Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    FRITZ 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 27(dB)
    ΕΧΩ ΤΟ FRITZ 7140 Κ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ DISCONECT.ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ Κ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ Κ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τα κάνει χωρίς να κατεβάζει κάτι ή όταν κάνεις κατέβασμα;

  3. #3
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    FRITZ 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 27(dB)
    ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ.ΣΑΝ ΝΑ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

    ........Auto merged post: xronis80 πρόσθεσε 2 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΧΩ HOL 14000/1000 ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΑΠΟ 24000 ΣΕ 14000 S/N K ATT 13 Κ 27.OΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xronis80 : 18-05-08 στις 14:52. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Εγγραφή
    19-11-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    HOL
    Router
    Η300s
    Αναβάθμισες το firmware πρόσφατα ?

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    FRITZ 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HarryV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναβάθμισες το firmware πρόσφατα ?
    NAI,ΠΡΙΝ 5 6 ΜΕΡΕΣΠΕΡΙΠΟΥ.ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΕΙΧΕΣ Κ ΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ?

  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5570/956
    ISP
    HOL Double Play+ Cosmos
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 49(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xronis80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΧΩ ΤΟ FRITZ 7140 Κ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ DISCONECT.ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ Κ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ Κ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?
    Εγώ πάθαινα αυτό που λες με το Netfaster που μου έδωσε η Hol όταν είχα το modulation
    στο ADSL 2+ τώρα έχω λίγες μέρες το έβαλα στο G.DMT και έστρωσε .Συγρονίζει λίγο παρακάτω αλλά δεν μου σπάει τα νέυρα κάθε μέρα.Κάποια μέρα θα ρωτήσω την Τ.Υ. γιάτι συμβαίνει αυτό και μήπως είναι κάτι που μπορεί να γίνει ωστε να δουλεύει σταθερά στο ADSL 2+ χωρίς να χρειάζεται να κανω επανεκκινήσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xronis80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ.ΣΑΝ ΝΑ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ........

    Για να μη ζεσταίνεται πολύ το FBF σας :


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Coolboxsmall.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  85,2 KB 
ID: 36787

  8. #8
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    FRITZ 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxorfo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μη ζεσταίνεται πολύ το FBF σας :


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Coolboxsmall.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  85,2 KB 
ID: 36787
    ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ?

    ........Auto merged post: xronis80 πρόσθεσε 48 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάθαινα αυτό που λες με το Netfaster που μου έδωσε η Hol όταν είχα το modulation
    στο ADSL 2+ τώρα έχω λίγες μέρες το έβαλα στο G.DMT και έστρωσε .Συγρονίζει λίγο παρακάτω αλλά δεν μου σπάει τα νέυρα κάθε μέρα.Κάποια μέρα θα ρωτήσω την Τ.Υ. γιάτι συμβαίνει αυτό και μήπως είναι κάτι που μπορεί να γίνει ωστε να δουλεύει σταθερά στο ADSL 2+ χωρίς να χρειάζεται να κανω επανεκκινήσεις.
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΗΝ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟ ΦΡΙΤΖ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xronis80 : 19-05-08 στις 15:41. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    757
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    AVM 7490
    SNR / Attn
    30(dB) / 4,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxorfo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μη ζεσταίνεται πολύ το FBF σας :


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Coolboxsmall.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  85,2 KB 
ID: 36787
    Υδρόψυκτρο υπάρχει?

    ........Auto merged post: Nemessis πρόσθεσε 5 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xronis80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ?

    ........Auto merged post: xronis80 πρόσθεσε 48 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΗΝ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟ ΦΡΙΤΖ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ
    Παρεπιπτόντως, καλό θα ήταν να μη γραφείς κεφαλαία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nemessis : 19-05-08 στις 16:03. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    19-11-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    HOL
    Router
    Η300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xronis80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    NAI,ΠΡΙΝ 5 6 ΜΕΡΕΣΠΕΡΙΠΟΥ.ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΕΙΧΕΣ Κ ΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ?
    Όχι, εμένα το πρόβλημα παρουσιάστηκε με την αναβάθμιση !

    Λοιπόν, τα παρακάτω είναι εντελώς wild guess αλλά νομίζω ότι πρέπει να τα πω. ΄

    Στο τελευταίο firmware των FB υπάρχει κάποιο νέο κομμάτι λογισμικού το οποίο υποστηρίζει το seamless rate adaption. To πρόβλημα εξ όσων έζησα με αυτό το κομμάτι κώδικα είναι ότι αν η γραμμή μου συγχρονίσει στα Χ γιατί αυτό είναι το όριό της, δυστυχώς υπάρχουν μεγάλα διαστήματα που τελικά αυτό που παίρνεις είναι Υ<Χ. Κανονικά λοιπόν θα έπρεπε το router μου σε συνεργασία με το ADSL2+ DSLAM να αλλάξουν προς τα κάτω το συγχρονισμό, αν συνεργάζονταν σωστά. Κάτι λοιπόν μου λέει ότι το PPPoE που βγάζει όταν αποσυνδέεται είναι αποτέλεσμα του ότι έχει ένα timeout period στο οποίο δε γίνεται αυτή η αλλαγή. Και επειδή δε γίνεται, διακόπτεται η σύνδεση. Ισως στις γραμμές χωρίς πολύ θόρυβο ή στα ξεφόρτωτα DSLAMs, ή στις άλλες χώρες το πρόβλημα να μη παρουσιάζεται τόσο έντονα. Γι' αυτό άλλωστε δεν υπάρχουν στα ξένα fora threads με αντίστοιχα προβλήματα.

    Ξαναλέω ότι τα παραπάνω είναι απλά υποθέσεις.

    Εγώ ξαναγύρισα (μετά κόπων, βασάνων, βοήθειας από το maxorfo) στην έκδοση .24 που δεν έχει το rate adaption και όλα λειτουργούν μια χαρά. Ειλικρινά εύχομαι να κάνω λάθος και το πρόβλημα να είναι παροδικό.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    [QUOTE=xronis80;2052845]ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ? ......../QUOTE]

    Δεν το έχω κάνει εγώ, ιδέα ενός Γερμανού με φαντασία είναι (http://www.wehavemorefun.de/fritzbox...x_K%C3%BChlung).

    Το θεωρώ λίγο υπερβολικό πάντως, γι' αυτό και το ανέβασα.
    'Οτι θα λύνει το πρόβλημα είναι βέβαιο, φαντάζεσαι όμως τι σκόνη θα πιάνει κάθε λίγο? Άσε που, έτσι που το έχει βάλει, κρύβει και τα LED.

    ........Auto merged post: maxorfo πρόσθεσε 24 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HarryV Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..........
    Λοιπόν, τα παρακάτω είναι εντελώς wild guess αλλά νομίζω ότι πρέπει να τα πω. ΄

    Στο τελευταίο firmware των FB υπάρχει κάποιο νέο κομμάτι λογισμικού το οποίο υποστηρίζει το seamless rate adaption. To πρόβλημα εξ όσων έζησα με αυτό το κομμάτι κώδικα είναι ότι αν η γραμμή μου συγχρονίσει στα Χ γιατί αυτό είναι το όριό της, δυστυχώς υπάρχουν μεγάλα διαστήματα που τελικά αυτό που παίρνεις είναι Υ<Χ. Κανονικά λοιπόν θα έπρεπε το router μου σε συνεργασία με το ADSL2+ DSLAM να αλλάξουν προς τα κάτω το συγχρονισμό, αν συνεργάζονταν σωστά. Κάτι λοιπόν μου λέει ότι το PPPoE που βγάζει όταν αποσυνδέεται είναι αποτέλεσμα του ότι έχει ένα timeout period στο οποίο δε γίνεται αυτή η αλλαγή. Και επειδή δε γίνεται, διακόπτεται η σύνδεση. Ισως στις γραμμές χωρίς πολύ θόρυβο ή στα ξεφόρτωτα DSLAMs, ή στις άλλες χώρες το πρόβλημα να μη παρουσιάζεται τόσο έντονα. Γι' αυτό άλλωστε δεν υπάρχουν στα ξένα fora threads με αντίστοιχα προβλήματα.

    Ξαναλέω ότι τα παραπάνω είναι απλά υποθέσεις. ....

    Τώρα, εγώ γιατί βρίσκω ότι σαν εξήγηση είναι πολύ λογική και μπράβο που το σκέφτηκες? Μάλιστα τείνω περισσότερο να πιστέψω ότι το πρόβλημα είναι στα DSLAM και στη μη σωστή επικοινωνία / συνεργασία των ρούτερ μ' αυτά.

    Βρε παιδιά, γιατί τον τελευταίο καιρό μου έχει κολλήσει ότι η σωστή ρύθμιση των DSLAM πάσχει και ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης, που τα τσακάλια οι τεχνικοί δεν πολυψάχνουν?
    Της ιδέας μου είναι? Λίγο μεράκι και fine tuning χρειάζεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxorfo : 19-05-08 στις 20:35. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    14000\989
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Fritz! Box Fon
    SNR / Attn
    7 db(dB) / 22db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xronis80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΧΩ ΤΟ FRITZ 7140 Κ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ DISCONECT.ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ Κ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ Κ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?
    Κι εγώ έχω διαπιστώσει τα ίδια, αν και όχι με τόσο συχνές αποσυνδέσεις. Δυστυχώς όλα αυτά με το νέο firmware. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος , δείχνοντας τον τρόπο για επιστροφή στο παλιό?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 17:27
  2. On telecoms και συνεχή disconnects
    Από Nikolas1980 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-07, 19:43
  3. Συνεχή disconnects
    Από xaplas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-07, 01:59
  4. 2play στην Ακρόπολη. Συνεχή disconnects.
    Από vanos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 01:47
  5. Συνεχή disconnects
    Από insane45 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-07, 23:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας