Σελ. 493 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 473483488491492493494495498503513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.381-7.395 από 8099
  1. #7381
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Συνάδελφος Πληροφορικός στο Δημόσιο, σκέφτεται να μεταβεί στο Βέλγιο, για λογαριασμό μιας εκ των 2 εταιρειών που του κάνανε πρόταση.
    Τα λεφτά για θέση Security Officer είναι 120Κ μεικτά και στις 2 εταιρείες.
    Έχει ζητήσει να του στείλουν τα συμβόλαια να τα διαβάσει.
    Ένα που τον προβληματίζει είναι ότι και οι 2 τον δεσμεύουν ( ; ) για 15 χρόνια, κάτι που ακούγεται εξωφρενικό.
    Ένα δεύτερο που τον απασχολεί είναι το κατά πόσο ακριβή είναι η ζωή κι αν θα είναι εύκολο να κάνει μια σημαντική αποταμίευση. Υπάρχει ενδεχόμενο να του καλύπτουν και διαμονή ;;; Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις στο Βέλγιο ;
    Κάθε πληροφορία και συμβουλή καλοδεχούμενη.

  2. #7382
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Τι εννοεί(ς) δέσμευση 15 ετών;
    Ανυπόγραφος

  3. #7383
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνάδελφος Πληροφορικός στο Δημόσιο, σκέφτεται να μεταβεί στο Βέλγιο, για λογαριασμό μιας εκ των 2 εταιρειών που του κάνανε πρόταση.
    Τα λεφτά για θέση Security Officer είναι 120Κ μεικτά και στις 2 εταιρείες.
    Έχει ζητήσει να του στείλουν τα συμβόλαια να τα διαβάσει.
    Ένα που τον προβληματίζει είναι ότι και οι 2 τον δεσμεύουν ( ; ) για 15 χρόνια, κάτι που ακούγεται εξωφρενικό.
    Ένα δεύτερο που τον απασχολεί είναι το κατά πόσο ακριβή είναι η ζωή κι αν θα είναι εύκολο να κάνει μια σημαντική αποταμίευση. Υπάρχει ενδεχόμενο να του καλύπτουν και διαμονή ;;; Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις στο Βέλγιο ;
    Κάθε πληροφορία και συμβουλή καλοδεχούμενη.
    120K μικτά είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ για Βέλγιο ειδικά όταν έχει και διάφορα άσχτα benefit όπως αυτοκινητο.
    Αν ο φίλος σου θέλει, πες του να μου μιλήσει και μπορώ να του εξηγήσω ότι θέλει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεί(ς) δέσμευση 15 ετών;
    Ελα νρε;

  4. #7384
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    120K μικτά είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ για Βέλγιο ειδικά όταν έχει και διάφορα άσχτα benefit όπως αυτοκινητο.
    Αν ο φίλος σου θέλει, πες του να μου μιλήσει και μπορώ να του εξηγήσω ότι θέλει.
    Α μάλιστα. Ναι βέβαια θα θέλει να μιλήσετε. Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα.
    Ευχαριστώ πολύ !

  5. #7385
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Cyber Security Analyst, Senior? Πόσο είναι το καθαρό από 120κ μικτά?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #7386
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Cyber Security Analyst, Senior? Πόσο είναι το καθαρό από 120κ μικτά?
    Την λεπτομέρεια αυτή στην ειδικότητα δεν την γνωρίζω. Θα ρωτήσω και θα επανέλθω.
    Όσο για το καθαρό πρέπει να είναι γύρω στα 60K.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεί(ς) δέσμευση 15 ετών;
    Το συμβόλαιο που του προτείνουν και οι 2 εταιρείες είναι διάρκειας 15 ετών. Συνήθως απ' όσο γνωρίζω από άλλες περιπτώσεις γνωστών μου δεν ξεπερνούν τα 5 με 10 χρόνια τα συμβόλαια.

  7. #7387
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ωραίος, δώσε καμιά πληροφορία γιατί Security με καλά λεφτά ισως θα με ενδιέφερε θέση κάπου Ευρώπη αν και θα προτιμούσα λίγο πιο ωραίο κλίμα
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #7388
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος, δώσε καμιά πληροφορία γιατί Security με καλά λεφτά ισως θα με ενδιέφερε θέση κάπου Ευρώπη αν και θα προτιμούσα λίγο πιο ωραίο κλίμα
    Κάτσε να δούμε τι θα κάνει στην τελική και θα σου έρθει η πληροφορία. Τώρα για άλλη χώρα πιο ζεστή δεν ξέρω προς το παρόν.
    Εγώ πάντως θα πήγαινα και Ουκρανία ακόμη και με 2Κ κι ας έχει αρκουδοκρυο. Άλλωστε την έχω επισκεφτεί 2 φορές, ειδικά την πρωτεύουσα και δηλώνω ερωτευμένος

  9. #7389
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κοίταξε, το ζήτημα είναι να έχεις φτάσει σε ένα σημείο που μπορείς να διαλέξεις. Δεν είμαι ακόμα σε αυτό, αλλά θέλω σύντομα να φτάσω.

    Έχω κάνει πολλές υποχωρήσεις στα εργασιακά. Όχι απαραίτητα προφανώς με κρύο/ζέστη. Αλλά για αυτό έλιωσα την καρέκλα και το γραφείο και έκαψα μερικά κύτταρα, για κάτι καλύτερο.

  10. #7390
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Υπάρχουν για κάθε χώρα online μικτά/καθαρά calculators. Το καθαρά είναι πολύ υποκειμενικό ανά χώρα. Θέλει λίγο προσοχή η προσέγγιση.
    Επίσης για τους Έλληνες, σχεδόν ποτέ δεν συζητιούνται τα καθαρά εκτός Ελλάδας. Πάντα μικτά. Και έχουν και ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ δίκιο.

  11. #7391
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν για κάθε χώρα online μικτά/καθαρά calculators. Το καθαρά είναι πολύ υποκειμενικό ανά χώρα. Θέλει λίγο προσοχή η προσέγγιση.
    Επίσης για τους Έλληνες, σχεδόν ποτέ δεν συζητιούνται τα καθαρά εκτός Ελλάδας. Πάντα μικτά. Και έχουν και ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ δίκιο.
    Αυτό με τα μεικτά τώρα το αντιλήφθηκα κι εγώ. Εδώ έχουμε συνηθίσει να μιλάμε για καθαρά. Μάλιστα τον ρωτούσα επίμονα τον συνάδελφο για την προσφορά των εταιρειών στο μισθό και μου έλεγε πάντα για μεικτά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε, το ζήτημα είναι να έχεις φτάσει σε ένα σημείο που μπορείς να διαλέξεις. Δεν είμαι ακόμα σε αυτό, αλλά θέλω σύντομα να φτάσω.

    Έχω κάνει πολλές υποχωρήσεις στα εργασιακά. Όχι απαραίτητα προφανώς με κρύο/ζέστη. Αλλά για αυτό έλιωσα την καρέκλα και το γραφείο και έκαψα μερικά κύτταρα, για κάτι καλύτερο.
    Εγώ ναι μεν θέλω να φύγω αλλά...είμαι 44, οι γνώσεις μου είναι φτωχές, αντοχές δεν έχω ιδιαίτερες, έχω καει κυρίως από κινητό κι έχω αποκτήσει και μυοσκελετικά. Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω δεν θα ήθελα να επιλέξω σπουδές για δουλειά γραφείου. Θα προτιμούσα τον αθλητισμό ή τον τουρισμό ή την επιχείρηση του πατέρα μου που αν είχε μυαλό με μια ανακαίνιση θα την κρατουσε. Παλιά ονειρευόμουν να γίνω μπασκετμπολίστας έστω και σε χαμηλές κατηγορίες, Α2, Β.

  12. #7392
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τα μεικτά τώρα το αντιλήφθηκα κι εγώ. Εδώ έχουμε συνηθίσει να μιλάμε για καθαρά. Μάλιστα τον ρωτούσα επίμονα τον συνάδελφο για την προσφορά των εταιρειών στο μισθό και μου έλεγε πάντα για μεικτά.

    - - - Updated - - -


    Εγώ ναι μεν θέλω να φύγω αλλά...είμαι 44, οι γνώσεις μου είναι φτωχές, αντοχές δεν έχω ιδιαίτερες, έχω καει κυρίως από κινητό κι έχω αποκτήσει και μυοσκελετικά. Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω δεν θα ήθελα να επιλέξω σπουδές για δουλειά γραφείου. Θα προτιμούσα τον αθλητισμό ή τον τουρισμό ή την επιχείρηση του πατέρα μου που αν είχε μυαλό με μια ανακαίνιση θα την κρατουσε. Παλιά ονειρευόμουν να γίνω μπασκετμπολίστας έστω και σε χαμηλές κατηγορίες, Α2, Β.
    Το θέμα με την εκπαίδευση και τις σπουδές το ανέφερα καθαρά λόγω της προσωπικής μου επιλογής να ακολουθήσω αυτό το μονοπάτι για να αποκτήσω κάποια "όπλα". Προφανώς και δεν είναι το μοναδικό.

    Ίσως και να μην είναι το ιδανικό να σου πω την αλήθεια. Ίσως το ιδανικό να είναι να καταφέρεις αυτό που σου αρέσει, να το κάνεις επάγγελμα.

    Γενικά η ηλικία δεν σημαίνει το παραμικρό. Δεν είμαι στα σαράντα αλλά το μυαλό μου ήταν πάνω από το κεφάλι για πολλά χρόνια. Ε κάποια στιγμή κάτι γύρισε μέσα μου, έκανα σαματά και τα έφερα όλα τούμπα, επειδή... μπορώ.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #7393
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά η ηλικία δεν σημαίνει το παραμικρό. Δεν είμαι στα σαράντα αλλά το μυαλό μου ήταν πάνω από το κεφάλι για πολλά χρόνια. Ε κάποια στιγμή κάτι γύρισε μέσα μου, έκανα σαματά και τα έφερα όλα τούμπα, επειδή... μπορώ.
    Κάνεις τεράστιο λάθος. Σορρυ κιόλας αλλά αυτά τα λένε οι άνθρωποι χωρίς προβλήματα και κάποιοι λίγοι που τα κατάφεραν. Αυτό οι λίγοι είναι σαν τους self made εκατομμυριούχους από το γκαράζ. Και όπως πάντα τις ιστορίες αυτών που δεν τα κατάφεραν δεν τους ακούς ποτέ.

    Δεν ξέρω αν έχεις θέματα αλλά εύχομαι να μην μάθεις ποτέ πως σε καταβάλει ένα χρόνιο περίβλημα υγείας, πόσο μάλλον περισσότερα.

    Αν και δεν είμαι τωνquote το παρακάτω έχει μια τεράστια σοφία

    Good health is a crown on the head of a well person that only a sick person can see.

  14. #7394
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Προσοχή, ειδικά Βέλγιο.
    Κυκλοφορούν τελευταία πολλά συμβόλαια, που είναι απίστευτα ελκυστιιά, αλλά στα "ψιλά γράμματα" υπάρχει όρος ότι ο εργοδότης μπορεί να λύσει το συμβόλαιο οποτεδήποτε. Κυριολεκτικα οποτεδήποτε, και ένα μήνα μετά αν θέλει. Συνάδελφος εδώ που ήθελε να βρεί δουλειά εκεί εξω, ειχε προασφορες, πολλές που ναι μεν "θεωρητικά" ήταν contract για 1-2 χρόνια πχ, αλλά παρόλα αυτά μπορούσε να λυθεί το συμβόλαιο οποτεδήποτε ΧΩΡΙΣ ο εργοδότης να είναι υποχρεωμένος να πληρώσει. Προσέξτε λοιπόν γιατί ένας τέτοιος όρος ουσιαστικά δεν σου δίνει συμβόλαιο με την δική μας έννοια ή ότι νομίζουμε.
    Επιπλέον, δεν έχω ξανακούσει για συμβόλαιο 15 ετών. Εαν πραγματικά είναι έτσι, τότε τι θα γίνει εαν θές να φύγεις πιο νωρίς; Είναι λίγο ύποπτο. Μήπως είναι το άτομο πραγματικά τόσο καλός, εγγυημένα, που θέλουν να τον δεσμεύσουν για 15 χρόνια με το συγκεκριμένο τίμημα, γιατί διαφορετικά θα έφευγε αμέσως με το που θα έβρισκε με διπλα και τριπλά; Επίσης το συμβόλαιο εξασφαλίζει τον εργοδότη ότι δεν δίνει αποζημιώσεις. Ενα συμβόλαιο 15 ετών, βασικά είναι σχεδόν αορίστου χρόνου, αλλά χωρίς την υποχρέωση καταβολής αποζημίωσης (ειδικά εαν υπάρχει ο όρος που λέγαμε).

    Στο χωριό μου λέγανε. Οπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι.

  15. #7395
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Γενικά εγώ τα συμβόλαια λήγουν από κάθε πλευρά εντός του μήνα αν χρειαστεί. Στην Brussels airlines είχαμε κατεξαιρεση 3μηνα και τους πληρώναμε στον Κορωνιός με το στόλο καθηλωμένο. Η μεγαλύτερη διάρκεια είναι στην καλύτερη περίπτωση δήλωση πρόθεσης από όσο γνωρίζω.

Σελ. 493 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 473483488491492493494495498503513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας