Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Vivodi - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    zyxel 660HA-61
    Τα p2p αργούν πολύ αλλά τα torrents θέλουν sharing. Ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα γενικά που να κατεβάζει αρχεία γρήγορα?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    not downloading!!

    αμα δεν κάνεις sharing δεν θα υπάρχουν και p2p

  3. #3
    Εγγραφή
    17-08-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Vivodi - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    zyxel 660HA-61
    και καλά να δώσω 2 - 3 GB. Δεν είναι αρκετά ή έχω κάνει λάθος ρυθμίσεις? Έχω το bitcomet, azureus και emule

  4. #4
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    Αγ. Δημητριος
    Μηνύματα
    430
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Otenet
    Router
    us robotics 9105
    Mια φορα το emule δεν ειναι....

  5. #5
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    259
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΑΜΙΚΟΥ
    Router
    Level One FBR-1416
    Άλλος θα σου απαντήσει το μουλάρι άλλοσ το σεαραζα αναλόγως του τι χρησιμοποιεί ο καθένας πάντως άλλο τα τορρεντς άλλο τα π2π όπως θα έχεις διαπιστώσει τα torrent clients προτίμησέ τα για μεγάλου μεγέθους αρχεία είναι πιο γρήγορα

  6. #6
    Εγγραφή
    29-11-2004
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Δοκιμασε τα newsgroups και δεν προκειται να αγγιξεις τιποτα αλλο μετα.Μονο κανα torrent αναγκαστικα.
    Βεβαια τα newsgroups εχουνε μειονεκτηματα και αυτα οπως ολα αλλωστε.Παλιοτερα ειχα δυο accounts και στo katebasma στη σχολη σταθερα 8mbps+8mbps=16.Δεν προκειται να βρεις αλλου τετοιες guaranted (ενταξει οσο ειναι δυνατον) ταχυτητες.Βεβαια αυτο δεν κανει ουσιαστικη διαφορα αν εισαι εγκλωβισμενος σε γραμμουλα 384/128 απλα σου λεει οτι και αυτη τη γραμμουλα θα την εχεις να δουλευει τσιτα.

    Επισης μην ξεχασω να πω οτι ΔΕΝ χρειαζεται να κανεις upload ΤΙΠΟΤΑ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ToMaHaWk : 26-08-05 στις 01:15.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Spyrosss
    Spyrosss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgepre10
    και καλά να δώσω 2 - 3 GB. Δεν είναι αρκετά ή έχω κάνει λάθος ρυθμίσεις? Έχω το bitcomet, azureus και emule
    Το πιο γρήγορο είναι το torrent. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Azureus για client.

    p2p σημαίνει οτι αφήνεις τον υπολογιστή ανοιχτό συνέχεια, δεν είναι δυνατόν να έχεις καλό ratio (δηλ. πιο πολλά GB upload απο download) με το να κατεβάζεις αυτό που θές και στο καπάκι να κλείνεις το PC. Αυτό ισχύει ειδικά για private trackers στο torrent αλλα και στο emule ο server που συνδέεσαι κοιτάζει αν κάνεις share μεγάλο μέγεθος αρχείων και οι αλλοι χρήστες προτιμούν αυτούς που είναι στη λίστα με τους "γνωστούς" χρήστες. Με όλη μέρα ανοιχτό το PC φτάνεις άνετα τα 55GB upload τον μήνα.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-08-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Vivodi - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    zyxel 660HA-61
    Δεν έχω ασχοληθεί με τα newsgroup. Μπορείς να μου εξηγήσει κανείς?

  9. #9
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    dc++

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2004
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    georgepre10

    Εισαι anonymous (σχετικα),πληρωνεις τον server για το bandwidth (14 ευρο το μηνα μεχρι και 9Mbps σταθερα-τεσταρισμενο με newshosting και usenetserver-και καποια χωρις ογκοχρεωση δηλαδη τα 14 ευρο unlimited).ΟΤΙ θελεις να κατεβασεις το βρισκεις.ΔΕΝ ειναι σαν το dc++ or edonkey που διατηρουνται για μεγαλα χρονικα διαστηματα δυσευρετα αρχεια μιας και εκει εχεις οτι μοιραζει ο καθενας.Ειναι 30 μερες περιπου οριο που μενουν στον server οτι ανεβαζουν.Δηλαδη για καποια πρεπει να βιαστεις να τα κατεβασεις αν περασουν οι 24 περιπου μερες και αυτο εξαρταται και απο του server το contetion (αν δεν κανω λαθος).Δηλαδη καποια που θες πιθανον αν αργησεις να τα χασεις μετα απο 27 μερες.Λεω πιθανον για προφανως οπως και στα torrents ανακυκλωνονται πολλα αρχεια-releases.Βρισκεις οτι "επισημο" release θελεις.Συνηθως τα καλα releases βγαινουν (απο οτι βλεπω εγω που κρινω απο ποτε μπαινουν τα nzb's στα sites αφηνω και ενα περιθωριο λαθους) πρωτα σε καλους trackers και μετα απο 2-3 μερες και στα newsgroups αλλα ειναι παραπανω απο 100% σιγουρο οτι θα μπουνε και εκει.Τα newsgroups ειναι top γιατι ΔΕΝ εχουν κανενα απο τα μειονεκτηματα που εχουν τα αλλα

    (πχ χαμος απο μπουρδες και fake αρχεια στο dc++ το οποιο εχει και αλλο μειονεκτημα οτι για να αποφυγεις τα fake πρεπει να βρεις τροπο δυσκολα να μπεις σε prive hub plus πρεπει να κανεις και κανα upload πραγμα που ΔΕΝ υπαρχει στα newsgroups.Επισης κανεις ανετα max την γραμμη σου γκαραντι και με μονο 4 tcp connections αντι για τον χαμο απο connections που θελουν τα torrents.Οπως ειπα πριν δεν τιθεται θεμα upload αφου πληρωνεις server για να κατεβαζεις.Και τελος ειναι πολυ διασημος τροπος διανομης καλων και νεων releases αφου παρεχει ενα πολυ καλο επιπεδο ανωνυμιας.).

    To edonkey δεν το αναφερω καθολου γιατι το σιχαινομαι και τα μειονεκτηματα του (δεν ξεχνω και το πλεονεκτημα της τεραστιας ποικιλιας!!) ειναι πασιγνωστα.
    Τελος χρειαζονται και αυτα τα προγραμματακια τους τα ονομαζομενα newsreeders τα οποια οπως και στις αλλες περιπτωσεις τα αφηνεις ησυχα και κανουν τη δουλεια τους.Απλα το ενδιαφερον σου στρεφεται μονο στο να βρεις τα καταλληλα nzb αρχεια αυτου που θελεις να κατεβασεις (κανε ελευθερα την συσχετιση με τα torrents μιας και η διαδικασια ειναι παρομοια) , τα ανοιγεις με το newsreeders σου (προτεινω ανεπιφυλακτα το NewsLeecher και υπαρχει και ενα αλλο γνωστο που δεν μου αρεσει το Newsbin καθως και παρα πολλα αλλα) και ΤΕΛΟΣ.

    Περαιτερω πληροφοριες απο ενα εξαιρετικο site called http://www.slyck.com/ και συγκεριμενα για newsgroups εδω http://www.slyck.com/ng.php
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ToMaHaWk : 27-08-05 στις 05:20.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-08-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Vivodi - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    zyxel 660HA-61
    Διάβασα κάτι για το usenext. Το ξέρετε?

  12. #12
    Το avatar του μέλους mavlok
    mavlok Guest
    eDonkey.

    By far.

    Εκτος των αλλων, κατεβαζει και torrents.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-02-2004
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κάποτε τα newsgroups ήταν αναπόσπαστο κομμάτι υπηρεσιών κάθε ISP.
    Τώρα απ' οτι βλέπω δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

    Πού πήγε για παράδειγμα το news.otenet.gr; Δέν μπορώ να συνδεθώ αν και είναι ο ISP μου.
    Ξέρει κανένας Ελληνικό ISP που προσφέρει newsgroups;
    Υπάρχει λύση χωρίς online αγορές;

    Καλο το Google groups αλλα απ' οτι ξέρω δεν υποστηρίζει αρχεία.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.083
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ
    Router
    speedtouch TG585v7
    για μενα μουλαρακι να μην ασχολεισαι και πολυ πολυ,αφησε το να κατεβαζει,ποικιλια εχει,μια χαρα.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Arianos
    Arianos Guest
    Εδώ και μια βδομάδα καθηλωμένος σπίτι από εγχείρηση, έψαξα τι εστί Newsgroups.
    Tα 'σκασα στο Giganews (έχει και τεστάρισμα ταχύτητας. Εκεί πέφτουν μαλλιά) και επιτέλους ηρέμησα.
    Σε σύνδεση 384 που με Azureus αν έφτανα κάποτε για 'λίγο' 40 ΚΒ/s έκανα πάρτυ, τώρα να έχω 38kb/s ΣΤΑΘΕΡΑ και ΣΥΝΕΧΕΙΑ???? Χωρίς να εμποδίζεται το σερφάρισμα? Χωρίς να ανοίγω πόρτες στο SpeedTouch? Χωρίς να μπουκώνει το CPU?
    Δεν το συζητώ, αλλά μόνο αν το δει κανείς στη πράξη καταλαβαίνει...
    Το κακό είναι ότι έκανα πολύ ψάξιμο, και μετά είδα ότι εδώ υπάρχει ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ ότι χρειάζεται να μάθει κανείς για τα Νewsgroups. Στο μόνο που ας πούμε διαφωνώ, είναι το πρόγραμμα κατεβάσματος. Για μένα NewsLeecher. Με τη λειτουργία SuperSearch, ούτε καν είμαι γραμμένος σε group, και δεν μου ξεφεύγει τίποτα!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-08, 10:14
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 01:45
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-07, 21:33
  4. Μηνύματα: 124
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-07, 12:58
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-05, 15:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας