Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Γεια σας
    Παραγγειλα απο το ebay τελη Ιανουαριου μια μετροταινια Laser αξίας 7euro +μεταφορά 9ε. περιπου=16 ε. σύνολο. Ακομα ΔΕΝ! εχω παραλαβει τιποτα. Επικοινωνισα εχθες με τον αποστολεα και μου εγραψε οτι το εστειλε στις 1-2-08 κανονικα στην σωστη διευθυνση. Το καταστημα βρισκεται στο Hong Kong. Εχω ξαναπαραγγειλει απο αυτην την χωρα (πόλη) ενα καλωδιο και μου ηρθε κανονικα εστω και καθυστεριμέναμ ετα απο 2 μηνες. Ξερεται ρε παιδια γιατι καθυστερει η παραγγελεια μου? Υποψιάζουμε οτι οτι πρέπει να εχει κολήσει στο τελωνείο. Αν ναι, τι μπορω να κανω και πως μπορω να επικοινωνισω?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14281/1021 kbit/s
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Θεωρητικά θα πρέπει να σου έχει στείλει τον αριθμό αποστολής. Βάσει αυτού, μπορείς να επικοινωνήσεις με την κεντρική διακίνηση των Ελληνικών Ταχυδρομείων για να σου πουν τί βλέπουν...

    Εξάλλου το ποσό είναι ασήμαντο για να είναι λόγος να κολλήσει στο Τελωνείο...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τι εννοεις με αριθμο αποστολης? Δεν εχω τιποτα, απλά μου επιβεβαιωσε οτι μου το εστειλε στις 1-2-08 απο Hong Kong. Το τελωνειο που γνωριζει οτι το προιον εχει 7 ευρω? Λες να εχει καμια αποδειξει το κουτι? Και αν ο κινεζος ξεχασε να την βαλει θα πρεπει να αποδειξω στο τελωνειο την αξια?(αν εχει κολήσει εκεί)

  4. #4
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14281/1021 kbit/s
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Κάθε αντικείμενο που διακινείται, είτε ταχυδρομικώς είτε με οποιοδήποτε άλλο τρόπο, φέρει ένα μοναδικό αριθμό. Παράδειγμα, για αποστολή από Hong Kong ένας τυπικός αριθμός είναι EE123456789HK. Μπορείς να μπεις εδώ και να βάλεις τον αριθμό της δικής σου αποστολής ώστε να δεις που βρίσκεται.

    Όσο για το ποσό, επειδή είναι εξαγωγή, αναγράφεται η αξία στο έντυπο αποστολής που βάζουν στη συσκευασία. Για ποσά κάτω των 300 δολλαρίων (αν δεν κάνω λάθος), δεν υπάρχει Τελωνείο...

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisabatzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το ποσό, επειδή είναι εξαγωγή, αναγράφεται η αξία στο έντυπο αποστολής που βάζουν στη συσκευασία. Για ποσά κάτω των 300 δολλαρίων (αν δεν κάνω λάθος), δεν υπάρχει Τελωνείο...
    +1
    Ο τυπας εχει σοβαρο feedback...?Γιατι το χρονικο διαστημα ειναι λιγο μεγαλο....

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Εγω για 2 χρόνια ήμουν φανατικός του ebay.Μετά από κανα 2 αποτυχημενες αγορες με fake κλπ το σταματησα και δε προκειται να το ξαναχρησιμοποιησω εκτος σε σπανιες περιπτωσεις .
    Παντως κοιτα μήπως βρεις τη λύση με αυτον που στο στειλε.Πες του να σου στειλει tracking number αν υπαρχει .Αν δε δεις αποτελεσματα σε μια βδομαδα πες του οτι θα κανεις καταγγελια σε ebay και paypal και λογικά για τόσο μικρό ποσό θα σου κανει από μόνος του επιστροφη χρηματων..
    Ετσι και αλλιως αν δεν το χει στειλει συστημενο αν κανεις καταγγελια στο paypal εσυ βγαίνεις κερδισμένος και περνεις τα λεφτα σου πίσω

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως κοιτα μήπως βρεις τη λύση με αυτον που στο στειλε.Πες του να σου στειλει tracking number αν υπαρχει .Αν δε δεις αποτελεσματα σε μια βδομαδα πες του οτι θα κανεις καταγγελια σε ebay και paypal και λογικά για τόσο μικρό ποσό θα σου κανει από μόνος του επιστροφη χρηματων..
    Ετσι και αλλιως αν δεν το χει στειλει συστημενο αν κανεις καταγγελια στο paypal εσυ βγαίνεις κερδισμένος και περνεις τα λεφτα σου πίσω
    +100

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisabatzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε αντικείμενο που διακινείται, είτε ταχυδρομικώς είτε με οποιοδήποτε άλλο τρόπο, φέρει ένα μοναδικό αριθμό
    Λάθος, μόνο τα συστημένα έχουν tracking number.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisabatzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το ποσό, επειδή είναι εξαγωγή, αναγράφεται η αξία στο έντυπο αποστολής που βάζουν στη συσκευασία. Για ποσά κάτω των 300 δολλαρίων (αν δεν κάνω λάθος), δεν υπάρχει Τελωνείο...
    Λάθος.
    According to Greek Law all NonEu shipments with value more than 22 € for commercial and 45€ for gifts or person to person shipment (only) are held in customs, and Duties & taxis should be paid prior to importation in Greece

    (απάντηση UPS σε πελάτη που δημοσιεύτηκε στο adslgr παλαιότερα)

  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος, μόνο τα συστημένα έχουν tracking number.
    Λάθος.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Vood 452W_A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisabatzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το ποσό, επειδή είναι εξαγωγή, αναγράφεται η αξία στο έντυπο αποστολής που βάζουν στη συσκευασία. Για ποσά κάτω των 300 δολλαρίων (αν δεν κάνω λάθος), δεν υπάρχει Τελωνείο...
    Λάθος (όπως ανέφερε και άλλος). Το ποσό είναι πολύ λιγότερο, γύρω στα 50.

    Εάν μάλιστα περάσει από courier τότε εκτελωνίζεται ακόμη και αν κοστίζει 0,50 ευρώ.

    Επίσης, επειδή κάποιος αναφέρθηκε σε disputes στο ebay και στο paypal, κατά πάσα πιθανότητα το χρονικό διάστημα υποβολής ένστασης έχει περάσει.

    Ακόμη όμως και αν δεν έχει περάσει, θα πρέπει ο αγοραστής να έχει επιλέξει την αποστολή με δηλωμένη αξία (ασφαλισμένο δηλαδή) για να υποχρεωθεί ο πωλητής να τον αποζημιώσει.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    αν παει ενα αντικειμενο τελωνειο ποσο τις % του αντικειμενου ειναι να πληρωσεις ??

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά από ebay + Τελωνείο
    Από beginer_25 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-12, 17:23
  2. δεν εχω adsl στο zisto
    Από pitbull στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-07, 10:09
  3. δεν εχω internet στο laptop
    Από tsirintanis στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-07, 04:19
  4. Δεν έχω εικόνα στο pc
    Από trellos στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-06, 13:52
  5. Δεν εχω wan ip στο 9106
    Από manic στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-05, 01:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας