Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Το avatar του μέλους diastasi
    diastasi Guest
    Το διαγραμμα που μου δινει το DMT tool εχει καποια μεγαλα κενα στις υψηλες συχνοτητες (1800-2020Khz).

    http://img501.imageshack.us/img501/9...5201339xa9.png

    Αυτο δειχνει καποιο προβλημα, αλλα μετα απο ερευνα στο GOOGLE δεν μπορεσα να βρω κατι συγκεκριμενο στο τι μπορει να προκαλεσει αυτα τα κενα.

    Εντελει τι σημαινουν αυτα τα κενα? απο τι μπορει να προκαλουνται και πως μπορει καποιος να ελεγξει και τελικα να αποκαταστησει το προβλημα?

    Για την ιστορια, εχω attn 8,5db, συγχρονισμο στα 16000Kb (ενω ολοι οι γειτονες ειναι πανω απο 22000Kb), κι αυτο και στο χωρο αλλα και στον Κατανεμητη.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    740
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/9998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE 1600
    Path Level
    Fastpath
    Οπως βλεπω, κανεις δε μπορει να μας απαντησει το λογο που εχουμε αυτα τα gap στις υψηλες συχνοτητες... καποιος ηλεκτολογος εδω να μας βοηθησει;;;;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Εκει έχεις αυξημένο θορυβο στην γραμμή και ο ρουτερ σου δεν μπορει να χρησιμοποιήσει τις συγκεκριμένες συχνότητες.
    Ακολουθόντας τις οδηγείες απο εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683 ανακάλυψα ότι τα κενά του δικού μου διαγράμματος τεριάζουν με τις συχνότητες λήψης ραδιοφωνικών σταθμών στα ΑΜ στη περιοχή μου!!

  4. #4
    Το avatar του μέλους diastasi
    diastasi Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκει έχεις αυξημένο θορυβο στην γραμμή και ο ρουτερ σου δεν μπορει να χρησιμοποιήσει τις συγκεκριμένες συχνότητες.
    Ακολουθόντας τις οδηγείες απο εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683 ανακάλυψα ότι τα κενά του δικού μου διαγράμματος τεριάζουν με τις συχνότητες λήψης ραδιοφωνικών σταθμών στα ΑΜ στη περιοχή μου!!
    Αρα γιαυτο δε συγχρονιζει πανω απο 16800 παρολο που εχω attn 8,5 (ακομη και στον κατανεμητη τα ιδια στοιχεια). Αραγε η isdn ειναι πιο ευαισθητη σε θορυβο?

  5. #5
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Στην ISDN χρησιμοποιείς πιο ψηλές συχνοτητες "χανοντας" ενα κομάτι των χαμηλών που συνήθως είναι καλό.
    Απο την άλλη και το netmond βγάζει "θορυβο" στη γραμμή που δυσκολεύει το ADSL σημα.
    Σε μένα πχ. όταν αναβει το link του netmod (οταν δλδ "μειλάει" το netmod με το κέντρο) το SNR του Upload πεφτει απο 11 σε 5-7...

  6. #6
    Το avatar του μέλους diastasi
    diastasi Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ISDN χρησιμοποιείς πιο ψηλές συχνοτητες "χανοντας" ενα κομάτι των χαμηλών που συνήθως είναι καλό.
    Απο την άλλη και το netmond βγάζει "θορυβο" στη γραμμή που δυσκολεύει το ADSL σημα.
    Σε μένα πχ. όταν αναβει το link του netmod (οταν δλδ "μειλάει" το netmod με το κέντρο) το SNR του Upload πεφτει απο 11 σε 5-7...
    Καταλαβα. Παντως εγω εχω το ιδιο διαγραμμα με η χωρις το Netmod καρφωμενο.
    Αυτο με το Upload δεν το παρατηρησα. Θα ριξω μια ματια.

    Με ρε παιδι μου καταντησαμε γκουρου των τηλεπικοινωνιων με αυτη την ADSL


    Οταν λες ΒΑΡΝΑ εννοεις συκιες?

  7. #7
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Ναι Συκιές είναι το DSLAM και μένω Μετέωρα... πιο μακρια απο το dslam μαλλον δεν γίνεται

    ........Auto merged post: jacobgr πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ειναι πολύ πιθανό να μην δεις διαφορά γιατι έχεις πολύ μικρή εξασθένηση 8,5 σε σχέση με το 43 σε μένα οπου και ο παραμικρός θόρυβος "φένεται" στην γραμμή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jacobgr : 22-05-08 στις 13:30. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Το avatar του μέλους diastasi
    diastasi Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι Συκιές είναι το DSLAM και μένω Μετέωρα... πιο μακρια απο το dslam μαλλον δεν γίνεται

    ........Auto merged post: jacobgr πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ειναι πολύ πιθανό να μην δεις διαφορά γιατι έχεις πολύ μικρή εξασθένηση 8,5 σε σχέση με το 43 σε μένα οπου και ο παραμικρός θόρυβος "φένεται" στην γραμμή...
    Καταλαβα.

    Χαιρετισματα στη Πατριδα μου (πριν μετακομισω Ξανθη ημουν Επταπυργιου)

  9. #9
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    740
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/9998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE 1600
    Path Level
    Fastpath
    οπως παρατηρησε και ενας αλλος φιλος απο εδω μεσα αυτο το gap συμβαινει σε πολλους χρηστες που εχουν το ρουτερ cl-110.. iισως ειναι καιρος να δοκιμασουμε και αλλο ρουτερ για να δουμε τι παιζει..

  10. #10
    Το avatar του μέλους diastasi
    diastasi Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vassilis_X Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως παρατηρησε και ενας αλλος φιλος απο εδω μεσα αυτο το gap συμβαινει σε πολλους χρηστες που εχουν το ρουτερ cl-110.. iισως ειναι καιρος να δοκιμασουμε και αλλο ρουτερ για να δουμε τι παιζει..
    Για να σιγουρευτουμε το μονο σιγουρο ειναι το analyzer των τεχνικων του καθε παροχου.
    Με εκεινο το μηχανακι βλεπεις το φασμα της γραμμης, καθως και το που ειναι (αν υπαρχει) βραχυκυκλωμα.
    Μια δοκιμη με αλλο ρουτερ ομως θα ηταν επισης καλη

  11. #11
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    740
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/9998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE 1600
    Path Level
    Fastpath
    και ποιος θα κανει ελεγχο στο κατανεμητη στη περιπτωση μας;;; o Oτε ηη fortnet;;

  12. #12
    Το avatar του μέλους diastasi
    diastasi Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vassilis_X Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ποιος θα κανει ελεγχο στο κατανεμητη στη περιπτωση μας;;; o Oτε ηη fortnet;;
    Σε full LLU η 4νετ, σε shared LLU ο ΟΤΕ μεχρι κατανεμητη, 4νετ απο κατανεμητη εως πριζα σπιτιου
    Μπερδεμα..ε?

Παρόμοια Θέματα

  1. διάγραμμα-οντοτήτων-συσχετίσεων (E-R) και 3NF!
    Από NeuroN στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-08, 21:29
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-08, 19:12
  3. Πρόβλημα με Wireless και Internet (διάγραμμα)
    Από Nimrod7 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-06, 11:34
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-06, 18:35
  5. mozilla foundation και κενά ασφαλειας
    Από no_logo στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-05, 13:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας