Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 76
  1. #16
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θελω να καταθέσω μεγάλο ποσό, τότε το σπάω σε 2-3 καταθέσεις μικρότερων ποσών. Ε τι στο δι@ολο, θα με κλέψουν σε κάθε κατάθεση;

    για μεγάλα ποσά, κάνω ακριβώς το ίδιο.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Θεωρητικά 24mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 510v4
    Και εγώ θα ήθελα να καταθέσω στο φίλο μας τη δική μου εμπειρία.

    Συναλλάσσομαι εδώ και πολλά χρόνια με τις τράπεζες Αγροτική και Alpha, και έχω καταθέσει σε ΑΤΜ με φάκελο αρκετές φορές. Αποφεύγω να στήνομαι στις ουρές, αλλά και μπορώ να κάνω τη δουλειά αυτή βράδυ η αργία.
    Το μεγαλύτερο ποσό που έχω καταθέσει με αυτό τον τρόπο (φάκελο σε ΑΤΜ) ήταν 1500 €.
    Ποτέ δε μου δημιουργήθηκε πρόβλημα.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε νομίζω ότι σε διασφαλίζει η απόδειξη.
    Μπορείς να κτυπήσεις ότι ποσό θες και να βάλεις λιγότερα μέσα.
    Απο οτι εχω ακουσει απο ανθρωπο μεσα απο την Eurobank λεγεται οτι το πρωι ειδικη ομαδα καθως και ο διευθυντης παρων καταμετρουν τα λεφτα στους φακελους και αν υπαρχει ελλειπης καταθεση (στο μηχανημα εγραψες μεγαλυτερο ποσο) το βρισκουν.

    Δεν μου ειπε πως αλλά φανταζομαι θα εκτυπωνει στον φακελο τον αριθμο συναλλαγης.

    Ομως απο την αλλη πως εχεις εσυ αποδειξη πως εβαλες τα σωστα;
    Χμ, δεν εχεις, καλη πιστη!
    Αν και δεν εχει αναφερθει προβλημα.

  4. #19
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.646
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Πάντως αν τυπώνει αριθμό συναλλαγής και ποσό και έχεις βάλει λιγότερα στο φάκελο μπορεί να βρείς και το μπελά σου!!

  5. #20
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αν τυπώνει αριθμό συναλλαγής και ποσό και έχεις βάλει λιγότερα στο φάκελο μπορεί να βρείς και το μπελά σου!!
    Δεν βρίσκεις τον μπελά σου... Απλά σύμφωνα με τους όρους των τραπεζικών συναλλαγών, το ποσό της κατάθεσης είναι αυτό που τελικά καταμετρά η τράπεζα και όχι αυτό που δήλωσες εσύ. Άρα, Αν γράψεις 100 και βάλεις 10, η κατάθεση θα γίνει για τα 10 και τελειώνει εκεί το θέμα...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  6. #21
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι εχω ακουσει απο ανθρωπο μεσα απο την Eurobank λεγεται οτι το πρωι ειδικη ομαδα καθως και ο διευθυντης παρων καταμετρουν τα λεφτα στους φακελους και αν υπαρχει ελλειπης καταθεση (στο μηχανημα εγραψες μεγαλυτερο ποσο) το βρισκουν.

    Δεν μου ειπε πως αλλά φανταζομαι θα εκτυπωνει στον φακελο τον αριθμο συναλλαγης.

    Ομως απο την αλλη πως εχεις εσυ αποδειξη πως εβαλες τα σωστα;
    Χμ, δεν εχεις, καλη πιστη!
    Αν και δεν εχει αναφερθει προβλημα.
    Ε προφανώς τυπώνονται τα πάντα πάνω στο φάκελο και μετά γίνεται η καταμέτρηση-επαλήθευση. Αυτονόητο και απλούστατο δεν είναι;

    ........Auto merged post: etsouk2000 added 4 Minutes and 54 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρίσκεις τον μπελά σου... Απλά σύμφωνα με τους όρους των τραπεζικών συναλλαγών, το ποσό της κατάθεσης είναι αυτό που τελικά καταμετρά η τράπεζα και όχι αυτό που δήλωσες εσύ. Άρα, Αν γράψεις 100 και βάλεις 10, η κατάθεση θα γίνει για τα 10 και τελειώνει εκεί το θέμα...
    Ακριβώς! Γιατί να βρεις μπελα; Η τραπεζα δεν επαφίεται στην ειλικρίνειά σου ότι θα καταθέσεις το ποσό που δήλωσες. Η τράπεζα θα ελέγξει όλες τις καταθέσεις, δεν θα κάνει επιλεκτικό έλεγχο. Εσύ επαφίεσαι στην δική της ειλικρίνεια ότι θα καταμετρήσει όντως αυτό που κατέθεσες.

    Μαλιστα μου έχει τύχει και το ανάποδο. Να γίνει λογισιτκό λάθος και να μου έχει φάει λεφτά η τράπεζα, να μην το έχω πάρει χαμπάρι, και να με πάρουν τηλέφωνο μετά οι ίδιοι να μου το πουν. Δεν ήταν σε κατάθεση σε ΑΤΜ, ήταν σε κατάθεση επιταγής σε γκισέ. Ο υπάλληλος πάτησε λάθος ποσό κατάθεσης, εγώ δεν το είδα, υπέγραψα και έφυγα, ομως το είδαν αυτοί μετά και το διόρθωσαν από μόνοι τους και με πήραν τηλέφωνο και μου το είπαν.

    Γενικά υπάρχει καλή πίστη με την τράπεζα. Δεν έχεις και άλλη επιλογή άλλωστε. Εξάλλου η τράπεζα δεν θα σου φάει λεφτά με τέτοιες π@υστιές και κουτοπονηριές (πχ να σου φάει λεφτά απο το φάκελο που θα καταθέσεις στο ΑΤΜ). Αν θέλει να σου φάει λεφτα, θα σου τα φάει με τη βούλα και με το νόμο, βλέπε δάνεια, κάρτες κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsouk2000 : 05-05-08 στις 23:42. Αιτία: auto merged post

  7. #22
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Γέρακας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Καλά σίγουρα εαν θέλουνε να φάνε λεφτά θα το κάνουνε με πλάγιο τρόπο. Πάντως το σκέφτομαι γιατί δεν έχω χρόνο να στήνωμαι και σε ουρές... Καλή πίστη να υπάρχει
    ANAΔΑΣΩΣΗ ΤΩΡΑ! http://anadasosi.blogspot.com

  8. #23
    Εγγραφή
    11-02-2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    Fritzbox 7140
    Η καταμέτρηση γίνεται από επιτροπή δύο ατόμων. Επίσης δεν συμφέρει να καταθέσεις τρελό ποσόν γιατί τότε ο πειρασμός για κάποια ...συνωμοσία θα ήταν μεγαλύτερος. Σε μεγάλα ποσά κάθε λογικός άνθρωπος θα επέμενε στην ασφάλεια της αυτοπρόσωπης προσέλευσης.

  9. #24
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα απολύτως κάνοντας καταθέσεις σε ATM.
    Εργάζομαι σε υπηρεσία εσωτερικού ελέγχου Τράπεζας, οπότε έχω και επαγγελματική άποψη για το θέμα.
    Οι εσωτερικές διαδικασίες κάθε Τράπεζας είναι συγκεκριμένες και βασίζονται στην ασφάλεια των συναλλαγών και την προστασία των πελατών.

    Εξυπακούεται ότι η καταμέτρηση των χρημάτων θα πρέπει να γίνεται παρουσία 2 ατόμων, του ταμία και ενός στελέχους του Καταστήματος (προιστάμενος ή Υποδ/ντής), ενώ δεν είναι λίγοι και οι απροειδοποίητοι έλεγχοι που γίνονται, προκειμένου να διαπιστώνεται αν τηρούνται οι εσωτερικές προβλεπόμενες διαδικασίες κάθε Τράπεζας.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  10. #25
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.517
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Θεωρητικά η καταμέτρηση γίνεται από δύο υπαλλήλους, είναι πολύ απίθανο να γίνει λάθος γιατί συγχρόνως ελέγχουν και το αντίγραφο της απόδειξης που σου δίνει η τράπεζα και αν υπάρχει διαφορά.... και κανένας (ούτε η τράπεζα ούτε ο υπάλληλος θα πλουτίσουν από μία κλοπή λίγων χρημάτων η οποία δεν μπορει να γίνει πολλές φορές γιατί θα δημιουργηθεί πρόβλημα. Εγώ χρησιμοποιώ χρόνια τα ΑΤΜ χωρίς πρόβλημα.

  11. #26
    Το avatar του μέλους chrismes
    chrismes Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνηθισμένο είναι να γίνεται η κατάθεση σε "δόσεις", ιδίως αν τα χαρτονομίσματα είναι μικρής αξίας, μιας και υπάρχει και το όριο του αριθμού των χαρτονομισμάτων σε κάθε φάκελο.
    παιδια περυσι σε ενα λογαριασμο στην εθνικη ειχα 7.000 ευρω και επειδη θα μου βαλει τον αυγουστο ο οαεδ κατι λεφτα πηγα να δω ακριβως το υπολοιπο και ειναι 6.510....τρελλαθηκα...γιατι εγινε αυτο ? τι μπορω να κανω. ? ειναι δυνατον η εθνικη να μου κραταγε λεφτα επειδη ο λογαρισαμος ηταν ακινητος 10 μηνες ?η τελευταια αποδειξη που εδειχνε την καταθεση και το ποσο των 7.000 εχει σβησει το μελανι και δεν φαινεται τιποτα ...τι λετε να κανω ??:

  12. #27
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismes Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια περυσι σε ενα λογαριασμο στην εθνικη ειχα 7.000 ευρω και επειδη θα μου βαλει τον αυγουστο ο οαεδ κατι λεφτα πηγα να δω ακριβως το υπολοιπο και ειναι 6.510....τρελλαθηκα...γιατι εγινε αυτο ? τι μπορω να κανω. ? ειναι δυνατον η εθνικη να μου κραταγε λεφτα επειδη ο λογαρισαμος ηταν ακινητος 10 μηνες ?η τελευταια αποδειξη που εδειχνε την καταθεση και το ποσο των 7.000 εχει σβησει το μελανι και δεν φαινεται τιποτα ...τι λετε να κανω ??:
    Απο οσο θυμαμαι, τα εξοδα αδρανειας για την εθνική, για ποσά κατω των 30.000 ευρω, ειναι 0,60 ευρώ το μηνα για αδρανείς λογαριασμους πανω απο 18 μηνες, ενω απο καποιους μηνες και μετα ειναι 1 ευρω το μήνα.

    Οπότε, οι 10 μηνες δεν ειναι μεσα στο πλαισιο για να σου πάρει η Τράπεζα εξοδα αδράνειας, αρα πρέπει να κανεις μια ενημερωση βιβλιαριου για να δεις γίατι εχεις αυτη τη διαφορα 500 περίπου ευρώ ή να ζητήσεις κάποιο statement κινήσεων, ή άκομα και να το εκτυπωσεις απο το ΑΤΜ.

    =====
    Σχετικά με το θέμα με την κατάθεση σε ΑΤΜ, αν ποτέ χρειαστει να κανω -που δε το κανω συχνα, συγκεκριμενα το εχω κανει λιγες φορες στη ζωη μου- προτιμώ αυτες που δέχονται φάκελο γιατι ειναι λειος και δεν εχει φοβο να κολλησουν τα χαρτονομίσματα μεσα στο μηχανημα, αφού τα περισσότερα χαρτονομίσματα που χρησιμοποιουμε δεν ειναι "κολαριστά" αλλά φθαρμενα, με διπλώσεις κλπ

    Μια φορα αρκετα παλια, ειχα κανει κατάθεση σε ΑΤΜ, νομιζα οτι ειχα βαλει μεσα ενα ποσο, τελικά ηταν 100 ευρώ λιγότερα, εγω πληκτρολογησα αυτο που νόμιζα οτι ειχα βαλει. Την επόμενη μερα με πηρε τηλ η Τράπεζα, τους ειπα οτι μετά βρήκα το κατοστάευρω στη τσάντα καπου χωμενο και για αυτο νομιζα οτι ειχα βαλει μεγαλύτερο ποσο. Δεν υπήρξε πρόβλημα, και έληξε η συζητηση εκει .

    Edit: [ Βέβαια αν ειχα βάλει περισσότερα χρήματα στον φάκελο, και είχα πληκτολογήσει λιγότερα, δε ξέρω αν θα με καλούσε και σε αυτην την περίπτωση η Τράπεζα ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 28-07-09 στις 02:29.

  13. #28
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να πω κι εγώ την εμπειρία μου από μηχάνημα της Εθνικής όπου δέχονταν κατάθεση χωρίς φάκελο. Πήγα να πληρώσω την πιστωτική μου πριν από 2 χρόνια, μόλις είχαν πρωτοφέρει τα μηχανήματα αυτά στην περιοχή μου. Βάζω τα χαρτονομίσματα, όλα πατημένα σε βιβλίο για 2 ημέρες. Σε κάποια φάση ακούω ένα έντονο τσάκισμα. Πετάγεται η κάρτα έξω και το μηχάνημα μπλόκαρε. Ήταν και Κυριακή πρωϊ. Μέχρι την Δευτέρα είχα πεθάνει στην αγωνία. Πήγα στο κατάστημα κι ευτυχώς όλο το ποσό είχε διευκρινιστεί. Από τότε, για πληρωμές πιστωτικών, μεταφορές από τράπεζα σε τράπεζα κλπ, μόνο web banking.

  14. #29
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.384
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismes Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια περυσι σε ενα λογαριασμο στην εθνικη ειχα 7.000 ευρω και επειδη θα μου βαλει τον αυγουστο ο οαεδ κατι λεφτα πηγα να δω ακριβως το υπολοιπο και ειναι 6.510....τρελλαθηκα...γιατι εγινε αυτο ? τι μπορω να κανω. ? ειναι δυνατον η εθνικη να μου κραταγε λεφτα επειδη ο λογαρισαμος ηταν ακινητος 10 μηνες ?η τελευταια αποδειξη που εδειχνε την καταθεση και το ποσο των 7.000 εχει σβησει το μελανι και δεν φαινεται τιποτα ...τι λετε να κανω ??:
    Nα περάσεις από το κατάστημα της Εθνικής;

  15. #30
    Το avatar του μέλους somi
    somi Guest
    δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα!! ΑΤΜ καλυτερα!!!!

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πληρωμή με τραπεζική μεταφορά/κατάθεση
    Από raspoutiv στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-10, 13:52
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-06, 18:46
  3. ΚΑΤΑΘΕΣΗ, ΒΟΗΘΕΙΑ ! ! !
    Από johnyb98 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-06, 01:15
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-06, 18:55
  5. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-05, 18:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας