Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 104
  1. #76
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλήσα για μικρά γράμματα, με κανονική γραματοσείρα το αναφέρει και λέει βλάβες κλπ 48 ώρες εφόσον περάσουν δικαιώμα επιστρόφης του παγιου που αναλογεί.
    Μα δεν υπάρχουν "ψιλά" και "χοντρά" γράμματα στις συμβάσεις. Το ίδιο font size έχουν όλα. Κάποιοι καταχρηστικοί όροι πιθανότατα ναι. Ας τους επισημάνεις όμως αυτούς και αν σε ενοχλούν μην υπογράψεις. Απλά πολλοί δεν διαβάζουν ή δεν κατανοούν τι διαβάζουν. Ε τι να κάνουμε.Αν βαριέσαι να διαβάσεις τι υπογράφεις ή αν χρειάζεσαι και το δικηγόρο σου μαζί για να κάνεις μια αίτηση για adsl δε σου φταίει κανείς άλλος...

  2. #77
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Οποιος θέλει να πάει στον ΟΤΕ φυσικά και είναι ελεύθερος να πάει.

    Εγώ εκεί που δεν είχα πρόβλημα ένα χρόνο σχεδόν στην NetOne, ξαφνικά άρχισαν χαμηλοί συγχρονισμοί (ή ακόμη και μη συγχρονισμοί, συγχρονισμός αλλά όχι login). Μετά από mail που τους έστειλα (σε άλλα νήματα έχω γράψει σχετικά), τελικά σήμερα ήρθε τεχνικός (σημειώστε ότι με έπαιρναν τηλέφωνο να έρθουν δυο-τρεις φορές αλλά είχα άδεια λόγω Πάσχα, χθες βράδυ γύρισα).

    Ο τεχνικός διαπίστωσε πρόβλημα στο βρόγχο, αποσυγχρόνιζε ακόμη και το μηχάνημα που είχε μαζί του για να μετρήσει. Η πλάκα είναι, απ' ότι μου είπε, ότι είχαν δηλώσει ήδη βλάβη στον ΟΤΕ αλλά ο ΟΤΕ τους είπε ότι ο βρόγχος είναι εντάξει.

    Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά εγώ στον ΟΤΕ δεν γυρίζω με τίποτα, ας μείνω χωρίς internet και χωρίς τηλέφωνο. Πρακτικές του τύπου όπου μπορούμε ας βγάλουμε τους άλλους αναξιόπιστους και τους δικούς μας τους πελάτες τους προσέχουμε, εμένα δεν μου γουστάρουν.

    Μήπως τελικά ο λειτουργικός διαχωρισμός πρέπει να γίνει πράξη, πριν πάρει το management η DT ? Ή ας φτιαχτεί μια κρατική εταιρεία που θα έχει στην ευθύνη της το last mile.

    Μήπως τελικά θα έπρεπε να υποχρεωθεί ο ΟΤΕ, ειδικά στην επαρχία, να βάλει ένα βρόγχο ανά συνδρομητή, και όχι ανά 5 ή 10 που έχει σε μερικές περιοχές (αξιόπιστη λαμογιά αυτή ε) ?

  3. #78
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagskarm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος θέλει να πάει στον ΟΤΕ φυσικά και είναι ελεύθερος να πάει.
    ...
    Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά εγώ στον ΟΤΕ δεν γυρίζω με τίποτα, ας μείνω χωρίς internet και χωρίς τηλέφωνο.

  4. #79
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Μηνύματα
    1.939
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11858/1023
    ISP
    2 TEE και 1 CONN-X
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    zyxel 660Η-61,TG585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagskarm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος θέλει να πάει στον ΟΤΕ φυσικά και είναι ελεύθερος να πάει.

    Εγώ εκεί που δεν είχα πρόβλημα ένα χρόνο σχεδόν στην NetOne, ξαφνικά άρχισαν χαμηλοί συγχρονισμοί (ή ακόμη και μη συγχρονισμοί, συγχρονισμός αλλά όχι login). Μετά από mail που τους έστειλα (σε άλλα νήματα έχω γράψει σχετικά), τελικά σήμερα ήρθε τεχνικός (σημειώστε ότι με έπαιρναν τηλέφωνο να έρθουν δυο-τρεις φορές αλλά είχα άδεια λόγω Πάσχα, χθες βράδυ γύρισα).

    Ο τεχνικός διαπίστωσε πρόβλημα στο βρόγχο, αποσυγχρόνιζε ακόμη και το μηχάνημα που είχε μαζί του για να μετρήσει. Η πλάκα είναι, απ' ότι μου είπε, ότι είχαν δηλώσει ήδη βλάβη στον ΟΤΕ αλλά ο ΟΤΕ τους είπε ότι ο βρόγχος είναι εντάξει.

    Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά εγώ στον ΟΤΕ δεν γυρίζω με τίποτα, ας μείνω χωρίς internet και χωρίς τηλέφωνο. Πρακτικές του τύπου όπου μπορούμε ας βγάλουμε τους άλλους αναξιόπιστους και τους δικούς μας τους πελάτες τους προσέχουμε, εμένα δεν μου γουστάρουν.

    Μήπως τελικά ο λειτουργικός διαχωρισμός πρέπει να γίνει πράξη, πριν πάρει το management η DT ? Ή ας φτιαχτεί μια κρατική εταιρεία που θα έχει στην ευθύνη της το last mile.

    Μήπως τελικά θα έπρεπε να υποχρεωθεί ο ΟΤΕ, ειδικά στην επαρχία, να βάλει ένα βρόγχο ανά συνδρομητή, και όχι ανά 5 ή 10 που έχει σε μερικές περιοχές (αξιόπιστη λαμογιά αυτή ε) ?
    δηλαδή υποστηρίζεις ότι για τους χαμηλούς συγχρονισμούς της netone φταίει ο ΟΤΕ?
    τι φταιει ο οτε αν οι εναλλακτικοί δεν επενδύουν?
    επίσης είμαι κάθετα αντίθετη στο λειτουργικό διαχωρισμό και στο ξεπούλημα, προικα της κυβερνησης είναι δηλαδή? δεν κατάλαβα..Για να βγάλουν κέρδη οι ιδιώτες θα διαλύσουμε και θα ξεπουλήσουμε τον οτε? δεν είμαστε καθόλου καλά σε αυτή τη χώρα, και γιαυτο παθαινουμε και αυτά που παθαίνουμε....βρίσκουν και τα κάνουν...

  5. #80
    Εγγραφή
    27-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11500/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Thomson SpeedTouch 780WL
    SNR / Attn
    8(dB) / 33.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeta Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή υποστηρίζεις ότι για τους χαμηλούς συγχρονισμούς της netone φταίει ο ΟΤΕ?
    τι φταιει ο οτε αν οι εναλλακτικοί δεν επενδύουν?
    επίσης είμαι κάθετα αντίθετη στο λειτουργικό διαχωρισμό και στο ξεπούλημα, προικα της κυβερνησης είναι δηλαδή? δεν κατάλαβα..Για να βγάλουν κέρδη οι ιδιώτες θα διαλύσουμε και θα ξεπουλήσουμε τον οτε? δεν είμαστε καθόλου καλά σε αυτή τη χώρα, και γιαυτο παθαινουμε και αυτά που παθαίνουμε....βρίσκουν και τα κάνουν...
    Συγνώμη, αλλά ... γνωρίζεις το θέμα και τα λες αυτά ή μιλάς με υποθέσεις; ...

    Τι σχέση έχει η επένδυση του όποιου εναλλακτικού με τις γραμμές και το δίκτυο που παραδίδει και συντηρεί ο ΟΤΕ;! Να έλεγες για DSLAM ή άλλη υποδομή, να το καταλάβω. Αλλά το θέμα των βρόχων και τα προβλήματα που αυτοί προκαλούν ειναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα ΟΤΕ!!

    Όσον αφορά στον λειτουργικό διαχωρισμό του ΟΤΕ, καλό είναι να κατανοήσουμε ότι αυτό δεν αφορά στη λειτουργία του ίδιου αλλά στη λειτουργία της αγοράς γενικότερα και δεν έχει να κάνει με τα λεφτά που θα βγάλει ( ; ) ο κάθε ιδιώτης αλλά με το αν η αγορά τηλεπικοινωνιών γενικότερα θα λειτουργήσει πιο ομαλά, έχοντας κάποιον ουδέτερο παράγοντα υπεύθυνο για το δίκτυο και όχι τον ΟΤΕ. Γιατί τώρα η κατάσταση είναι λιγό "Γιάννης κερνάει - Γιάννης πίνει". Ο ΟΤΕ αποφασίζει ποιός θα πάρει ποιον βρόχο και πότε, και τη στιγμή που είναι ανταγωνιστής των υπολοίπων δεν φαντάζομαι να πιστεύει κανείς ότι δεν κάνει ό,τι περνά από το χέρι του για να σαμποτάρει τον ανταγωνισμό ...

  6. #81
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeta Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή υποστηρίζεις ότι για τους χαμηλούς συγχρονισμούς της netone φταίει ο ΟΤΕ?
    τι φταιει ο οτε αν οι εναλλακτικοί δεν επενδύουν?
    επίσης είμαι κάθετα αντίθετη στο λειτουργικό διαχωρισμό και στο ξεπούλημα, προικα της κυβερνησης είναι δηλαδή? δεν κατάλαβα..Για να βγάλουν κέρδη οι ιδιώτες θα διαλύσουμε και θα ξεπουλήσουμε τον οτε? δεν είμαστε καθόλου καλά σε αυτή τη χώρα, και γιαυτο παθαινουμε και αυτά που παθαίνουμε....βρίσκουν και τα κάνουν...
    Φταίει αποκλειστικά και μόνο ο ΟΤΕ (με την προϋπόθεση ότι στο σπίτι η καλωδίωση που έχεις δεν είναι της πλάκας).
    Οι πάροχοι πάνε από τα κέντρα τους με οπτική ίνα στα DSLAM τους τα οποία στεγάζονται (φιλοξενούνται) από τα ΑΚ του ΟΤΕ.Από τα DSLAM πάνε στον κεντρικό κατανεμητή του ΟΤΕ για να φύγουν με καλώδια χαλκού προς το ΚΑΦΑΩ της γειτονίας μας, από το ΚΑΦΑΩ πάλι με χάλκινο μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας και από εκεί με ζευγάρι χαλκού στο διαμέρισμα/σπίτι μας.
    Όταν έχεις αποσυγχρονισμούς και αποσυνδέσεις το πρόβλημα στις 99% των περιπτώσεων είναι από το DSLAM και μετά, πώς λοιπόν δεν φταίει ο ΟΤΕ αφού από το DSLAM μέχρι και τον κατανεμητή της πολυκατοικίας την ευθύνη την έχει ο ΟΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;
    Το 1% που μένει είναι συνήθως η στην κάρτα του DSLAM που έχεις κουμπώσει η στον εξοπλισμό που έχεις (modem,router,κάρτα δικτύου).
    Όλα τα παραπάνω στατιστικά είναι με την προϋπόθεση ότι η καλωδίωση του σπιτιού σου είναι καλή και αφορά μόνο τα προβλήματα αποσυνδέσεων και αποσυγχρονισμών.

    ........Auto merged post: ORIONAS21 added 11 Minutes and 56 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeta Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν συγκρίνω το skype με την netone. Απλά προτιμώ το skype, και οχι να πληρώνω το voip, και να εχω pstn οτε και να ειμαι σίγουρη ότι το τηλέφωνο δουλεύει πάντα....
    προφανώς δεν κατάλαβες τι είπα...Και το skype για τσάμπα μια χαρά ειναι, οχι μονο για τσαμπα, μια χαρα μιλάω με skype πραγματικά. και εχω μιλήσει με netone και φορθνετ και η ποιότητα είναι απαράδεκτη κάποιες φορές. Καλά για τη φορθνετ ενός φίλου μου να μη το συζητήσω καλύτερα.....το skype ειναι τέλειο μπροστά στη φορθνετ...Και φυσικά θα γυρίσει στον ΟΤΕ...
    Μα ουσιαστικά πληρώνεις το VOIP πολύ λιγότερα από την χάλια πλέων PSTN καθώς στο ΟΤΕ δίνεις 17 € το μήνα (34€ το δίμηνο μόνο για τηλεφωνία) ενώ στην NETONE δίνεις 8 € (37,90€ μαζί με VOIP,μόνο ίντερνετ 29,90€).

    Διάβασα πολύ προσεκτικά αυτά που γράφεις και σου απαντώ ότι η τηλεφωνία της NETONE είναι πολύ καλύτερη από όλους τους παρόχους συμπεριλαμβανομένου και του ΟΤΕ και αυτό δεν το λέω μόνο εγώ αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των φίλων που γράφουν σε αυτό το νήμα!!!!
    Τώρα αν εσύ θέλεις να πληρώνεις τα διπλάσια λεφτά + κάτι ψιλά στο skype για να παίρνεις και κανένα σταθερό είναι δικό σου θέμα....

    Σε 3 χρόνια το πολύ η PSTN θα έχει πεθάνει!!!!!!

    Ναι ο ΟΤΕ είναι του δημοσίου άρα μπορεί η οποιαδήποτε κυβέρνηση να τον πουλήσει να τον κλείσει και γενικά να τον κάνει ότι θέλει.
    Να πουληθεί μπας και φτιάξει τίποτα γιατί τόσα χρόνια είδαμε τι έκανα τα κοπρόσκυλα του ΟΤΕ στην Ελλάδα που αναφέρεσαι.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ORIONAS21 : 03-05-08 στις 09:40. Αιτία: auto merged post

  7. #82
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ξεχνάς βέβαια πως οι πάροχοι δεν έχουν συνεργεία για τοπικό έλεγχο στην πόρτα στο ΑΚ.
    Ξεχνάς ότι μπήκαν στην αγορά και έταζαν 24Mbps ενώ ήξεραν πολύ καλά τα όρια της τεχνολογίας adsl. Τα περισσότερα "προβλήματα" είναι για χαμηλούς συγχρονισμούς. Αλλά όταν παίζεις στο όριο, λογικό είναι να έχεις και συχνές αποσυνδέσεις.
    Ξεχνάς πως έχουν ξετινάξει το φάσμα βάζοντας γραμμές Ε1 σε ευθείες που προορίζονται για φωνή.
    Ξεχνάς πως δεν έχουν κάνει μία κίνηση για να προωθήσουν λύσεις όπως το vdsl.

    Ο καθένας ζυγίζει τα πράγματα και κάνει τις επιλογές του.

    ........Auto merged post: emeliss added 4 Minutes and 52 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIONAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 3 χρόνια το πολύ η PSTN θα έχει πεθάνει!!!!!!

    Ναι ο ΟΤΕ είναι του δημοσίου άρα μπορεί η οποιαδήποτε κυβέρνηση να τον πουλήσει να τον κλείσει και γενικά να τον κάνει ότι θέλει.
    Να πουληθεί μπας και φτιάξει τίποτα γιατί τόσα χρόνια είδαμε τι έκανα τα κοπρόσκυλα του ΟΤΕ στην Ελλάδα που αναφέρεσαι.....
    Μπά... Αν και ο ΟΤΕ θα προωθήσει την κατά πολύ φθηνότερη τεχνολογία του VoIP, το pstn έχει ψωμί ακόμα στην Ελλάδα.

    Ο ΟΤΕ δεν είναι του δημοσίου και δεν μπορεί να τον κάνει ότι θέλει.

    Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που έχει κάνει ο ΟΤΕ. Έπρεπε να διαφημίζει τόσα χρόνια τον εαυτό του γνωστοποιόντας τις επενδύσεις και το έργο που έχει παράγει για να έχει ο πελάτης απρόσκοπα υπηρεσίες και να μην χρειάζεται να είναι ηλεκτρονικός μηχανικός για να λύνει τα προβλήματα του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 03-05-08 στις 09:51. Αιτία: auto merged post

  8. #83
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνάς βέβαια πως οι πάροχοι δεν έχουν συνεργεία για τοπικό έλεγχο στην πόρτα στο ΑΚ.
    Ξεχνάς ότι μπήκαν στην αγορά και έταζαν 24Mbps ενώ ήξεραν πολύ καλά τα όρια της τεχνολογίας adsl. Τα περισσότερα "προβλήματα" είναι για χαμηλούς συγχρονισμούς. Αλλά όταν παίζεις στο όριο, λογικό είναι να έχεις και συχνές αποσυνδέσεις.
    Ξεχνάς πως έχουν ξετινάξει το φάσμα βάζοντας γραμμές Ε1 σε ευθείες που προορίζονται για φωνή.
    Ξεχνάς πως δεν έχουν κάνει μία κίνηση για να προωθήσουν λύσεις όπως το vdsl.

    Ο καθένας ζυγίζει τα πράγματα και κάνει τις επιλογές του.

    ........Auto merged post: emeliss added 4 Minutes and 52 Seconds later........



    Μπά... Αν και ο ΟΤΕ θα προωθήσει την κατά πολύ φθηνότερη τεχνολογία του VoIP, το pstn έχει ψωμί ακόμα στην Ελλάδα.

    Ο ΟΤΕ δεν είναι του δημοσίου και δεν μπορεί να τον κάνει ότι θέλει.

    Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που έχει κάνει ο ΟΤΕ. Έπρεπε να διαφημίζει τόσα χρόνια τον εαυτό του γνωστοποιόντας τις επενδύσεις και το έργο που έχει παράγει για να έχει ο πελάτης απρόσκοπα υπηρεσίες και να μην χρειάζεται να είναι ηλεκτρονικός μηχανικός για να λύνει τα προβλήματα του.
    Οι πάροχοι έχουν συνεργεία αλλά οι ΟΤΕτζίδες κάνουν τις συνδέσεις και ελέγχουν τον κεντρικό κατανεμητή και την καλωδίωση μέσα στο κέντρο.
    Αν μπείς σε ένα κέντρο όπως έκανα εγώ για 6 μήνες που έκανα την πρακτική μου θα καταλάβεις τι εννοώ.
    Είναι έως 24 και σε μικρή απόσταση από το ΑΚ τα πιάνεις!!!!
    Πολλοί πάροχοι ο εξοπλοισμός τους μπορεί να προσφέρει πολλά παραπάνω αλλά με το δίκτυο του ΟΤΕ είναι αδύνατον...

    Ποίες επενδύσεις μου λές όταν στην Γερμανία που έγινε η απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών 10 χρόνια νωρίτερα από εμάς (2001) ο εκεί δημόσιος φορέας DT δουλεύει εδώ και μια 7 ετία με Fiber to the Home και σε εμάς ο ΟΤΕ έχει ακόμα την PSTN....
    Ποίες επενδύσεις μου λές όταν χάρις στο μονοπόλειο που είχε μας έγδυνε με τα τιμολόγια του ενώ εδώ και 10 χρόνια στο εξωτερικό μιλάνε τσάμπα...
    Ποίες επενδύσεις μου λές όταν οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν ξέρουν να λύσουν ένα απλό πρόβλημα παρά φωνάζουν τεχνικούς της Intracom και της Siemens για να συνδέσουν ένα καλώδιο.
    Ποίες επενδύσεις μου λες όταν μπαίνεις μέσα σε ένα ΑΚ και βλέπεις καλώδια σκουριασμένα και σάπια στον κεντρικό κατανεμητή, καλώδια να είναι μπερδεμένα και μπλεγμένα μεταξύ τους και να τα κόβουν για να ξεμπερδέψουν με αποτέλεσμα ενα καλώδιο μισού μέτρου απόσταση να έχει κοπεί 20 φορές σε διαφορετικά σημεία....

    Η PSTN δεν θα αντέξει πάνω από 3 χρόνια αφού όλη η Ευρώπη έχει VOIP και ξυλώνει κυριολεκτικά τα συστήματα που κάνουν μετατροπή σε PSTN.
    Δεν υπάρχει πλέων το μονοπόλειο στην Ελλάδα και αν ο ΟΤΕ δεν αλλάξει θα μείνει απέξω από πολλά πράγματα.

    Είναι δημόσιο αφού το μεγαλύτερο ποσοστό μετοχών το έχει το δημόσιο.
    Αν το πουλήσει αυτόματα αλλάζει και γίνεται ιδιωτικός.
    Για την ακρίβεια αυτή την στιγμή είναι δημόσια υπηρεσία ιδιωτικού δικαίου!!!!

  9. #84
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Έχεις σε όλα άδικο πλην του ότι οι οτετζίδες φτιάχνουν την καλωδίωση.Πρακτική έχουν κάνει πολλοί στον ΟΤΕ, αυτό δεν τους κάνει ειδικούς.

    Όσο για το τελευταίο...απλά αποδεικνύει την ακρίβεια και των άλλων γραπτών σου.

  10. #85
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οκ αφού το λές εσύ.......
    Τσέκαρε τι σημαίνει ιδιωτικού δικαίου και μετά πες για την ακρίβεια των γραπτών σου.
    Είμαι ειδικός καθώς έχω σπουδάσει και έχω πτυχίο τεχνικού τηλεπικοινωνιών....

  11. #86
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeta Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή υποστηρίζεις ότι για τους χαμηλούς συγχρονισμούς της netone φταίει ο ΟΤΕ?
    τι φταιει ο οτε αν οι εναλλακτικοί δεν επενδύουν?
    επίσης είμαι κάθετα αντίθετη στο λειτουργικό διαχωρισμό και στο ξεπούλημα, προικα της κυβερνησης είναι δηλαδή? δεν κατάλαβα..Για να βγάλουν κέρδη οι ιδιώτες θα διαλύσουμε και θα ξεπουλήσουμε τον οτε? δεν είμαστε καθόλου καλά σε αυτή τη χώρα, και γιαυτο παθαινουμε και αυτά που παθαίνουμε....βρίσκουν και τα κάνουν...
    Ο λειτουργικός διαχωρισμός έχεις καταλάβει τι σημαίνει;
    Ότι ο ΟΤΕ είναι μια Α.Ε. εδώ και αρκετά χρόνια με "κανάκεμα" απλά και τήν ανοχή του Δημοσίου το έχεις πάρει είδηση;
    Η διαχείριση των "επενδύσεων" του ΟΤΕ (οι οποίες άλλωστε είναι και η "προίκα" μας όπως λες) από κάποια άλλη ανεξάρτητη αρχή, δε νομίζεις ότι στην ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση από αυτή του "ξεπουλήματος" που ισχυρίζεσαι, θα συνέβαλλε; Δηλαδή τα εθνικά μας συμφέροντα διασφαλίζονται καλύτερα αν αποφασίζει ο Παναγής και οι συνδικαλισταράδες του ΟΤΕ, ή η DT σε λίγο καιρό, για τη διαχείριση της "προίκας" μας από ότι διασφαλίζονται αν αναλάβει τη διαχείριση κάποιος νέος κρατικός φορέας; Υποψιάζομαι ότι ούτε σε αυτό το θέμα, γνωρίζεις για τι πράγμα μιλάς zeta.

  12. #87
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIONAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ αφού το λές εσύ.......
    Τσέκαρε τι σημαίνει ιδιωτικού δικαίου και μετά πες για την ακρίβεια των γραπτών σου.
    Είμαι ειδικός καθώς έχω σπουδάσει και έχω πτυχίο τεχνικού τηλεπικοινωνιών....
    Αν βρεις έστω και ένα έγγραφο που να λέει πως ο ΟΤΕ είναι δημόσια υπηρεσία ιδιωτικού δικαίου θα σου ζήτησω συγνώμη. Μέχρι τότε θα λέω πως σφάλεις.

    Η εμπειρία σε κάνει ειδικό και όχι το πτυχίο. Το πτυχίο μου το έχω κρεμασμένο στον τοίχο. Κάθε μέρα όμως αλλάζει το τεχνολογικό μου επίπεδο.

    ........Auto merged post: emeliss added 4 Minutes and 38 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαχείριση των "επενδύσεων" του ΟΤΕ (οι οποίες άλλωστε είναι και η "προίκα" μας όπως λες) από κάποια άλλη ανεξάρτητη αρχή, δε νομίζεις ότι στην ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση από αυτή του "ξεπουλήματος" που ισχυρίζεσαι, θα συνέβαλλε; Δηλαδή τα εθνικά μας συμφέροντα διασφαλίζονται καλύτερα αν αποφασίζει ο Παναγής και οι συνδικαλισταράδες του ΟΤΕ, ή η DT σε λίγο καιρό, για τη διαχείριση της "προίκας" μας από ότι διασφαλίζονται αν αναλάβει τη διαχείριση κάποιος νέος κρατικός φορέας; Υποψιάζομαι ότι ούτε σε αυτό το θέμα, γνωρίζεις για τι πράγμα μιλάς zeta.
    Δεν μπορεί να υπάρχει διαχείριση των υποδομών του ΟΤΕ από κάποια ανεξάρτητη αρχή, ακριβώς επειδή έχουν ξεπουληθεί. Έχει σκοπό το κράτος να τα αγοράσει πίσω; Καλό ανέκδοτο.
    Τα εθνικά μας συμφέροντα διασφαλίζονται περισσότερο αν η κυβέρνηση μπορεί να ελέγχει. Αλλά με το συγκεκριμένο θέμα όλα αυτά είναι άσχετα. Υπάρχουν άλλα topic με θέμα την πώληση του ΟΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 03-05-08 στις 15:59. Αιτία: auto merged post

  13. #88
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να υπάρχει διαχείριση των υποδομών του ΟΤΕ από κάποια ανεξάρτητη αρχή, ακριβώς επειδή έχουν ξεπουληθεί. Έχει σκοπό το κράτος να τα αγοράσει πίσω; Καλό ανέκδοτο.
    Τα εθνικά μας συμφέροντα διασφαλίζονται περισσότερο αν η κυβέρνηση μπορεί να ελέγχει. Αλλά με το συγκεκριμένο θέμα όλα αυτά είναι άσχετα. Υπάρχουν άλλα topic με θέμα την πώληση του ΟΤΕ.
    Δεν έχει ξεπουληθεί τίποτα από το δίκτυο. Εγκαταστάσεις και οποιοδήποτε δίκτυο που διατρέχει κοινόχρηστους χώρους (δρόμους, πλατείες κλπ.) ειδικά υπογείως (εξαίρεση αποτελεί η μεταλλειοκτησία στην οποία και πάλι δεν είναι δυνατό να υπάρξει δικαίωμα κυριότητας αλλά παραχώρηση απλά για εκμετάλλευση και για περιορισμένο χρόνο), δεν μπορεί να αποτελέσει τσιφλίκι κανενός.
    Ο λειτουργικός διαχωρισμός είναι υπαρκτή και προς εφαρμογή λύση. Δεν τίθεται θέμα επ' αυτού.

  14. #89
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μέχρι και ο Αλεξανδρίδης σταμάτησε να λέει αυτή την βλακεία (περί κρατικού δικτύου). Ψάξτο καλύτερα.

    Άσε το βρήκα εδώ

    Το δημόσιο δίκτυο ηλεκτρονικών επικοινωνιών το οποίο χρησιμοποιείται από τον ΟΤΕ για την παροχή στο κοινό υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών ανήκει στον ΟΤΕ

  15. #90
    Το avatar του μέλους papail
    papail Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIONAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πάροχοι έχουν συνεργεία αλλά οι ΟΤΕτζίδες κάνουν τις συνδέσεις και ελέγχουν τον κεντρικό κατανεμητή και την καλωδίωση μέσα στο κέντρο.
    Αν μπείς σε ένα κέντρο όπως έκανα εγώ για 6 μήνες που έκανα την πρακτική μου θα καταλάβεις τι εννοώ.
    Είναι έως 24 και σε μικρή απόσταση από το ΑΚ τα πιάνεις!!!!
    Πολλοί πάροχοι ο εξοπλοισμός τους μπορεί να προσφέρει πολλά παραπάνω αλλά με το δίκτυο του ΟΤΕ είναι αδύνατον...

    Ποίες επενδύσεις μου λές όταν στην Γερμανία που έγινε η απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών 10 χρόνια νωρίτερα από εμάς (2001) ο εκεί δημόσιος φορέας DT δουλεύει εδώ και μια 7 ετία με Fiber to the Home και σε εμάς ο ΟΤΕ έχει ακόμα την PSTN....
    Ποίες επενδύσεις μου λές όταν χάρις στο μονοπόλειο που είχε μας έγδυνε με τα τιμολόγια του ενώ εδώ και 10 χρόνια στο εξωτερικό μιλάνε τσάμπα...
    Ποίες επενδύσεις μου λές όταν οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν ξέρουν να λύσουν ένα απλό πρόβλημα παρά φωνάζουν τεχνικούς της Intracom και της Siemens για να συνδέσουν ένα καλώδιο.
    Ποίες επενδύσεις μου λες όταν μπαίνεις μέσα σε ένα ΑΚ και βλέπεις καλώδια σκουριασμένα και σάπια στον κεντρικό κατανεμητή, καλώδια να είναι μπερδεμένα και μπλεγμένα μεταξύ τους και να τα κόβουν για να ξεμπερδέψουν με αποτέλεσμα ενα καλώδιο μισού μέτρου απόσταση να έχει κοπεί 20 φορές σε διαφορετικά σημεία....

    Η PSTN δεν θα αντέξει πάνω από 3 χρόνια αφού όλη η Ευρώπη έχει VOIP και ξυλώνει κυριολεκτικά τα συστήματα που κάνουν μετατροπή σε PSTN.
    Δεν υπάρχει πλέων το μονοπόλειο στην Ελλάδα και αν ο ΟΤΕ δεν αλλάξει θα μείνει απέξω από πολλά πράγματα.

    Είναι δημόσιο αφού το μεγαλύτερο ποσοστό μετοχών το έχει το δημόσιο.
    Αν το πουλήσει αυτόματα αλλάζει και γίνεται ιδιωτικός.
    Για την ακρίβεια αυτή την στιγμή είναι δημόσια υπηρεσία ιδιωτικού δικαίου!!!!
    Αν νομίζεις ότι μέσα σε έξι μήνες έμαθες τον ΟΤΕ.........γελάστηκες.
    Σιγά μην μάθαινε κάποιος που κάνει ΠΡΑΚΤΙΚΗ όλα τα μυστικά και μη του ΟΤΕ.
    Ας σοβαρευτούμε.

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πισω στον ΟΤΕ...
    Από alexpack στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-08, 11:07
  2. Από ON πίσω στον ΟΤΕ
    Από gangel στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-08, 17:57
  3. Κατά 90% πίσω στον ΟΤΕ
    Από GTS στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-08, 15:17
  4. Απαράδεκτη HOL!!! Επιστρέφω στον ΟΤΕ
    Από teoxan στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-07, 11:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας