Σελ. 250 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 230240245248249250251252255260270 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.736-3.750 από 8099
  1. #3736
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μαστερ ειναι διετες ή ενος ετους;
    αν δηλωθεις ανεργος στην Ελλαδα δεν στην βγαζουν την καρτα;
    Δεύτερο έτος εδω πέρα. Το πρώτο το έκανα σε αλλο. Είναι double degree. Θα πρεπει να πάω ελλάδα και να κανονίσω ποσα χαρτιά για την ανεργία και δεν εχω ιδέα αν δίνουν και ΙΚΑ σε αυτήν την περίπτωση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να καταθεσεις τα χαρτια σου και το πολυ πολυ να στο απορριψουν εξηγωντας σου γραπτα την αιτια απορριψης
    Ναι, απλα οκ κριμα τον χρόνο. Μου εχουν πεί οτι χρειάζεται σίγουρα η κάρτα η κάποιος τρόπος να δείξω οτι εχω ασφάλιση.
    Quality is not an act, it is a habit.

  2. #3737
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crypter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερο έτος εδω πέρα. Το πρώτο το έκανα σε αλλο. Είναι double degree. Θα πρεπει να πάω ελλάδα και να κανονίσω ποσα χαρτιά για την ανεργία και δεν εχω ιδέα αν δίνουν και ΙΚΑ σε αυτήν την περίπτωση.

    Ναι, απλα οκ κριμα τον χρόνο. Μου εχουν πεί οτι χρειάζεται σίγουρα η κάρτα η κάποιος τρόπος να δείξω οτι εχω ασφάλιση.
    Αν στην Σουηδια κανεις μονο ενα ετος δεν θα σου βγαλουν personnummer

  3. #3738
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν στην Σουηδια κανεις μονο ενα ετος δεν θα σου βγαλουν personnummer
    Απο οτι είχα ακούσει ο κανόνας ήταν "τουλάχιστον" 12 μήνες. Και αυτό το πληρούσα. Oh well δεν με καίει άμεσα. Απλά κρίμα.
    Quality is not an act, it is a habit.

  4. #3739
    Εγγραφή
    24-08-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ais Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι αν μεταφερω λεφτα απο τον λογαριασμο μισθοδοσιας μου στον αλλο λογαριασμο(σε ευρω) μεσω ebanking δεν υπαρχει θεμα. Αν βαλω/βγαλω λεφτα με οποιονδηποτε αλλο τροπο τοτε εχω χρεωση 1% επι του ποσου που κινω καθε φορα.

    Θάνο όπως λέει ο φανερός πράκτωρ ο μσθός μου είναι αφορολόγητος(διοτι το tax καταληγει στο CERN - ειμαστε internally taxed) και η γαλλία είναι πιο κοντά στο γραφείο μου, τα ενοικια φτηνοτερα και το supermarket αρκετα πιο φτηνο επίσης. Πάντως ο supervisor μου που εψαχνε δουλειά τον ρωτουσαν αν μενει Γαλλία, φαντάζομαι το offer είναι μικρότερο.

    Θα ρωτησω στην Postfinance να δω αν εχουν καποιο ποσο και πανω απο το οποιο δεν χρεωνουν fees η να δω τι fees χρεωνουν
    Καλησπερα σε ολους, για να επανελθω σε ενα θεμα που συζητηθηκε προσφατα, σχετικα με τις τραπεζες στην Ελβετια. Εγω εχω το λογ/σμο μισθοδοσιας απο την UBS,αξιζει να ανοιξω και αλλον ελβετικο σε καποια εκ των Coop/Migros? Και κυριως, πως μπορω να εχω ΕU λογαριασμο για να γλιτωνω τις προμηθειες οταν ταξιδευω εντος ΕΕ? Ρωτησα σε καποιες Γαλλικες τραπεζες στο Αnnemasse και θελουν γαλλικη διευθυνση..Εχει δοκιμασει κανεις τις γαλλλικες internet banks, που δεν εχουν branches?

    Τελος, κατι ασχετο, αυτο που ειπες lewton περι φορολογικης δηλωσης δεν το γνωριζα κ εχασα καποια επιστροφη φορου ξεκινωντας δουλεια κοντα στα τελη του 2013..Εκανα φετος πρωτη φορα τη δηλωση για το 3rd pillar tax return, ξερει κανεις ποτε περιπου θα δρομολογηθει; Μαρτιο την εκανα και ελεγε max μεχρι τελος του χρονου.

    Ευχαριστω πολυ!

  5. #3740
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ερώτηση περί mastercard και cembra-migros (για τους Ελβετούς): Φαντάζομαι θα με ενοχλήσουν αυτοί για να μου στείλουν το payment notification (για να είμαι εμπρόθεσμος) και δεν πρέπει να έχω εγώ το νου μου. Σωστά;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #3741
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Νορμαλ σου στελνουν το λογαριασμο στο σπιτι με χρεωση 2 φρ. Το καλυτερο ειναι να γραφτεις στο eservice να λαμβανεις mail. Αλλιως συνδεσε τη καρτα σε ενα λογαριασμο με LSV να τραβαει τα λεφτα αυτοματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geneva7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος, κατι ασχετο, αυτο που ειπες lewton περι φορολογικης δηλωσης δεν το γνωριζα κ εχασα καποια επιστροφη φορου ξεκινωντας δουλεια κοντα στα τελη του 2013..Εκανα φετος πρωτη φορα τη δηλωση για το 3rd pillar tax return, ξερει κανεις ποτε περιπου θα δρομολογηθει; Μαρτιο την εκανα και ελεγε max μεχρι τελος του χρονου.

    Ευχαριστω πολυ!
    Η Ζυριχη εχει αυτο Ειναι σαν το TAXIS το δικο μας στην Ελλαδα. Για ψαξε να δεις ποιο εχουν στη Γενευη. Λογικα το ιδιο θα ειναι αλλα θα πηγαινει ποιο αργα

  7. #3742
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Περιοχή
    Zurich
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ελα ντε
    Εγω οσο αφορα την πληρωμη εχω βαλει να γινεται αυτοματα (LSV ειναι στα Γερμανικα) και για τον λογαριασμο για να μην εχω το νου μου ηρθε/δεν ηρθε κλπ ή αν ρθει οσο λειπω εβαλα να μου ερχεται ονλινε , νομιζω μεσω της swisscard-cardservice και ερχεται καθε μηνα σε pdf . (δεν πληρωνεις κατι εξτρα)
    Λογικα θα υπαρχει καποια αντιστοιχη υπηρεσια και στην πιστωτικη σου .
    Καλυτερα παρε τους ενα τηλ να ρωτησεις ή/και να στο ενεργοποιησουν.

  8. #3743
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση περί mastercard και cembra-migros (για τους Ελβετούς): Φαντάζομαι θα με ενοχλήσουν αυτοί για να μου στείλουν το payment notification (για να είμαι εμπρόθεσμος) και δεν πρέπει να έχω εγώ το νου μου. Σωστά;
    Δυστυχώς είναι καθυστερημένοι και δε συμμετέχουν στο e-bill*.
    Περίμενε τον πρώτο λογαριασμό και δες τις πληροφορίες για τους τρόπους πληρωμής. Σιγουρα θα σου εξηγεί και πως να μπεις στο online σύστημά τους.
    Μην αγχώνεσαι, δεν πονάει.

    *Το e-bill είναι ο ορισμός της τελειότητας. Είναι εθνικό σύστημα της Ελβετίας στο οποίο συμμετέχουν όλες οι τράπεζες της χώρας και σχεδόν κάθε εταιρία που εκδίδει λογαριασμούς (εξαιρείται η καθυστερημένη Cembra). Όταν εκδοθεί ο λογαριασμός πχ του κινητού σου, βλέπεις μια ειδοποίηση στο e-banking σου που λέει ότι έχεις τον νέο λογαριασμό πχ της Swisscom, ότι είναι 45 φράγκα και ότι είναι να πληρωθεί μέχρι τις 25 Οκτώβρη. Κάνοντας κλικ στον ανοίγει σε PDF. Πατώντας "pay" σε ρωτάει πότε θέλεις να πληρωθεί και το ποσό (πχ αν είναι πιστωτική έχεις επιλογή να μην το πληρώσεις όλο, αν είναι λογαριασμός κινητού προφανώς το ποσό δεν αλλάζει).
    Τόσο απλά, με 3-4 κλικ, χωρίς να συμπληρώσεις manually τίποτα, δεδομένου ότι by default έχει την τελευταία ημερομηνία ως ημερομηνία πληρωμής και το ποσό προσυμπληρωμένο.
    Πολιτισμός.
    Επιβάλλεται να ενεργοποιήσεις το e-bill για οτιδήποτε άλλο πληρώνεις (κινητό, σταθερό, ασφάλιση υγείας, αλλες ασφάλειες, κλπ).
    Περισσότερα στο www.e-bill.ch.

    - - - Updated - - -

    Παράδειγμα: 3-4 μήνες αφού έφυγα από Ελβετία η Orange θυμήθηκε ότι της χρωστάω 2 φράγκα. Το ήξερα γιατί είχα υπολογίσει τις ημέρες, αλλά δεν ασχολήθηκα να τους πω ότι έκαναν λάθος 2 φράγκα. Δε μπορώ όμως να μπαίνω κάθε λίγες μέρες στο e-service της Orange (και της κάθε Orange) για να κοιτάω αν εξέδωσαν λογαριασμό για αυτά τα 2 φράγκα. Αλλά στο e-banking το έχω κανόνα να μπαίνω τουλάχιστον κάθε 2 εβδομάδες, ακόμα και τώρα που είμαι 15 μήνες εκτός Ελβετίας. Οπότε είδα το λογαριασμό και πλήρωσα το 2 φράγκα χωρίς να μπλέξω σε φασαρίες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geneva7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος, κατι ασχετο, αυτο που ειπες lewton περι φορολογικης δηλωσης δεν το γνωριζα κ εχασα καποια επιστροφη φορου ξεκινωντας δουλεια κοντα στα τελη του 2013..Εκανα φετος πρωτη φορα τη δηλωση για το 3rd pillar tax return, ξερει κανεις ποτε περιπου θα δρομολογηθει; Μαρτιο την εκανα και ελεγε max μεχρι τελος του χρονου.
    Και εμένα μου είπαν από Λοζάνη ότι μέχρι το τέλος του 2015 θα λάβω την επιστροφή φόρου για το 2014.
    Όποιος τα πάρει πρώτος να το πει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ζυριχη εχει αυτο Ειναι σαν το TAXIS το δικο μας στην Ελλαδα. Για ψαξε να δεις ποιο εχουν στη Γενευη. Λογικα το ιδιο θα ειναι αλλα θα πηγαινει ποιο αργα
    Στο Vaud έχουν ένα λογισμικό vaud-tax που εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου (πραγματικά καθυστερημένο για 2010+) αλλά αφορά μόνο αυτούς που κάνουν κανονική φορολογική δήλωση.
    Για εμάς με L και B permit (δηλαδή που φορολογούμαστε στην πηγή) δεν υπάρχει τίποτα on-line, η διαδικασία είναι 100% off-line. Πρέπει να συμπληρώσουμε την αίτηση και να την στείλουμε ταχυδρομικά (η συμπλήρωση γίνεται και στον υπολογιστή αλλά την εκτυπώνεις και τη στέλνεις). Όποτε την επεξεργαστούν λαμβάνουμε απάντηση που λέει πόσα χρήματα δικαιούμαστε επιστροφή και πότε θα τα λάβουμε.

  9. #3744
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδιά έχουμε κανέναν από 'δω από ενδιμβούργο/σκωτία, έχω πρόταση για εργασία σε τοπικό πανεπιστήμιο με μισθό £26274 annual και συνδρομή στο pension scheme. Πως την βλέπεται αξίζει, θα μένει τίποτα στην άκρη ή θα είμαι στα όρια. Γενικά πως είναι η ζωή (ενοίκια,μέσα μεταφοράς, κτλπ) στο ενδιμβούργο, ακριβή/φθηνή γνωρίζει κανείς να μου πει. Τι θα με συμβουλεύατε.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  10. #3745
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από th_ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά έχουμε κανέναν από 'δω από ενδιμβούργο/σκωτία, έχω πρόταση για εργασία σε τοπικό πανεπιστήμιο με μισθό £26274 annual και συνδρομή στο pension scheme. Πως την βλέπεται αξίζει, θα μένει τίποτα στην άκρη ή θα είμαι στα όρια. Γενικά πως είναι η ζωή (ενοίκια,μέσα μεταφοράς, κτλπ) στο ενδιμβούργο, ακριβή/φθηνή γνωρίζει κανείς να μου πει. Τι θα με συμβουλεύατε.
    Αν τα λεφτά που θα παίρνεις είναι πάνω από 22κ θα είσαι πάρα πολύ άνετος. Εξαρτάται βέβαια και πως έχει μάθει να ζεί κάποιος. Το Εντιμπρο είναι καταπληκτική πόλη με φοβερή ιστορία. Τρομερά μέσα μεταφοράς, τα ενοίκια θα σε γελάσω γιατί δε θυμάμαι ακριβώς αλλά τσέκαρε τα μία στο rightmove.co.uk

    Σα πόλη είναι στις "μεσαίες" σε κόστος ζωής, έχει καταστήματα και επιλογές για όλα τα βαλάντια, αντίστοιχα με το Νόριτς που θα βρίσκομαι πάλι σε 5 μέρες και τα βγάζω πέρα σχετικά χαλαρά με 16,5κ λίρες καθαρά / έτος. Έτος βέβαια δεν έκλεισα ακόμα (ούτε καν 3μηνο) αλλά μέχρι τώρα καλά με έχει πάει όσο έκατσα.

    Και αν το πανεπιστήμιο είναι το Heriot-Watt θα γουστάρεις άγρια σα περιβάλλον εργασίας.

  11. #3746
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Με ένα νοίκι γύρω στις £600-700 το πολύ θα είσαι καλά. Ο Βορρας του νησιού είναι πολύ φθηνοτερος και το Εδιμβούργο είναι σούπερ. Πιο πανεπιστήμιο αν επιτρέπεται;;

  12. #3747
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @Veldrin ευχαριστώ για τις πληροφορίες να πω την αλήθεια με ψήνει με αυτά που μου λες. By the way το πανεπιστήμιο είναι το Heriot-Watt

    - - - Updated - - -

    @megahead13 thanks as well. Μάλιστα, με ψήνεται με αυτά που μου λέτε... Να πω την αλήθεια ήμουν λίγο σκεφτικός στην αρχή ότι τα λεφτά είναι λίγα.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  13. #3748
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Εντάξει τα λεφτά δεν είναι τρελά, αλλά για μόνος σου δε θα έχεις πρόβλημα. Αν δε είσαι στον τομέα της πληροφορικής το Εδιμβούργο είναι ακόμα πιο σούπερ. Τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει πάρα πάρα πολύ με μεγάλες εταιρείες (Dell Secureworks, Amazon, Skyscanner, τραπεζικο και ασφαλιστικό τομεα), πολύ δυναμικές startups και φυσικά τα 4 πανεπιστήμια
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #3749
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Πώς μπορείτε να κοιμηθείτε στο Εδιμβούργο όταν το καλοκαίρι ο ήλιος βγαίνει από τις 4 το πρωί;

  15. #3750
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς μπορείτε να κοιμηθείτε στο Εδιμβούργο όταν το καλοκαίρι ο ήλιος βγαίνει από τις 4 το πρωί;
    βαριές κουρτίνες, κάνουν δουλειά

Σελ. 250 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 230240245248249250251252255260270 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας