Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.994
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    HUAWEI™
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Question
    Εχω μια ιστοσελιδα την οποια θελω να δημοσιευσω σε ολες ή τουλαχιστον στις περισσοτερες μηχανες αναζητησης και ιδιαιτερα δε στο google ετσι ωστε να βγαινει στα πρωτα 10-20 page results.

    Ποιος ειναι ο καλυτερος και αποτελεσματικοτερος τροπος?

    Ευχαριστω.
    What is now proved was at first only imagined!

  2. #2
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    1) Μάθε για τα sitemaps, φτιάξε ένα και καταχώρησέ το εδώ: https://www.google.com/webmasters/tools
    2) Προσπάθησε να "κερδίσεις" links από άλλα sites. Όσο πιο αξιόλογα είναι τα sites τα οποία έχουν links πίσω σε σένα, τόσο πιο ψηλά θα ανεβαίνεις.

    Όλοι οι άλλοι τρόποι που πιθανώς θα ακούσεις, είναι μαιμουδιές χειρίστου ποιότητος...

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Προσπάθησε να "κερδίσεις" links από άλλα sites. Όσο πιο αξιόλογα είναι τα sites τα οποία έχουν links πίσω σε σένα, τόσο πιο ψηλά θα ανεβαίνεις.


    Αυτο μηπως ξερει κανενας πως το καταφερνουμε? με νομιμο τροπο.Δηλαδη γραφουμε για το σιτε μας σε φορουμ το χρησιμοποιουμε σαν υπογραφη στο αβαταρ μας η πως αλλιως?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.994
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    HUAWEI™
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThanosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Μάθε για τα sitemaps, φτιάξε ένα και καταχώρησέ το εδώ: https://www.google.com/webmasters/tools
    2) Προσπάθησε να "κερδίσεις" links από άλλα sites. Όσο πιο αξιόλογα είναι τα sites τα οποία έχουν links πίσω σε σένα, τόσο πιο ψηλά θα ανεβαίνεις.

    Όλοι οι άλλοι τρόποι που πιθανώς θα ακούσεις, είναι μαιμουδιές χειρίστου ποιότητος...
    Το πρωτο ηδη το εκανα, αν καταλβα καλα sitemap ειναι ενας τροπος να πω στην google απο ποιεσ συγκεκριμενες σελιδες αποτελειτε το website μου, σωστα?

    Οσο για το δευτερο θα το προσπαθησω λεγονατς σε γνωστους και φιλους να βαλουν link της σελιδας μου στη δικη τους σελιδα.

    Ετσι δηαλδη αρχιζω και περνω ποντους? Σε οσο περισσοτερες σελιδες διαφημιζομαι και οσο πιο αχιολογες τοσο προχωραω προς την κορυφη του 1st page result?

    Αυτο εννοεις οταν ελς να ανεβαινω?
    What is now proved was at first only imagined!

  5. #5
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skieros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρωτο ηδη το εκανα, αν καταλβα καλα sitemap ειναι ενας τροπος να πω στην google απο ποιεσ συγκεκριμενες σελιδες αποτελειτε το website μου, σωστα?
    Ακριβώς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skieros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για το δευτερο θα το προσπαθησω λεγονατς σε γνωστους και φιλους να βαλουν link της σελιδας μου στη δικη τους σελιδα.

    Ετσι δηαλδη αρχιζω και περνω ποντους? Σε οσο περισσοτερες σελιδες διαφημιζομαι και οσο πιο αχιολογες τοσο προχωραω προς την κορυφη του 1st page result?

    Αυτο εννοεις οταν ελς να ανεβαινω?
    Οι αναφορές άλλων sites προς τα εσένα είναι ένας από τους βασικούς παράγοντες, τουλάχιστον για το Google. Το "παίρνω πόντους" στην περίπτωση του Google λέγεται "Page Rank". Το page rank της κάθε σελίδας μπορείς να το βρείς από διάφορα sites ή ακόμα και από το Google Toolbar αν το έχεις εγκαταστήσει.

    Όλες οι αναφορές παίζουν ρόλο - ακόμα και το παράδειγμα της υπογραφής σε forum sites που είπε ο φίλος παραπάνω. Όμως, ο Googlis δεν είναι βλάκας... Αν έχεις υπογραφή με παραπομπή και έχεις, για παράδειγμα, 10,000 posts σε ένα forum, αυτό δεν μετρά ανάλογα... Από ότι έχω καταλάβει, πάει ανα domain (μεταξύ άλλων). Ο Google αναπροσαρμόζει τους αλγορίθμους του συχνά πυκνά - αν θυμάμαι καλά, η προηγούμενη φορά ήταν πριν 2-3 μήνες, όπου έγινε χαμός γιατί αναδιοργάνωσε τα Page Rank των "πονηρών".

    Οπότε, με υπομονή, site maps και καλά meta-keywords κάτι μπορεί να γίνει.
    Και μην ξεχνάς το βασικό: αν το site σου έχει καλό/αξιόλογο περιεχόμενο, οι αναφορές τρίτων προς εσένα θα έρθουν μόνες τους, χωρίς να υποχρεώνεσαι στους φίλους σου

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.994
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    HUAWEI™
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μεγαλη κουβεντα η τελευταια σου προταση και οντως εφαρμοσιμη και αληθινη!. :-)

    Ευχαριστω για τις πληροφοριες και κατι ακομη:

    meta-keywords == meta tags?

    Aυτα ειναι λεξεις κλειδια οι οποιες χρησιμοποιουνται για να περιγραψουν νοηματικα-θεματικα το ποιον μιας ιστοσελιδας?

    τα μετα-data ειναι στην ουσια data τα οποια περιγραφουν καποια αλλα data?
    Σωστα τα εχω καταλάβει? Kαι αν ναι πως θα χαρακτηρισω με meta-data την σελιδα μου?

    Και οσο για τις μηχανες αναζητησης μηπως υπαρχει και κανεναε γενικοτεροσ τροπος να καταγραφω αυτοματα στις περισσοτερες γνωστες κανοντας submit την ιστοσελιδα μου? (ασχετως page rank)
    What is now proved was at first only imagined!

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Δηλαδή ο καλύτερος τρόπος είναι να βάλουμε πολλές πληροφορίες και μακροχρόνια θα ανεβεί.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Vood 452W_A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skieros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτα ειναι λεξεις κλειδια οι οποιες χρησιμοποιουνται για να περιγραψουν νοηματικα-θεματικα το ποιον μιας ιστοσελιδας?

    τα μετα-data ειναι στην ουσια data τα οποια περιγραφουν καποια αλλα data?
    Σωστα τα εχω καταλάβει? Kαι αν ναι πως θα χαρακτηρισω με meta-data την σελιδα μου?
    Μην ασχοληθείς καθόλου με αυτά γιατί εδώ και πολλά χρόνια οι μηχανές αναζήτησης τα αγνοούν παραδειγματικά.

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσθηκη προσωπικης ιστοσελιδας στις μηχανες αναζητησης!
    Από xenofon στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-07, 19:02
  2. Πλαισια για κατασκευη ιστοσελιδας και μηχανες αναζητησης
    Από zaranero στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-06, 10:37
  3. Μηχανές Αναζήτησης Επιστημονικών Θεμάτων
    Από EgwEimai στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-06, 19:23
  4. Opera 8.5 και Μηχανές Αναζήτησης
    Από theochem στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-05, 09:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας