Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 53
  1. #1
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Θελω να κανω format και να ρωτησω τα εξης:
    Βασικα οταν πηρα το Laptop δεν ειχε dvd με τα Windows και εκανα εγω Recovery και το dvd που εχω περιεχει τα εξης(φακελοι: ΒΟΟΤ,ΗP,preload,SOURCES,Tolls και ενα αρχειο boo.mgr)λογικα αυτο πρεπει να ειναι για το format ετσι;...
    Και:
    1)Το produck key που ακριβως το βρισκω;
    2)Ποσα GB να διαθεσω;(ετσι και αλλιως ο σκληρος μου θα μεινει ελευθερος ολος(120GB)

    Χρειαζομαι βοηθεια παρακαλω απαντηστε!
    Ευχαριστω εκ των προτερων...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rm.Geko : 25-05-08 στις 14:22.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rm.Geko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια αμα μπορειτε απαντηστε στην ερωτηση μου γιατι ειναι το μονο μερος σχετικο που εχει επισκεψημοτητα Sorry αν ειμαι off topic (Ειμαι νεος)...
    Θελω να κανω format και να ρωτησω τα εξης:
    Βασικα οταν πηρα το Laptop δεν ειχε dvd με τα Windows και εκανα εγω Recovery και το dvd που εχω περιεχει τα εξης(φακελοι: ΒΟΟΤ,ΗP,preload,SOURCES,Tolls και ενα αρχειο boo.mgr)λογικα αυτο πρεπει να ειναι για το format ετσι;...
    Και:
    1)Το produck key που ακριβως το βρισκω;
    2)Ποσα GB να διαθεσω;(ετσι και αλλιως ο σκληρος μου θα μεινει ελευθερος ολος(120GB)

    Χρειαζομαι βοηθεια παρακαλω απαντηστε!
    Ευχαριστω εκ των προτερων...
    Όχι, το recovery είναι απλά για επαναφορά του δίσκου στη κατάσταση όπως όταν στον φέρανε.
    Όλοι αυτοί οι φάκελοι δημιουργούνται, για την περίπτωση που δεν έχεις δημιουργήσει το DVD και θες να κάνεις επαναφορά. Φυσικά και είναι άχρηστοι.
    Το Recovery είναι γεμάτο Bloatware.
    Χρειάζεσαι ένα δισκάκι με Vista, από κάποιον φίλο σου....
    Το product key είναι κάτω από τον φορητό.
    Όπως γράφω και στον Οδηγό, χρησιμοποίησε ας πούμε 45-50GB για τον ένα σκληρό και 60GB για έναν δεύτερο.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    @Rm.Geko
    Βάζεις το πρώτο CD ή DVD που έχεις φτιάξει στο drive και πατάς F11. Μετά ακολουθείς τις οδηγίες του προγράμματος. Αν δεν έχεις σβήσει το recovery partition δεν χρειάζεσαι τα CD / DVD απλά πατάς F11.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, το recovery είναι απλά για επαναφορά του δίσκου στη κατάσταση όπως όταν στον φέρανε.
    Όλοι αυτοί οι φάκελοι δημιουργούνται, για την περίπτωση που δεν έχεις δημιουργήσει το DVD και θες να κάνεις επαναφορά. Φυσικά και είναι άχρηστοι.
    Το Recovery είναι γεμάτο Bloatware.
    Χρειάζεσαι ένα δισκάκι με Vista, από κάποιον φίλο σου....
    Το product key είναι κάτω από τον φορητό.
    Όπως γράφω και στον Οδηγό, χρησιμοποίησε ας πούμε 45-50GB για τον ένα σκληρό και 60GB για έναν δεύτερο.
    Nαι αλλα πριν απο κανα μηνα που το πηγα σε τεχνικο για format (μου πηρε και πoσα euro, αυτος ειναι και ο λογος που θελω να μαθω να τα κανω μονος μου και επειδη εχει μπει και ενας ιος Mistiko T... κατι τετοιο τελος παντων) μου ζητησε τα dvd με τα Windows και του εδωσα αυτα (με ρωτησε αν ειχε δικα του μεσα στο κουτι και του ειπα πως μονο αυτα που τα εκανα ο ιδιος..) δεν ξερω αν τα εκανε ο ιδιος με δικα του (θα τον ρωτησω...αν ισχυει αυτο γινεται να μου τα αντιγραψει σε αλλο dvd ωστε να τα εχω; η δεν αντιγραφονται; )Aρα τα dvd που εχω ειναι αχρηστα (oσον αφορα το format)

    Σχετικα με οσα μου ειπες:
    1)Tι ειναι το Bloatware;
    2)Γιατι μου λες στον πρωτο 45-50GB και για τον δευτερο 60GB ; Στο C: δεν θα μπουν τα Windows (εχω δυο σκληρους δισκους δικους του SATA 120GB+120GB) oπως και τωρα; (Στο D: θελω να βαλω μεσω Wubi τα ubuntu αργοτερα γιατι ειναι και η μονη σταθερη λυση ...)

    Ημουν αρκετα παραστατικος..

    ........Auto merged post: Rm.Geko πρόσθεσε 4 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τωρα ειδα το post του Re-Ti-Re..στο πρωτο μου ειχε βγαλεi καποιο σφαλα (και οταν το βαζω μου το βγαζει σαν αδειο!) και μου ζητησε αλλo οπου ειχε επυτηχης ολοκληρωσει kαι εχει αυτα που προαναφερα...
    Τι να κανω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rm.Geko : 24-05-08 στις 22:12. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Αν τα CD / DVD που έφτιαξες στην αρχή έχουν πρόβλημα επικοινώνησε με την HP θα σου στείλει άλλα.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Re-Ti-Re Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα CD / DVD που έφτιαξες στην αρχή έχουν πρόβλημα επικοινώνησε με την HP θα σου στείλει άλλα.
    Tι ενοεις θα μου στειλουν αλλα απο το recovery αφου ειναι αχρηστα...η dvd με τα Vista (αφου δεν ειχε μεσα οταν τον πηρα δικαιουμε να μου στειλουν)
    Εδω που τα λεμε τα μαμακισμενα γιατι δεν μου ειχαν τα Vista μεσα οταν τ πηρα στο χωριο τους με τι κανουν format!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Ρε παιδια κανεις να βοηθησει....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rm.Geko : 26-05-08 στις 15:53.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε πάρε τηλ τη HP. Οι τύποι είναι ολυ εξυπηρετικοί, έχω πάρει πρόσφατα ένα ΗΡ και έχω μείνει μ........ με την εξυπηρέτηση!!!!!!! Σε 10 λεπτά θα έχει λυθεί το προβλημά σου. Αλήθεια γιατί δε σκέφτεσαι ΧΡ. Μεχρι και για εκεί με βοηθήσαν και κουφάθηκα

  9. #9
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Ρε φιλαρακι μιας και εχεις και εσυ HP (δεν ξερω Laptop ειναι) για απαντησε μου λιγο σε αυτο που ρωτησα πιο πανω
    ''Tι εννοει ο φιλος θα μου στειλουν αλλα dvd απο το recovery; αφου οπως μου ειπαν ειναι αχρηστα...η καινουργια dvd με τα Vista; (Ηοme premium εχω) αφου ομως δεν ειχε μεσα οταν τον πηρα δικαιουμε να μου στειλουν; ''

    Εχω εναν ιο και θελω να τα κανω ενα format (ωστε να βαλω μετα Linux να ξεμπερδευω!) και μου την εχει δωσει που δεν ειχε dvd με τα Vista (εσενα δεν ξερω ειχε;!)Γι XP τα εχω φαει με το κουταλι αστο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rm.Geko : 26-05-08 στις 20:07.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rm.Geko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι αλλα πριν απο κανα μηνα που το πηγα σε τεχνικο για format (μου πηρε και πoσα euro, αυτος ειναι και ο λογος που θελω να μαθω να τα κανω μονος μου και επειδη εχει μπει και ενας ιος Mistiko T... κατι τετοιο τελος παντων) μου ζητησε τα dvd με τα Windows και του εδωσα αυτα (με ρωτησε αν ειχε δικα του μεσα στο κουτι και του ειπα πως μονο αυτα που τα εκανα ο ιδιος..) δεν ξερω αν τα εκανε ο ιδιος με δικα του (θα τον ρωτησω...αν ισχυει αυτο γινεται να μου τα αντιγραψει σε αλλο dvd ωστε να τα εχω; η δεν αντιγραφονται; )Aρα τα dvd που εχω ειναι αχρηστα (oσον αφορα το format)

    Σχετικα με οσα μου ειπες:
    1)Tι ειναι το Bloatware;
    2)Γιατι μου λες στον πρωτο 45-50GB και για τον δευτερο 60GB ; Στο C: δεν θα μπουν τα Windows (εχω δυο σκληρους δισκους δικους του SATA 120GB+120GB) oπως και τωρα; (Στο D: θελω να βαλω μεσω Wubi τα ubuntu αργοτερα γιατι ειναι και η μονη σταθερη λυση ...)

    Ημουν αρκετα παραστατικος..

    ........Auto merged post: Rm.Geko πρόσθεσε 4 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τωρα ειδα το post του Re-Ti-Re..στο πρωτο μου ειχε βγαλεi καποιο σφαλα (και οταν το βαζω μου το βγαζει σαν αδειο!) και μου ζητησε αλλo οπου ειχε επυτηχης ολοκληρωσει kαι εχει αυτα που προαναφερα...
    Τι να κανω...
    Α. Ο τεχνικός σε βρήκε λίγο κορόιδο. Δεν έπρεπε καν να σου πάρει λεφτά για μια διαδικασία τύπου βάζω το δισκάκι και στο επιστρέφω πίσω. Μην ξαναπάς.
    Β. Ο Ιός "Tomistikotouypologistisas" είναι γνωστό γουρμοτροτζάνι (κατά WAn), δεν ξέρω από που το πέρασες αλλά μια και θες φορμάτ δεν θα σου προτείνω εναλλακτικές. Φορμάτ.
    Γ. Τα DVD που έχεις ΔΕΝ είναι άχρηστα για Format, και έχουν μέσα τα Vista Home Premium που έχεις. Αρκεί να τα βάλεις και θα σου κάνουν αυτόματα κατάτμηση σκληρών, φορμάρισμα και εγκατάσταση των Vista + drivers, όπως ακριβώς όταν το αγόρασες ΜΑΖΙ με όλο το Bloatware.
    Δ. Bloatware εννοούμε όλο το λογισμικό που έρχεται το Laptop από την HP και είναι άχρηστο και απλά "βαραίνει" το σύστημα. Έτσι έρχονται όλα τα Laptop πλέον. Νέα μόδα.
    Ε. Δεν δίνουν πλέον δισκάκια Vista, αλλά Recovery Disks.
    Ζ. Το γιατί προτείνω τον σκληρό να τον χωρίσεις έτσι θα το δεις αν διαβάσεις το οδηγό μου- Στα άρθρα- στο είχα ξαναπεί.
    Η. Αν τα δισκάκια σου έχουν πρόβλημα τότε πιθανών απλώς δεν γράφτηκαν καλα. Σωστά σου πρότειναν να ζητήσεις από την HP, μαγικά δεν γίνονται χωρίς δισκάκι των Vista. Έστω ένα σωστό Recovery.
    Θ. Αν θες να ξεφορτωθείς το Bloatware είχα γράψει έναν άλλο μίνι οδηγό στην ενότητα Laptops, με ένα search θα το βρεις.

    Στο βρήκα, να μην ψάχνεις.
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=168536
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ξέρω αν θα σου στείλουν άλλο. Πάρε τηλ και θα το μάθεις. Κι εγώ θέλω, γιατί νόμιζα ότι έκανε restore κι από xp.Τα έβαλα λοιπόν χωρίς να έχω κάνει dvd. Γιατί δε πατάς απλά F12, όπως είπε και ο φίλος πριν; Πάντως επιμένω για xp , ιδίως αν η μνήμη είναι 1G

  12. #12
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rm.Geko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι ενοεις θα μου στειλουν αλλα απο το recovery αφου ειναι αχρηστα...η dvd με τα Vista (αφου δεν ειχε μεσα οταν τον πηρα δικαιουμε να μου στειλουν)
    Εδω που τα λεμε τα μαμακισμενα γιατι δεν μου ειχαν τα Vista μεσα οταν τ πηρα στο χωριο τους με τι κανουν format!!!!
    Στα χαρτιά που συνόδευαν το laptop υπάρχει και το τηλέφωνο την αντιπροσωπείας εδώ στην Ελλάδα. Κάποιο από τα έντυπα γράφει: Worldwide Telephone Numbers αυτό δεν πρέπει να το χάσεις πότε αν ταξιδεύεις. Το τηλέφωνο την Ελλάδα είναι: 8011175400.

    Τους παίρνεις τηλέφωνο και τους λες ότι: τα DVD που έγραψες, όταν αγόρασες το laptop, δεν δουλεύουν και θέλεις να σου στέλλουν άλλα.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Παιδια ευχαριστω πολυ που βοηθατε!
    Τωρα αυριο θα παρω να ζητησω dvd να δω τη τρεχει και με την εγγυηση...(Να ζητησω αυτα που εχω ετσι Home Premium 32b...δεν παιζει να ζητησω κατι αλλο;! )

    Y.Γ manosdoc οι οδηγοι σου εξαιρετικα χρησιμοι, ερωτησεις πανω σ' αυτους θα σου κανω αργοτερα...

  14. #14
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rm.Geko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ευχαριστω πολυ που βοηθατε!
    Τωρα αυριο θα παρω να ζητησω dvd να δω τη τρεχει και με την εγγυηση...(Να ζητησω αυτα που εχω ετσι Home Premium 32b...δεν παιζει να ζητησω κατι αλλο;! )

    Y.Γ manosdoc οι οδηγοι σου εξαιρετικα χρησιμοι, ερωτησεις πανω σ' αυτους θα σου κανω αργοτερα...
    Όποτε θες, κάποια στιγμή πρέπει να τους καλλωπίσω λίγο με καμιά εικόνα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Πειρα και ρωτησα σημερα (Μultirama) για την εγγυηση και εχει ληξη, για τα dvd μου ειπε να παρω τηλ στην hp(δεν προλαβα σημερα, αυριο το πρωι...) και μαλλον θα μου τα στειλουν αλλα με καποια επιβαρυνση (ελπιζω οχι μεγαλη!)...
    Να τους πω για Vista Home Premium 32bit που εχω...η για Ultimate (δεν ξερω θα το παρουν χαμπαρει θα ελεξουν χαρτια...η να μην μπω σε αυτη τη διαδικασια καν!; )

    Κατι ασχετο...απο τοτε που εκανα φορματ δεν λειτουργουν τα πληκτρα αφης (μοντελo: hp dv 9993), σημερα που ρωτησα αυτον (Μultirama) μου ειπε οτι iσως δεν εγκτασταθηκε κατι σωστα με το φορματ που μου ειχαν κανει ...παιζει να ισχυει κατι τετοιο;!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rm.Geko : 30-05-08 στις 00:47.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hp laptop και πρόβλημα στο format
    Από mary87 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-08, 22:48
  2. θελω να κανω format
    Από typerha στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-07, 11:45
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-06, 20:36
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-06, 22:22
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-05, 17:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας