Σελ. 388 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 368378383386387388389390393398408 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.806-5.820 από 8099
  1. #5806
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια. Πριν 2 χρονια εκανα μια μικρη επεμβαση ρουτινας στην Αθηνα και επειδη ημουν ανασφαλιστος στο ιδιωτικο που πηγα πληρωσα 1200 ευρω. Μου ειπαν αν ειχα ασφαλια θα εδινα 400.

    Δλδ μπορουσα ειχα κανει χρηση του NHS και να μου το καλυπταν; Την επεμβαση την εκανα εν γνωση μου Ελλαδα γιατι ηξερα τον γιατρο.
    Δεν ηταν εκτακτο αλλα προγραμματισμενο.
    ανάλογα με τι θέλεις να κάνεις. Δυο χρόνια τώρα θα είχες πληρώσει λιγότερα απο 800 ευρώ στην ασφάλεια;
    Το ειχα ψάξει παλιότερα και προσωπικά κατεληξα στο οτι είναι ακριβή αν το πληρώνεις απο την τσέπη σου, ειδικά αν καλύπτεις περισσότερα άτομα.
    Μπορείς επίσης να ρωτήσεις την ιδιωτική ασφάλεια που έχεις ήδη απο την δουλειά σου εαν σε καλύπτει στην Ελλάδα ή αν μπορεί να επεκτείνει την κάλυψη με μια μικρή δικιά σου επιβάρυνση.

  2. #5807
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανάλογα με τι θέλεις να κάνεις. Δυο χρόνια τώρα θα είχες πληρώσει λιγότερα απο 800 ευρώ στην ασφάλεια;
    Το ειχα ψάξει παλιότερα και προσωπικά κατεληξα στο οτι είναι ακριβή αν το πληρώνεις απο την τσέπη σου, ειδικά αν καλύπτεις περισσότερα άτομα.
    Μπορείς επίσης να ρωτήσεις την ιδιωτική ασφάλεια που έχεις ήδη απο την δουλειά σου εαν σε καλύπτει στην Ελλάδα ή αν μπορεί να επεκτείνει την κάλυψη με μια μικρή δικιά σου επιβάρυνση.
    Καλη ιδεα. Θα τους ρωτησω αν μπορω να την επεκτεινω με καποια επιβαρυνση. Ευχαριστω για το ενδιαφερον!

  3. #5808
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια. Πριν 2 χρονια εκανα μια μικρη επεμβαση ρουτινας στην Αθηνα και επειδη ημουν ανασφαλιστος στο ιδιωτικο που πηγα πληρωσα 1200 ευρω. Μου ειπαν αν ειχα ασφαλια θα εδινα 400.

    Δλδ μπορουσα ειχα κανει χρηση του NHS και να μου το καλυπταν; Την επεμβαση την εκανα εν γνωση μου Ελλαδα γιατι ηξερα τον γιατρο.
    Δεν ηταν εκτακτο αλλα προγραμματισμενο.
    Δε βλέπω το λόγο να μην καλύπτεται αυτό, για αυτούς καλύτερα είναι αφού θα τους βγει πιο φθηνά στην Ελλάδα. Η Ολλανδική μου ασφάλεια πάντα πληρώνει (πέρα από το own risk μου που το πληρώνω εγώ και ανανεώται κάθε χρόνο) ό,τι εξέταση ή θεραπεία έχω κάνει στο εξωτερικό.
    Από περιέργεια, αφού ήταν προγραμματισμένο γιατί δεν το έκανες στην Αγγλία;

  4. #5809
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε βλέπω το λόγο να μην καλύπτεται αυτό, για αυτούς καλύτερα είναι αφού θα τους βγει πιο φθηνά στην Ελλάδα. Η Ολλανδική μου ασφάλεια πάντα πληρώνει (πέρα από το own risk μου που το πληρώνω εγώ και ανανεώται κάθε χρόνο) ό,τι εξέταση ή θεραπεία έχω κάνει στο εξωτερικό.
    Από περιέργεια, αφού ήταν προγραμματισμένο γιατί δεν το έκανες στην Αγγλία;
    Γιατι γι'αυτο που ηθελα να κανω το NHS το εφτιαχνε με μια αρχαια μεθοδο. Στην Αγγλια δεν τους νοιαζει να σε γιατρεψουν απλα να σε φτασουν σε ενα επιπεδο να την παλευεις για να μπορεις να πας στη δουλεια σου για να συνεχισεις να πληρωνεις φορους. Αν θες λυση κανονικη πας ιδιωτικα που πουλας το νεφρο σου για κατι απλο. Τοτε δεν ειχα ιδιωτικη στην Αγγλια και μονη επιλογη ηταν να ερθω Ελλαδα.

    Αν εκανα την επεμβαση Αγγλια με NHS θα ειχα ενα μηνα ταλαιπωρια μετεγχειρητικα και πονους κτλ, με την αρχαια μεθοδο.
    Στην Ελλαδα μπηκα πρωι και εφυγα το βραδυ. Και μπηκα σε ρυθμους καθημερινοτητας σε 2 μερες.

    Δεν ξερω αν ετυχαν σε μενα να δω καποια περιστατικα, αλλα το NHS σε κανει να λησμονεις το ελληνικο δημοσιο νοσοκομειο. Τουλαχιστον απο το 2010 και πριν που ημουν Ελλαδα.

    Προσφατα, συζυγος φιλου εβγαλε κατι δερματικο και πηγε στον GP. Της εβγαλαν παραπεμπτικο να δει δερματολογο. Το ραντεβου θα ηταν μετα απο 8 βδομαδες!!!!!! Για αρχη να την παλεψει της ειπαν να παει στο μαρκετ να παρει μια αλοιφη E45. Τελικα στη βδομαδα πανω δεν μπορουσε αλλο. Πηγε σε ιδιωτικο και της ζητησαν κατι τρελα λεφτα μονο για τη διαγνωση. Τοτε εβγαλε εισιτηριο για Αθηνα, πηγε σε εναν δερματολογο, της εδωσε μια θεραπεια και σε 2 μερες ειχε περασει.

    Τον πρωτο χρονο που ημουν εδω, ενα βραδυ πηγαμε στα εκτακτα εναν φιλο που δεν ενοιωθε καλα. Γινοταν της τρελης απο ατομα που ειχαν πλακωθει στο ξυλο στις μπυραριες κτλ, αλλοι ειχαν σακατευτει επειδη γλυστρησαν στον παγο κτλ. Γενικα χαμος. Ο φιλος δεν ειχε κατι ιδιαιτερο και θα τον εβλεπαν 5 το πρωι γιατι δεν ηταν σοβαρο. Κατσαμε 2 ωρες και μετα ξενερωσε και φυγαμε. Στο διαστημα αυτο ηταν ενα παλικαρι με παραλητο χερι. Πιασαμε συζητηση και μας ειπε οτι ηταν 28 χρονων και πριν 2 χρονια δεν ενοιωθε καλα και πηγε στο νοσοκομειο, ειχε παθει εγκαφαλικο. Η νοσοκομα που τον ειδε στα επειγοντα δεν το καταλαβε και τον αφησε να περιμενει στην ουρα ωρες. Στο τελος παραλυσε και του ειπαν οτι το κρατος θα του βγαλει αναπηρικη συνταξη και ειναι ολα κομπλε....

    Ελλαδα ειχα πεσει μια φορα απο το μηχανακι. Ευτυχως δεν χτυπησα αλλα ενας οδηγος με πηγε με το ζορι στο νοσοκομειο. Ε οι γιατροι με ελεγξαν αμεσως στο λεπτο απο τη κορυφη μεχρι τα νυχια, ακτινογραφιες κτλ. Μου ελεγαν δεν φευγεις απο εδω αν δεν σε ελεγξουμε σωστα. Αγγλια ακριβως το αναποδο απο αυτα που ειδα εκεινο το βραδυ και απο ιστοριες που εχω ακουσει.

  5. #5810
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, ζω και εργαζομαι τα τελευταια 8 χρονια Αγγλια. Ανηκω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου επισης.
    Στην Αγγλια εχω ασφαλεια υγειας το κλασσικο NHS και ιδιωτικη μεσω της δουλειας.

    Θα ηθελα να κανω και ιδιωτικη ασφαλεια υγειας και στην Ελλαδα. Μεχρι στιγμης μιλησα με εναν ασφαλιστη γνωστης εταιριας στην Ελλαδα (ελληνικη) και οταν του ειπα οτι βασικα μενω εξωτερικο και οτι ειμαι ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου μου ειπε οτι μαλλον δεν μπορω να ασφαλιστο ιδιωτικα στην Ελλαδα. Αλλα δεν ηταν και σιγουρος. Μου ειπε θα ρωτησει και θα με καλεσει. Μετα απο μερες που δεν με καλεσε, τον καλεσα εγω και μου ειπε οτι δεν εβγαλε ακρη. Ετσι το αφησα το θεμα.

    Επειδη λογικα πιστευω δεν ηθελε να ασχοληθει, θα ηθελα αν γνωριζει καποιος αν μπορω να σασφαλιστω στην Ελλαδα και αν την χρειαστω θα με καλυψει κανονικα χωρις να βρει καποια δικαιολογια βασιζομενη στο οτι ειμαι κατοικος εξωτερικου.
    Γινεται.
    Ρωτησα προσφατα φ'ιλο ασφαλιστη και αν δηλωσεις ελληνικο ΑΦΜ εισαι οκ.
    Καλυπτουν ευρωπη και αμερικη συνηθως στο 90-100% στο θεμα νοσηλειας.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #5811
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γινεται.
    Ρωτησα προσφατα φ'ιλο ασφαλιστη και αν δηλωσεις ελληνικο ΑΦΜ εισαι οκ.
    Καλυπτουν ευρωπη και αμερικη συνηθως στο 90-100% στο θεμα νοσηλειας.
    +1

    εγω εχω ΑΦΜ και ελληνικη ιδιωτικη και μαλιστα Ελλαδα παντα κανω το Ετησιο checkup. Γενικα κανω τα παντα Ελλαδα.

    Να γραψω και την εμπειρια μου εξωτερικο, προσφατα επρεπε να παμε εδω για επεμβαση στα δοντια. Ο γιατρος μονο Γαλλικα. Αν και συννενοηθηκαμε στα βασικα οταν ηταν να μπουν ορολογιες κοκ...#Ρ@%@#:
    (απο τοτε μονο σε ολλανδοφωνο )
    Δευτερη εμπειρια: συναδελφος προβλημα με πυρετο, τη παλευε αλλα φοβηθηκε. Παμε επειγοντα κριναν (νοσοκομες!) οτι δεν ηταν σοβαρο και της κλεισαν ραντεβου σε γιατρο. Σε 5 εβδομαδες θα την βλεπαν καλα που ειχε ιδιωτικη..

    Απο την αλλη: επαθα ατυχημα Ελλαδα. Παμε στο δημοσιο νοσοκομειο...χαος. Μου ελεγαν θα σε δουν σε 3 ωρες με το αιμα να τρεχει και μαλιστα ειδικευομενος. Περνω τη ξενη ιδιωτικη ασφαλιση τηλ. Στελνουν ασθενοφορο με μαζευουν με πανε ιδιωτικο νοσοκομειο. Μετα απο 2 μερες γυρισα εξωτερικο, με περνουν τηλεφωνο να με δει γιατρος (αν και ημουν καλα). Αφου με εξετασε διεξοδικα ενημερωσε ασφαλεια για..ληξη συναγερμου
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  7. #5812
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγώ δεν έχω χρειαστεί τίποτα σοβαρό αλλά θέλω να πιστεύω ότι η γερμανική υποχρεωτική ασφάλιση (ουσιαστικά σαν ΕΣΥ αλλά ιδιωτικές ασφαλιστικές ελεγχόμενες από το κράτος) είναι αρκετή για ο,τι χρειαστεί.
    Καλύπτει επισκέψεις σε γιατρούς της επιλογής μου, αν και ένας μικρός αριθμός γιατρών αρνείται να δεχθεί νέους ασθενείς που εχουν μόνο αυτήν την ιδιωτική ασφάλιση, και φυσικά δωρεάν επίσκεψη και περίθαλψη σε νοσοκομείο αν χρειαστεί.

    Μέχρι στιγμής το πρώτο test drive ήταν όταν ήμουν στην Ελλάδα και άρχισε να με πονάει τρομερά ένας φρονιμίτης, γύρισα Γερμανία 3 μέρες μετά (όπως ήταν προγραμματισμένο, δεν άλλαξα την πτήση), στο οδοντιατρείο που πήγαινα συνήθως για το εξαμηνιαία δωρεάν check-up+καθαρισμό έλειπαν σε διακοπές και οι 3 οδοντίατροι () καθώς ήταν Παρασκευή μετά από Πέμπτη αργία, βρήκα επιτόπου άλλη οδοντίατρο, πήγα εκεί, μου έκανε επείγον καθαρισμό και σταμάτησε να πονάει ο φρονιμίτης, ξαναπήγα για κόψιμο ούλων, ξαναπήγα για να με δει και να αποφανθεί ότι τα ούλα μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και άρα πάμε για εξαγωγή φρονιμίτη, με έστειλε σε ορθοδοντικό, πήγα στον ορθοδοντικό και κανονίσαμε 2 ραντεβού για να βγουν τελικά και οι 4 φρονιμίτες επειδή βλέπει ότι θα μου κάνουν γενικά προβλήματα.
    Όλα αυτά δωρεάν για εμένα, τα πληρώνει η υποχρεωτική ασφάλιση.

    Ωστόσο δεν ξέρω τι θα συμβεί αν χρειαστώ κάτι πραγματικά επείγον, πχ να πεθαίνω και να μου πουν να έρθω σε 4 εβδομάδες.

    - - - Updated - - -

    PS. Για όσους βρίσκονται στη Γερμανία και έχουν την υποχρεωτική ασφάλιση, από τα 35 και μετά δικαιούστε κάθε 2 χρόνια γενικό check-up.

  8. #5813
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Τις προσθετικές εργασίες δεν τις καλύπτει η γερμανική ασφάλεια.

  9. #5814
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις προσθετικές εργασίες δεν τις καλύπτει η γερμανική ασφάλεια.
    Σαφώς.
    Αλλά καλύπτει οτιδήποτε ο οδοντίατρος θεωρήσει απαραίτητο, πχ την θεραπεία που μου έκανε η οδοντρίατος και την εξαγωγή φρονιμιτών που θα μου κάνει ο ορθοδοντικός.

    Και αν κάνεις τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο επίσκεψη για έλεχχο, έχεις έκπτωση αν στο μέλλον χρειαστείς βαριές εργασίες στα δόντια, επειδή έκανες αυτό που μπορούσες (τακτικό check-up).

  10. #5815
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω χρειαστεί τίποτα σοβαρό αλλά θέλω να πιστεύω ότι η γερμανική υποχρεωτική ασφάλιση (ουσιαστικά σαν ΕΣΥ αλλά ιδιωτικές ασφαλιστικές ελεγχόμενες από το κράτος) είναι αρκετή για ο,τι χρειαστεί.
    Καλύπτει επισκέψεις σε γιατρούς της επιλογής μου, αν και ένας μικρός αριθμός γιατρών αρνείται να δεχθεί νέους ασθενείς που εχουν μόνο αυτήν την ιδιωτική ασφάλιση, και φυσικά δωρεάν επίσκεψη και περίθαλψη σε νοσοκομείο αν χρειαστεί.

    Μέχρι στιγμής το πρώτο test drive ήταν όταν ήμουν στην Ελλάδα και άρχισε να με πονάει τρομερά ένας φρονιμίτης, γύρισα Γερμανία 3 μέρες μετά (όπως ήταν προγραμματισμένο, δεν άλλαξα την πτήση), στο οδοντιατρείο που πήγαινα συνήθως για το εξαμηνιαία δωρεάν check-up+καθαρισμό έλειπαν σε διακοπές και οι 3 οδοντίατροι () καθώς ήταν Παρασκευή μετά από Πέμπτη αργία, βρήκα επιτόπου άλλη οδοντίατρο, πήγα εκεί, μου έκανε επείγον καθαρισμό και σταμάτησε να πονάει ο φρονιμίτης, ξαναπήγα για κόψιμο ούλων, ξαναπήγα για να με δει και να αποφανθεί ότι τα ούλα μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και άρα πάμε για εξαγωγή φρονιμίτη, με έστειλε σε ορθοδοντικό, πήγα στον ορθοδοντικό και κανονίσαμε 2 ραντεβού για να βγουν τελικά και οι 4 φρονιμίτες επειδή βλέπει ότι θα μου κάνουν γενικά προβλήματα.
    Όλα αυτά δωρεάν για εμένα, τα πληρώνει η υποχρεωτική ασφάλιση.

    Ωστόσο δεν ξέρω τι θα συμβεί αν χρειαστώ κάτι πραγματικά επείγον, πχ να πεθαίνω και να μου πουν να έρθω σε 4 εβδομάδες.

    - - - Updated - - -

    PS. Για όσους βρίσκονται στη Γερμανία και έχουν την υποχρεωτική ασφάλιση, από τα 35 και μετά δικαιούστε κάθε 2 χρόνια γενικό check-up.
    Να χαρώ ή να πω "μεγάλωσα"; Anyway, καλό tip.

    ΥΓ. Περίμενες και εσύ να εξυπηρετηθείς σε Brückentag...
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  11. #5816
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενες και εσύ να εξυπηρετηθείς σε Brückentag...
    Ναι.
    Μιλάμε για Praxis με 3 οδοντίατρους.
    Αν είναι να το κλείνουν και να πηγαίνουν όλοι μαζί για τετραήμερο δεν ξαναπατάω. Και τους άφησα αρνητικό review στο Google Maps.
    Η οδοντίατρος που με δέχθηκε είναι εξαιρετική.

  12. #5817
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Περίμενες και εσύ να εξυπηρετηθείς σε Brückentag...
    Τελικά η bridge day επικρατει σε ολόκληρη τη Βόρεια Ευρώπη. Μόνο εμείς εδώ στο Νότο δουλεύουμε ακατάπαυστα.



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton
    PS. Για όσους βρίσκονται στη Γερμανία και έχουν την υποχρεωτική ασφάλιση, από τα 35 και μετά δικαιούστε κάθε 2 χρόνια γενικό check-up.
    Third-age problems benefits.

    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  13. #5818
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Επειδή έχω κάνει θητεία στα νοσοκομεία του Μέχελεν και πρόσφατα Αμβέρσα στο Βέλγιο, αλλά και αρκετούς γιατρούς και νοσοκομείο στην Ελλάδα, πιστεύω έχω καλή κατανόηση του πως διαφοροποιούνται τα δύο συστήματα.

    Στο Βέλγιο και γενικά στην ευρύτερη κεντρική Ευρώπη, οι γιατροί αντιμετωπίζουν τον ασθενή τεχνοκρατικά και σαν ένα checklist. Υπάρχει και γενικά μια εμμονή όσον αφορά το κόστος και ο κόσμος το έχει φάει το παραμύθι. Όμως, για μένα ο γιατρός πρέπει να είναι πρώτα healer και μετά doctor και να ακούει και τον ασθενή έστω και αν τα τεχνοκρατικά του δεν τον επαληθεύουν. Σαν άνθρωπος με χρόνια προβλήματα και μια υγεία που διαρκώς χειροτερεύει, δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να υπερκαλύψει το μόνιμο αίσθημα πόνου και το λογικό συμπέρασμα ότι υγεία μου χειροτερεύει και έχει συμπτώματα 60+ χρονών ανθρώπου. Έχω πολλά παραδείγματα να αναφέρω, δικά μου και τρίτων, αλλά θα το αποφύγω τώρα. Στην Ελλάδα οι γιατροί είναι πιο healers και δείχνουν μεγαλύτερη εμπάθεια. Φακελάκι ή μη, αν εξαιρέσεις τους άχρηστους που δεν θα έπρεπε να είναι εκεί, οι υπόλοιποι παίρνουν το θέμα υγεία στα πολύ σοβαρά. Σίγουρα σοβαρότερα και σε κάποιο βαθμό give και +5 crap. Φάουλ έχουν γίνει; Φυσικά. Να δεις και πόσα έχουν γίνει εδώ.

    Από εγκαταστάσεις όμως η Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια θα έπρεπε να ντρέπεται. Δυστυχώς, οι ευσυνείδητοι γιατροί είναι ήρωες στην Ελλάδα. Και όταν σχολιάζουμε αρνητικά, ας θυμόμαστε ότι σχεδόν όλοι εδώ προτιμάνε διαδικασίες στην Ελλάδα. Βέβαια, το παράδειγμα με το ιδιωτικό νοσοκομείο αν και αναγκαίο έτσι όπως τα κάναμε, είναι άστοχο και σε μια ευνομούμενη κοινωνία δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Δυστυχώς όμως και στο Βέλγιο το σύστημα υγείας δεν προλαβαίνει, απλά οι γιατροί είναι πιο στα @@ τους και κοιμούνται καλύτερα το βράδυ.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  14. #5819
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παρεμπιπτόντως δεν ήθελα να το πάω προς τα εκεί το θέμα, νομίζω άλλωστε έχω γράψει τις περιπέτειες μου με το Ολλανδικό σύστημα παλιότερα. Πάντως σε δεύτερο επίπεδο, νομίζω είναι πολύ καλύτερα από Ελλάδα. Δυστυχώς, κολλητός μου εδώ αντιμετωπίζει κάτι πάρα πολύ σοβαρό και το έχω δει από πρώτο χέρι, από την αντίδραση του ασθενοφόρου μέχρι την εντατική του νοσοκομείου. Το θέμα δυστυχώς είναι να περάσεις τους γενικού γιατρούς / gatekeepers.

  15. #5820
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εν τέλει εγώ ένιωθα πολύ πιο ασφαλής από άποψη υγείας στην Ελβετία από ο,τι στην Γερμανία.
    Είχα είτε στην Γενεύη είτε στην Λοζάνη το πανεπιστημιακό νοσοκομείο και οπότε θέλησα να δω ειδικό για οτιδήποτε μη επείγον έκλεινα ραντεβού εκεί.
    Ναι, κάθε επίσκεψη την χρεώθηκα γιατί στην Ελβετία μέχρι ένα ποσό Χ τον χρόνο τα πληρώνεις όλα εσύ, αλλά από την άλλη πλήρωνα ένα πολύ μικρό ποσοστό του μισθού μου για ασφάλιση (κάτω από 5%).
    Στην Γερμανία πληρώνω πάνω από 350€ κάθε μήνα από τον μισθό μου.

Σελ. 388 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 368378383386387388389390393398408 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας