Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Open Source
    Ένας από τους ιδρυτές του Mozilla Foundation αντιτάχθηκε εναντίον των multimedia στο διαδίκτυο, ιδίως εναντίον των διαδραστικών τεχνολογιών όπως το Flash και το Silverlight. Είναι τεχνολογίες που, ενώ βρίσκονται σε πολλές εφαρμογές σήμερα, θα μπορούσαν να προσφέρουν περισσότερα από αυτά που ζητάει ο κόσμος, αναφέρει ο Tristan Nitot.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Mozilla.jpg 
Εμφανίσεις:  713 
Μέγεθος:  13,4 KB 
ID: 35392

    Ο Tristan Nitot, ο ιδρυτής της Mozilla Europe, ισχυρίζεται ότι είναι ότι καλύτερο για το διαδίκτυο να χρησιμοποιούνται ανοιχτές τεχνολογίες, υπονοώντας ότι πίσω απο αυτές τις κλειστές εφαρμογές κρύβουν τις πραγματικές τους προθέσεις.

    Λεει ο Nitot :

    "So far there has not been a problem. Both Adobe and Microsoft have been willing to give [Flash and Silverlight away] for free. But maybe they have an agenda. They're not here for the glory; they're here for the money."

    ...εννοώντας χαρακτηριστικά ότι οι εταιρείες Adobe (που παρέχει το Flash) και η Microsoft (Silverlight) έχουν για σκοπό μόνο το οικονομικό όφελος.

    Ο Νitot δεν σχολίασε τίποτε παραπάνω, και είπε ότι μεχρι σήμερα δεν έχουν εμφανιστεί προβλήματα σε όσους βασίζονται πάνω σε αυτά τα προϊόντα, παρά το ότι δείχνει την αντίθεση του ως προς την πραγματική αιτία ύπαρξης αυτών των προϊόντων. Προτείνει λοιπόν να υπάρχει ελευθερία στο web development, σε μια εποχή όμως που υπάρχει αρκετό κόστος σε ιστοσελίδες πλούσιες σε περιεχόμενο. Τονίζει, τέλος, ότι πρέπει φτιαχτούν εναλλακτικές προτάσεις (ελεύθερες και ανοιχτού κώδικα) ως προς τις του “κλειστού” κώδικα, όπως το Silverlight και το Flash.

    1. techspot.com
    2. news.zdnet.com
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flamelab : 01-05-08 στις 19:42.

  2. #2
    Το avatar του μέλους razorblade1100
    razorblade1100 Guest
    So far there has not been a problem. Both Adobe and Microsoft have been willing to give [Flash and Silverlight away] for free. But maybe they have an agenda. They're not here for the glory; they're here for the money."
    γιαυτο απαιτειται στηριξη της κοινοτητας open-source. γιατι καποια στιγμη θα ειναι το μονο free που θα εχει απομεινει.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    3.003
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR-LEVEL1-SIEMENS
    SNR / Attn
    11/6(dB) / 11(dB)
    συμφωνω απολυτα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους midnightsun
    midnightsun Guest
    Υπάρχει κάποιο ανοιχτό πρότυπο ανταγωνιστικό ως προς το flash και το silverlight ;
    To flash εκτός windows έχω την εντύπωση ότι γονάτιζε τον υπολογιστή μου ( διπύρηνος επεξεργαστής), οπότε το παράτησα και ησύχασα (και γλίτωσα από κάτι ενοχλητικές διαφημίσεις )

  5. #5
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midnightsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο ανοιχτό πρότυπο ανταγωνιστικό ως προς το flash και το silverlight ;
    To flash εκτός windows έχω την εντύπωση ότι γονάτιζε τον υπολογιστή μου ( διπύρηνος επεξεργαστής), οπότε το παράτησα και ησύχασα (και γλίτωσα από κάτι ενοχλητικές διαφημίσεις )
    Το μόνο που γνωρίζω είναι το Gnash (Linux only). Μεχρι στιγμής όμως είναι αρκετά buggy.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  6. #6
    Το avatar του μέλους midnightsun
    midnightsun Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που γνωρίζω είναι το Gnash (Linux only). Μεχρι στιγμής όμως είναι αρκετά buggy.
    Γιατί νομίζω ότι είναι υποκατάστατο του flash player ; Πάντως είναι buggy, πριν από κανένα μήνα που το ξαναείδα.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midnightsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί νομίζω ότι είναι υποκατάστατο του flash player ; Πάντως είναι buggy, πριν από κανένα μήνα που το ξαναείδα.
    Α, σορρυ παρεξήγησα

    Οχι, μόνο εναλλακτικός player υπάρχει (ο Gnash). Ανταγωνιστικό φορμά όμως, όχι.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-05-2006
    Περιοχή
    Τρίκαλα, Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    857
    Downloads
    25
    Uploads
    3
    ISP
    Cosmote, Nova, Wind
    Δεν είναι ο μόνος με αυτές τις απόψεις.
    Συμφωνώ και εγώ απόλυτα...

  9. #9
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12989 / 1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    11(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midnightsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο ανοιχτό πρότυπο ανταγωνιστικό ως προς το flash και το silverlight ;
    To flash εκτός windows έχω την εντύπωση ότι γονάτιζε τον υπολογιστή μου ( διπύρηνος επεξεργαστής), οπότε το παράτησα και ησύχασα (και γλίτωσα από κάτι ενοχλητικές διαφημίσεις )
    ενοχλητικές διαφημίσεις = history με το flashblock extension του Firefox
    "Ξημέρωμα στην Εθνική, με τη ψυχή στο στόμα, σε χρειάζομαι γιατί, με σκορπάς με τρέφεις όπως η βροχή το χώμα" Χρ. Θηβαίος

    shuffle them i tell ya !

  10. #10
    Εγγραφή
    15-08-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    887
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Forthnet
    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο. Ανοιχτές τεχνολογίες για να μην εξαρτώμαστε από τις ορέξεις κανενός.

    Επιπλέον, θεωρώ το internet -κυρίως- χώρο πληροφόρησης και θεωρώ τα flashάκια - εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων - φρου φρου που στόχο έχουν τον εντυπωσιασμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alerasta : 01-05-08 στις 21:37. Αιτία: double post
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων, αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν.
    [ctrl]+A, [backspace], [ctrl]+S...

  11. #11
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο. Ανοιχτές τεχνολογίες για να μην εξαρτώμαστε από τις ορέξεις κανενός.
    Και εγω μια απο τα ιδια.Δλδ οι .net programmers τι θα κανουν αν οι m$ αποφασισει να παει το visual studio 1200Ε.Αν θυμαμαι καλα ηδη ειναι στα 700...
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  12. #12
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Οποιος είναι μάγκας, ας βγάλει ανταγωνιστικό format, και ας το υποστηρίξει για να φτάσει το flash.

    Οσο κάτι είναι δημοφιλές, τόσο αυτός που το έβγαλε θα έχει περισσότερες απαιτησεις σε $, ή μήπως νομίζετε ότι το κάνει για την ψυχή της θειας του? Τα χρήματα για αυτούς είναι το παν, και όσο τα βγάζουν, θα αδιαφορούν πλήρως για το οτιδήποτε - εκτός αν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός.

    Προσωπικά δεν μου αρέσει που η adobe δεν επιτρέπει την κατασκευή player για flash, αλλά δεν συμφωνώ καθόλου με τον τύπο ούτε με το άρθρο του - τι θα πεί ότι δεν του αρέσει το Multimedia στο Web ? Μήπως να ξαναγυρίσουμε στο 1991 και στον τότε ιστό? Η μηπως ξεχνάτε ότι το youtube και τα συναφή video sites βασίζονται στο flash ή σε ανάλογες τεχνολογίες ?

    Ούτε εμένα μου πολυαρέσει να το βλέπω σε σελίδες (αν και δεν το βλέπω λόγω x64) αλλά το γεγονός ότι έχει προσφέρει στην ανάπτυξη του WWW Και το ότι είναι το n#1 standard για τέτοιες δουλειές δεν πρέπει να το παραβλέπετε. Όσο για τις απόψεις ότι το Flash είναι για εντυπωσιασμό, συγγνώμη αλλά όταν έχεις ένα εργαλείο που κάνει το X πράγμα και το χρησιμοποιείς λανθασμένα, δεν φταίει το εργαλείο, αλλά εσύ. Δεν φταίει το Flash για το ότι το έχουν παραχρησιμοποιήσει σε μερικές περιπτώσεις, και δεν πρέπει να το κατηγορούμε για κάτι τέτοιο - αντί αυτού πρέπει να κατηγορήσουμε αυτούς που το χρησιμοποιούν με αυτόν τον τρόπο.

    Tέλος, μην ξεχνάτε ότι το SWF είναι το πιο γνωστό vector image format, κάτι που λείπει και είναι αναγκαίο για πολλές εφαρμογές.

    Οταν κάτι δεν σου αρέσει, α) δεν το χρησιμοποιείς και/η β) κάθεσαι κάτω και στρώνεσαι να φτιάξεις κάτι ανταγωνιστικό και καλύτερο. Το να το κατηγορείς απλά είναι ... τρίχες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pga21ole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω μια απο τα ιδια.Δλδ οι .net programmers τι θα κανουν αν οι m$ αποφασισει να παει το visual studio 1200Ε.Αν θυμαμαι καλα ηδη ειναι στα 700...
    Η ευκολία πληρώνεται φίλε, και μάλιστα όταν με εύκολο τρόπο θες να βγάλεις $.
    Εαν δε σ' αρεσει το εύκολο .net πήγαινε τσάμπα στο στρυφνό Win32 API ή στο X Server, ή κατσε στο παλιο Visual Studio.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 01-05-08 στις 22:39.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.997
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #14
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    To Specification του Flash είναι πολύ καιρό Open.

    Επιτρέπεται να παράγεις αρχεία SWF , έχω το format ηδη σε PDF. Δεν επιτρέπεται να τα παίξεις (ακόμα), αλλά θα έλεγα ότι σύντομα θα κάνει πίσω σε αυτό.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος είναι μάγκας, ας βγάλει ανταγωνιστικό format, και ας το υποστηρίξει για να φτάσει το flash.

    Οσο κάτι είναι δημοφιλές, τόσο αυτός που το έβγαλε θα έχει περισσότερες απαιτησεις σε $, ή μήπως νομίζετε ότι το κάνει για την ψυχή της θειας του? Τα χρήματα για αυτούς είναι το παν, και όσο τα βγάζουν, θα αδιαφορούν πλήρως για το οτιδήποτε - εκτός αν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός.

    Προσωπικά δεν μου αρέσει που η adobe δεν επιτρέπει την κατασκευή player για flash, αλλά δεν συμφωνώ καθόλου με τον τύπο ούτε με το άρθρο του - τι θα πεί ότι δεν του αρέσει το Multimedia στο Web ? Μήπως να ξαναγυρίσουμε στο 1991 και στον τότε ιστό? Η μηπως ξεχνάτε ότι το youtube και τα συναφή video sites βασίζονται στο flash ή σε ανάλογες τεχνολογίες ?

    Ούτε εμένα μου πολυαρέσει να το βλέπω σε σελίδες (αν και δεν το βλέπω λόγω x64) αλλά το γεγονός ότι έχει προσφέρει στην ανάπτυξη του WWW Και το ότι είναι το n#1 standard για τέτοιες δουλειές δεν πρέπει να το παραβλέπετε. Όσο για τις απόψεις ότι το Flash είναι για εντυπωσιασμό, συγγνώμη αλλά όταν έχεις ένα εργαλείο που κάνει το X πράγμα και το χρησιμοποιείς λανθασμένα, δεν φταίει το εργαλείο, αλλά εσύ. Δεν φταίει το Flash για το ότι το έχουν παραχρησιμοποιήσει σε μερικές περιπτώσεις, και δεν πρέπει να το κατηγορούμε για κάτι τέτοιο - αντί αυτού πρέπει να κατηγορήσουμε αυτούς που το χρησιμοποιούν με αυτόν τον τρόπο.

    Tέλος, μην ξεχνάτε ότι το SWF είναι το πιο γνωστό vector image format, κάτι που λείπει και είναι αναγκαίο για πολλές εφαρμογές.

    Οταν κάτι δεν σου αρέσει, α) δεν το χρησιμοποιείς και/η β) κάθεσαι κάτω και στρώνεσαι να φτιάξεις κάτι ανταγωνιστικό και καλύτερο. Το να το κατηγορείς απλά είναι ... τρίχες.




    Η ευκολία πληρώνεται φίλε, και μάλιστα όταν με εύκολο τρόπο θες να βγάλεις $.
    Εαν δε σ' αρεσει το εύκολο .net πήγαινε τσάμπα στο στρυφνό Win32 API ή στο X Server, ή κατσε στο παλιο Visual Studio.
    Δν ξερω ποσο ασχολησε με προγραματισμο αλλα θεωρεις οτι το netbeans με το visual studio εχουν διαφορες αναλογες της τιμης τους?Προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο το netbeans
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-08, 00:01
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-06, 09:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας