Σελ. 333 από 538 ΠρώτηΠρώτη ... 313323328331332333334335338343353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.981-4.995 από 8065
  1. #4981
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πωπω εγκυκλοπαίδια το κάναμε. @lewton δεν έχω μπερδευτεί, τουλάχιστον για τα απλά πράγματα. Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είχα περιουσία στο όνομα μου και όπως είπε και ο @Tzelen, μάλλον δεν θα είχα βγάλει άκρη στην Ελλάδα αν είχα.

    Όταν είσαι στον ΔΟΥ εξωτερικού, εδώ και κάτι χρόνια δήλωση δεν χρειάζεται. Εγώ όμως κάνω ακόμα μηδενική για να έχω το χαρτί γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
    Όταν είσαι στην ΔΟΥ εξωτερικού, εδώ και κάτι χρόνια δεν χρειάζεται και το χαρτί της αποφυγής διπλής φορολόγησης.
    Να ξέρετε ότι επισήμως αυτό το χαρτί δεν είναι αποδεκτό παντού. Η υπηρεσία των expat στην Αμβέρσα γαργάρανε το έκανε και υπέγραφε το χαρτί. Θέλουν λίγο πίεση, κλάψιμο να καταλάβουν το τρελοκομείο της Ελλάδας και μετά παίρνεις την υπογραφή. Στην αρχή λοιπόν όταν ήμουν ΔΟΥ εξωτερικού, ακόμα τον αδόξαστο μας άλλαζε το ελληνικό δημόσιο. Τώρα έχει απλοποιηθεί πολύ η κατάσταση που δεν ζητάνε ετήσιες ανανεώσεις.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  2. #4982
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.842
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nope, δεν ισχύει Αν είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και το αποδεικνύεις με σχετικά έγγραφα (αν και ποτέ σου ζητηθεί) τότε κλάϊν μάϊν.

    Απλά, αν δεν κάνεις δήλωση, δεν έχεις δηλωθεί σε ΔΟΥ εξωτερικού και κάποτε Ελλάδα αγοράσεις κάτι, θα έχεις λίγη χαρτούρα παραπάνω.

    - - - Updated - - -

    Συγνώμη, να διευκρινήσω ότι αναφέρομαι στο εισόδημα εξωτερικού και μόνο. Αυτό δεν επιτρέπεται να φορολογηθεί εφόσον έχει ήδη φορολογηθεί εκεί και είσαι και μόνιμος κάτοικος εξωτερικού
    Δε διάβασες καλά το μήνυμά μου... Έγραψα :

    Εφόσον κάποιος είναι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ή στο αντίστοιχο τμήμα στη ΔΟΥ του, τότε:
    ...
    Όσοι μένουμε μόνιμα στο εξωτερικό, είτε έχουμε εισόδημα στην Ελλάδα έιτε όχι, το βέλτιστο είναι να μεταφερθούμε στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Αλλιώς, θα προκύψουν θέματα.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  3. #4983
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πωπω εγκυκλοπαίδια το κάναμε. @lewton δεν έχω μπερδευτεί, τουλάχιστον για τα απλά πράγματα. Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είχα περιουσία στο όνομα μου και όπως είπε και ο @Tzelen, μάλλον δεν θα είχα βγάλει άκρη στην Ελλάδα αν είχα.

    Όταν είσαι στον ΔΟΥ εξωτερικού, εδώ και κάτι χρόνια δήλωση δεν χρειάζεται. Εγώ όμως κάνω ακόμα μηδενική για να έχω το χαρτί γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
    Όταν είσαι στην ΔΟΥ εξωτερικού, εδώ και κάτι χρόνια δεν χρειάζεται και το χαρτί της αποφυγής διπλής φορολόγησης.
    Να ξέρετε ότι επισήμως αυτό το χαρτί δεν είναι αποδεκτό παντού. Η υπηρεσία των expat στην Αμβέρσα γαργάρανε το έκανε και υπέγραφε το χαρτί. Θέλουν λίγο πίεση, κλάψιμο να καταλάβουν το τρελοκομείο της Ελλάδας και μετά παίρνεις την υπογραφή. Στην αρχή λοιπόν όταν ήμουν ΔΟΥ εξωτερικού, ακόμα τον αδόξαστο μας άλλαζε το ελληνικό δημόσιο. Τώρα έχει απλοποιηθεί πολύ η κατάσταση που δεν ζητάνε ετήσιες ανανεώσεις.
    Έχεις μπερδευτεί γιατί νομίζεις ότι το κριτήριο είναι να είσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.
    Έχουμε γράψει ότι το κριτήριο είναι να είναι επίσημα η φορολογική σου κατοικία στο εξωτερικό. Δηλαδή μπορείς να είσαι σε άλλη ΔΟΥ ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Τότε ισχύουν τα ίδια με το αν ήσουν στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

  4. #4984
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μπερδευτεί γιατί νομίζεις ότι το κριτήριο είναι να είσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.
    Έχουμε γράψει ότι το κριτήριο είναι να είναι επίσημα η φορολογική σου κατοικία στο εξωτερικό. Δηλαδή μπορείς να είσαι σε άλλη ΔΟΥ ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Τότε ισχύουν τα ίδια με το αν ήσουν στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.
    Ναι σωστά, αλλά αυτό πρέπει να το αποδυκνείς κάθε χρόνο έτσι δεν είναι;
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  5. #4985
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.842
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σωστά, αλλά αυτό πρέπει να το αποδυκνείς κάθε χρόνο έτσι δεν είναι;
    Η κάθε ΔΟΥ λέει τα δικά της από ότι έχω καταλάβει...
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  6. #4986
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάθε ΔΟΥ λέει τα δικά της από ότι έχω καταλάβει...
    Ναι....

    Βασικά το μέγα "πείραμα" είναι η περίπτωση που αναφέρθηκα πιο πίσω που επέστρεψε μόλις Σεπτέμβριο Ελλάδα για δουλειά. Ήταν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χρόνια και απλά είχε σταματήσει να υποβάλλει δήλωση σε ΔΟΥ και δεν δηλώθηκε πουθενά σε εξωτερικού ή κάτι τέτοιο (δεν είχε περιουσία ή εισοδήματα στο όνομά του).

    Μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά και δηλώθηκε κανονικά χωρίς θέμα ή κάποια ερώτηση. Αν μάθω κάτι παραπάνω θα σας το πω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #4987
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σωστά, αλλά αυτό πρέπει να το αποδυκνείς κάθε χρόνο έτσι δεν είναι;
    Όχι.
    Μια φορά το έκανα (με το χαρτί της αποφυγής διπλής φορολόγησης).
    Πλέον για τη ΔΟΥ Καλαμάτας είμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.
    Με φορολογούν μόνο για τα γεωργικά μου εισοδήματα και για το τεκμήριο διαβίωσης που προκύπτει από το δάνειο που πληρώνω για σπίτι που έχω αγοράσει στην Ελλάδα, το οποίο όμως μηδενίζεται αν κάθε χρόνο μεταφέρω ισάξιο ποσό στην Ελλάδα (γιατί τότε σημαίνει ότι τα λεφτά για να πληρώνω το δάνειο τα έχω φορολογηθεί στο εξωτερικό).

  8. #4988
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι.
    Μια φορά το έκανα (με το χαρτί της αποφυγής διπλής φορολόγησης).
    Πλέον για τη ΔΟΥ Καλαμάτας είμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.
    Με φορολογούν μόνο για τα γεωργικά μου εισοδήματα και για το τεκμήριο διαβίωσης που προκύπτει από το δάνειο που πληρώνω για σπίτι που έχω αγοράσει στην Ελλάδα, το οποίο όμως μηδενίζεται αν κάθε χρόνο μεταφέρω ισάξιο ποσό στην Ελλάδα (γιατί τότε σημαίνει ότι τα λεφτά για να πληρώνω το δάνειο τα έχω φορολογηθεί στο εξωτερικό).
    ε τότε είσαι 2 και 3 φορές θεός!
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  9. #4989
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επ, γείτονας! Κι εγώ μένω Ixelles αλλά η φορολογία δεν είναι σε επίπεδο commune πλην τον ετήσιο φόρο που πληρώνεις στις Ixelles και αυτό αφορά μόνο την commune. Υποθέτω ότι έχεις ήδη δηλωθεί και έχει έρθει εθιμπτυπικά η αστυνομία στο διαμέρισμα / σπίτι κλπ.

    Για φορολογία Ελλάδα, εφόσον έχεις στο όνομά σου περιουσία καλό είναι να δηλωθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού.
    Γειά σου PopManiac γείτονα!Καλώς σε βρήκα!

    Οπότε ρε παίδες αν κατάλαβα καλά και σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα του 8anos:

    1) Εγώ που είμαι στο εξωτερικό από το Νοέμβριο και δεν έχω συμπληρώσει 183 μέρες το χρόνο, δεν μπορώ να πάω στη ΔΟΥ εξωτερικού.
    2) Ανεξάρτητα με το 1 συνεχίζω να υποβάλλω δήλωση στην Ελλάδα για τα έσοδα που έχω από τα νοίκια και θα φορολογηθώ ΜΟΝΟ για αυτά, αφού τα εισοδήματά μου στο Βέλγιο φορολογούνται εδώ.

    Σωστά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xlapatsas : 24-02-17 στις 16:08.

  10. #4990
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    1) το καλοκαίρι που θα έχεις συμπληρώσει 6μηνο θα μπορέσεις να κάνεις τη διαδικασία

    2) ναι

  11. #4991
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.842
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου PopManiac γείτονα!Καλώς σε βρήκα!

    Οπότε ρε παίδες αν κατάλαβα καλά και σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα του 8anos:

    1) Εγώ που είμαι στο εξωτερικό από το Νοέμβριο και δεν έχω συμπληρώσει 183 μέρες το χρόνο, δεν μπορώ να πάω στη ΔΟΥ εξωτερικού.
    2) Ανεξάρτητα με το 1 συνεχίζω να υποβάλλω δήλωση στην Ελλάδα για τα έσοδα που έχω από τα νοίκια και θα φορολογηθώ ΜΟΝΟ για αυτά, αφού τα εισοδήματά μου στο Βέλγιο φορολογούνται εδώ.

    Σωστά;
    Εφόσον είσαι από το Νοέμβριο, συμπληρώνεις 6μηνο τον Απρίλη. Τυπικά, μπορείς να κάνεις αίτηση για υπαγωγή στη ΔΟΥ εξωτερικού το 2018,μιας και οι αιτήσεις γίνονται μέχρι το πρώτο 10ημερο του Μαρτίου.

    Φέτος, θα κάνεις δήλωση για τα εισοδήματα του 2016 και τυπικά θα πρέπει να συμπεριλάβεις και αυτά από τους 2 τελευταίους μήνες του 2016 στο εξωτερικό, μιας και για το 2016 είχες τη φορολογική σου κατοικία στην Ελλάδα. Από το οικ. έτος 2017 που θα πληροίς τα κριτήρια και λογικά θα πας στη ΔΟΥ εξωτερικού, θα βάζεις στη δήλωση μόνο τα νοίκια.

    Τονίζω το "τυπικά", μιας και η κάθε ΔΟΥ κάνει τα δικά της και η δικιά σου μπορεί να δεχθεί την αίτηση φέτος το καλοκαίρι και να μπεις νωρίτερα στη ΔΟΥ εξωτερικού.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  12. #4992
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον είσαι από το Νοέμβριο, συμπληρώνεις 6μηνο τον Απρίλη. Τυπικά, μπορείς να κάνεις αίτηση για υπαγωγή στη ΔΟΥ εξωτερικού το 2018,μιας και οι αιτήσεις γίνονται μέχρι το πρώτο 10ημερο του Μαρτίου.

    Φέτος, θα κάνεις δήλωση για τα εισοδήματα του 2016 και τυπικά θα πρέπει να συμπεριλάβεις και αυτά από τους 2 τελευταίους μήνες του 2016 στο εξωτερικό, μιας και για το 2016 είχες τη φορολογική σου κατοικία στην Ελλάδα. Από το οικ. έτος 2017 που θα πληροίς τα κριτήρια και λογικά θα πας στη ΔΟΥ εξωτερικού, θα βάζεις στη δήλωση μόνο τα νοίκια.

    Τονίζω το "τυπικά", μιας και η κάθε ΔΟΥ κάνει τα δικά της και η δικιά σου μπορεί να δεχθεί την αίτηση φέτος το καλοκαίρι και να μπεις νωρίτερα στη ΔΟΥ εξωτερικού.
    Τους δύο μήνες του 2016 γιατί να τους συμπεριλάβω στη δήλωση του 2016;Αφού θα φορολογηθούν στο Βέλγιο και υποτίθεται υπάρχει συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολόγησης, σωστά;

  13. #4993
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε τότε είσαι 2 και 3 φορές θεός!
    Τα παραλές.

  14. #4994
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.842
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους δύο μήνες του 2016 γιατί να τους συμπεριλάβω στη δήλωση του 2016;Αφού θα φορολογηθούν στο Βέλγιο και υποτίθεται υπάρχει συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολόγησης, σωστά;
    Λάθος.

    Η αποφυγή διπλής φορολόγησης αφορά αυτό που λέει. Να μη σε φορολογήσουν 2 φορές.

    Για παράδειγμα, αν το εισόδημά σου είναι €10.000 και ο φόρος που αναλογεί στο εισόδημα αυτό είναι πχ. €2.000 στο Βέλγιο και στην Ελλάδα €2.500, δε θα σου πάρουν σύνολο €4.500. Στο Βέλγιο θα πληρώσεις €2.000 και εφόσον η φορολογική σου κατοικία είναι ακόμα στην Ελλάδα, θα πληρώσεις στην Ελλάδα τα υπόλοιπα €500, αφού τους δείξεις ότι το Βέλγιο σου παρακράτησε τα €2.000.
    Όταν πας στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, δε θα χρειάζεται να τα δηλώνεις στην Ελλάδα (αν υπάρχει λόγος να κάνεις δήλωση στην Ελλάδα), οπότε θα πληρώνεις φόρο για τα εισοδήματα του Βελγίου μόνο στο Βέλγιο.
    Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει.

    Άσχετο: για διήμερο στην Αμβέρσα, τί προλαβαίνω και αξίζει να επισκεφτώ;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  15. #4995
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Ρε παιδιά κάθε φορά που διαβάζω αυτό το νήμα αυθόρμητα μου βγαίνει και τραγουδάω Καζαντζίδη
    Στις φάμπρικες της Γερμανίας και στου Βελγίου τις στοές .....


Σελ. 333 από 538 ΠρώτηΠρώτη ... 313323328331332333334335338343353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας