Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-17 από 17
  1. #16
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κι εγώ τα ίδια. Έχω 8άρα γραμμή κι ενώ μέχρι την εβδομάδα μετά το Πάσχα είχα full ταχύτητες τόσο από ftp, όσο και από rapidshare αλλά και torrents όλες τις ώρες της ημέρας (700-800 kB), εδώ και 5-6 ημέρες τις πρωινές και απογευματινές ώρες η γραμμή πραγματικά σέρνεται (το πολύ να πιάσει 50-60 kB). Οι μόνες ώρες της ημέρας που πιάνει full ταχύτητες είναι από τις 2 τα μεσάνυχτα μέχρι τις 10-11 το πρωί. Μόνο όταν κάνω upoload κρατάει ικανοποιητικές τιμές. Μένω στα σύνορα του Βύρωνα με το Παγκράτι. Όποιος ξέρει σε τι οφείλεται αυτό και πως διορθώνεται ας δώσει τα φώτα του παρακαλώ.

  2. #17
    Εγγραφή
    12-05-2008
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από froulis94035 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα άνοιγα νέο νήμα για το θέμα, αλλά βρήκα εδώ έναν συμπάσχοντα.
    Μέχρι πρόσφατα κατέβαζα από ΕΜΠ ftp σταθερότατα και ολες τις ώρες με 13.5 mbps ανοίγοντας περίπου 6 συνδέσεις.
    Από την εβδομάδα μετά το Πάσχα παρατηρώ το άσχημο φαινόμενο τις απογευματινές και βραδινές ώρες η ταχύτητα να πέφτει από 5 έως και 2mbps! Εννοείται ότι δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση και οτι τα χαρακτηριστικά της γραμμής (όπως τα δείχνει το speedtouch) είναι ίδια με παλιότερα. Ενδεικτικά:
    Connection @: 16.500 / 1023 kbps
    Attenuation: 15 / 9
    SNR: 9 / 12.5
    Απόσταση καλωδίου από ΟΤΕ: 1.200 μέτρα κατ' εκτίμηση

    Βεβαίως το θέμα γίνεται πιο περίεργο διαπιστώνοντας τα εξής:
    1. Τις προβληματικές ώρες, το ftp της Otenet μου δίνει ταχύτητες ~12mbps, την ίδια ώρα που κατέβασμα από οπουδήποτε αλλού (όχι μόνο από ΕΜΠ) μου δίνει εξ' ίσου τραγικά αποτελέσματα με τα παραπάνω από ΕΜΠ.
    2. Το ίδιο έχω παρατηρήσει σε ΄φιλο μου (επίσης με conn-x) στην Κωλέττη, στις αντίστοιχες ώρες και με τα αντίστοιχα τεστ.

    Αν δεν ήταν τα αποτελέσματα του otenet ftp server θα έλεγα πως είναι τα πιτταρισμένα dslams (αν και δεν είναι δυνατόν το dslam μου να γέμισε μέσα σε μια μέρα, καθώς το πρόβλημα δε διαπιστώθηκε σταδιακά αλλά απότομα).

    edit: Τα ίδια και στο Μαρούσι, 2 τετράγωνα από τον ΟΤΕ. Ταχύτητα 18mbps από οτενετ ftp (με μία σύνδεση μάλιστα), ενώ μετα βίας ταχύτητα 3-4mbps (με 7-8 συνδέσεις) από ftp servers ΕΜΠ, forthnet κλπ.
    Mε πρόλαβες! Κι εγω τα ίδια

    Eβαλα στις 7/5 connex 4Mb. Μονο από τον ftp server της otenet πιανω 400 ΚΒ/s. Απο το ΕΜΠ δεν πιάνω ουτε 100!! Απο οπουδήποτε κατεβάσω κατι δεν περναω τα 120 ΚΒ/s. Οταν μετραω με προγραμματάκι τη γραμμη μου βγάζει το πολύ 1,8-2,3Mbps (στην καλύτερη). Εχω πάρει παντου, το δήλωσα βλάβη στο 121, αλλα μου ειπαν οτι η γραμμη είναι εντάξει και το προβλημα είναι του IP.

    Παλιά είχα Vivodi μέσω OTE 1Mbps και έπιανα πολύ καλυτερες ταχύτητες σε κατεβασμα. Σχεδον πάντα 90-110 ενω τώρα κατα μεσο όρο 60-80KB/s!!! (οχι σε torrents φυσικά)

    Τελικά κατάλαβα οτι πέταξα τα λεφτουδάκια μου για 4Mbps αφού έχω οτι και πριν: 1Mbps

    ΥΓ. Ειμαι στο Χαλάνδρι σε αποσταση 550m απο τον ΟΤΕ

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Kati periergo/parakseno...
    Από Ventrix στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-04, 13:38
  2. Kai kati akoma ...
    Από swatsquadgr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-03, 13:34
  3. Kati prpei na kanoume RE!!!!!! 3esikotheite pia!!!!!!!
    Από Subzerog7 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-03, 13:59
  4. Na kai kati xaroumeno!!!
    Από tasoss στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-03, 16:27
  5. Kati pou me paraksenepse...
    Από Acid-Venom στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-02, 21:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας