Σελ. 2 από 35 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 514
  1. #16
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Περιοχή
    Αγ.Αρτέμιος/Παγκράτι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    9954/922
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    PIRELLI 1.26
    SNR / Attn
    9-11(dB) / 24(dB)
    Ένα δείγμα από την γραμμή μου μετά την αναβάθμιση σε 1,26 Την Κυριακή το βράδυ, ύστερα από παράπονα ποιότητας iptv.

    05/13/2008 21:28:04 Dial On Demand(PPPoE1)
    05/13/2008 21:28:04 If(11) PPP Dial timeout :< 52000
    05/13/2008 21:27:13 PPPoE1 get IP:χχ.Χχχ.Χχχ.χχ
    05/13/2008 21:27:12 PPPoE1 start PPP
    05/13/2008 21:27:12 PPPoE receive PADS
    05/13/2008 21:27:12 PPPoE send PADR
    05/13/2008 21:27:12 PPPoE receive PADO
    05/13/2008 21:27:12 PPPoE send PADI
    05/13/2008 21:27:12 ADSL Media Up !
    05/13/2008 21:27:11 192.168.1.2 login success
    05/13/2008 21:26:32 PPPoE stop
    05/13/2008 21:26:32 PPPoE1 stop PPP
    05/13/2008 21:26:32 ADSL Media Down !

    αυτό επαναλαμβάνεται συνέχεια, κάθε 2-3 λεπτά, εσείς το λέτε σύνδεση ή αποσύνδεση Ον ???

    Σε δύο μου τηλέφωνα στο cc δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν γιατί έχει πέσει η σύνδεση του cc με τους τεχνικούς.
    Για την ιστορία η αναβάθμιση μου συνοδέυτικε με βελτίωση από 5 σε 11 τον θόρυβο αλλά και ταυτόχρονη μείωση της ταχύτητας στα 10000

  2. #17
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vardoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταχυτητα μου βελτιωθηκε αλλα εχω τρελαθει στα disconnects!!!
    Καθε 5 λεπτα και disconnect, ΕΛΕΟΣ!

    στο log εχω αυτο:
    05/13/2008 20:25:07 192.χχχχχ login success
    05/13/2008 20:25:05 User from 192.168.1.2 timed out


    Noise Margin 23 dB 10 dB

    Attenuation 12 dB 25 dB
    τα παλια μου ειναι στο profile διπλα
    Κάπου έχει πρόβλημα η γραμμή σου... με 10 db και αποσυνδέσεις κάθε πέντε λεπτά... θα πρέπει να έχεις πολλές φορές μεγάλη στιγμιαία αύξηση θορύβου (noise spikes)... Την αιτία του προβλήματος δύσκολα θα τι βρεις... απλός προσπάθησε να κάνεις αυτά που τόσες φορές έχουμε αναφέρει για να ελέγξεις (όσο μπορείς) τη ποιότητα της καλωδίωσης στο σπίτι σου.

    Αφαίρεσε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές και σύνδεσε το pirelli μόνο του χωρίς φίλτρα και splitter σε μια πρίζα τηλεφώνου (αν γίνετε στη κοντινότερη στην είσοδο του σπιτιού σου). Σβήσε και άναψε ξανά το pirelli, αφού συγχρονίσει δες τις τιμές που έγραψες παραπάνω. Αν έχουν βελτιωθεί τότε κάτι τρέχει με το εσωτερικό σου δίκτυο. Αν όχι κάτι συμβαίνει στο καλώδιο από την είσοδο του σπιτιού σου έως το κέντρο... Ο μόνος που μπορεί να το ελέγξει είναι ο ΟΤΕ μετά από αίτηση της On...
    no comment...

  3. #18
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Περιοχή
    Πού αλλού?
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10240/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αναθεμα αυτο το 1.26 καλα ειναι καγκουρες?
    Μια χαρα επαιζα με 1.21 και απο εχθες το βραδυ που μου περασανε το 1.26 εχει μουρλαθει το pirelli στα disconnect...

    Eλεος!!!!.
    Θα παρω στην on τηλεφωνο να μου ξαναπερασουνε το παλιο..1.21

  4. #19
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Περιοχή
    Αγ.Αρτέμιος/Παγκράτι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    9954/922
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    PIRELLI 1.26
    SNR / Attn
    9-11(dB) / 24(dB)
    ωραία όλα αυτά και σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, αλλά, κατά κάποια σκοτεινή δύναμη αυτό μου συμβαίνει από την στιγμή της αναβάθμισης, παρ'όλο που πριν είνχα τέλειο internet και απλά αποδεκτή τηλεόραση με 5db θορύβου (τώρα είμαι στα 10).
    Πιστεύεις σε τέτοια σύμπτωση ??? Θα κάνω όσα είπες βέβαια γιατί μακάρι να προέρχεται το πρόβλημα από εμένα έστω και έτσι μαγικά και θα ενημερώσω.

  5. #20
    Εγγραφή
    14-01-2006
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Εδώ όλα άψογα με 1,26 εκτός από την πτώση της ταχύτητας download και αύξηση του upload. Αφού δουλεύουν όλα καλά δε παραπονιέμαι για τη ταχύτητα (αν και στην αρχή μου κακοφάνηκε )

  6. #21
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αββυσος........
    Και είχα υποσχεθεί οτι δεν θα ποστάρω!!!

  7. #22
    Εγγραφή
    02-08-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18db(dB) / 9db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cnp5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ήταν προσωρινή η βελτίωση... Μπορείς να μας πεις τι ακριβώς αναφέρει το pirelli στη status σελίδα του ADSL; Ξέρεις... SNR Attenuation κτλ...

    Για τη μήνυση δε νομίζω να έχει βάση μια τέτοια κίνηση, καθώς οι συσκευές που έχεις (pirelli και tvbox) ανήκουν στην On και μπορούν κάλλιστα να επικαλεστούν λόγους ασφάλειας και καλύτερης/απρόσκοπτης λειτουργία, για την αναβάθμιση που έκαναν στις συσκευές τους.
    SNR: 7 ATT:19

    Update: Με κατέβασε και στα 512 Είπε μήπως γίνει καλύτερο!!! Εγώ λέω να δώσουν σε όλους μας 4MB/sec και όλα καλά. Κρίμα, κρίμα πάνω που στρώνουν κάποιος μάλλον κάνει μαϊμουδιές για να δημιουργεί προβλήματα μέσα στην εταιρεία. Μόνο έτσι μπορώ να το εξηγήσω να βγάζουν τα μάτια τους μόνοι τους. Το πιο σοβαρό σύμπτωμα είναι ότι κάνεις 5-15 δευτερόλεπτα να δεις ασύρματα το router (pirelli). Αυτό και μόνο θα έπρεπε να τουσ προβληματίσει για το firmware. Και ΝΑΙ αγόρασα και άλλο wireless adaptor μηπως και στρώσει. Με Belkin και με Netgear περίπου τα ίδια αποτελέσματα. Είναι αστείο αυτό που συμβαίνει αλλά πάλι καλα που έχω και τηλέφωνο τι να πώ........

  8. #23
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    OK ... ευχαριστώ εκείνους που στέλνουν τον κωδικό τους με προσωπικό μήνυμα ... κάποιοι άλλοι πάλι μάλλον δεν διαβάζουν / διαχειρίζονται καθόλου τα προσωπικά τους μηνύματα ... όσοι περισσότεροι καταγράψετε το πρόβλημα και μάλιστα μας στείλετε τον κωδικό σας στην ΟΝ ...θα βοηθήσετε περισσότερο την προσπάθεια ανάλυσης ενδεχομένως του προβλήματος ...

    Να σχολιάσω απλά ... ότι εδώ προσπαθούμε να βρίσκουμε λύσεις σαν παρέα σε ένα forum που μας φιλοξενεί και έτσι εξυπηρετούμε καλύτερα τον εαυτό μας αλλά και το κοινό καλό ... επειδή σε κάποιο προσωπικό μήνυμα διάβασα κάτι που λογικά είχε απορία κάποιος φίλος, πρέπει να διευκρινίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν λειτουργούμε κάποιοι εδώ για το ατομικό συμφέρον μας ή για την ΟΝ, παρά μόνο από μεράκι, προκειμένου οι χρήστες της ΟΝ στο forum (όλοι μαζί δηλαδή που γράφουμε) να πάρουμε περισσότερες απαντήσεις ... αν μάλιστα οι χρήστες στο forum λάβουν και μία extra βοήθεια και καλύτερη προσοχή στο πρόβλημά τους από την ΟΝ με προσπάθειες χρηστών του forum προς την ΟΝ ακόμα καλύτερα ... τέτοιες προσπάθειες έγιναν με επιτυχία στο παρελθόν και η προσπάθεια θα συνεχίσει ...

    Σε κάθε περίπτωση οι χρήστες της ΟΝ πρέπει για το πρόβλημά τους, πρώτα από όλα, να απευθύνονται όπως πρέπει κατευθείαν στην ΟΝ για την καταγραφή και επίλυση του προβλήματος που έχουν...

    Ας παραμείνει το νήμα αυτό καθαρό από άλλα μηνύματα κι ας συνεχίσουν να καταγράφουν την άποψή τους , στέλνοντας τον κωδικό τους, όλοι όποιοι έχουν μικρό ή μεγάλο πρόβλημα μετά την αναβάθμιση με το 1.26 στο pirelli και στα DSLAM ...ή ακόμα και όσοι θεραπεύτηκαν με αυτό από τα παλιά τους προβλήματα ... θα παρακαλέσω μόνο να το κάνουν όσο μπορούν υπεύθυνα ... δηλαδή καταγράφοντας σίγουρα και ξεκάθαρα ένα πρόβλημα που τους παρουσιάστηκε μετά την αναβάθμιση που δεν το είχαν πριν ή που λύθηκε μετά την αναβάθμιση ...

  9. #24
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Κι εγώ μια απ'τα ίδια. Από χθες που έγινε η αναβάθμιση θέλει reset κάθε 2-10 λεπτά. Με το 1.21 που είχα πριν πάλι χρειαζόταν reset που και που, αλλά κράταγε από μερικές ώρες μέχρι 10 μέρες και μπορούσαμε υποτυπωδώς να κάνουμε τη δουλειά μας! Τώρα κυριολεκτικά πιο πολλή ώρα τρώμε να περιμένουμε το reset παρά να είμαστε online!

  10. #25
    Εγγραφή
    21-03-2006
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Αθήνα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Χτες μου βάλανε και εμένα το 1.26 μετά από απαίτηση δική μου,γιατί δεν μπορούσα πλέον να κάνω επανεκκίνηση του ρούτερ κάθε μέρα για να μηδενιστούν τα λάθη.
    Μέχρι τώρα βλέπω καλύτερη αντιμετώπιση των λαθών ,λιγότερα λάθη, όχι αναγκαιότητα επανεκκίνησης του ρούτερ. Περισσότερα θα αναφέρω σε λίγες μέρες μετά από παρατήρηση.
    Semper Fi !!!
    Η Ευρώπη είναι ακόμα μακριά...

  11. #26
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Είναι ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΟ ότι σχεδόν όσοι είχαν πρόβλημα, η αναβάθμιση τους έκανε καλό και σχεδόν όσοι δεν είχαν πρόβλημα, η αναβάθμιση τους έκανε κακό!
    Μια από τα ίδια λοιπόν...
    Το θέμα είναι να γίνει σωστή διάγνωση και διαχείριση των πραγματικά προβληματικών γραμμών και η προστασία των ήδη καλών γραμμών.
    Τόσο δύσκολο είναι; (Θέματα προς συζήτηση... στου κουτρούλη το γάμο, @ CMS)

  12. #27
    Εγγραφή
    02-08-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18db(dB) / 9db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως και κάθε απόγευμα έτσι και σημερα ΧΑΛΙΑ!!! Κουράγιο παίδες κουράγιο. 150 kB/sec download και κατεβαίνει!!!

  13. #28
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    17(dB) / 24(dB)
    Μια χαρα σε βρισκω!! Μη το πεις ουτε του παπα^^
    εγω εχω 50 kB/sec με download manager

    Ολο το μεσημερι ειχα disconnects ανα 10 λεπτα, τωρα εχει καμια ωρα που ειναι ΟΚ.

    Πηρα τηλ στο CS και δηλωσα βλαβη μιας και εδω και 2 μερες το συστημα τους ηταν down οπως μου ελεγαν.
    Ειδομεν

  14. #29
    Εγγραφή
    26-01-2007
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Wind
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    παιδιά εγώ σήμερα "αναβαθμήστικα" σε 1.26 και η κατάσταση ειναι τ-ρ-α-γ-ι-κ-ή! ουσιαστικά δεν έχω ιντερνετ γιατί κάθε 4-5 λεπτά πέφτει το ιντερνετ και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση!!!

    μπράβο ΟΝ!

    το κορυφαίο: στο CC που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το ασύρματο τηλέφωνο! κάνει παρεμβολές λέει!!!

  15. #30
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    9600/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azanka Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά εγώ σήμερα "αναβαθμήστικα" σε 1.26 και η κατάσταση ειναι τ-ρ-α-γ-ι-κ-ή! ουσιαστικά δεν έχω ιντερνετ γιατί κάθε 4-5 λεπτά πέφτει το ιντερνετ και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση!!!

    μπράβο ΟΝ!

    το κορυφαίο: στο CC που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το ασύρματο τηλέφωνο! κάνει παρεμβολές λέει!!!
    Α ναι, μου το έχουν πει κι εμένα αυτό το θεικό, αν έχω λέει Panasonic η Philips ασύρματο κάνει παρεμβολές. Ρώτησα μήπως φταίνε και τα καλοριφέρ του γείτονα -περίμενα να μου πει οτι την ειρωνεύμαι και να απαντήσω 'ναι, αλλά εσύ το ξεκίνησες'-, αλλά απάντησε όχι με σοβαρότητα.

    Στο θέμα, αναβα8μίστηκα σήμερα το απόγευμα, και μέχρι στιγμής δείχνουν τα πράγματα σταθερά, όπως πριν.

Σελ. 2 από 35 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-07, 10:43
  2. [Netgear] DG834G V3 ΝΕΟ FIRMWARE!!!!
    Από bakas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-07, 22:28
  3. Νέο Firmware (16/2/06) Wag354g-e1
    Από skarvelas στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-06, 02:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας