Σελ. 1 από 27 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 405
  1. #1
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Μέσα απο αυτό το θέμα θέλω να παρουσιάσω την εταιρεία OTEPLUS και συγκεκριμένα τους εργαζομένους της που εργάζονται στον ΟΤΕ ως τεχνικοί, πιστεύω πως αφορά τόσο όσους θέλουν μελλοντικά να απασχοληθούν στην εταιρεία αλλά και τους συνδρομητές οι οποίοι πλέον θα έρχονται πιο συχνά σε επαφή με τεχνικούς της OTEPLUS. Αρχικά μας έχουν προσλάβει με σύμβαση ορισμένου χρόνου διάρκειας 10 μηνών και χωρίς να μας έχουν υποσχεθεί πως θα ανανεωθεί, παρόλα αυτά θα γίνουν δύο αξιολογήσεις μια στο τετράμηνο και μια στο δεκάμηνο, η εταιρεία λειτουργεί σαν ιδιωτική παρόλα αυτά μας ασφαλίζουν στον ΤΑΠ-ΟΤΕ επίση μας παρέχουν και μια ομαδική ασφάλιση στην Εθνική ασφαλιστική. Δουλεύουμε ως τεχνικοί σε οποιοδήποτε πόστο, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός, η δουλειά είναι πενθήμερο και οκτάωρο και τα λεφτά για πτυχίο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης είναι 720 ευρούδια ότι άλλο απο πτυχία έχεις δεν πληρώνεται και ούτε πρόκειται να πληρωθεί, επίσης για τα έχτρα των οτετζίδων ούτε λόγος να γίνεται. Οι υπερωρίες πληρώνονται κανονικά και μάλιστα συνηθίζεται στο ΟΤΕ όσοι δουλεύουν το σάββατο να τους το χρεώνουν πεντάωρο κυριακής ώστε να μη παίρνουν ρεπό, έτσι εάν δουλεψεις τέσσερα σάββατα παίρνεις περίπου 300 ευρώ επιπλέον οπότε σώζεσαι απο την πείνα.Εκπτώσεις σε λογαριασμούς δεν έχεις, έτσι μπορεί να σκίζεσαι να τοποθετήσεις τα dslam και γενικά να υποστηρίζεις το adsl του ΟΤΕ και στο σπίτι σου να έχεις ιδιόκτητο της forthnet(γαμάτο εεεε).
    Παρόλα αυτά παίζει βύσμα να μπεις, πως πήρανε εμένα δεν ξέρω, βρέθηκα λόγω μετάθεσης της γυναίκας μου στην χειρότερη επαρχιακή πόλη και με πήρανε με το πτύχίο ΔΕ παρόλο που είχα και πτυχίο ΤΕΙ Πειραιά αλλά μάλλον προτίμησαν να πάρουν έναν δικό τους ηλεκτρολόγο ΤΕΙ, έχει γεμίσει ο ΟΤΕ με ηλεκτρολόγους ήμαρτον θεέ μου.
    Για αυτούς που τους αρέσει να κωλοβαράνε πρέπει να πούμε ότι στο ΟΤΕ πέφτει πολύ κωλοβάρεμα, έπαθα ένα σοκ την πρώτη μέρα που βγήκα έξω με τους δικτυάδες μέχρι τις 1.30 που σχολάσαμε είχαμε προλάβει να πιούμε δύο καφέδες σε καφενείο και καφετέρια της πόλης.
    Εμείς που είμαστε απο την OTEPLUS είμαστε πιο φιλότιμοι και προσπαθούμε να δουλέψουμε αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να δουλέψεις στο κωλοχανίο του ΟΤΕ, απο παντού σε αποτρέπουν, έτσι πάνε οι χριστο-παναγίες σύννεφο και οι τσακωμοί δεν λείπουν, εγώ προσωπικά παρόλο που η δουλειά είναι ενδιαφέρων και βλέπεις πράγματα που αλλού δεν πρόκειται να τα δεις σπάζομαι άγρια εκεί μέσα, ελπίζω ο γερμανός να βάλει τάξη, επίσης επιμένω ότι δεν είμαι βύσμα εξάλου με είχε επιλέξει και η Forthnet αλλά σε μια διπλανή πόλη(λέτε να έκανα μαμακία που δεν πήγα).
    Καταλήγω στο γεγονός πως ακόμη οι τεχνικοί της OTEPLUS δεν έχουν κακή νοοτροπία, επίσης έχουν ένα καλό επίπεδο και γενικά θεωρώ πως είναι μια σωστή κίνηση απο πλευράς ΟΤΕ να προσλάβει έτσι άτομα, απλά θα πρέπει να αλλάξει κάποιους δουλικούς όρους στις συμβάσεις.

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    chomsky, μαζί τα λέγαμε αν θυμάμαι καλά πριν μπεις.

    Τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει αν ο υπάλληλος της χ εταιρείας είναι αορίστου, συμβασιούχος ή ακόμα και αν κάνει πρακτική. Τον κόσμο τον ενδιαφέρει να κάνει την δουλειά του.

    Επιπλέον θεωρώ απαράδεκτο να κατηγορείς έτσι τους συνδελφους σου. Οτιδήποτε παράτυπο πέσει στην αντίληψή σου μπορείς να το καταγγείλεις στον προϊστάμενό σου. Επίσης υπάρχει η υπηρεσία εσωτερικού ελέγχου. Να βγαίνεις όμως και να γράφεις "πέφτει πολύ κωλοβάρεμα" δεν λύνει κανένα απολύτως πρόβλημα. Κατάλαβέ το αυτό όσο είναι νωρίς.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σαν να μη περασε μια μερα!!!
    Τα ιδια και αλλα πολλα ακομη γινοντουσαν το 1983 οταν κι εγω νεος τοτε δουλεψα στον ΟΤΕ.
    Η μονη διαφορα -και ευτυχως- μας ειχαν στο ΙΚΑ.
    Κριμα! Στην Ελλαδα τιποτα δεν αλλαζει, τουλαχιστον προς το κολυτερο

    ........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτιδήποτε παράτυπο πέσει στην αντίληψή σου μπορείς να το καταγγείλεις στον προϊστάμενό σου. Επίσης υπάρχει η υπηρεσία εσωτερικού ελέγχου. Να βγαίνεις όμως και να γράφεις "πέφτει πολύ κωλοβάρεμα" δεν λύνει κανένα απολύτως πρόβλημα. Κατάλαβέ το αυτό όσο είναι νωρίς.
    Πλακα κανεις
    Δε λεει αληθεια? Καλυτερα ανωνυμα χωρις κοστος παρα καπιοι -εστω και δικαια- να χασουν το μεροκαματο τους αλλα και το ρισκο να βρεθει εκτος οργανισμου χανοντας το δικο του μεροκαματο
    Και το 1983 τουλαχιστον απο πολλους -οχι ολους- ετσι γινοταν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pnikolo : 10-05-08 στις 22:28. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Διάβασε προσεκτικά pnikolo τι έγραψα. Ακόμα και αν στο συνεργείο που δουλεύει ισχύουν αυτά που γράφει, με αυτό που επιλέγει να κάνει δεν θα βελτιωσει τίποτα. Νοιάζεται και θέλει να βελτιωθούν τα πράγματα; Υπάρχουν διαδικασίες. Αν έχει το σθένος κανείς τις ακολουθεί. Δεν βγαίνει και να κατηγορεί γενικά τους υπαλλήλους της εταιρείας πίσω από την ασφάλεια ενός forum.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Την αληθεια να την λεμε και ας ειναι πικρη!

  6. #6
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αληθεια να την λεμε και ας ειναι πικρη!
    Εκεί που πρέπει. Εκεί που θα πιάσει τόπο.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε προσεκτικά pnikolo τι έγραψα. Ακόμα και αν στο συνεργείο που δουλεύει ισχύουν αυτά που γράφει, με αυτό που επιλέγει να κάνει δεν θα βελτιωσει τίποτα. Νοιάζεται και θέλει να βελτιωθούν τα πράγματα; Υπάρχουν διαδικασίες. Αν έχει το σθένος κανείς τις ακολουθεί. Δεν βγαίνει και να κατηγορεί γενικά τους υπαλλήλους της εταιρείας πίσω από την ασφάλεια ενός forum.
    Δεν μπορει ο φιλος η ο καθενας μας να αλλαξει ουτε το "συστημα" ουτε τη νοοτροπια!
    Τι λες τωρα!!! Ετσι βελτιονονται? Λες να πηγαινα τοτε -εκτακτος ον- να πω την αληθεια και να βγαλω το φιδι απο την τρυπα για μονιμους συναδελφους 15-25 χρονων στην υπηρεσια? Σε διαφορετικο κρατος και οτε δουλευαμε?

    ........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που πρέπει. Εκεί που θα πιάσει τόπο.
    Ναι στον Βουρλουμη η στη DT?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pnikolo : 10-05-08 στις 22:37. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μπορεί ο καθένας μας να αλλάξει τα πάντα. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες. Δικαιολογίες για να μην προσπαθούμε καν.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Δεν κωλοβαράνε όλοι....πρόχειρα όμως υπολογίζω ότι κωλοβαράνε οι μισοί, όταν λέμε κωλοβαράνε στο ΟΤΕ σημαίνει ότι βγάζουμε καμιά βλάβη, σίγουρα κάνουν κάτι, αλλά αργά πολύ αργά.....Οι προιστάμενοι τα ξέρουν και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα...άσε που μερικοί προιστάμενοι κωλοβαράνε και οι ίδιοι..........Δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ, εάν δεν αλλάξει κάτι με τον Γερμανό, εξαφανίστηκα ,διότι και πολύ τους πέφτω με 720 ευρούδια με πτυχίο ΤΕΙ αγγλικά και εμπειρία, θα τσεπώσω όσα προλάβω και θα τους ευχαριστήσω που με έμαθαν τα τηλεφωνικά κέντρα τα DSLAM τις οπτικές ίνες και όλα αυτά τα καλούδια...........

  10. #10
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί ο καθένας μας να αλλάξει τα πάντα. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες. Δικαιολογίες για να μην προσπαθούμε καν.
    Καλα μαλλον εισαι αιθεροβαμων!
    Στα 28 μου μπορει και εγω αυτα να ελεγα αλλα οσο και αν προσπαθησα κι εγω και πολλοι αλλοι δεν το πετυχαμε. Ανελαβετο εσυ μαζι με τα παιδια μου

  11. #11
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν ονειροβατώ. Προσπαθώ!

  12. #12
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chomsky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κωλοβαράνε όλοι....πρόχειρα όμως υπολογίζω ότι κωλοβαράνε οι μισοί, όταν λέμε κωλοβαράνε στο ΟΤΕ σημαίνει ότι βγάζουμε καμιά βλάβη, σίγουρα κάνουν κάτι, αλλά αργά πολύ αργά.....Οι προιστάμενοι τα ξέρουν και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα...άσε που μερικοί προιστάμενοι κωλοβαράνε και οι ίδιοι..........Δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ, εάν δεν αλλάξει κάτι με τον Γερμανό, εξαφανίστηκα ,διότι και πολύ τους πέφτω με 720 ευρούδια με πτυχίο ΤΕΙ αγγλικά και εμπειρία, θα τσεπώσω όσα προλάβω και θα τους ευχαριστήσω που με έμαθαν τα τηλεφωνικά κέντρα τα DSLAM τις οπτικές ίνες και όλα αυτά τα καλούδια...........
    Τα ιδια εκανα και εγω... 32 χρονια στον ιδιωτικο και 6 μηνες στον δημοσιο τομεα

  13. #13
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λές ότι πρέπει να προσπαθούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα....αλλά και μόνο ότι δεν κωλοβαράω και εγώ μαζί με αυτούς νομίζω ότι είναι κάτι, κάνω την δουλειά μου σωστά και αυτό είναι σημαντικό .................ξέρεις τι πειρασμός είναι να πεις οκ τα γράφω όλα, περνάω καλά......πάντως επειδή δουλεύω κυρίως σε δημόσιες υπηρεσίες έχω να πως ότι οι ΟΤΕτζίδες είναι πολύ εργατικοί εν συγκρίσει με τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες

    ........Auto merged post: chomsky πρόσθεσε 3 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τα ιδια εκανα και εγω... 32 χρονια στον ιδιωτικο και 6 μηνες στον δημοσιο τομεα
    Δεν σε κατάλαβα....εννοείς ότι κωλοβαρούσες 32 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chomsky : 10-05-08 στις 22:48. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ονειροβατώ. Προσπαθώ!
    Σου ευχομαι ολοψυχα να το πετυχεις
    Εγω δε μπορεσα
    Ελπιζω στα 52 σου να μην κανεις την ιδια συζητηση με καποιον 28ρη και λες αυτα που λεω τωρα. 27 ημουν τοτε στον ΟΤΕ γεματος ονειρα και ορεξη να κανω πολλες προσπαθειες Εις ματτειν ομως

    ........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chomsky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λές ότι πρέπει να προσπαθούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα....αλλά και μόνο ότι δεν κωλοβαράω και εγώ μαζί με αυτούς νομίζω ότι είναι κάτι, κάνω την δουλειά μου σωστά και αυτό είναι σημαντικό .................ξέρεις τι πειρασμός είναι να πεις οκ τα γράφω όλα, περνάω καλά......πάντως επειδή δουλεύω κυρίως σε δημόσιες υπηρεσίες έχω να πως ότι οι ΟΤΕτζίδες είναι πολύ εργατικοί εν συγκρίσει με τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες

    ........Auto merged post: chomsky πρόσθεσε 3 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    Δεν σε κατάλαβα....εννοείς ότι κωλοβαρούσες 32 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα
    Οτι εφυγα και πηγα στον ιδιωτικό τομέα. Εκει δε μπορεις να κωλοβαρας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pnikolo : 10-05-08 στις 22:51. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Οτι εφυγα και πηγα στον ιδιωτικό τομέα. Εκει δε μπορεις να κωλοβαρας
    Ελπίζω τουλάχιστον να ανταμοίφθηκες

    Κοίτα, εγώ το σκέφτομαι διαφορετικά, δεν μου αρέσει να κωλοβαράω αλλα ούτε και να ξεσκίζομαι για την forthnet που δίνει 720 ευρούδια επίσης, δουλεύω και θέλω να πληρώνομαι οπότε πιθανόν για ελεύθερο επαγγελματία με βλέπω.

    ........Auto merged post: chomsky πρόσθεσε 5 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chomsky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω τουλάχιστον να ανταμοίφθηκες

    Κοίτα, εγώ το σκέφτομαι διαφορετικά, δεν μου αρέσει να κωλοβαράω αλλα ούτε και να ξεσκίζομαι για την forthnet που δίνει 720 ευρούδια επίσης, δουλεύω και θέλω να πληρώνομαι οπότε πιθανόν για ελεύθερο επαγγελματία με βλέπω.
    Προς pnikolo: Βλέπω ότι μένεις στο παγκράτι, εχω τώρα τρία χρόνια που έφυγα απο την Αθήνα και μου έφερες ευχάριστες αναμνήσεις στην μνήμη, δούλευα στο παγκράτι στην Dominos pizza κάνουν φοβερή πίτσα να την δοκιμάσεις, αχ και αυτά τα κρουασάν του CIAO θέε μου που κατάντησα να νοσταλγώ την αθήνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chomsky : 10-05-08 στις 23:11. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 27 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-06, 15:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας