Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Question
    Χαιρετώ την παρέα! Αυτό τον καιρό σκέφτομαι να αναβαθμίσω το PC μου (ηλικίας 7 ετών παρακαλώ) και είμαι σε δίλημμα ποια από τις παρακάτω δύο οθόνες να διαλέξω:

    1. [26", € 485] Samsung 2693HM
    2. [24", € 359] LG L246WH-BN

    Και οι δύο έχουν TN panel απ' ό,τι ξέρω (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα εικόνας). Δεν με απασχολεί το viewing angle ή η απόλυτα πιστή αναπαραγωγή των χρωμάτων, απλά θέλω να αποδίδει ζωντανά και με καλή φωτεινότητα, ευκρίνεια και αντίθεση την εικόνα, που θα είναι εφαρμογές CAD, MATLAB, ερασιτεχνικό digital photo viewing/editing, Visual Studio (προγραμματισμός), video/DivX viewing και μέτρια χρήση για παιχνίδια (κυρίως adventure, τύπου Myst).

    Διαβάζω στα threads για την ακριβότερη LG W2600HP-BF με S-IPS panel που είναι πολύ καλύτερο από τα TN, αλλά αναρωτιέμαι αν τελικά μου χρειάζεται κάτι τόσο καλό... Να φανταστείτε ότι αυτή τη στιγμή έχω ένα Relisys/Tyco 17" 1280x1024 που ακόμα και τώρα το θαυμάζω για την ποιότητά του. Δεν ξέρω αν είναι TN ή κάτι άλλο, πάντως ήταν φτηνό και "της σειράς" όταν το αγόρασα πριν από πολλά χρόνια. Επίσης έχω τον φορητό Sony VAIO VGN-S1XP (σειρά S, εποχής 2004), ακριβό αλλά ποιοτικό laptop με οθόνη τεχνολογίας X-Black, η οποία είναι πραγματικά εκπληκτική στην καθαρότητα, διαύγεια και αντίθεσή της. Και πάλι δεν ξέρω αν είναι TN ή όχι, αλλά αν είναι τότε μπορώ να πω πως θα με ικανοποιήσει ένα καλό TN panel σε λογική τιμή.

    Για όσους έχουν δει η χρησιμοποιούν κάποιο από τα παραπάνω monitors αν μπορείτε να μου πείτε τις εντυπώσεις σας. Σκέφτομαι για το 26" Samsung σε πρώτη προτεραιότητα και μετά το LG. Πώς τα βλέπετε, αξίζουν τα λεφτά τους ή καλύτερα να επιλέξω κάποιο άλλο;

    Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

    DrDSL

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Σιγουρα θα πας σε 26" και οχι σε 24", πολυ μικρος κοκκος και θα σε χαλασει. Εχει ενας φιλος 24" και με εκανε και αισθανομαι αρχοντας με την 19"...

    Απο εκει και περα, πραγματικα αξιζουν τα παραπανω ( λεφτα για την 26" LG, μια φορα παιρνεις οθονη....

    Και ιδιαιτερα στα μεγεθη αυτα παιζει πολυ ρολο η γωνια θεασης.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα θα πας σε 26" και οχι σε 24", πολυ μικρος κοκκος και θα σε χαλασει. Εχει ενας φιλος 24" και με εκανε και αισθανομαι αρχοντας με την 19"...

    Απο εκει και περα, πραγματικα αξιζουν τα παραπανω ( λεφτα για την 26" LG, μια φορα παιρνεις οθονη....

    Και ιδιαιτερα στα μεγεθη αυτα παιζει πολυ ρολο η γωνια θεασης.
    Σ' ευχαριστώ nikchris. Έχεις δίκιο, γιατί φαντάζομαι με 26" οθόνη σε κάτω από 1 μέτρο απ' τα μάτια οι ακριανές περιοχές θα βλέπονται υπό γωνία, οπότε το S-IPS σίγουρα θα υπερτερεί σε σχέση με το TN σε τέτοιο μέγεθος οθόνης.

    Οπότε απορρίπτουμε την 24" LG λόγω μικρών pixels, απορρίπτουμε και την 26" Samsung λόγω TN panel. Τώρα απ' ό,τι φαίνεται η μόνη προσιτή non-TN οθόνη στις 26" είναι η LG W2600HP-BF που προανέφερα, σωστά; Αν ναι, τότε είναι απλά τα πράγματα, την αγοράσω στην πιο προσιτή τιμή (γύρω στα € 650 το κόβω να την βρίσκω). Αν υπάρχει κάτι άλλο καλό να μου προτείνετε παρακαλώ ενημερώστε με γιατί δεν έχω πρόσφατη εμπειρία σε οθόνες.

    Και πάλι ευχαριστώ όλους!

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεα μου οθόνη 26αρα Samsung 2693HM
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-09, 13:38
  2. LG L246WH-BN 24" ή SAMSUNG SM 245B 24"
    Από WaVe στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 00:18
  3. TFT TV WIDE 22' LG vs SAMSUNG η Τετραγωνη 19' samsung??
    Από kostas2712 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-07, 18:21
  4. NEC MULTISYNCH 90GX2 PRO, SAMSUNG 226BW, SAMSUNG 206BW
    Από nikdeca στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-07, 06:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας