Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 79
  1. #1
    Εγγραφή
    03-11-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Θέλω να αγοράσω ένα GPS, μια που θα πάρω αυτοκινητάκι σε λίγες μέρες. Θα ήθελα μερικές συμβουλές για να μην πάω στα τυφλά.
    Διαθέτω μέχρι 250 ευρώ. Θέλω να έχει touchscreen, να μου δίνει όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες (πχ βενζινάδικα), να ανοίγει εικόνες, video κλπ (νομίζω αυτό το κάνουν όλα), να έχει αρκετή μνήμη, ή έστω επεκτάσιμη. Να έχει ωραίους και ακριβείς 3d maps με καλά γραφικά. Φαντάζομαι ότι δεν τίθεται πλέον θέμα καλού σήματος... έτσι δεν είναι. Επίσης έχω ακούσει ότι το navigator είναι καλύτερο απο τα άλλα. Πείτε μου παρακαλώ τις απόψεις σας.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρες κάποιο με destinator 7 επάνω, στα χρήματα που διαθέτεις υπάρχει ποικιλία.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chal_4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να αγοράσω ένα GPS, μια που θα πάρω αυτοκινητάκι σε λίγες μέρες. Θα ήθελα μερικές συμβουλές για να μην πάω στα τυφλά.
    Διαθέτω μέχρι 250 ευρώ. Θέλω να έχει touchscreen, να μου δίνει όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες (πχ βενζινάδικα), να ανοίγει εικόνες, video κλπ (νομίζω αυτό το κάνουν όλα), να έχει αρκετή μνήμη, ή έστω επεκτάσιμη. Να έχει ωραίους και ακριβείς 3d maps με καλά γραφικά. Φαντάζομαι ότι δεν τίθεται πλέον θέμα καλού σήματος... έτσι δεν είναι. Επίσης έχω ακούσει ότι το navigator είναι καλύτερο απο τα άλλα. Πείτε μου παρακαλώ τις απόψεις σας.

    Ευχαριστώ
    δες κάτι τέτοιο
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1113291
    ή
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1054511
    σε κάθε περίπτωση να προτιμήσεις λογισμικό πλοήγησης destinator 6 ή 7.


  4. #4
    Εγγραφή
    03-11-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Γιατί να διαλέξω συσκευή με λογισμικό Destinator? Ξέρω ότι έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τα άλλα λογισμικά, αλλά ποια είναι αυτά?

  5. #5
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν μπορείς να αγοράσεις από ebay πάρε αυτό http://cgi.ebay.com/Nouveau-4-3-GPS-...742.m153.l1262 με iGo 2006 και χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης. Το πήρα πριν λίγες μέρες και είναι άψογο!
    Από λογισμικά το iGo είναι έτη μπροστά από το Destinator, πάσχει όμως από ότι λένε στους χάρτες Ελλάδας, αν και έχουν τη νέα έκδοση πια που πιστεύω ότι θα είναι πιο καλή.
    Το Destinator είναι ναι μεν καλό, αλλά υπερβολικά αργό!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  6. #6
    Εγγραφή
    03-11-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Πολύ φτηνό είναι αυτό... Μπορεί ένα GPS με 70 ευρώ να ανταγωνιστεί τα πιο πάνω που κοστίζουν 260?
    Τελικά iGO ή Destinator?

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Χρησιμοποιω Destinator 7, με χαρτη Q1 2008. Οι χαρτες εχουν πολυ υλικο, μου βγαζει ακομα και ακυρους χωματοδρομους στη περιοχη που μενω (10 χλμ εξω απο Χαλκιδα).

    Το destinator δεν ειναι αργο παντως. Το εχω σε pda phone με cpu στα 400MHz. Ο υπολογισμος νεας διαδρομης, αν χασεις καποια στροφη, γινεται σε 5-6 δευτερολεπτα. Βρισκει σημα πολυ γρηγορα, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το προγραμμα αλλα με το τσιπακι του GPS (sirf κλπ).

    Απαισια φωνη της τυπισας που δινει τις φωνητικες οδηγιες, αλλα μπορεις να βαλεις καποια wav που ηχογραφησες εσυ πχ.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Kοίταξε αν σου χρειάζεται να έχει και bluetooth και wifi...

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να επαναλάβω ότι κατά την προσωπική μου άποψη και πείρα (δουλεύω το Destinator από το 2003, το είχα αγοράσει τότε από τον Καναδά από eshop της εταιρείας που το πρωτοέβγαλε και έχω δουλέψει ότι υπάρχει στην αγορά από προγράμματα!) το Destinator πάσχει σε ταχύτητα, όχι στον εντοπισμό θέση κλπ, αλλά στη μετακίνηση του χάρτη και σε άλλα παρόμοια. Έχει όμως τον καλύτερο χάρτη για την Ελλάδα, της NGI.
    Το iGo και τα υπόλοιπα που στηρίζοντε σε αυτό (MioMap κλπ) έχει πολύ φοβερά γραφικά, ειδικά η έκδοση 8 αλλά και η 2006, πολύ καλύτερη ταχύτητα, αλλά χάλια ελληνικό χάρτη, τουλάχιστον σε κάποια σημεία που ξέρω. Πχ το σπίτι μου είναι στο 38 και το δείχνει στο 32 και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κακή σχεδίαση διαδρομής. Αν του βάλεις πχ να σε πάει από Αθήνα προς Λειβαδιά επιμένει στην παλιά εθνική, παρ΄ όλο που και από τη νέα είναι ίδια απόσταση και φυσικά πολύ καλύτερος χρόνος.
    Έχει όμως πολύ καλούς χάρτες Ευρώπης, πιο καλούς από το Destinator. Οπότε διαλέγεις τι θες με βάση τις ανάγκες σου.

    @chal_4 η τιμή του είναι απλά λογική! Είναι της Κινέζικης εταιρείας AOCOS που κατασκευάζει GPS για τρίτους, δεν θα το βρεις στην αγορά σαν AOCOS αλλά με δεκάδες άλλα ονόματα και είναι λογικό να είναι σε πιο χαμηλή τιμή από τα ίδια "επώνυμα", αφού στην ουσία το αγοράζεις από το εργοστάσιο. Το ίδιο το έχω βρει σε ελληνική εταιρεία σε τιμή 280 ευρώ!
    Επίσης ο ίδιος πωλητής έχει ένα ελαφρά πιο ακριβό μοντέλο με Bluetooth κλπ.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  10. #10
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    /respect giwrgosth

    Αν εχεις χρονο καποια στιγμη και τη διαθεση φυσικα, θα ηταν ιδιαιτερα ενδιαφερον κατα την αποψη μου, να μας δωσεις εμπειριες και μικρα reviews για προγραμματα αλλα και τσιπακια.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #11
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Η γνώμη μου είναι ότι το θέμα ταχύτητας εντοπίζεται στη CPU που έχει το μηχανάκι (κυρίως) και μετά στο
    software (χάρτες κλπ). Απ' ότι ξέρω οι χάρτες της NGI θεωρούνται οι καλύτεροι για Ελλάδα. Εγώ έχω το
    Myguide 3100 με Destinator 6.x (το έχω περίπου ένα χρόνο και τώρα πια δεν το βλέπω να πουλιέται). Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος (του έκανα και ένα update φέτος), αλλά στο θέμα της ταχύτητας έχει όντως ένα θεματάκι (βέβαια έχει πιο αδύναμο επεξεργαστή, οπότε το περίμενα). Πχ σε διαδρομή μέσα σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, αν πηγαίνεις με "υψηλή" ταχύτητα, χάνει λίγο το μπούσουλα (προσοχή, όχι το σήμα!).
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  12. #12
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Ναι σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο ο επεξεργαστης αλλα και η RAM. Φυσικα θα πρεπει να μην ειναι μπουκωμενη η φορητη συσκευη με διαφορες εφαρμογες που τρεχουν απο πισω.

    Πανω απο ολα, το ποσο καλογραμμενο ειναι ενα προγραμμα παιζει τον καταλυτικοτερο ρολο.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #13
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Montana Εμφάνιση μηνυμάτων
    /respect giwrgosth

    Αν εχεις χρονο καποια στιγμη και τη διαθεση φυσικα, θα ηταν ιδιαιτερα ενδιαφερον κατα την αποψη μου, να μας δωσεις εμπειριες και μικρα reviews για προγραμματα αλλα και τσιπακια.
    Καλή ιδέα! Είχα γράψει πιο παλιά αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24343 αλλά πλέον έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα και σε επίπεδο hardware αλλά και software. Φυσικά κάποιες βασικές αρχές είναι χρήσιμες και σήμερα. Θα κοιτάξω κάποια στιγμή να γράψω κάτι με τα νέα δεδομένα της αγοράς

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνώμη μου είναι ότι το θέμα ταχύτητας εντοπίζεται στη CPU που έχει το μηχανάκι (κυρίως) και μετά στο
    software (χάρτες κλπ). Απ' ότι ξέρω οι χάρτες της NGI θεωρούνται οι καλύτεροι για Ελλάδα. Εγώ έχω το
    Myguide 3100 με Destinator 6.x (το έχω περίπου ένα χρόνο και τώρα πια δεν το βλέπω να πουλιέται). Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος (του έκανα και ένα update φέτος), αλλά στο θέμα της ταχύτητας έχει όντως ένα θεματάκι (βέβαια έχει πιο αδύναμο επεξεργαστή, οπότε το περίμενα). Πχ σε διαδρομή μέσα σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, αν πηγαίνεις με "υψηλή" ταχύτητα, χάνει λίγο το μπούσουλα (προσοχή, όχι το σήμα!).
    Σαφώς και παίζει ρόλο η CPU, αλλά δοκιμάζω Destinator και iGo με στο ίδιο PDA (266 Mhz) και το ίδιο PNA (400 Mhz) και η διαφορά σε αυτό που λέω πιο πάνω είναι εμφανής. Αν το iGo είχε τους χάρτες της NGI για την Ελλάδα θα ήταν τέλειο, αλλά δυστυχώς οι χάρτες είναι το παν σε ένα πρόγραμμα πλοήγησης και τα γραφικά κλπ έρχοντε σε δεύτερη μοίρα.
    Όμως λόγω του ότι το θέλω για την Ευρώπη και όχι για την Ελλάδα το iGo μου κάνει τη δουλειά μου. Σε κάποιον που θέλει να κινηθεί στην Ελλάδα όχι, ας πάρει το Destinator.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  14. #14
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή ιδέα! Είχα γράψει πιο παλιά αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24343 αλλά πλέον έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα και σε επίπεδο hardware αλλά και software. Φυσικά κάποιες βασικές αρχές είναι χρήσιμες και σήμερα. Θα κοιτάξω κάποια στιγμή να γράψω κάτι με τα νέα δεδομένα της αγοράς
    Ευχαριστω για το link. Ομολογω πως δεν το ειχα δει, γιατι το post σου εγινε 3 μερες μετα την εγγραφη μου στο adslgr. Ημουν noobας. Επειδη το post σου εχει ζουμι και θελει μελετη, θα το διαβασω ενδελεχως μολις γυρισω απο δουλεια. Οταν μπορεσεις καποια στιγμη και για το update θα προσκυνησω

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #15
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Montana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για το link. Ομολογω πως δεν το ειχα δει, γιατι το post σου εγινε 3 μερες μετα την εγγραφη μου στο adslgr. Ημουν noobας. Επειδη το post σου εχει ζουμι και θελει μελετη, θα το διαβασω ενδελεχως μολις γυρισω απο δουλεια. Οταν μπορεσεις καποια στιγμη και για το update θα προσκυνησω
    Καλή μελέτη και όταν μπορέσω θα ξαναγράψω κάποιο, αν και οι εξελίξεις τρέχουν τόσο πολύ πια που κάθε μέρα υπάρχει και κάτι νέο στην αγορά που τα ανατρέπει όλα.
    Για παράδειγμα όταν δούλεψα πρώτη φορά το iGo γελούσα, αφού ήταν πολύ άθλιο και θυμάμαι ότι είχε τις πλατείες αριστερόστροφες!!! Φαντάσου να ακολουθούσες τις οδηγίες του
    Όμως τώρα του βγάζω το καπέλο, βελτιώθηκε απίστευτα πολύ.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα gps
    Από Gus στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-08, 19:33
  2. Αγορά GPS
    Από fitsou στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-08, 15:09
  3. Αγορά gps
    Από pampal στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 17:32
  4. Αγορά GPS Navigation
    Από Geo στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-06, 14:08
  5. Αγορά Bluetooth GPS
    Από spirosb στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-05, 16:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας