Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Question
    Καλησπερα,
    Επειδη δν γνωριζω ενδελλεχως τα τεχνικα θεματα και επειδη κανεις μεχρι τωρα δν με εχει βοηθησει ειπα να αποτανθω στο forum σας.

    Εχω μια συνδρομη douple play στην netone k μια isdn γραμμη απο τον ΟΤΕ.
    Θελω λοιπον αυτες τισ 4 γραμμες συνολικα να τισ βαλω σ ενα τηλεφωνικο κεντρο.
    Να εχω σαν εξερχομενες μονο τις 2 της Netone και του ΟΤΕ εισερχομενες.
    το κεντρο θα με βολευε να εχει 6 εσωτερικα τηλεφωνα.

    Το αναπαντητο ερωτημα μου -ακομα κ οταν αποτανθηκα κ καλεσα τεχνικο του ΟΤΕ-
    ειναι αν αυτο ειναι εφικτο,δηλ. να συνδιαστει η ISDN με τις 2 Voip γραμμες της Netone σ ενα
    τηλεφωνικο κεντρο.


    Ελπιζοντας πως θα λαβω καποια κατανοητη απαντηση
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    ps. αν εχετε να μου προτεινετε κ καποιο κεντρο με τα παραπανω χαρακτηριστικα σε λογικη τιμη
    θα ειμουν υποχρεως.

    ps2. ζητω συγνωμη εαν δεν ανοιξα το topic μου στο σωστο subforum.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Oι 2 γραμμές της NetOne φτάνουν σε σένα με τη μορφή 2 PSTN γραμμών (πάνω στο speedtouch).
    Άρα δεν κοιτάς για κέντρο που να υποστηρίζει VoIP, αλλά κέντρο που να υποστηρίζει

    Είτε 4 PSTN γραμμές ( 2 της NetOne, και 2 του ΟΤΕ -από τις 2 αναλογικές θύρες του netmod- )
    Είτε 2 PSTN και μία ISDN

  3. #3
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Υπάρχουν πάρα πολλά κέντρα που καλύπτουν τις απαιτήσεις σου. Το βασικό για μένα είναι να βρεις μία σοβαρή εταιρεία που να ασχοληθεί μαζί σου και τώρα και στο μέλλον και όχι τόσο το μοντέλο του κέντρου.

  4. #4
    Το προβλημα ειναι οτι κατα την διαρκεια της ερευνας που εχω κανει... η καθε εταιρεια μου λεει κ διαφορετικο πραγμα.Αλλα στο τελος ολες καταληγουν στο εξης "ειναι πολυ δυσκολο γιατι εχετε κ ISDN κ PSTN, οποτε το κοστος ανεβαινει στα 1.200€ χωρις ΦΠΑ"
    δηλαδη μου λενε οτι ολα γινονται αλλα πρεπει να πληρωσεις 1.200€ μονο για το κεντρο, εκτος απο τισ συσκευες.
    Αυτο που εχω αναγκη εγω ειναι ενα μικρο κεντρο, να παρει απλα τισ 4 γραμμεσ πανω του κ να τις σπασει σε 4 με 6 εσωτερικα.Δν εχω ακομα τοσο μεγαλες αναγκες σαν εταιρεια για να αγορασω ενα καλο κ μεγαλο κεντρο και να δωσω ενα τετοιο ποσο.

    Παρακαλω λοιπον αν εχετε να μου προτεινετε εσεις καποια λυση σε <<λογικη>> τιμη γιατι εχω σηκοσει τα χερια ψηλα.Αφου σκεφτομαι να βαλω τις γραμμεσ μεμονομενα σε κα8ε γραφειο για να ησυχασω.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μπορείς να κοιτάξεις τα φτηνά τηλεφωνικά κέντρα της TELE.

    Μιά συμβουλή: Μη ζητάς να σου δώσουν λύση ISDN+PSTN, άλλο που δε θέλουν για να σε χρεώσουν ότι τους κατέβει. Αυτό που ζητάς είναι 4 PSTN σε 6 εσωτερικά, έτσι να το διατυπώνεις.
    Δε χρειάζεται δηλαδή το NETMOD να μπεί πάνω στο κέντρο, θα μπούν οι δύο τηλεφωνικές γραμμές που δίνει μέσω των θυρών ab1 και ab2, όπως σου λέει στην πρώτη επιλογή και ο φίλος ariadgr
    Είτε 4 PSTN γραμμές ( 2 της NetOne, και 2 του ΟΤΕ -από τις 2 αναλογικές θύρες του netmod- )

  6. #6
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ε όχι και TELE.

    Αν και δεν μου αρέσει να προτείνω μάρκες αγώ θα έβλεπα το Siemens Hipath 1220. Στην βασική του μορφή παίρνει 4 pstn, έχει 4 απλά εσωτερικά (φθηνά απλά τηλέφωνα), 2 ψηφιακά εσωτερικά (τηλεφωνήτριες) και είναι στην μισή τιμή από όσα σου είπαν.

  7. #7
    Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια κ για τις πληροφοριες που μου προσφερατε.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν μου αρέσει να προτείνω μάρκες αγώ θα έβλεπα το Siemens Hipath 1220. Στην βασική του μορφή Siemens Hipath 1220...
    2 εξωτερικές ISDN παίρνει απ'ότι είδα με μία γρήγορη αναζήτηση στο skroutz, άρα το συγκεκριμένο δεν κάνει για τον prestige008

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Διαλέγεις πως το θες. Ή με 2 isdn ή με 4 pstn. Ετοιμοπαράδοτα συνήθως έχουν με τις isdn. Θα το επιβεβαιώσω και θα ξαναγράψω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 14-05-08 στις 16:29.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Φίλε emeliss, υπόδειξα απλώς το πιό φτηνό που υπάρχει προκειμένου να μη βάλει τις γραμμές σε κάθε γραφείο ξεχωριστά.
    Η δική σου πρόταση, αν και εξαιρετική, μαζί με τις επεκτάσεις για 6 εσωτερικά (ή δύο συσκευές κέντρου) θα ξεπεράσει τα 800 ευρώ, χώρια την εγκατάσταση.
    Φυσικά πολύ καλά κάνεις και το προτείνεις για να έχει ο φίλος μιά ιδέα που κινούνται αυτά που ζητάει από άποψη τιμών.

  11. #11
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Βρε το κεντράκι είναι καλό και έχει από την μάνα του 6 εσωτερικά αλλά δυστυχώς παίρνει μόνο isdn. Θα βρούμε κάτι άλλο.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μπορεί επίσης να δει το Panasonic KX-TEA308 (από 410 ευρώ στο skroutz) αν συμβιβάζεται με 3 PSTN γραμμές.
    Π.χ. μπορεί να βάλει 2 γραμμές για εξερχόμενες και μία για εισερχόμενες

  13. #13
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Υπάρχει το Samsung DCS-408 (όχι το 408i) με 4 pstn, 4 αναλογικά εσωτ. και 4 ψηφιακά. Τιμή δεν βρήκα.

    Ότι και να πάρεις να προσέξεις τις συσκευές. Να πάρεις μόνο όσες ψηφιακές χρειάζεσαι και με τις επιλογές που χρειάζεσαι. Βάλε όσο το δυνατόν περισσότερα αναλογικά εσωτερικά για να ρίξεις την τιμή.

    ps. Το panasonic που λέει ο ariadgr και το samsung που λέω παραπάνω είναι παλιά κέντρα. Σηκώνουν αρκετό παζάρι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 14-05-08 στις 16:58.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Απ' όσο ξέρω το Samsung DCS-408 μπορείς να το βρείς μεταχειρισμένο γύρω στα 250 ευρώ, τουλάχιστον τόσο το πήρε φίλος στα τέλη του 2007. Οι ψηφιακές συσκευές (κέντρου) κοστίζουν γύρω στα 110 ευρώ καινούργιες (με επαρκείς λειτουργίες για προγραμματισμό) και 60 οι απλούστερες. Θα χρειαστείς και μπαταριες κλπ, να υπολογίζεις γύρω στα 500 ευρώ συνολικά και ώς 600 αν χρειάζεσαι και καλωδίωση, patch panel, μπριζάκια.

    Ωστόσο στην περίπτωση μεταχειρισμένου αποκτάει ακόμα μεγαλύτερη σημασία ο αξιόπιστος συνεργάτης.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Θα χρειαστείς και μπαταριες κλπ...
    Μια οικονομική λύση για το σπίτι το θέλει, οι μπαταρίες δεν είναι απαραίτητες.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τηλεφωνικο κεντρο
    Από dimikars στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-08, 16:52
  2. PSTN + ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
    Από dimosl στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 19:30
  3. επεσε το τηλεφωνικο κεντρο
    Από lacie στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-07, 20:51
  4. Τηλεφωνικο κεντρο ISDN
    Από boredmind στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-04, 16:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας