Σελ. 516 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 496506511514515516517518521526536 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.726-7.740 από 8099
  1. #7726
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    Καλησπέρα. Ναι είναι η πρώτη μου δουλειά με εξωτερικό. Σκέφτομαι να μετακομίσω από την Αθήνα μαζί με την οικογένεια στην επαρχία αν γινει όλο αυτό.

  2. #7727
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να το κάνεις αλλά θα πρέπει να έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις και θα πρέπει ήδη να έχεις μια άλλη υπηκοότητα.
    Aααα, έτσι πέστο ντε και ιδιαίτερα στο πρώτο βγαίνει νόημα ειδάλλως λέω κι εγώ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #7728
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτον συγχαρητήρια, δεύτερον τι εννοείς umbrella company; κάτι σαν αυτή: https://remote.com/
    Είναι εταιρείες πχ εδώ στην Ελλάδα που σε προσλαμβάνουν ως μισθωτο και είναι μεσάζοντας ανάμεσα σε εσένα και στην εταιρεία που βρίσκεται στο εξωτερικο. Οι 2 εταιρειες μιλάνε μεταξύ τους κι εσύ πληρώνεσαι κανονικά εδώ με μισθό. Η εδώ εταιρεία κρατάει μια μηνιαία προμήθεια. Δεν ασχολείσαι με λογιστές και βιβλία.

  4. #7729
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sam_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους. Εργάζομαι σε μια εταιρεία στην Ελλάδα τα τελευταία 7 χρόνια. Εχω όμως μια πρόταση απο μια πολύ μεγάλη εταιρεία της Αμερικής με απίστευτα καλά χρήματα. Η πληρωμή θα γίνεται σε δολλάρια, άρα σίγουρα θα χάνω κάτι όσον αφορά την μετατροπή σε ευρώ. Εχω και την πρόταση αν δεν θελω να ανοιξω βιβλία να πάω μέσω umbrella company. Γνωρίζει κανείς τι ποσοστό κρατάνε αυτοι; Απ οτι διάβασα επειδή το ετήσιο εισόδημα θα ειναι 120000+ πρέπει να πάω μέσω EE/OΕ αν δεν πάω μέσω umbrella company.
    Καρφωτός umbrella company για αρχή
    Υπογραφή

  5. #7730
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Δε νομίζω ότι πληρώνεις κάτι εσύ στην umbrella company. Έχω την εντύπωση ότι συμφωνείς ένα ποσό και αυτοί μετά είναι κανονίζουν με την umbrella. Από τη στιγμή που ξέρανε ότι θα είναι remote δεν είναι λογικό να πληρώσεις εσύ την προμήθεια του μεσαζοντα.

  6. #7731
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ενδιαφέρον αυτό με την ομπρέλα, δεν το ήξερα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7732
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι πληρώνεις κάτι εσύ στην umbrella company. Έχω την εντύπωση ότι συμφωνείς ένα ποσό και αυτοί μετά είναι κανονίζουν με την umbrella. Από τη στιγμή που ξέρανε ότι θα είναι remote δεν είναι λογικό να πληρώσεις εσύ την προμήθεια του μεσαζοντα.
    Στις νορμάλ umbrella companies πληρώνεις ένα μηνιαίο ποσό. Είτε fixed (συνήθως), είτε ποσοστό του μισθού σου. Από κει και πέρα, τα κανονίζουν όλα αυτοί, από payroll και εφορίες, εώς την ετήσια επιστροφή.
    Υπογραφή

  8. #7733
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις νορμάλ umbrella companies πληρώνεις ένα μηνιαίο ποσό. Είτε fixed (συνήθως), είτε ποσοστό του μισθού σου. Από κει και πέρα, τα κανονίζουν όλα αυτοί, από payroll και εφορίες, εώς την ετήσια επιστροφή.
    Αυτά πάνε ανάλογος τον μισθό που έχεις συμφωνήσει η το κανονίζεις εσύ; γιατί υποθέτω αν δουν ότι έχεις κανονίσει με ένα μεγάλο ποσό λογικά θα σου ζητήσουν παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση έχω κλείσει ραντεβού με λογιστή την Δευτέρα το πρωί.

  9. #7734
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sam_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά πάνε ανάλογος τον μισθό που έχεις συμφωνήσει η το κανονίζεις εσύ; γιατί υποθέτω αν δουν ότι έχεις κανονίσει με ένα μεγάλο ποσό λογικά θα σου ζητήσουν παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση έχω κλείσει ραντεβού με λογιστή την Δευτέρα το πρωί.
    Το fixed ειναι fixed, είτε βγάζεις 1000 είτε 10000. 9 στις 10 έτσι δουλεύουν, οπότε δε θα ανησυχούσα ιδιαίτερα για την άλλη περίπτωση. Αν μπεις στα sites τους συνήθως αναφέρουν τιμές.
    Υπογραφή

  10. #7735
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sam_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Ναι είναι η πρώτη μου δουλειά με εξωτερικό. Σκέφτομαι να μετακομίσω από την Αθήνα μαζί με την οικογένεια στην επαρχία αν γινει όλο αυτό.
    Δηλαδή χωρίς να έχεις δουλέψει σε μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού, ήρθαν και σε βρήκαν στην Ελλάδα και αποφάσισαν να σου δώσουν τόσο υψηλό πακέτο για remote work;
    Σίγουρα είναι αξιόπιστη η εταιρεία;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #7736
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή χωρίς να έχεις δουλέψει σε μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού, ήρθαν και σε βρήκαν στην Ελλάδα και αποφάσισαν να σου δώσουν τόσο υψηλό πακέτο για remote work;
    Σίγουρα είναι αξιόπιστη η εταιρεία;
    Μπορεί να είναι senior software engineer ο άνθρωπος, σε εκείνη την περίπτωση δε μου φαίνεται περίεργο...

    Εδώ σε άλλες ειδικότητες τείνουν προς τα 80-100 αναλόγως την περίπτωση - πόσο μάλλον σε αυτά.

    Στις ΗΠΑ θα χρειαζόταν να δώσουν για πλάκα 20-40% πάνω, οπότε win-win για όλους.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  12. #7737
    Το avatar του μέλους chriszah
    chriszah Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sam_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εταιρείες πχ εδώ στην Ελλάδα που σε προσλαμβάνουν ως μισθωτο και είναι μεσάζοντας ανάμεσα σε εσένα και στην εταιρεία που βρίσκεται στο εξωτερικο. Οι 2 εταιρειες μιλάνε μεταξύ τους κι εσύ πληρώνεσαι κανονικά εδώ με μισθό. Η εδώ εταιρεία κρατάει μια μηνιαία προμήθεια. Δεν ασχολείσαι με λογιστές και βιβλία.
    Αν έχεις μερικά site να μου δείξεις θα το εκτιμούσα. Πάντως σαν μισθωτός θα έχεις τρελή φορολογία, νομίζω 45%. Μήπως είναι καλύτερα να κάνεις επιχείρηση;

  13. #7738
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να είναι senior software engineer ο άνθρωπος, σε εκείνη την περίπτωση δε μου φαίνεται περίεργο...

    Εδώ σε άλλες ειδικότητες τείνουν προς τα 80-100 αναλόγως την περίπτωση - πόσο μάλλον σε αυτά.

    Στις ΗΠΑ θα χρειαζόταν να δώσουν για πλάκα 20-40% πάνω, οπότε win-win για όλους.
    Προφανώς δεν αναφέρομαι στα προσόντα του ανθρώπου, γιατί δεν τα γνωρίζω.
    Όμως αυτό γενικά που 'εχω δει με 2-3 περιπτώσεις γνωστών μου developer που τώρα κονομάνε καλά στο εξωτερικό ή και από Ελλάδα, πρώτα έκαναν ένα πέρασμα από 1-2 χώρες έξω, έβαλαν στο CV τους κάποια ξένα ονόματα και μετά ανέβηκε το κασέ τους.
    Μακάρι το παιδί να είναι τόσο δυνατό και να του έκατσε η φάση όπως την περιγράφει και να βρει και άκρη με τα φορολογικά. Ενδιαφέρον αυτή η φάση με τα umbrella company. Σημασία έχει όμως πόσα παίρνουν και αυτοί και στο τέλος πόσα σου μένουν στο χέρι, γιατί η φορολογία στις περισσότερες χώρες σκοτώνει όταν ανεβαίνεις σε μεγάλα ποσά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #7739
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα τον συμφέρει καλύτερα τον φίλο να κάνει μια εταιρεία πχ ΟΕ ή ΙΚΕ.
    Δεν βλέπω τον λόγο να πάει ως εργαζόμενος σε εταιρεία ομπρέλα. Ειδικά από τη στιγμή που είναι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας και θα φορολογείται ως τέτοιος .
    Να ήταν αλλοδαπός που δεν θέλει ή δεν μπορεί να μπλέξει με την ελληνική γραφειοκρατία και ο οποίος δεν θα έμενε μόνιμα στην Ελλάδα θα το καταλάβαινα.

  15. #7740
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή χωρίς να έχεις δουλέψει σε μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού, ήρθαν και σε βρήκαν στην Ελλάδα και αποφάσισαν να σου δώσουν τόσο υψηλό πακέτο για remote work;
    Σίγουρα είναι αξιόπιστη η εταιρεία;
    Συμφωνώ με ότι είπε ο Sovjohn.

    Εχω δουλέψει πολλά χρόνια σε πολυ μεγάλη πολυεθνική που έχει γραφεία στην Ελλαδα. Η εταιρεία που μου έκανε το offer ειναι ίσως μια απο της μεγαλύτερες του κόσμου. Εχω πιστοποίηση για το εργαλείο που δουλεύω και έχω πάνω απο 10 χρόνια πάνω σε αυτό(Αυτό ειναι και ένα μειονέκτημα γιατι ειναι πολύ specific). Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πάρα πολλά άτομα να έχουν την συγκεκριμένη πιστοποίηση. Αυτός ειναι και ο λόγος που δίνουν τόσο πολύ καλό πακέτο. Το είχα ψάξει και παλαιότερα αλλα λόγω οικογένειας δεν μπόρεσα να φύγω στο εξωτερικό. Ήμουν τυχερός μπορώ να πω γιατί μου έκατσε να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο εργαλείο. Θέλει και τύχη το πράγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις μερικά site να μου δείξεις θα το εκτιμούσα. Πάντως σαν μισθωτός θα έχεις τρελή φορολογία, νομίζω 45%. Μήπως είναι καλύτερα να κάνεις επιχείρηση;
    Δυστηχώς δεν την γνωρίζω ακόμη . Στην συμφωνία μου είπαν οτι θα μου αποκαλύψουν την εταιρεία εφ' όσον συμφωνήσουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sam_GR : 08-07-22 στις 12:14.

Σελ. 516 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 496506511514515516517518521526536 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας