουν παίρνεις ένα USB 2.0 3.5'' Case που να παίρνει IDE δίσκους και βάζεις τον 40άρι εκεί!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό
    Από giwrgosth στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1160
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-24, 19:08
  2. Ανάκτηση δεδομένων (photos) από κάρτα XD?
    Από sdim στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-08, 12:31
  3. ανακτηση δεδομενων απο εξωτερικο δισκο?
    Από fotioskats στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-08, 23:34
  4. Ανακτηση δεδομενων απο DVD
    Από marilopaido στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-08, 08:20
  5. Ανάκτηση δεδομένων από δισκέτα
    Από Amateur στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-07, 21:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας