Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-56 από 56
  1. #46
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Ε τώρα, ilioxos, μη συγκρίνεις την εποχή του Κανάρη με τη σημερινή! Τότε, ναι, επικρατούσαν άλλες απόψεις και τα θέματα συνήθως λύνονταν με τα όπλα, αλλά σήμερα υποτίθεται πως ζούμε σε μια εποχή που οι άνθρωποι όλο και κάτι έμαθαν από το (βίαιο) παρελθόν τους και προσπαθούν να επιλύσουν τα προβλήματά τους με πιο λογικούς τρόπους.

    Από όλους εσάς που έχετε λυσσάξει για την "προάσπιση της πατρίδας" και τον "εχθρό" στα ανατολικά μας, αμφιβάλλω αν το 10% θα έτρεχε με αυταπάρνηση να την υπερασπίσει αν μπούκαραν οι γείτονες μια μέρα. Στα λόγια καλοί είμαστε...

    Και εν πάσει περιπτώσει, υπάρχουν κάποιοι που δε γουστάρουν να υποστούν αυτή την ταλαιπωρία της θητείας, γιατί πολύ απλά αν συνέβαινε κάτι δε θα ήταν πρόθυμοι να θυσιάσουν τη ζωούλα τους για ένα κράτος που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να εκμεταλλεύεται τους πολίτες του. Η ιστορία της χώρας και η ελληνική υπερηφάνεια είναι άλλο κεφάλαιο, πολύ απλά γιατί σήμερα αποτελούν μια μακρινή ανάμνηση έτσι όπως έχουμε γίνει σαν λαός.

    Αλλά πρέπει να το κάνουμε όπως στην Αλβανία, που οι φοιτητές και οι λοιποί κινητοποιήθηκαν μέχρι να αναγκάσουν το κράτος να καταργήσει την υποχρεωτική θητεία (από το 2010), πολύ απλά γιατί (παρόλη τη φτώχεια και το χαμηλό επίπεδο της χώρας σε πολλούς τομείς - χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν) συνειδητοποίησαν οτι υπάρχουν πολύ σημαντικότεροι τομείς για να επενδύσει το κράτος μέρος του προϋπολογισμού του.

    Δεν κοιτάει η δική μας κυβέρνηση να χρηματοδοτήσει λίγο περισσότερο την παιδεία που νοσεί, ο στρατός μας μάρανε...

  2. #47
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εν πάσει περιπτώσει, υπάρχουν κάποιοι που δε γουστάρουν να υποστούν αυτή την ταλαιπωρία της θητείας, γιατί πολύ απλά αν συνέβαινε κάτι δε θα ήταν πρόθυμοι να θυσιάσουν τη ζωούλα τους για ένα κράτος που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να εκμεταλλεύεται τους πολίτες του.
    Αυτή είναι και η μεγάλη παρανόηση φίλε μου. Μπορεί να μην γουστάρει κάποιος να θυσιαστεί για το κράτος (δικαίωμα του), αλλά αν συμβεί κάτι δεν θα χρειαστεί μόνο το κράτος προστασία αλλά και οι οικογένειες μας. Δεν νομίζω να έχεις την εντύπωση ότι αν γίνει το μπαμ θα μπορεί να την κάνει όποιος επιθυμεί μαζί με τους δικούς του...
    Αντίθετα θα κληθεί να πολεμήσει για όλα όσα αγαπά.

    Αυτή είναι και η μόνη μου ένσταση απέναντι στους ανυπότακτους καθώς δεν καταλαβαίνω αν υπολογίζουν αυτόν τον παράγοντα και εσκεμμένα τον παραβλέπουν (κάτι που για μένα μεταφράζεται ως δειλία και ιδιοτέλεια) ή πολύ απλά έχουν άγνοια κινδύνου νομίζοντας ότι ζούμε σε έναν ουτοπικό και ειρηνικό κόσμο...
    Για να μην υπάρξει παρανόηση δεν εξετάζω κατά πόσο η θητεία είναι αναγκαία σήμερα (και το κατά πόσο είναι εφικτή η κατάργησή της) αλλά το ηθικό κομμάτι της ανυποταξίας...
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  3. #48
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι και η μόνη μου ένσταση απέναντι στους ανυπότακτους καθώς δεν καταλαβαίνω αν υπολογίζουν αυτόν τον παράγοντα και εσκεμμένα τον παραβλέπουν (κάτι που για μένα μεταφράζεται ως δειλία και ιδιοτέλεια) ή πολύ απλά έχουν άγνοια κινδύνου νομίζοντας ότι ζούμε σε έναν ουτοπικό και ειρηνικό κόσμο...
    Για να μην υπάρξει παρανόηση δεν εξετάζω κατά πόσο η θητεία είναι αναγκαία σήμερα (και το κατά πόσο είναι εφικτή η κατάργησή της) αλλά το ηθικό κομμάτι της ανυποταξίας...
    Δεν είναι η άγνοια κινδύνου, απλά κανείς δεν μπορεί να φανταστεί (εκτός απο λίγους πορωμένους) τον εαυτό του να πολεμά. π.χ. απο την εικόνα του ΕΣ που είχα αποκτήσει στη θητεία μου, δεν μπορούσα να φανταστώ τουλάχιστον τις μονάδες που υπηρέτησα να κάνουν κάτι ουσιαστικότερο απο μια τρύπα στο νερό σε περίπτωση σύρραξης.

    Μπορεί να μην ζούμε σε εναν ουτοπικό και ειρηνικό κόσμο, αν και η ειρήνη δεν είναι ουτοπία -υπάρχουν μερικές χώρες που την έχουν εξασφαλίσει-, αλλά σίγουρα ζούμε σε εναν κόσμο που η εκβαση ενός πολέμου δεν στηρίζεται στην προσωπική ανδρεία των στρατιωτών. Μάλιστα νομίζω οτι οσο εξελισσόμαστε, αποβάλλουμε τον πόλεμο απο τα γονίδια μας. Ενδεικτική είναι η εμφάνιση εννοιών όπως "post combat stress/trauma" και η συνεχής προσοχή που λαμβάνουν απο οργανωμένους στρατούς.

    Σκέψου, σήμερα σακατεύονται ψυχολογικά άνθρωποι με υπερσύγχρονο εξοπλισμό που μπορούν να σκοτώσουν απο χιλιόμετρα, χτες γενιες και γενιες ανθρώπων βλέπανε στα μάτια τα θύματα τους και συνεχίζαν να πολεμάνε για χρόνια.

  4. #49
    Το avatar του μέλους ioannispat
    ioannispat Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι και η μεγάλη παρανόηση φίλε μου. Μπορεί να μην γουστάρει κάποιος να θυσιαστεί για το κράτος (δικαίωμα του), αλλά αν συμβεί κάτι δεν θα χρειαστεί μόνο το κράτος προστασία αλλά και οι οικογένειες μας. Δεν νομίζω να έχεις την εντύπωση ότι αν γίνει το μπαμ θα μπορεί να την κάνει όποιος επιθυμεί μαζί με τους δικούς του...
    Αντίθετα θα κληθεί να πολεμήσει για όλα όσα αγαπά.

    Αυτή είναι και η μόνη μου ένσταση απέναντι στους ανυπότακτους καθώς δεν καταλαβαίνω αν υπολογίζουν αυτόν τον παράγοντα και εσκεμμένα τον παραβλέπουν (κάτι που για μένα μεταφράζεται ως δειλία και ιδιοτέλεια) ή πολύ απλά έχουν άγνοια κινδύνου νομίζοντας ότι ζούμε σε έναν ουτοπικό και ειρηνικό κόσμο...
    Για να μην υπάρξει παρανόηση δεν εξετάζω κατά πόσο η θητεία είναι αναγκαία σήμερα (και το κατά πόσο είναι εφικτή η κατάργησή της) αλλά το ηθικό κομμάτι της ανυποταξίας...
    Όχι καλέ αν γίνει το μπαμ θα "την κάνουν" αυτοί οπως λένε για Ελβετία μεριά. Η ψευδαίσθηση στο απόλυτο μεγαλείο...

  5. #50
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι η άγνοια κινδύνου, απλά κανείς δεν μπορεί να φανταστεί (εκτός απο λίγους πορωμένους) τον εαυτό του να πολεμά. π.χ. απο την εικόνα του ΕΣ που είχα αποκτήσει στη θητεία μου, δεν μπορούσα να φανταστώ τουλάχιστον τις μονάδες που υπηρέτησα να κάνουν κάτι ουσιαστικότερο απο μια τρύπα στο νερό σε περίπτωση σύρραξης.

    Μπορεί να μην ζούμε σε εναν ουτοπικό και ειρηνικό κόσμο, αν και η ειρήνη δεν είναι ουτοπία -υπάρχουν μερικές χώρες που την έχουν εξασφαλίσει-, αλλά σίγουρα ζούμε σε εναν κόσμο που η εκβαση ενός πολέμου δεν στηρίζεται στην προσωπική ανδρεία των στρατιωτών. Μάλιστα νομίζω οτι οσο εξελισσόμαστε, αποβάλλουμε τον πόλεμο απο τα γονίδια μας. Ενδεικτική είναι η εμφάνιση εννοιών όπως "post combat stress/trauma" και η συνεχής προσοχή που λαμβάνουν απο οργανωμένους στρατούς.

    Σκέψου, σήμερα σακατεύονται ψυχολογικά άνθρωποι με υπερσύγχρονο εξοπλισμό που μπορούν να σκοτώσουν απο χιλιόμετρα, χτες γενιες και γενιες ανθρώπων βλέπανε στα μάτια τα θύματα τους και συνεχίζαν να πολεμάνε για χρόνια.
    Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες. Αυτό που λέω είναι ότι κανένας μας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει πραγματικά αν χρειάζεται ή όχι η θητεία - δεν είμαστε ειδικοί για να βγάλουμε πόρισμα. Επίσης κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει κατά πόσο θα ανταποκριθεί ή όχι ο ημι-εκπαιδευμένος κληρωτός σε περίπτωση σύρραξης. Μπορεί να κάνει την διαφορά - μπορεί και να κάνει όντως μια τρύπα στο νερό.
    Το σίγουρο όμως είναι ότι αν συμβεί κάτι τότε ΟΛΟΙ θα αναγκαστούν να πάρουν όπλα και να υπερασπιστούν ΟΧΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ αλλά ότι έχουν ιερό (πχ. τους ανθρώπους που αγαπούν) και επομένως το να έχουν έστω και μια ιδέα για το πως κρατιέται το τυφέκιο δεν είναι κακό.

    Από τη στιγμή λοιπόν που αυτό είναι δεδομένο αδυνατώ να καταλάβω τους λόγους που αρνείται κάποιος να υπηρετήσει εφόσον το κράτος -που οφείλει να γνωρίζει κατά πόσο είναι απαραίτητη η θητεία- το θεωρεί ακόμη αναγκαίο κακό. Οι κυβερνήσεις μπορεί να έχουν ούτως ή άλλως τεράστιο συμφέρον στο να διατηρήσουν τον θεσμό της θητείας αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η θητεία μπορεί να καταργηθεί και ότι διατηρείται μόνο λόγω αυτών των συμφερόντων (αν και σαφώς δεν αποκλείεται και αυτό ως ενδεχόμενο).

    Με ενοχλεί επίσης το ότι όλοι ασχολούνται κυρίως με το κατά πόσο είναι δίκαιο ή συνταγματικό το να καλείται κάποιος να υπηρετήσει. Άλλοι παράλληλα το παίζουν ειδικοί και δηλώνουν αβίαστα ότι δεν χρειάζεται η θητεία ενώ άλλοι δεν ενδιαφέρονται καν για το αν χρειάζεται - απλά τους νοιάζει να μην υπηρετήσουν "γιατί είναι άδικο".
    Περιμένω ακόμη κάποιον πολέμιο της θητείας να πει "δεν θέλω να υπηρετήσω αλλά μπορεί και να είναι όντως αναγκαίο-ποιος είμαι εγώ που το παίζω ξερόλας;;;" και να ενδιαφερθεί για την εξέλιξη του θεσμού σε κάτι καλύτερο και ποιο ουσιαστικό (πχ. μικρότερη θητεία με ουσιαστική εκπαίδευση και συχνές μετεκπαιδεύσεις της εφεδρείας) καθώς η κατάργηση της θητείας μπορεί και να μην είναι εφικτή αλλά η ανάγκη ριζικής διαμόρφωσης του θεσμού είναι επιτακτική. Να αμφιβάλλει δηλαδή και λίγο και να κρατήσει μια "πισινή" βάζοντας την ασφάλεια όσων αγαπά πιο πάνω από το προσωπικό του συμφέρον. Το κλειδί για μένα είναι ακριβώς αυτό , Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ, και προσωπικά πάντα θα έβαζα προτεραιότητα την ασφάλεια των αγαπημένων μου προσώπων , έστω και αν αυτό σήμαινε να χάσω ένα χρόνο από την ζωή μου σε κάτι φαινομενικά άχρηστο, εφόσον αμφέβαλλα έστω και ελάχιστα για την δυνατότητα κατάργησής του .

    Όπως και να έχει - ακόμη και αν όλα όσα λέω είναι μπούρδες - δεν είναι θεμιτό αν διαφωνείς με έναν νόμο (ακόμη και αν είναι αντισυνταγματικός) να μην τον εφαρμόζεις. Κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτο. Σε μια δημοκρατία όταν διαφωνείς με έναν νόμο τον εφαρμόζεις ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ για να τον αλλάξεις - η ανυπακοή δεν πρόκειται να φέρει καμία αλλαγή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Burning Skies : 30-05-08 στις 23:44.
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  6. #51
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Vood 452W_A
    Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι σημαίνει αντιρρησίας συνείδησης.

    Δηλαδή εγώ που υπηρέτησα είμαι πολεμοχαρής; Γουστάρω να σκοτώνω;

    Γενικά, υπάρχει αντιρρησιόμετρο ή με απλή ερώτηση διαπιστώνεται ο βαθμό αντίρρησης; Ή μήπως με πιστοποιητικό θρησκευτικών πεποιθήσεων;

    Το να μην γουστάρει κάποιος να πάει στρατό είναι (για μένα) απόλυτα φυσιολογικό. Το ίδιο και το να μην θέλει να πληρώνει φόρους. Και τα δύο στερούν κάτι από την ελευθερία μας για να προσφέρουν σε κάποιο άλλο τομέα. Ας μην αναλύσουμε οικονομικά θέματα περί δημόσιων αγαθών και αυτών που αρνούνται να συνεισφέρουν σε αυτά αλλά δέχονται να τα απολαμβάνουν.

  7. #52
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει Α.Σ. στο κράτος μας. άμμεση αφαίρεση διαβατηρίου-υπηκοότητας και εξορία.
    Ώπα.. δηλαδή κάποιος αν θεωρεί παραλογισμό-ματαιοδοξία την ύπαρξη κρατών-χωρών (προσοχή όχι εθνοτήτων-λαών, έχει διαρορά), αλλά σέβεται τους νόμους και τους πολίτες στη χώρα που ζεί, θα πρέπει να εξοριστεί; Με αυτή τη λογική, κάποιος που θεωρεί όλους τους ανθρώπους ίδιους, δηλαδή είναι με όλους και με καμμία χώρα συγκεκριμένη, διαφωνεί γενικά με την μισαλλοδιξία και τους πολέμους, και όλο αυτό το πανηγυράκι του ποιός θα κατακτήσει περισσότερα, θα πρέπει να εξοριστεί από όλες τις χώρες του κόσμου.. Και τότε που θα πάει να ζήσει; Στον Άρη;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τώρα, ilioxos, μη συγκρίνεις την εποχή του Κανάρη με τη σημερινή! Τότε, ναι, επικρατούσαν άλλες απόψεις και τα θέματα συνήθως λύνονταν με τα όπλα, αλλά σήμερα υποτίθεται πως ζούμε σε μια εποχή που οι άνθρωποι όλο και κάτι έμαθαν από το (βίαιο) παρελθόν τους και προσπαθούν να επιλύσουν τα προβλήματά τους με πιο λογικούς τρόπους.
    Δυστυχώς δεν βλέπω να έχουμε μάθει και πολλά..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από όλους εσάς που έχετε λυσσάξει για την "προάσπιση της πατρίδας" και τον "εχθρό" στα ανατολικά μας, αμφιβάλλω αν το 10% θα έτρεχε με αυταπάρνηση να την υπερασπίσει αν μπούκαραν οι γείτονες μια μέρα. Στα λόγια καλοί είμαστε...
    Χοχο, καλά είσαι. Αν ου μη γένητω γινόταν επιστράτευση, και μπορούσε να πάει όποιος αισθανόταν πως θέλει να υπερασπιστεί την πατρίδα του, είμαι βέβαιος πως θα έπεφτε το γέλιο της αρκούδας, διότι οι περισσότεορι μόνο στα λόγια θα μείνουν. Και τι είναι χειρότερο, να έχεις δηλώσει εξ'άρχης και από πριν ότι είμαι ουδέτερος και δεν συμμετέχω, ή να σχίζεις τα ιμάτιά σου για την χώρα σου, και μόλις έρθει η στιγμή από τα λόγια να πας στις πράξεις, να κάνεις την πάπια;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κοιτάει η δική μας κυβέρνηση να χρηματοδοτήσει λίγο περισσότερο την παιδεία που νοσεί, ο στρατός μας μάρανε...
    Έλα τώρα, είναι δυνατόν να μας απειλούν τόσοι εχθροί τριγύρω, και εμείς να κοιτάμε την παιδεία; Τσκ τσκ..
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

  8. #53
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Οι αντιρρησιες συνειδησης το δηλωνουν αυτο που πιστευουν
    δεν πανε να ζητησουν ρουσφετι ειτε μεσω του μπαμπα ειτε απ ευθειας
    δεν πλαστογραφουν χαρτια και εξετασεις για Ι4-Ι5 ή πληρη απαλλαγη
    δεν το παιζουν ηρωες και σημαιοφοροι και μετα να υπηρετουν 45 μερες...
    Κι εμεις ειμασταν εναντια στο στρατο και την θητεια αλλά ο γιος περασε ολο το λουκι,
    αυτο δεν σημαινει πως ηταν πολεμοχαρης ουτε ομως και κορόιδο.
    Εαν ηθελε, το πιστευε και αντεχε, μπορουσε ανετα να δηλωσει αντιρρησιας,
    που παλι δεν σημαινει πως δεν αγαπα τον τοπο που γεννηθηκε και
    θα μπορουσε εαν υπηρχαν προϋποθεσεις να προσφερει στην κοινωνια
    με εντελως διαφορετικο πιο δημιουργικο και παραγωγικο τροπο...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #54
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggeorgan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερήμην δικάσθηκε. Που σημαίνει ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι δουλεύουν την κατάσταση. Το κράτος πρώτο-πρώτο, αφού φτάνει και περισσεύει η μία καταδίκη. Απλώς χρειάζεται την πρόφαση ότι δήθεν απασχολεί τις μυριάδες τους τεμπέληδες που μισθοδοτεί. Μετά οι επαγγελματίες ευαίσθητοι, σαν τον Πετρομελίδη που θέλουν αφορμή να βγάλουν δελτίο τύπου και να προβληθούν, Τρίτοι οι ριζοσπάστες μικροαστοί, όπως τους έλεγε ο Ανδρέας Παπανδρέου ο πρεσβύτερος (υπάρχει και ο νεώτερος που κακώς, κάκιστα δεν μπαίνει στην πολιτική αυτονόμως), που έχουν την "Ελευθεροτυπία" για Κοράνι τους.
    Θαυμάστε και κενολογία :
    "Εφόσον η δίκη γίνει και καταδικαστώ ερήμην, δηλώνω πως δίχως την παραμικρή επιφύλαξη θα ασκήσω οποιοδήποτε ηθικό και ανθρώπινο δικαίωμα προκύπτει από την ιδιότητά μου ως πατέρας, ως γιος, ως σύντροφος, ως συνεργάτης, ως φίλος, μα πάνω απ' όλα ως ελεύθερος και σκεπτόμενος πολίτης."
    Δηλαδή, αν δεν γινόταν η δίκη δεν θα ασκούσε τα δικαιώματά του "ως πατέρας, ως γιος, ως σύντροφος, ως συνεργάτης, ως φίλος, μα πάνω απ' όλα ως ελεύθερος και σκεπτόμενος πολίτης."; Μα τότε καλύτερα που έγινε η δίκη, έτσι δεν είναι ; Τον βολεύει τον μάγκα η κατάσταση. Και μας θεωρεί όλους αρκετά ηλιθίους ώστε να μας κοροϊδεύει μεσ' τα μάτια μας κι εμείς να συμπάσχουμε με το δράμα του !


  10. #55
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Επαναλαμβάνω τα ίδια που λέω καθημερινά στον @Panayotis_Ath οπότε αν βαριέται κανένας ας το προσπεράσει...

    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τώρα, ilioxos, μη συγκρίνεις την εποχή του Κανάρη με τη σημερινή! Τότε, ναι, επικρατούσαν άλλες απόψεις και τα θέματα συνήθως λύνονταν με τα όπλα, αλλά σήμερα υποτίθεται πως ζούμε σε μια εποχή που οι άνθρωποι όλο και κάτι έμαθαν από το (βίαιο) παρελθόν τους και προσπαθούν να επιλύσουν τα προβλήματά τους με πιο λογικούς τρόπους.
    Αντιθέτως σε κάθε αιώνα που μπαίνουμε οι νεκροι πολλαπλασιάζονται. Στον 20ο φτάσαμε τα 200,000,000 καταγεγραμένα θύματα χωρίς τους νεκρούς σε γενοκτονίες (πχ 50,000,000 κινέζους, 20,000,000 "σοβιετικούς" κτλ). Σε 8 χρόνια του 21ου έχουμε μόνο 200,000 ιρακινούς χώρια αφρικανούς, αφγανούς κτλ Θύματα αύτών των πολέμων είναι και οι νεκροί καθημερινά λαθρομετανάστες που αφήνονται σε ναρκοπέδια και στη θαλασσα στα σύνορα της χώρας μας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από όλους εσάς που έχετε λυσσάξει για την "προάσπιση της πατρίδας" και τον "εχθρό" στα ανατολικά μας, αμφιβάλλω αν το 10% θα έτρεχε με αυταπάρνηση να την υπερασπίσει αν μπούκαραν οι γείτονες μια μέρα. Στα λόγια καλοί είμαστε...
    Τα ίδια έλεγαν και οι κομμουνιστές όταν μπήκαν οι ιταλοί και με 7εκ επιστρατεύσαμε 450,000 άτομα και καταφέραμε να σταματήσουμε τον 5ο στρατό στο κόσμο με 5 διαφορετικού τύπου ντουφέκια και ξυπόλιτοι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εν πάσει περιπτώσει, υπάρχουν κάποιοι που δε γουστάρουν να υποστούν αυτή την ταλαιπωρία της θητείας, γιατί πολύ απλά αν συνέβαινε κάτι δε θα ήταν πρόθυμοι να θυσιάσουν τη ζωούλα τους για ένα κράτος που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να εκμεταλλεύεται τους πολίτες του. Η ιστορία της χώρας και η ελληνική υπερηφάνεια είναι άλλο κεφάλαιο, πολύ απλά γιατί σήμερα αποτελούν μια μακρινή ανάμνηση έτσι όπως έχουμε γίνει σαν λαός.
    Γι' αυτο και επιμένω οτι σε όποιον δεν αρέσει το κράτος και δεν σέβεται τους νόμους της πλειοψηφίας μπορεί να αποχωρεί με τις καλύτερες ευχές.

    Ανάμνηση ίσως στο μυαλό σου. Οι έλληνες ΖΟΥΝ εδώ και 4000 χρόνια με την ιστορία τους όχι μόνο με το να τη θυμούνται και να τη σέβονται αλλά με το να δημιουργούν καινούργια.

    Είμαι υπερβολικά περήφανος σαν ΕΛΛΗΝΑΣ όχι για τα κατορθώματα του Αχιλλέα αλλά κάποιου κρητικού 22χρονου ΠΑΟτζή που μόνος του το 74 σταμάτησε 7 τανξ έξω απο την ΕΛΔΥΚ. (φυσικά δεν βάζω καν τους έλληνες επιστήμονες που κλασικά πετάνε!!!!)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά πρέπει να το κάνουμε όπως στην Αλβανία, που οι φοιτητές και οι λοιποί κινητοποιήθηκαν μέχρι να αναγκάσουν το κράτος να καταργήσει την υποχρεωτική θητεία (από το 2010), πολύ απλά γιατί (παρόλη τη φτώχεια και το χαμηλό επίπεδο της χώρας σε πολλούς τομείς - χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν) συνειδητοποίησαν οτι υπάρχουν πολύ σημαντικότεροι τομείς για να επενδύσει το κράτος μέρος του προϋπολογισμού του.
    Έχεις πάει αλβανία; Μπορείς να πας και τώρα!!! Βοηθάω και με τα εισιτήρια.

    Φυσικά ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΗΤΕΙΑ (δεν έχουν στρατό φυσικά) αλλά θα έχεις όλα τα πλεονεκτήματα του κράτους των "Αετών". Με το πτυχίο απο το πανεπιστήμιο Τιράνων (sic) θα ανοίξει νέος κόσμος μπροστά σου και θα γίνεις καλύτερος και ανώτερος άνθρωπος απο μας!!!!

    Μαζί θα έχεις ότι καλύτερο: αλβανικά νοσοκομεία, αλβανικό ταμείο για σύνταξη, αλβανική δημόσια ασφάλεια, αλβανικά ΜΜΜ κτλ κτλ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙ!!!! φανταστικά ε;;;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κοιτάει η δική μας κυβέρνηση να χρηματοδοτήσει λίγο περισσότερο την παιδεία που νοσεί, ο στρατός μας μάρανε...
    Φυσικά!!! Να πάρει 4πύρηνο για όλους τους 10τείς φοιτητές του ΑΤΕΙ κάτω μαγούλας και BMW στους απόφοιτούς των κομματικών παρατάξεων μη απόφοιτούς 35ρηδες!!!

    Όταν μπουν οι τούρκοι να μας γ@@@@ όλους θα τους στείλουμε για τις διαπραγματεύσεις!!!!
    "Με λιπαντικό ή χωρίς" "Ανάποδα ή στο πλάι" "Κάθε μέρα ή ανα 2" κτλ κτλ


    Τελικά απο όσους γράφουν για τη θητεία και την άμυνα, έχουν πάει σε άλλη χωρα να ζήσουν???? Και όχι ως φοιτητές αλλά ως εργάτες κανα 2ρι χρόνια

    ΥΓ συγνώμη όλους για το σαρκαστικό μου ύφος. Η καλοπέραση και η δημοκρατία έχουν θεωρηθεί σίγουρα ξεχνώντας οτι μέχρι και την 31/1/1996 είχαμε ξεκινήσει μερική επιστράτευση...

  11. #56
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά!!! Να πάρει 4πύρηνο για όλους τους 10τείς φοιτητές του ΑΤΕΙ κάτω μαγούλας και BMW στους απόφοιτούς των κομματικών παρατάξεων μη απόφοιτούς 35ρηδες!!!
    Για ποιούς τετραπύρηνους μιλάς;Έχεις ιδέα τι χάλια έχει η παιδεία μας; Στην σχολή μου, τα μαθήματα που γίνονται σε pc-lab, χωρίζονται σε 5 ή και παραπάνω τμήματα, και πάει 9 το βράδυ μέχρι να κάνουν όλοι Στις αίθουσες, αν έχει πολύ κόσμο, κάθονται μέχρι και στα καλοριφέρ! Προχθές ένας φίλος που σπουδάζει ΤΕΙ μηχανολογίας στις Σέρρες, μου είπε το εξής τραγικό, σε ορισμένα εργαστηριακά μαθήματα, επειδή δεν επαρκούν οι αίθουσες εργαστηρίων, κάθε χρόνο εξετάζονται όσοι προλάβουν να μπουν, με το νόμο του μπούγιου, οι υπόλοιποι, του χρόνου!!! Μερικά απλά παραδείγματα του πόσο επαρκεί η τωρινή κρατική χρηματοδότηση στα δημόσια ΑΕΙ-ΤΕΙ.

    Δεν λέω βέβαια να μην δίνονται καθόλου λεφτά για αμυντικούς σκοπούς. Μέτρο άριστον, όπως έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Δεν μπορεί από την μία το όνειρο του κάθε γονιού να είναι να δει τον κανακάρη/την κόρη του στο πανεπιστήμιο, και από την άλλη, να δίνονται πολλαπλάσια χρήματα σε αμυντικούς-πολεμικούς σκοπούς, εις βάρος της παιδείας! Ας αποφασίσουμε τι θέλουμε τέλος πάντων..
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 19:15
  2. Aπελευθέρωση Έλληνα αντιρρησία συνείδησης ζητά η Διεθνής Aμνηστία
    Από maxcp στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 141
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-05, 20:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας