Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    linksys wag200g
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Χαιρετώ την κοινότητα και απευθύνω εκκληση για βοήθεια στους κατέχοντες.......
    Αγόρασα πρόσφατα ενα SONY VAIO μοντέλο VGN FZ31E και απεγνωσμένα προσπαθώ
    να βρώ DRIVERS για τι αλλο...να αλλάξω το λειτουργικό στα αγαπημένα μας και ιδιαίτερα αξιόπιστα WINDOWS XP.Μάταια όμως...δεν βρίσκω τίποτα....
    Κανείς καμιά ιδέα????Κανένα νέο από το μέτωπο των OS??Καμιά Ελληνική πατεντα????

    Ιδέα: Γίνεται αν δεν τους βρώ να κατεβάσω οδηγούς για κάθε συσκευή ξεχωριστα??Παίζει αυτό το ενδεχόμενο????

    Περιμένω εναγωνίως τα φώτα της κοινότητας...

    ΤΗANX

  2. #2
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oizzon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την κοινότητα και απευθύνω εκκληση για βοήθεια στους κατέχοντες.......
    Αγόρασα πρόσφατα ενα SONY VAIO μοντέλο VGN FZ31E και απεγνωσμένα προσπαθώ
    να βρώ DRIVERS για τι αλλο...να αλλάξω το λειτουργικό στα αγαπημένα μας και ιδιαίτερα αξιόπιστα WINDOWS XP.Μάταια όμως...δεν βρίσκω τίποτα....
    Κανείς καμιά ιδέα????Κανένα νέο από το μέτωπο των OS??Καμιά Ελληνική πατεντα????

    Ιδέα: Γίνεται αν δεν τους βρώ να κατεβάσω οδηγούς για κάθε συσκευή ξεχωριστα??Παίζει αυτό το ενδεχόμενο????

    Περιμένω εναγωνίως τα φώτα της κοινότητας...

    ΤΗANX
    Κι εγώ λίγο που το έψαξα δεν βρήκα να υποστηρίζεται επίσημα.

    Παρόλα αυτά, βρήκα αυτό το μοντέλο το οποίο έχει xp drivers. Απ'ότι βλέπω έχεις την ίδια κάρτα ήχου με αυτό το μοντέλο, οπότε το "τσιμπάς". Φαντάζομαι οι πιθανότητες να το έχουν αλλάξει το hardware δεν θα είναι μεγάλες. Ταρζανιά βέβαια προτείνω τώρα, αλλά αν δεις τα χαρακτηριστικά του δικού σου φορητού και ψάξεις τα μοντέλα που υποστηρίζουν XP downgrade, με την γνωστή μέθοδο trial & error, μπορεί να καταλήξεις σε σύστημα που να δουλεύει. Φυσικά θα πάρει ώρες αν δεν είσαι τυχερός. Αν πετύχει εννοείτε κρατάς τους drivers σε ένα CD για να μην ξανατραβήξεις το ψάξιμο σε περίπτωση format.

    Υποθέτω ότι αν δεν βρείς driver για προϊόν της Sony, μπορείς να δοκιμάσεις generic driver (δεν χάνεις κάτι πέρα από χρόνο ίσως). Αλλά προσωπικά πιστεύω ότι πιο πιθανό είναι να πετύχεις driver που να ταιριάζει από άλλο μοντέλο Vaio. Οπότε δες αυτά αρχικά.

    Ίσως μόνο να έχεις πρόβλημα στους drivers για τα extra κουμπάκια του (αν έχει). Αν κολλήσεις εκεί, δοκίμασε και αυτά των Vista. Δεν θυμάμαι αν είναι ανεξάρτητα λειτουργικού.

    Πριν κάνεις οτιδήποτε, μην ξεχάσεις να διαβάσεις και τους νομικούς όρους των driver που θα κατεβάσεις για να είσαι απόλυτα καλυμμένος. Προσωπικά θεωρώ ότι αφού αγόρασες το hardware έχεις το δικαίωμα για drivers για το λειτουργικό της επιλογής σου, αλλά η Sony μπορεί να έχει άλλα σχέδια.



    Edit: Μόλις πρόσεξα ότι για το κατέβασμα των drivers αυτού του μοντέλου ζητάει κωδικό προϊόντος οπότε πρέπει να βρεις μοντέλα που ταιριάζουν με το δικό σου αλλά έρχονται με εγκατεστημένα XP. Το μοντέλο που πόσταρα πιο πάνω δεν βοηθάει πολύ. Θα την βρούμε την άκρη όμως... στο χέρι του είναι?

    OK , αν δεν βρεις αντίστοιχα μοντέλα Vaio με προεγκατεστημένα XP πρώτα, οπότε να πάρεις τα δικά τους driver,

    δοκίμασε κι αυτά:

    Για την κάρτα γραφικών υπάρχουν αναφορές ότι δούλεψαν οι τροποποιημένη driver από αυτή τη σελίδα. Μην ξεχάσεις το τροποποιημένο inf file.

    Για την κάρτα ήχου υπάρχουν αναφορές ότι δούλεψε αυτό ή αυτό αλλά για να έχεις λέει High defenition audio σε XP πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις το Microsoft UAA Bus Driver for High Definition Audio

    Για τα υπόλοιπα που ίσως χρειαστείς δεν είναι ξεκάθαρα τα specs για να βγάλω συμπέρασμα. Δοκίμασε την εγκατάσταση XP και πόσταρε ποιά κομμάτια hardware θέλουνε driver. Όλα αυτά τα διάβασα από διάφορα forum posts που βρήκα με παρόμοια μοντέλα vaio. Η λύση αυτή είναι επίσης ταρζανιά. (Kids don't try this at home, use at your own risk, mind the gap κλπ)


    Με τόσο κόπο που κάνει ο κόσμος να βάλει XP, θα είχε βάλει linux και θα έλεγε κι ένα τραγούδι!
    Αλλά ας όψονται τα παιχνίδια και οι ειδικευμένες εφαρμογές
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος c4lex : 13-05-08 στις 04:29.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    linksys wag200g
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Χμμμμμ....Καποιος το έχει διαβάσει καλά το μάθημά του.....
    Τι να πώ φίλε μου...ευχαριστώ για το κατατοπιστικότατο post.
    τελικά όπως το βλέπω μάλλον θα εγκαταλείψω την ιδέα του downgrade.Λέω να βάλω ένα πακετάκι ULTIMATE και να δοκιμάσω την τύχη μου γιατι δεν νομίζω οτι είμαι διατεθιμένος να χάσω τόσο χρόνο και φαιά ουσία για ένα αβέβαιο αποτέλεσμα....
    Καμιά φορα you gotta go with the flow....vista θέλουν κάποιοι καποιοι με το ζόρι?Vista λοιπον...
    Θα βρεθουν οι λύσεις είμαι σίγουρος.πάντα βρίσκονται....η κοινότητα να είναι καλα....

    ευχαριστω και παλι φιλε...

  4. #4
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oizzon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμμμ....Καποιος το έχει διαβάσει καλά το μάθημά του.....
    Τι να πώ φίλε μου...ευχαριστώ για το κατατοπιστικότατο post.
    τελικά όπως το βλέπω μάλλον θα εγκαταλείψω την ιδέα του downgrade.Λέω να βάλω ένα πακετάκι ULTIMATE και να δοκιμάσω την τύχη μου γιατι δεν νομίζω οτι είμαι διατεθιμένος να χάσω τόσο χρόνο και φαιά ουσία για ένα αβέβαιο αποτέλεσμα....
    Καμιά φορα you gotta go with the flow....vista θέλουν κάποιοι καποιοι με το ζόρι?Vista λοιπον...
    Θα βρεθουν οι λύσεις είμαι σίγουρος.πάντα βρίσκονται....η κοινότητα να είναι καλα....

    ευχαριστω και παλι φιλε...
    No problem. Αν δεν μπορείς να το αποφύγεις τουλάχιστον κοίτα να το απολαύσεις.

Παρόμοια Θέματα

  1. Sony Vaio, drivers μόνο για Vista...
    Από Lumens στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-10, 20:18
  2. Sony Vaio Vista x64 drivers ! Ω,ναι.
    Από manosdoc στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-08, 20:15
  3. Sony Vaio AR51J Drivers Vista Ultimate 64B
    Από PrisonBreak-7- στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 12:11
  4. Drivers για Sony Vaio Ge Force Go7400?
    Από Vadur στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-07, 20:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας