Σελ. 168 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 148158163166167168169170173178188 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.506-2.520 από 8099
  1. #2506
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crypter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw ενα σχετικά ενδιαφέρον άρθρο για την ζωή στις σκανδιναβικές χώρες http://www.theguardian.com/world/201...-norway-sweden
    Eπιστρεφω στο θέμα με ενα αρθρο απάντηση στο παραπανω αρθρο στη Guardian.

    http://cphpost.dk/news/not-so-dark-l...lism.8510.html

    Tα λέει καλύτερα απο οτι τα έγραψα εγώ.

    Σιγουρα οι σκανδιναβικές χώρες δεν ειναι ο παράδεισος που παρουσιάζεται κυρίως απο όσους δεν ζουνε στις σκανδιναβικές χωρες και τους πολιτικους. Επίσης το αρθρο της Guardian κάνει ενα ενδιαφερον παιχνιδι με τα στατιστικά για να δείξει οτι η στατιστική διαβάζεται απο 2 πλευρες και μπορει να χρησιμοποιηθεί και για το αντιθετο συμπερασμα. Ομως τα βασικα στατιστικά που χρησιμοποιεί η Guardian είναι λάθος.

  2. #2507
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά περί discrimination και diversity δεν παίζουν εκεί ε;
    Αν το λειτουργεί η εκκλησία το σχολείο γιατί να μη μπορεί να επιλέξει τους μαθητές;
    Η ευθύνη είναι της πολιτείας....

  3. #2508
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το λειτουργεί η εκκλησία το σχολείο γιατί να μη μπορεί να επιλέξει τους μαθητές;
    Η ευθύνη είναι της πολιτείας....
    Μα για την ευθύνη της πολιτείας το λέω κι εγώ, άλλωστε η εκκλησία λειτουργεί μεν το σχολείο, αλλά φαντάζομαι πως λειτουργεί υπό κάποια "εποπτεία".
    Και εφόσον υπάρχει εμφανές (αλλά ενδεχομένως και "σιωπηρό") θέμα discrimination θα περίμενα να υπάρχει κάποια αντίδραση.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #2509
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα για την ευθύνη της πολιτείας το λέω κι εγώ, άλλωστε η εκκλησία λειτουργεί μεν το σχολείο, αλλά φαντάζομαι πως λειτουργεί υπό κάποια "εποπτεία".
    Και εφόσον υπάρχει εμφανές (αλλά ενδεχομένως και "σιωπηρό") θέμα discrimination θα περίμενα να υπάρχει κάποια αντίδραση.
    Στην Ιρλανδία? Στο πιο non-secular κράτος της ΕΕ?

    - - - Updated - - -

    Φέρνω σοβαρό θέμα προς συζήτηση...

    shameless plug

  5. #2510
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να μιλάει για GBP;
    Γιατί σε κάποιες αγγελίες για Ιρλανδία αναφέρουν το μισθό και στα 2 νομίσματα και εδώ διαβασα αυτό:
    Despite the two jurisdictions using two distinct currencies (the euro and pound sterling), a growing amount of commercial activity is carried out on an all-island basis. This has been facilitated by the two jurisdictions' shared membership of the European Union, and there have been calls from members of the business community and policymakers for the creation of an "all-island economy" to take advantage of economies of scale and boost competitiveness.[89]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικές γραμμές και πως τα βλέπω εγώ ως μετανάστης:
    1) Οδήγηση: Έχει ησυχάσει το κεφάλι μου. Δεν έχει τους ελληναράδες που κορνάρουν πριν καν ανάψει πράσινο, δεν έχει σφήνες και γενικώς είναι ευγενικοί στην οδήγηση.
    2) Υγεία: Αστα να πάνε. Πρέπει να είναι ο απόπατος της Ευρώπης. Πληρώνεις τα πάντα ακόμα και αν έχεις ασφάλεια υγείας. Δύο φορές έτυχε να τρέξω τον μικρό βραδιάτικα στο νοσοκομείο και πλήρωσα 100 ευρώ/φορά. Τόσο είναι η ταρίφα για τα επείγοντα ακόμα κι αν είσαι ασφαλισμένος.
    3) Παιδεία: 9,5/10 σχολεία είναι Καθολικά με ό,τι αυτό συνεπάγεται και μεγάλο ποσοστό είναι αρρένων ή θηλέων. Για τα σχολεία που δεν έχουν σχέση με θρησκείες, είναι ελάχιστα (όταν λέω ελάχιστα εννοώ 3-4) και η λίστα αναμονής είναι τεράστια. Είχαμε πάει να γράψουμε το μικρό σε ένα και οι θέσεις ήταν κλειστές ως το 2017!!! Γι'αυτά τα σχολεία πρέπει να κάνεις εγγραφή το παιδί σου με το που θα γεννηθεί (κυριολεκτικά μιλάω, αυτό κάνουν πολλοί ντόπιοι). Επίσης στα Καθολικά σχολεία, προτεραιότητα στις θέσεις έχουν οι Καθολικοί, μετά οι λοιποί Χριστιανοί και μετα οι υπόλοιποι.
    Παιδικοί σταθμοί: Το μόνο που θα γράψω είναι πως 9-5 βγαίνει γύρω στο χιλιάρικο το μήνα.
    4) Κρίση: Μερικούς κλάδους τους βάρεσε κατακέφαλα (π.χ. οικοδομές), άλλοι δεν πήραν χαμπάρι (ΙΤ, Λογιστικά). Γενικώς αυτά που έχουν πέραση αυτόν τον καιρό είναι: Web Developers, ACCA Accountants και κάποιοι κλάδοι στις φαρμακοβιομηχανίες. Πάντως ό,τι και να λένε, ο μόνος λόγος που έχει δουλειές είναι ο χαμηλός φόρος επιχειρήσεων. Αν, όπως θέλουν οι Γερμανοί και οι Γάλλοι, γίνει ενιαίος στην ΕΕ, θα κλάψουνε μανούλες.
    5) Άνθρωποι: Ευγενικοί, κεφάτοι και φυσικά πίνουν τ'άντερά τους. Και επειδή ακούγεται όπως αυτά που λένε για Γερμανούς και Άγγλους, θα φέρω ένα παράδειγμα. Πριν δυο χρόνια καλοκαίρι, σε γνωστό μεγάλο μπαρ της Θεσ/νίκης είμασταν παρέα 5-6 Έλληνες και καμιά 15ριά Ιρλανδοί. 2-3 ώρες αφού πήγαμε, το μαγαζί είχε μείνει από μπύρες όλων των ειδών και φέρναν από διπλανά μαγαζιά
    6) Ποιότητα ζωής: Δέκα κλάσεις πάνω από Ελλάδα. Άγχος ελάχιστο αφού ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, καλοί μισθοί και δεν είναι τσιμεντοχώρα.

    Ελπίζω να σε κάλυψα
    Κατατοπιστικότατος! Ευχαριστούμε!
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  6. #2511
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικές γραμμές και πως τα βλέπω εγώ ως μετανάστης:
    1) Οδήγηση: Έχει ησυχάσει το κεφάλι μου. Δεν έχει τους ελληναράδες που κορνάρουν πριν καν ανάψει πράσινο, δεν έχει σφήνες και γενικώς είναι ευγενικοί στην οδήγηση.
    2) Υγεία: Αστα να πάνε. Πρέπει να είναι ο απόπατος της Ευρώπης. Πληρώνεις τα πάντα ακόμα και αν έχεις ασφάλεια υγείας. Δύο φορές έτυχε να τρέξω τον μικρό βραδιάτικα στο νοσοκομείο και πλήρωσα 100 ευρώ/φορά. Τόσο είναι η ταρίφα για τα επείγοντα ακόμα κι αν είσαι ασφαλισμένος.
    3) Παιδεία: 9,5/10 σχολεία είναι Καθολικά με ό,τι αυτό συνεπάγεται και μεγάλο ποσοστό είναι αρρένων ή θηλέων. Για τα σχολεία που δεν έχουν σχέση με θρησκείες, είναι ελάχιστα (όταν λέω ελάχιστα εννοώ 3-4) και η λίστα αναμονής είναι τεράστια. Είχαμε πάει να γράψουμε το μικρό σε ένα και οι θέσεις ήταν κλειστές ως το 2017!!! Γι'αυτά τα σχολεία πρέπει να κάνεις εγγραφή το παιδί σου με το που θα γεννηθεί (κυριολεκτικά μιλάω, αυτό κάνουν πολλοί ντόπιοι). Επίσης στα Καθολικά σχολεία, προτεραιότητα στις θέσεις έχουν οι Καθολικοί, μετά οι λοιποί Χριστιανοί και μετα οι υπόλοιποι.
    Παιδικοί σταθμοί: Το μόνο που θα γράψω είναι πως 9-5 βγαίνει γύρω στο χιλιάρικο το μήνα.
    4) Κρίση: Μερικούς κλάδους τους βάρεσε κατακέφαλα (π.χ. οικοδομές), άλλοι δεν πήραν χαμπάρι (ΙΤ, Λογιστικά). Γενικώς αυτά που έχουν πέραση αυτόν τον καιρό είναι: Web Developers, ACCA Accountants και κάποιοι κλάδοι στις φαρμακοβιομηχανίες. Πάντως ό,τι και να λένε, ο μόνος λόγος που έχει δουλειές είναι ο χαμηλός φόρος επιχειρήσεων. Αν, όπως θέλουν οι Γερμανοί και οι Γάλλοι, γίνει ενιαίος στην ΕΕ, θα κλάψουνε μανούλες.
    5) Άνθρωποι: Ευγενικοί, κεφάτοι και φυσικά πίνουν τ'άντερά τους. Και επειδή ακούγεται όπως αυτά που λένε για Γερμανούς και Άγγλους, θα φέρω ένα παράδειγμα. Πριν δυο χρόνια καλοκαίρι, σε γνωστό μεγάλο μπαρ της Θεσ/νίκης είμασταν παρέα 5-6 Έλληνες και καμιά 15ριά Ιρλανδοί. 2-3 ώρες αφού πήγαμε, το μαγαζί είχε μείνει από μπύρες όλων των ειδών και φέρναν από διπλανά μαγαζιά
    6) Ποιότητα ζωής: Δέκα κλάσεις πάνω από Ελλάδα. Άγχος ελάχιστο αφού ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, καλοί μισθοί και δεν είναι τσιμεντοχώρα.

    Ελπίζω να σε κάλυψα
    Ευχαριστώ

  7. #2512
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μάλλον σκουραίνουν τα πράγματα στην Ελβετία...
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  8. #2513
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από contime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον σκουραίνουν τα πράγματα στην Ελβετία...
    OK, κι εγώ λέω πως μάλλον επιτέλους θα πρέπει να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα

    Αφού οι Ελβετοί θέλουν να περιορίσουν την μετανάστευση από άλλες χώρες ΕΕ θα πρέπει να αποχαιρετήσουν και τις συμφωνίες που έχουν για ελεύθερη διακίνηση αγαθών και κεφαλαίου με την ΕΕ Και έτσι και γιουβέτσι δεν γίνεται. Ας κλειστούν λοιπόν μέσα στις Άλπεις τους κι ας ζήσουν τον 100% ελβετικό τους παράδεισο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #2514
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ξέρουμε τι συνέπειες μπορεί να έχει σαν "αντίποινα" από πλευράς ΕΕ;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #2515
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    H EE τους ειχε προειδοποιησει οτι ειναι οι συμφωνιες 'ολα η τιποτα'.
    Απαξ και οι ελβετοι μονομερως αλλαζουν κατι, αφου ετσι αποφασισαν στο δημοψηφισμα, λογικα αιρονται ολες οι συμφωνιες που ρυθμιζουν τις σχεσεις ΕΕ-Ελβετιας (οχι μονο για την διακινηση ανθρωπων), και μενει να δουμε που θα οδηγησει αυτο.
    Δεν ειμαι σιγουρος αν οι ελβετοι εχουν ζυγισει ολα οσα μπορει να προκαλεσει μια τετοια αποφαση, που θα ξεκινα απο τον περιορισμο των πολιτων της ΕΕ να εγκατασταθουν ελευθερα εκει για διαμονη-εργασια.
    Δεν ξερω αν τα εχουν σκεφτει πραγματικα ολα.

  11. #2516
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα έγραφα πριν λίγες σελίδες αλλά πλέον έχω και νεότερα.

    Που θα πάω δεν ξέρω, αλλά η νέα δομή δε μου αρέσει γιατί κατάργησαν το Group Controlling ως τμήμα (σε αυτό ανήκω τώρα) και θέλουν να με μεταφέρουν στο Consolidation, του οποίου Consolidation ο manager είναι συμπαθέστατος μερικές φορές σε προσωπικό επίπεδο, άλλες δε μπορείς να του μιλήσεις, και το χειρότερο είναι ότι είναι εντελώς ανισόρροπος σε επαγγελματικό επίπεδο.

    Οπότε ψάχνω άλλη δουλειά που δεν ξέρω πότε θα βρεθεί και εν τω μεταξύ το μεγάλο αφεντικό μου πέταξε σαν ιδέα ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε να κάτσω 6 μήνες για να κάνω καλό hand-over σε όποιον βρουν για να με αντικαταστήσει, με αντάλλαγμα (για τη δέσμευσή μου να μη φύγω ένα ωραίο πρωί και τους αφήσω στα κρύα του λουτρού) ένα καλό bonus στο τέλος και μια πολύ καλή συστατική.
    Επειδή όμως άλλο το να το λέμε σαν ιδέα για να κερδίσουμε χρόνο και άλλο το να το κάνουμε πράξη, εγώ ψάχνω κανονικά για άλλη δουλειά και το ξέρουν και το μεγάλο αφεντικό, και ο τωρινός μου manager, και οι άλλοι 3-4 analysts του Controlling που είναι στην ηλικία μου πάνω-κάτω και μιλάμε πολύ, και την ερχόμενη εβδομάδα θα πρέπει να μιλήσω με τον μελλοντικό μου manager καθώς θα έρθει να μου πει ότι είναι ώρα να αλλάξω γραφείο. Οπότε θα του πω ότι δε με ενδιαφέρει καθόλου να εργαστώ στο Consolidation (δε θα του πω ότι είναι ανισόρροπος ) και ότι προσωπικά έχω αρχίσει να ψάχνομαι και άρα καλό θα είναι να αρχίσει να κοιτάει να βρει άλλον για την ομάδα του. Τώρα, αναλόγως του πως θα απαντήσει, ή θα μας ακούσει όλο το κτίριο ή θα συζητήσουμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι.

    Εμένα εν πάση περιπτώσει, αν δε βρω άλλη δουλειά που να μου κάνει κλικ, με ενδιαφέρει να μείνω στην εταιρία μέχρι τέλος Απριλίου που λήγει και το ενοικιαστήριο του διαμερίσματός μου, και στη συνέχεια να φύγω για ένα εξάμηνο να γυρίσω τον κόσμο (και να φάω τις ελβετικές οικονομίες μου).

    Ίσως προσπαθήσω να μείνω Αυστραλία ή US για να βελτιώσω τα Αγγλικά μου.
    Η ιδέα είναι ότι αν μετά από 10 μήνες δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτα πουθενά, επιστρέφω Ελβετία και χτυπάω επίδομα ανεργίας. Για να το πάρω πρέπει να κάνω αίτηση εντός 12 μηνών από τη στιγμή που θα μείνω άνεργος και μετά θα λαμβάνω για 18 μήνες καθαρά κάπου 4 χιλιάδες φράγκα το μήνα. Sounds like a plan.
    Σε συνέχεια του post μου από τον Οκτώβρη, και με το τρομερό timing λόγω του δημοψηφίσματος, παραιτήθηκα από την εταιρία μου και ετοιμάζομαι σιγά-σιγά να πάω Βερολίνο για λίγους μήνες για εντατικά μαθήματα Γερμανικών και μετά βλέπουμε.

    Πρώτα όμως σκοπεύω να πάρω το ελβετικό επίδομα ανεργίας και στη συνέχεια θα το παγώσω και θα φύγω για Γερμανία, έτσι ώστε αν τελικά όλα πάνε στραβά να μπορώ να επιστρέψω και να συνεχίσω το επίδομα.
    Το καλό είναι το permit μου λήγει το 2016 επομένως και να μείνω άνεργος δικαιούμαι κανονικά το επίδομα.

  12. #2517
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια του post μου από τον Οκτώβρη, και με το τρομερό timing λόγω του δημοψηφίσματος, παραιτήθηκα από την εταιρία μου και ετοιμάζομαι σιγά-σιγά να πάω Βερολίνο για λίγους μήνες για εντατικά μαθήματα Γερμανικών και μετά βλέπουμε.

    Πρώτα όμως σκοπεύω να πάρω το ελβετικό επίδομα ανεργίας και στη συνέχεια θα το παγώσω και θα φύγω για Γερμανία, έτσι ώστε αν τελικά όλα πάνε στραβά να μπορώ να επιστρέψω και να συνεχίσω το επίδομα.
    Το καλό είναι το permit μου λήγει το 2016 επομένως και να μείνω άνεργος δικαιούμαι κανονικά το επίδομα.
    Το επιδομα θα στο δωσουν σε 3 μηνες λογικα αφου παραιτηθηκες. Θα πρεπει να πληρωνεις την ασφαλεια υγειας αμα θες να κρατησεις το Β.

  13. #2518
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επιδομα θα στο δωσουν σε 3 μηνες λογικα αφου παραιτηθηκες. Θα πρεπει να πληρωνεις την ασφαλεια υγειας αμα θες να κρατησεις το Β.
    Το έχω υπόψη μου για την ασφάλεια.
    Θα μετακομίσω Γερμανία και δε θα βγάλω εκεί ασφάλεια (δεν είμαι υποχρεωμένος εφόσον δεν είμαι μόνιμος κάτοικος), αντίθετα θα συνεχίσω να πληρώνω την ελβετική αρχικά (πανάκριβη σε σύγκριση με Γερμανία αλλά μιλάμε για μερικούς μήνες μόνο), και σε βάθος εξαμήνου θα ξέρω αν θέλω να μείνω Γερμανία ή να επιστρέψω Ελβετία (ή να φύγω για Αυστραλία).
    Οπότε την κρατάω για να έχω τις πόρτες ανοιχτές.
    Δε θα κάνω de-register από την Ελβετία.

    Αλλά η ποινή λόγω παραίτησης νόμιζα ότι είναι 2 μήνες.... Είσαι σίγουρος ότι είναι 3;

  14. #2519
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω υπόψη μου για την ασφάλεια.
    Θα μετακομίσω Γερμανία και δε θα βγάλω εκεί ασφάλεια (δεν είμαι υποχρεωμένος εφόσον δεν είμαι μόνιμος κάτοικος), αντίθετα θα συνεχίσω να πληρώνω την ελβετική αρχικά (πανάκριβη σε σύγκριση με Γερμανία αλλά μιλάμε για μερικούς μήνες μόνο), και σε βάθος εξαμήνου θα ξέρω αν θέλω να μείνω Γερμανία ή να επιστρέψω Ελβετία (ή να φύγω για Αυστραλία).
    Οπότε την κρατάω για να έχω τις πόρτες ανοιχτές.
    Δε θα κάνω de-register από την Ελβετία.

    Αλλά η ποινή λόγω παραίτησης νόμιζα ότι είναι 2 μήνες.... Είσαι σίγουρος ότι είναι 3;
    Καλη τυχη πανω απ ολα. Στη Ζυριχη ειναι 3 μηνες κανονικα. Εχω ακουσει διαφορες περιπτωσεις. Περνανε πολλα απ το χερι του υπαλληλου που θα πεσεις. Εχει καλους αλλα και περιεργους.

  15. #2520
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη τυχη πανω απ ολα. Στη Ζυριχη ειναι 3 μηνες κανονικα. Εχω ακουσει διαφορες περιπτωσεις. Περνανε πολλα απ το χερι του υπαλληλου που θα πεσεις. Εχει καλους αλλα και περιεργους.
    Well, τι 2 τι 3;
    Ευχαριστώ.

Σελ. 168 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 148158163166167168169170173178188 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας