Σελ. 332 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 312322327330331332333334337342352 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.966-4.980 από 8099
  1. #4966
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παίδες σχετικά απλά τα πράγματα: Αν έχεις εισόδημα Ελλάδα τότε το εισόδημα αυτό φορολογείται αν και όπως. Δεν ξέρω (ειλικρινά) αν λαμβάνεται υπόψιν και το εισόδημα στην αλλοδαπή το οποίο σαφώς δεν φορολογείται Ελλάδα (παράνομο) αλλά μπορεί (πάλι παράνομα) να το χρησιμοποιούν ως προσμετρήσιμο στο ελληνικό εισόδημα. Δεν θα εκπλαγώ αν υπάρχει κάπου κάποια φουστιά που παίζει στο ενδεχόμενο που αναφέρω. Επαναλαμβάνω, να μην μεν φορολογείται το εισόδημα στο εξωτερικό (αν και στο παρελθόν έχουν υπάρξει προσπάθειες, τελευταία επί Αλογοσκούφη) αλλά κάπως να προσμετράται και έτσι κάποιος που δείχνει εισόδημα ετήσιο €6000 από ένα νοίκι 500 τον μήνα, να βγαίνει και να πληρώνει και φόρο αλληλεγγύης.

    Δεν τα ξέρω μιας και δεν έχω εισόδημα Ελλάδα και κρατιέμαι μακριά και δεν δηλώνω τίποτα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #4967
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    στην περίπτωση που έχεις ακίνητα με εισοδήματα, δεν γίνεται να απαλλαγείς απο αυτό το "πρόβλημα" ερμηνείας, κρατώντας την ψιλή κυριότητα και θέτοντας την επικαρπία (άρα και τα ενοίκια) σε άλλο μέλος της οικογένειας ή αξιόπιστο συγγενικό πρόσωπο ή φίλο;

  3. #4968
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Καλά, προσπαθείτε εσείς του εξωτερικού να βγάλετε άκρη.

    Εμείς που παραμείναμε στα πάτρια εδάφη, εισόδημα δεν έχουμε και άκρη δεν βγάζουμε.

  4. #4969
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Έχω την εντύπωση πως τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι συζητάμε.
    Εφόσον κάποιος είναι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ή στο αντίστοιχο τμήμα στη ΔΟΥ του, τότε:
    α) αν δεν έχει πραγματικό εισόδημα από την Ελλάδα (νοίκι, τόκους κτλ.), δεν υποχρεούται καν να κάνει δήλωση.
    β) αν έχει εισόδημα, κάνει δήλωση μόνο για το εισόδημα στην Ελλάδα (δεν δηλώνει το εισόδημα από το εξωτερικό) και ισχύουν οι συνθηκές για το εισόδημα αυτό, σαν να έμενε Ελλάδα (κλίμακες φορολογίας κτλ.).
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  5. #4970
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση πως τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι συζητάμε.
    Εφόσον κάποιος είναι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ή στο αντίστοιχο τμήμα στη ΔΟΥ του, τότε:
    α) αν δεν έχει πραγματικό εισόδημα από την Ελλάδα (νοίκι, τόκους κτλ.), δεν υποχρεούται καν να κάνει δήλωση.
    β) αν έχει εισόδημα, κάνει δήλωση μόνο για το εισόδημα στην Ελλάδα (δεν δηλώνει το εισόδημα από το εξωτερικό) και ισχύουν οι συνθηκές για το εισόδημα αυτό, σαν να έμενε Ελλάδα (κλίμακες φορολογίας κτλ.).
    για το (α) θα έλεγα ναι.
    Για το (β) δεν νομίζω. Κάτι με παγκόσμιο εισόδημα έχω ακούσει και κάτι τέτοια. Και μου φαίνεται έχει να κάνει και με άλλες παραμέτρους, πόσο ειναι το εισόδημα έξω, και πόσο στην Ελλάδα.

  6. #4971
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Το (β) που αναφέρεις νομίζω ότι ισχύει, όταν δεν έχεις μεταβεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.
    Τότε το συνολικό σου εισόδημα (εξωτερικού και Ελλάδας) θα φορολογηθεί με τις ελληνικές διατάξεις.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  7. #4972
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση πως τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι συζητάμε.
    Εφόσον κάποιος είναι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ή στο αντίστοιχο τμήμα στη ΔΟΥ του, τότε:
    α) αν δεν έχει πραγματικό εισόδημα από την Ελλάδα (νοίκι, τόκους κτλ.), δεν υποχρεούται καν να κάνει δήλωση.
    β) αν έχει εισόδημα, κάνει δήλωση μόνο για το εισόδημα στην Ελλάδα (δεν δηλώνει το εισόδημα από το εξωτερικό) και ισχύουν οι συνθηκές για το εισόδημα αυτό, σαν να έμενε Ελλάδα (κλίμακες φορολογίας κτλ.).
    Αυτό ακριβώς.
    Ο demelene έχει μπερδευτεί λίγο.

  8. #4973
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    H μεγάλη π@π@ρια είναι ότι ακόμη και ένα ευρώ τόκους να έχεις, τυπικά πρέπει να υποβάλλεις δήλωση και όλα τα επακόλουθα (ενεργοποίηση τεκμηρίων διαβίωσης, υποχρέωση προσκόμισης αποδείξεων για το αντίστοιχο ποσό κτλ.).

    Σκέφτηκα να προσθέσω συνδικαιούχους στους λογαριασμούς, αλλά δεν είχα χρόνο με τις επικαιροποιήσεις και τα λοιπά. Θα καταλήξω να έχω μηδέν ευρώ ή να κλείσω τους λογαριασμούς... και έχω και το paypal συνδεδεμένο με αυτούς.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  9. #4974
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το (β) που αναφέρεις νομίζω ότι ισχύει, όταν δεν έχεις μεταβεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.
    Τότε το συνολικό σου εισόδημα (εξωτερικού και Ελλάδας) θα φορολογηθεί με τις ελληνικές διατάξεις.
    Nope, δεν ισχύει Αν είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και το αποδεικνύεις με σχετικά έγγραφα (αν και ποτέ σου ζητηθεί) τότε κλάϊν μάϊν.

    Απλά, αν δεν κάνεις δήλωση, δεν έχεις δηλωθεί σε ΔΟΥ εξωτερικού και κάποτε Ελλάδα αγοράσεις κάτι, θα έχεις λίγη χαρτούρα παραπάνω.

    - - - Updated - - -

    Συγνώμη, να διευκρινήσω ότι αναφέρομαι στο εισόδημα εξωτερικού και μόνο. Αυτό δεν επιτρέπεται να φορολογηθεί εφόσον έχει ήδη φορολογηθεί εκεί και είσαι και μόνιμος κάτοικος εξωτερικού
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #4975
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Eφόσον μπορείς να τεκμηριωσεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, και έχεις και φορολογική έδρα, στο εξωτερικό. Αλλιώς, αν θυμάμαι καλά που μου έλεγε ένας φοροτεχνικός, έχει να κάνει με το παγκόσμιο εισόδημα, δηλαδή, θεωρούνται όλα τα εισοδήματα σου, στην Ελλάδα, και φορολογείσαι εδώ, μείον ότι φόρους έχεις πληρώσει στα ξένα (για τα ξένα εισοδήματα)....
    Πως είσαι μόνιμος κατοικος εξωτερικού; Εαν έχεις οικογένεια, και ειναι και αυτή έξω, μαζί σου. Εαν μενουν Ελλάδα, δεν θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Επίσης πρέπει να έχεις ένα μινιμουμ αριθμο ημερών στο έτος, δεν ξέρω πόσο ειναι. Πρέπει να καλύπτονται και οι δυο όροι.
    Ισως και να ταχω μπερδεμένα ακόμη...

  11. #4976
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eφόσον μπορείς να τεκμηριωσεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, και έχεις και φορολογική έδρα, στο εξωτερικό. Αλλιώς, αν θυμάμαι καλά που μου έλεγε ένας φοροτεχνικός, έχει να κάνει με το παγκόσμιο εισόδημα, δηλαδή, θεωρούνται όλα τα εισοδήματα σου, στην Ελλάδα, και φορολογείσαι εδώ, μείον ότι φόρους έχεις πληρώσει στα ξένα (για τα ξένα εισοδήματα)....
    Πως είσαι μόνιμος κατοικος εξωτερικού; Εαν έχεις οικογένεια, και ειναι και αυτή έξω, μαζί σου. Εαν μενουν Ελλάδα, δεν θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Επίσης πρέπει να έχεις ένα μινιμουμ αριθμο ημερών στο έτος, δεν ξέρω πόσο ειναι. Πρέπει να καλύπτονται και οι δυο όροι.
    Ισως και να ταχω μπερδεμένα ακόμη...
    Δεν τα έχεις μπερδεμένα και στην τελική ο καλύτερος (και ευκολότερος για το Βέλγιο τουλάχιστον) τρόπος είναι μία βεβαίωση / κάρτα από την commune. Ταυτόχρονα συμβόλαιο εργασίας και προφανώς βεβαίωση φορολόγησης
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #4977
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nope, δεν ισχύει Αν είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και το αποδεικνύεις με σχετικά έγγραφα (αν και ποτέ σου ζητηθεί) τότε κλάϊν μάϊν.

    Απλά, αν δεν κάνεις δήλωση, δεν έχεις δηλωθεί σε ΔΟΥ εξωτερικού και κάποτε Ελλάδα αγοράσεις κάτι, θα έχεις λίγη χαρτούρα παραπάνω.

    - - - Updated - - -

    Συγνώμη, να διευκρινήσω ότι αναφέρομαι στο εισόδημα εξωτερικού και μόνο. Αυτό δεν επιτρέπεται να φορολογηθεί εφόσον έχει ήδη φορολογηθεί εκεί και είσαι και μόνιμος κάτοικος εξωτερικού
    Αυτά 100% σωστά αλλά μόνο για τις χώρες με τις οποίες η Ελλάδα έχει συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολογίας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eφόσον μπορείς να τεκμηριωσεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, και έχεις και φορολογική έδρα, στο εξωτερικό. Αλλιώς, αν θυμάμαι καλά που μου έλεγε ένας φοροτεχνικός, έχει να κάνει με το παγκόσμιο εισόδημα, δηλαδή, θεωρούνται όλα τα εισοδήματα σου, στην Ελλάδα, και φορολογείσαι εδώ, μείον ότι φόρους έχεις πληρώσει στα ξένα (για τα ξένα εισοδήματα)....
    Πως είσαι μόνιμος κατοικος εξωτερικού; Εαν έχεις οικογένεια, και ειναι και αυτή έξω, μαζί σου. Εαν μενουν Ελλάδα, δεν θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Επίσης πρέπει να έχεις ένα μινιμουμ αριθμο ημερών στο έτος, δεν ξέρω πόσο ειναι. Πρέπει να καλύπτονται και οι δυο όροι.
    Ισως και να ταχω μπερδεμένα ακόμη...
    Και αυτό ισχύει 100%, αν δεν είσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.
    Για αυτό και εμένα η ΔΟΥ Καλαμάτας πήγε να με φορολογήσει κάπου 12 χιλιάδες € για το 2012, επειδή δεν είχα κάνει τις απαραίτητες κινήσεις για να εγραφώ ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού οπότε πήγε να με φορολογήσει με το φόρο της Ελλάδας (συν εισφορά αλληλεγγύης) για το εισόδημά μου στην Ελλάδα, το οποίο έβγαινε κάπου 25 χιλιάδες ευρώ, μείον το φόρο που είχα πληρώσει στην Ελβετία δηλαδή κάπου 13 χιλιάδες ευρώ.
    Με άλλα λόγια, στην Ελβετία φορολογήθηκα περίπου τα μισά από όσα θα με φορολούσε η Ελλάδα για το ίδιο εισόδημα.

    Και αυτό γιατί έμενα σε ακριβό καντόνι. Αν ήμουν σε καμία Ζυρίχη, θα είχα πληρώσει ακόμα λιγότερα.

  13. #4978
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά 100% σωστά αλλά μόνο για τις χώρες με τις οποίες η Ελλάδα έχει συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολογίας.
    Έχεις δίκιο, αναφερόμουν προσωπικά και για το Βέλγιο αν και αν δεν απατώμαι έχουμε τέτοιες συμφωνίες με όλα τα κράτη-μέλη ΕΕ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #4979
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Ο αλγόριθμός για το εαν κάποιος μπορεί να ειναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού είναι περίπου ο ακόλουθος

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Bild1.PNG 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  13,4 KB 
ID: 180443

  15. #4980
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αλγόριθμός για το εαν κάποιος μπορεί να ειναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού είναι περίπου ο ακόλουθος

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Bild1.PNG 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  13,4 KB 
ID: 180443
    Πάλι οι γυναίκες φταίνε

Σελ. 332 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 312322327330331332333334337342352 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας