Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Εγω πάντως ευνοήθηκα από αυτή την πολιτική της ΟΝ. Ανέβηκε ο συγχρονισμός μου, καθώς είχα ψηλό SNR. Προβλήματα σταθερότητας δεν είχα ούτε πριν, ούτε τώρα

  2. #17
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβετε το εξής ...

    Μπορείτε να είστε έμπειροι χρήστες του internet ... η συντριπτική πλειοψηφία όμως είναι άπειροι ...θέλουν δηλαδή υπηρεσία internet plug and play .. χωρίς προβλήματα και κόπο ...

    Επίσης στο 3play πολλοί θέλουν την υπηρεσία της τηλεόρασης να παίζει απρόσκοπτα ...

    Για να τα πετύχει αυτά η ΟΝ προσπαθεί με την μεγάλη αυτή αναβάθμιση να σταθεροποιήσει τις γραμμές από απόψεως θορύβου με αυτόματο τρόπο ... και θα το πετύχει όπως ήδη παρατηρείτε από τις αναφορές πολλών χρηστών ... για να έχουν σταθερότητα στις υπηρεσίες τους οι χρήστες με μεγάλες αυξομειώσεις θορύβου ...

    Και είναι πιο σοφιστικέ η αυτοματοποιημένη ρύθμιση αυτή αφού δεν είναι μόνο η τιμή μέτρησης του SNR στην οποία αλλάζει ο συγχρονισμός αλλά και η χρονική διάρκεια παραμονής πάνω ή κάτω από μία τιμή στο SNR για την ενεργοποίηση αύξησης ή μείωσης της ταχύτητας συγχρονισμού αντίστοιχα ...

    Η ΟΝ όμως μετά το πέρας των αναβαθμίσεων αυτών θα προσπαθήσει να ικανοποιήσει και τους απαιτητικούς χρήστες της οι οποίοι γνωρίζουν κάτι περισσότερο και επιθυμούν να ρισκάρουν στην απόδοση της γραμμής τους έναντι της πιθανής σταθερότητάς της ... αυτό θα συμβεί σε δεύτερη φάση τον Ιούνιο αφού ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ...

    Ελπίζω όλα να πάνε καλά ...και για τις δύο περιπτώσεις χρηστών ... η αυτόματη ρύθμιση των γραμμών θα πετυχαίνει πρώτα από όλα σταθερότητα εις βάρος ενδεχομένως του ρίσκου της καλύτερης επίδοσης στο internet ... και ελπίζω μάλιστα να είναι αυτοματοποιημένη τόσο έξυπνα που να πετυχαίνει και καλές επιδόσεις σύμφωνα πάντα με την χρονική συμπεριφορά του SNR ...εφόσον αυτό όμως θα μπορεί μετά να ρυθμιστεί με επιλογή του χρήστη και σε συννενόηση με την ΟΝ θέλω να πιστεύω ότι πραγματικά στο τέλος οι περισσότεροι χρήστες θα μείνουν ικανοποιημένοι ...

    Κοντός ψαλμός αλληλούια ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CMS : 22-05-08 στις 18:50.

  3. #18
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    καιδω τα ιδια....!ανεβηκε ο θορυβος στα 9 και απτα 16mbps συγχρονισα στα 12 η εκτος αν αναψω το ρουτερ νωρις το πρωι συγχρονιζω στα 13...αλλα το θεμα ειναι οτι αλλα λεει ο ενας...αλλα ο αλλος....!!οταν πρωτοεγινε τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπανε "γινεται αναβάθμηση στο χαιδαρι και γιαυτο σασ ρίξαμε στα 12mbps.σημερα τελειωνουν οι εργασιες και θα επαναφερθεί η ταχύτητα σας.αν δεν εχει επαναφερθει στις επόμενες 2 μερες παρτε μας να σας ανεβάσουμε παλι χειροκίνητα"ε λοιπον φτάνω χτες.τους παιρνω τηλέφωνο παλι αφου δεν επανερχοταν η ταχυτητα...τους λεω παλι τι εγινε και τι μου ειπε ο προηγούμενος τεχνικος..μου ελεγε κατι ασχετα στην αρχη κτλπ επρεπε να μιλησω παλι με τον ηρεμο μου τροπο...με τα χιλια ζορια μου λεει καλα κυριε μου περιμενετε...με βαζει σε αναμονη..ερχεται παλι μου λεει "καντε ενα ΟΝ/OFF στο ρουτερ σας..κανω.συγχρονιζει αλλα δεν αναβε το λαμπάκι του online.(μου ειχε πει κατι για παλια καλοδια κτλπ)μου λεει μετα "ειδατε κυριε μου?"δεν σας συνδεεται επειδη ειναι παλια τα καλωδια..."ε τις λεω.δεν αφηνετε τις βλακιες τωρα?για κανα ασχετο με περνατε?πως γινετε τις λεω μεχρι χτες να ημουνα στα 16mbps με 6dB και χορις ΚΑΜΙΑ Αποσύνδεση.αρχισε να μου λεει δικαιολογιες παλι κτλπ αρχισαν οι φωνες κου λου που κου λου που..μου λεει στο τελος"το συστημα μας ελεγχει αυτοματα ολες τις παραμετρους και γιαυτο σας εριξε στα 12mbps μηπως και σας βραχυκηκλωθει η γραμμη και νεκρώσει...τις λεω..καλα...οτι πειτε...νταξι τορα καλαλαβα με αυτο το ποστ οτι ειναι η νεα τακτικη τους...λετε με λιγο πιεση να καταφερω να τους πεισω να με πανε παλι στα 16?? γιατι δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα πριν...τι λετε?..

  4. #19
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Αναφερθηκε πριν για HOl/Netone.
    Η hol είναι χειρότερη απο αποψη κλειδωματος snr καθως κλειδωνει στα 11.
    Για όλες τις εταιριες καλο θα ήταν να μπορεις εσυ να ρυθμισεις το snr σου όπως στη Netone και να το αφησεις εκει που σε βολευει!

    Τωρα γιατί δε το κάνουν..?Προφανως για να εξοικονομησουν λιγο bandwidth απτον καθενα..

  5. #20
    Εγγραφή
    17-11-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14972/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    SNR / Attn
    10 d(dB) / 28 d(dB)
    εγω ειμαι ΚΑΛΥΤΕΡΑ
    Upload: 996 Kbps.
    Download: 15339 Kbps

    πριν ειχα 450kbs upload
    και 12500 dwnld
    noise 9
    Mode: G.992.5 (ADSL2+)

  6. #21
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6.170
    Downloads
    18
    Uploads
    30
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23.330/1023
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedtouch TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    ADSL2(απλή) και 6 snr!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2008-05-22_212738.png  


  7. #22
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Η ΟΝ όμως μετά το πέρας των αναβαθμίσεων αυτών θα προσπαθήσει να ικανοποιήσει και τους απαιτητικούς χρήστες της οι οποίοι γνωρίζουν κάτι περισσότερο και επιθυμούν να ρισκάρουν στην απόδοση της γραμμής τους έναντι της πιθανής σταθερότητάς της ... αυτό θα συμβεί σε δεύτερη φάση τον Ιούνιο αφού ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ...Κοντός ψαλμός αλληλούια ...
    περιμένω λοιπόν τον Ιούνιο. Πάντως τις τελευταίες μέρες υπάρχει μια απόλυτη σταθερότητα


  8. #23
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    pirelli οπως στη Ducati
    SNR / Attn
    8(dB) / 39(dB)
    Εγω παλι κερδισα με αυτη την αλλαγη 1mbit μιας και ειχα ανωτερο νουμερο των 9db και παρατηρω οτι δεν εχω disconnects οποτε μια χαρα.

  9. #24
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6.170
    Downloads
    18
    Uploads
    30
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23.330/1023
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedtouch TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    To snr το βράδυ πέφτει;Το παρατηρήσατε;

  10. #25
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το μόνο που έχω να πώ, ειναι οτι το νεο firmware του pirelli για να δουλέψει σωστά, απαιιτεί καιι την αναβάθμιση των DSLAM (MSAN).
    Σύμφωνα με τα λίγα που γνωρίζω, αυτό ολοκληρώνεται τέλος του μήνα αρχές του επόμενου.
    Μέχρι τότε θα πρότεινα 1 2 μέρες μετά την αναβάθμιση του firmware, να Δοκιμάζετε τι πραγματικά σας δίνει η σύνδεση και όχι τα νούμερα.
    Παράδειγμα. Το ιδιο αρχείο, απο τον ιδιο server, με κάποια επαναλαμβανόμενα D/l ποσο πραγματικό χρονο λήψης εχει.
    Οχι τι λένε τα νούμερα αλλα το ρολοι...
    Κια οπως είπε ο φίλτατος CMS...
    Κοντός ψαλμός αλληλούια ...

  11. #26
    Εγγραφή
    20-05-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14620
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    απ ότι μου έιπαν, θα το κάνου έτσι ώστε να κρατάει μεγαλύτερο SNR από 9. αυτό σημαίνει μικρότερες ταχύτητες βέβαια :P

  12. #27
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6.170
    Downloads
    18
    Uploads
    30
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23.330/1023
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedtouch TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    Έχουμε κι άλλο να πέσουμε σε ταχύτητα απ'ότι φαίνεται...

  13. #28
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AnastasiosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παλι κερδισα με αυτη την αλλαγη 1mbit μιας και ειχα ανωτερο νουμερο των 9db και παρατηρω οτι δεν εχω disconnects οποτε μια χαρα.
    Πωπω ζαλάδα ...!! από τα 4 στα 5 έχεις 20% αύξηση Τάσο ?

  14. #29
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    asus dsl n17u
    μειον 1 mbit και εδώ και snr 9.5

  15. #30
    Εγγραφή
    27-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    90
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15227/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Περηφανο Pirelli
    SNR / Attn
    12(dB) / 19(dB)
    Εγω παιδια επαθα κατι αλλο.Εδω και καμμια βδομαδα μου ανεβασαν συγχρονισμο (προηγουμενος στα 12 και κατι με 16 SNR)στα 16381 με 10-11 SNR ,το οποιο αλλαζει καποιες φορες σε γυρω στα 15 και SNR στο 13.Ολα αυτα ενω ειχα το 1,26 για 5-6 μερες.

    Το αξιοσημειωτο ειναι πως μετα την αυξηση της ταχυτητας ,εχω αρκετα disconnect που διορθωνονται με restart του router και μειωση της ταχυητας του download κατα 100-250 kb/s.Στο παρελθον ειχα ελαχιστα disconnect με SNR 16 και με συγχρονισμο στα 12 και κατι,ειχα 1 MB/s σταθερα.Αυτη η καλη κατασταση συνεχιστηκε και αφου μπηκε το 1.26 ωσοτου μου ανεβασαν συγχρονισμο.

    Εγω παντως νομιζα οτι με 16 SNR και 19 Attenuation,θα μπορουσα να χτυπησω αρκετη καλη ταχυτητα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέο firmware και το SNR στα 9db
    Από cnp5 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-08, 01:20
  2. Αυτοματο shut down
    Από fotisv στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-06, 17:21
  3. Αυτόματο sorting
    Από Yngwiedis στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-04, 09:29
  4. Αυτόματο login
    Από aesir στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-04, 17:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας