Σελ. 1 από 35 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 514
  1. #1
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Θα πρότεινα να αναφέρουν εδώ οι χρήστες που είδαν χειροτέρευση συγχρονισμού και λειτουργίας της γραμμής τους μετά την αναβάθμιση τους στο 1.26 ... να δούμε αν μπορούμε και να βοηθήσουμε την ΟΝ με τις παρατηρήσεις σας ...

    Επίσης μπορούν να αναφέρουν και όλοι εκείνοι που είδαν βελτίωση της συμπεριφοράς της γραμμής τους ...αλλά ας αποφύγουμε off topic και άλλες κουβέντες ...

    Δεν είναι βέβαιο ότι η χειροτέρευση / βελτίωση οφείλεται στο 1.26 αποκλειστικά αλλά ενδεχομένως και στην αναβάθμιση του DSLAM που ανήκουν μετά την προσθήκη πολλών νέων χρηστών της ΟΝ σε αυτό ...

    Τιμής ένεκεν ας ξεκινήσει ο φίλος UltraCG7 που άνοιξε και το νήμα της αναβάθμισης και παρακολουθεί το θέμα στενά ... μετά τις 12.30 όμως χάνει το δικαίωμα αυτό και μπορούν να ξεκινήσουν οι άλλοι φίλοι ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CMS : 13-05-08 στις 12:16.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Όμορφα λοιπόν!

    Χειροτέρευση της γραμμής με το 1.26,αλλά όχι αμέσως.
    Κράτησε την ίδια συμπεριφορά με το 1.21 (πολύ καλή) για καμιά εβδομάδα (προφανώς όσο διάστημα ΔΕΝ είχε αναβαθμιστεί και το DSLam Νέας Σμύρνης) και μετά άρχισε τους περίεργους συγχρονισμούς και τα λάθη που αυξάνονταν μέχρι σημείου κολλήματος του Pirelli.

    Υ.Γ. Έχω ετοιμάσει ήδη ντοσιέ με δεδομένα για "πάσα χρήση" και "κάθε ενδιαφερόμενο"...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avesael : 13-05-08 στις 12:39.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-03-2007
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    9443/948
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 36(dB)
    Εγώ με 1.26 παρατήρησα.

    Τρεις φορές κόλλημα του router (χάνει τη σύνδεση και στα error βλέπω συνεχόμενα Send PADI και πρέπει να κάνω reboot το router.
    Το SNR στο Download από 7 πήγε 14 (!!!) Το Attenuation ίδιο στα 36db και η ταχύτητα ίδια ήτοι 944/7996

    Εξακολουθώ να λέω ότι το router έχει θερμοκρασία απαράδεκτα υψηλή... (ασχέτως firmware)...
    There are 10 kinds of people. Those who understand binary and those who cant.

  4. #4
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Είναι πολλοί εκείνοι που μπορούν να γράψουν εντυπώσεις καλές ή κακές ...ενδεικτικά αναφέρω ... cnp5, naxus, atheos71, amora, lykos, kostas_p, sc3l και πολλοί άλλο φίλοι ...προτείνω μάλιστα για να είμαστε πιο γόνιμοι μαζί με το post .. να στείλετε και ένα pm με τον κωδικό χρήστη που έχετε στην ΟΝ ... αν φυσικά το επιθυμείτε ...

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    δεν έχω παράπονα αλλά έχω το 1.21


  6. #6
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Bad post. Να διαγραφεί!

  7. #7
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχω παράπονα αλλά έχω το 1.21
    Tem ...


  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η δική μου εμπειρία με το 1.26 είναι (εδώ και 3 εβδομάδες που το έχω) πολύ καλή. Τεράστια μείωση στα λάθη (CRC Errors) και φυσιολογική καταγραφή διορθώσεων (Error Corrections). Ο θόρυβος της γραμμής έχει παραμείνει στα ίδια επίπεδα με πριν (από 10-11db στα 9-10db) με ταχύτητα Download/Upload 12288/1023 Kbps.

    Τα μοναδικά προβλήματα που είχα όλο αυτόν το καιρό, εστιάζονται σε μια περίεργη συμπεριφορά την Παρασκευή και τη Δευτέρα που μας πέρασε. Ενώ όλα έδειχνε να δουλεύουν σωστά, ξαφνικά τα λάθη αυξήθηκαν και ταυτόχρονα στο log του pirelli ανέφερε αποτυχία σύνδεσης με τους servers της On για updates. Κάποια στιγμή τα ADSL/On Line led έσβησαν και ακολούθησε 20λεπτη προσπάθεια του modem για επανασύνδεση. Η προσπάθεια πέτυχε μόνο μετά από δικό μου power off και power on του pirelli, η σύνδεση πραγματοποιήθηκε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα (σε σχέση με τα 20 λεπτά που περίμενα πριν...)

    Αν εξαιρέσουμε τις δύο παραπάνω στιγμές... η συμπεριφορά του modem συνεχίζει να είναι πολύ καλή ακόμα και σε καταστάσεις μεγάλου φόρτου, utorrent seeding στα 100KB/sec και μερικές φορές leaching στα 500KB/sec με ανοικτό το tvbox (Discovery I love you! ) και ταυτόχρονα streaming video αρχεία από τον υπολογιστή στο XBMC (XBox Media Center)...
    no comment...

  9. #9
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    7600down)/930(up)
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Από τότε που μπήκε το 1.26 έχω σύνδεση ίντερνετ! Έως τότε έμοιαζε περισσότερο με... σύννεφα καπνού (διακοπτόμενο κάθε τρεις και λίγο). Όσο και να το αφήσω δεν ανεβάζει ΠΟΤΕ μαζεμένα λάθη και δε χρειάζεται reset. To μόνο που παρατήρησα είναι ότι μετά από 3-4 ημέρες καλό είναι να γίνει ένα reset για να καθαρίσει κάπως η γραμμή και να εξαλειφθούν τα λίγα πιξελιάσματα της TV που σταδιακά γίνονται πιο έντονα μετά από τέτοιο χρονικό διάστημα.

    Άλλη παρατήρηση ότι με το 1.26 το attenuation έπεσε από 32 σε 29. SNR κυμαίνεται από 5-6 (ώρες αιχμής) έως 9, χωρίς ποτέ όμως να προβληματίζεται.

    Μοναδικό παράπονο η κακή κατάσταση του χαλκού που μάλλον λόγω βραχυκυκλωμάτων σε κάποιο σημείο δε μπορεί να συγχρονίσει πάνω από τα 7,5-8. Η ΟΝ δε δέχτηκε να το λύσει με τον ΟΤΕ, λόγω του ό,τι ο τελευταίος μάλλον θα απορρίψει τέτοιο αίτημα.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περιοχή
    Άνω Γλυφάδα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13121/1023kbps
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 25(dB)
    Μετά από 2 μέρες με το 1.26:

    1.Συνεχίζω να συγχρονίζω στα 11995/510 kbps και να κατεβάζω με 1MB/s-1.3MB/s (8mbit-10.5mbit)
    2.To Att μειώθηκε 1 db από 26 σε 25, το SNR μειώθηκε 1-2db από 10 σε 8-9.
    3.Τα λάθη έχουν μειωθεί αισθητά.

    Πάμε τώρα στα αρνητικά και στα παράξενα (παρόμοια περίπτωση με τον cnp5):
    Με αναβάθμισαν κατά τις 10μμ την Κυριακή. Μετά από κάποια αναγκαία reset το pirelli έστρωσε.
    1.Κατά τις 2-3πμ όμως και σε διάρκεια 1.5 ώρας έφαγε 3 κολλήματα και μόνο με reset επανήλθε.Στη 1.5 αυτή ώρα προσπαθούσε να ενημερωθεί απο τους servers της On αλλά μάταια (3-4 αιτήσεις TR-69 inform / min ). Οι TR-69 συνεχίστηκαν ανεπιτυχώς μέχρι χτες το μεσημέρι με μικρότερο ρυθμό (1 αίτηση / 2-3 ώρες) όπου τελικά πήρε απάντηση.
    2.Χτες κατά τις 11μμ πάλι κόλλησε.Είχε βρει ADSL αλλά δε μπορούσε να συγχρονίσει. (Τα γνωστά PADI μηνύματα). Το άφησα 5 λεπτά να προσπαθεί χωρίς επιτυχία. Στο τέλος reset και όλα καλά.

    Με λίγα λόγια:
    Σε απόδοση δεν έχει αλλάξει κάτι αν εξαιρέσουμε τα 4 κολλήματα σε 2 μέρες που είναι πολλά. Στους 4 μήνες που είμαι συνδρομητής είχα 2-3 τέτοια αντίστοιχα κολλήματα.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    @ cnp5, Είσαι γενικά από τους τυχερούς, αν και τα "παρατράγουδα" που ανέφερες δεν είναι καλός οιωνός...

    @ amora, Πράγματι χαίρομαι για σένα γιατί με όλα αυτά που τράβηξες θα ήταν πολύ άδικο να μη σου έφτιαχνε τη γραμμή (που ουσιαστικά γι΄αυτό το έβγαλαν) το νέο firmware σε συνδυασμό με το του DSLam.
    Σαφώς και με το χαλκό του Ο.Τ.Ε. δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα απολύτως, οπότε τουλάχιστον ας προσπαθούν οι πάροχοι να μας δίνουν έστω όσα σηκώνει και όσο αντέχει ο χαλκός μας... ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ!

    Υ.Γ. Σε λίγο πάω σπίτι και ελέγχω το Thomson μου, αν και πραγματικά αποτελέσματα θα δω (αν δω) σε πάνω από 4,5 ημέρες, που είναι και το maximum που άντεξε η γραμμή με το Pirelli στην μετά αναβαθμίσεων εποχή...

  12. #12
    Εγγραφή
    02-08-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18db(dB) / 9db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς τα πράγματα πάλι γίναν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χειρότερα!!! 150 kb/s download και χείριστη ταχύτητα σε άνοιγμα σελίδων. Τελικά είναι πολύ άτεχνοι εκεί πέρα. Μάλλον θα καταφύγω στη μήνυση για παράνομη αναβάθμιση λογισμικού χωρίς τη συναίνεση του χρήστη!!!!!

  13. #13
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lycos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς τα πράγματα πάλι γίναν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χειρότερα!!! 150 kb/s download και χείριστη ταχύτητα σε άνοιγμα σελίδων. Τελικά είναι πολύ άτεχνοι εκεί πέρα. Μάλλον θα καταφύγω στη μήνυση για παράνομη αναβάθμιση λογισμικού χωρίς τη συναίνεση του χρήστη!!!!!
    Τελικά ήταν προσωρινή η βελτίωση... Μπορείς να μας πεις τι ακριβώς αναφέρει το pirelli στη status σελίδα του ADSL; Ξέρεις... SNR Attenuation κτλ...

    Για τη μήνυση δε νομίζω να έχει βάση μια τέτοια κίνηση, καθώς οι συσκευές που έχεις (pirelli και tvbox) ανήκουν στην On και μπορούν κάλλιστα να επικαλεστούν λόγους ασφάλειας και καλύτερης/απρόσκοπτης λειτουργία, για την αναβάθμιση που έκαναν στις συσκευές τους.
    no comment...

  14. #14
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    7600down)/930(up)
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraCG7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ amora, Πράγματι χαίρομαι για σένα γιατί με όλα αυτά που τράβηξες θα ήταν πολύ άδικο να μη σου έφτιαχνε τη γραμμή (που ουσιαστικά γι΄αυτό το έβγαλαν) το νέο firmware σε συνδυασμό με το του DSLam.
    Σαφώς και με το χαλκό του Ο.Τ.Ε. δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα απολύτως, οπότε τουλάχιστον ας προσπαθούν οι πάροχοι να μας δίνουν έστω όσα σηκώνει και όσο αντέχει ο χαλκός μας... ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ!
    Έχεις δίκιο ultra... Όπως έχω ξαναπεί όμως, κρατάω μικρό καλάθι...

  15. #15
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    17(dB) / 24(dB)
    Η ταχυτητα μου βελτιωθηκε αλλα εχω τρελαθει στα disconnects!!!
    Καθε 5 λεπτα και disconnect, ΕΛΕΟΣ!

    στο log εχω αυτο:
    05/13/2008 20:25:07 192.χχχχχ login success
    05/13/2008 20:25:05 User from 192.168.1.2 timed out


    Noise Margin 23 dB 10 dB

    Attenuation 12 dB 25 dB
    τα παλια μου ειναι στο profile διπλα

Σελ. 1 από 35 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-07, 10:43
  2. [Netgear] DG834G V3 ΝΕΟ FIRMWARE!!!!
    Από bakas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-07, 22:28
  3. Νέο Firmware (16/2/06) Wag354g-e1
    Από skarvelas στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-06, 02:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας