Σελ. 1 από 12 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 173
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/10372235.stm

    Απόφαση να καλυπτει το Ελληνικό κράτος τα έξοδα διαμονής τουριστών που δε μπορούν να επιστρέψουν λόγω απεργιών δημοσίευσε στη σελίδα του το BBC καλόντας τους Βρετανούς να επισκεφθούν την Ελλάδα για διακοπές αφού δε θα έχουν να ανησυχούν για απεργίες και εκτίναξη του κόστους διακοπών!

    Το Ελληνικό κράτος θα πληρώνει διαμονή και φαγητό!!!
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/10372235.stm

    Απόφαση να καλυπτει το Ελληνικό κράτος τα έξοδα διαμονής τουριστών που δε μπορούν να επιστρέψουν λόγω απεργιών δημοσίευσε στη σελίδα του το BBC καλόντας τους Βρετανούς να επισκεφθούν την Ελλάδα για διακοπές αφού δε θα έχουν να ανησυχούν για απεργίες και εκτίναξη του κόστους διακοπών!

    Το Ελληνικό κράτος θα πληρώνει διαμονή και φαγητό!!!
    Και πολύ καλά κάνουν.

    Συγνώμη δλδ..

    Προγραμματιζω πχ να πάω σε μια "πολιτισμένη" χώρα διακοπές και κάποιοι αποφασιζουν να ξεκινησουν να αποκοπτουν τα λιμανια, να αποκλείουν τα πλοια, τα αεροδρόμια κλπ.

    ΕΓΩ ΤΙ ΦΤΑΙΩ ??

    Μπράβο τους , μπας και όντως ερθει κανας τουρίστας.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #3
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πού είναι το "κατέβασμα";

    Στην τελική είναι και ορθότατο νομικά μιας και έτσι αποφεύγει κανείς ένα κάρο μυνήσεις (και όλη την αρνητική δημοσιότητα που θα επιφέρουν) από αδίκως ταλαιπωρούμενους τουρίστες γιατί 5-10 νοματαίοι μπουκάρουν και κλείνουν / μπλοκάρουν ό,τι τους καπνίσει.

    Το "κατέβασμα" είναι αλλού αλλά θα γίνει πολύ flaming έτσι και γράψω πού ακριβώς.

    Αλλά ο νοών νοείτω αν βάλει τους 50 νοματαίους vs χιλιάδες ταξιδιώτες και τουρίστες
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    t
    Και πολύ καλά κάνουν,να δείτε πως σε λίγο θα μας ζηλέψουν και η ανταγωνίστριες μας χώρες και θα το εφαρμόσουν και αυτές.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και πολύ καλά κάνουμε, άντε να μην γραψω και εγώ όπως πρέπει και γίνει χαμός
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    επιτέλους, μια σοβαρη απόφαση, που δείχνει στον Χ ξένο ότι πράγματι μπορεί να σε εμπιστευτεί σαν λειτουργία κράτους.
    δηλαδή, τι θα έπρεπε να τους πουμε?
    ξερετε, δε με ενδιαφέρει αν δεν εχετε χρήματα, αλλά εξαιτίας απεργιών πρέπει να ζείτε στην κουμουνδούρου με τα πρεζόνια για 4 ημέρες, επειδή εγω εχω κοντρες με τα συνδικατα μου?
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  7. #7
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Μάλλον είμαι πολύ λάθος από ότι φαίνεται.

    Αλλά

    Σε ποια άλλη πολιτισμένη και μη χώρα συμβαίνει κάτι αντίστοιχο?

    Όταν ξεσκίζουν όλους και κυρίως τους συνταξιούχους ποιος θα πληρώσει το κόστος για να κάνουν διακοπές οι τουρίστες μας?

    Οι τουριστικές εταιρείες είναι ιδιωτικές εταιρείες. Ας κάνουν ασφάλειες να εγγυηθούν αυτά που εγγυάται το κράτος με δικά τους χρήματα και όχι δικά μου.

    Το κράτος πολλοί εμίσησαν τα χρήματά του ουδείς.

    ........Auto merged post: trd64 πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ καλά κάνουμε, άντε να μην γραψω και εγώ όπως πρέπει και γίνει χαμός
    Γράψε και βάλε offtopic
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trd64 : 23-06-10 στις 12:13. Αιτία: auto merged post
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Eχουν και οι άλλες προηγμένες χώρες ανάλογες δεσμεύσεις για τους τουρίστες τους; Γιατί και εκεί ουκ ολίγες απεργείες συμβαίνουν ή κινητοποιήσεις. Να θυμίσω απεργίες σε γερμανικούς σιδηρόδρομους; Κινητοποιήσεις πχ στο Παρίσι που κλείνει όλη η πόλη; Δηλαδή εαν πάω διακοπές εκεί, και δεν μπορώ να επισκεφτώ τίποτα παρα να μείνω κλεισμένος στο ξενοδοχείο μου μια δυο μέρες λόγω κινητοποιήσεων, θα πληρώσουν τις επιπλέον μέρες στο ξενοδοχείο, φαγητό και ότι επιπλέον θα πρέπει να πληρώσω στο ναύλο για την επιστροφή; Δεν νομίζω! (και δεν είναι τυχαίο).

  9. #9
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    κοιταξε, σε όλες τις αλλες πολιτισμένες χώρες, δεν μου εχει συμβεί ποτέ να μείνω αναγκαστικά στη χώρα, γιατι εχουν αποκλειστεί 5 ημέρες αεροδρομια κλπ!
    Εχω ταξιδεψει (λογω δουλειας) παρα πολύ, και σε πολλούς προορισμούς, και το χειρότερο, ήταν 3 ώρες καθυστερηση, λόγω στασης των υπαλλήλων, στη γερμανία.
    οσο για το μέτρο αυτό, ναι, ειναι καποιαμορφή "σπατάλης", αλλά ταυτόχρονα, μην ξεχνάς, ότι κινεί το χρήμα στην αγορά, ειναι αναπτυξιακό μέτρο, δημιουργεί καλή φήμη στην ευρωπαική αγορά, και δείχνεις σοβαρό πρόσωπο!
    και ολα αυτα ΑΝΕΞΟΔΑ κυριολεκτικά, γιατι σε πόσους θα συμβει αυτο? σε 200 περιπτωσεις? 300? 500?
    Οκ, so what? Η διαφημιση σου ειναι πολύ μεγαλύτερη......
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/10372235.stm

    Απόφαση να καλυπτει το Ελληνικό κράτος τα έξοδα διαμονής τουριστών που δε μπορούν να επιστρέψουν λόγω απεργιών δημοσίευσε στη σελίδα του το BBC καλόντας τους Βρετανούς να επισκεφθούν την Ελλάδα για διακοπές αφού δε θα έχουν να ανησυχούν για απεργίες και εκτίναξη του κόστους διακοπών!

    Το Ελληνικό κράτος θα πληρώνει διαμονή και φαγητό!!!
    Και πολύ καλά κάνουν.

    Όχι θα παραλύει η χώρα όποτε καπνίσει του κάθε ΚΝίτη.



    ΥΓ: Αυτό πρέπει να εφαρμοστεί καί για έλληνες πολίτες.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχουν και οι άλλες προηγμένες χώρες ανάλογες δεσμεύσεις για τους τουρίστες τους; Γιατί και εκεί ουκ ολίγες απεργείες συμβαίνουν ή κινητοποιήσεις. Να θυμίσω απεργίες σε γερμανικούς σιδηρόδρομους; Κινητοποιήσεις πχ στο Παρίσι που κλείνει όλη η πόλη; Δηλαδή εαν πάω διακοπές εκεί, και δεν μπορώ να επισκεφτώ τίποτα παρα να μείνω κλεισμένος στο ξενοδοχείο μου μια δυο μέρες λόγω κινητοποιήσεων, θα πληρώσουν τις επιπλέον μέρες στο ξενοδοχείο, φαγητό και ότι επιπλέον θα πρέπει να πληρώσω στο ναύλο για την επιστροφή; Δεν νομίζω! (και δεν είναι τυχαίο).
    Τώρα με τσιγκλάς () γιατί έχω πάει Παρίσι για ταξίδι και έχει γίνει απεργία στα ΜΜΜ όπου επικράτησε το χάος και αυτόματα η SNCF (Thalys τρένο για Βρυξέλλες) μας προσέφερε δωρεάν γεύμα και μας είχαν stand by για διαμονή.

    Επίσης, έχω βρεθεί να πετώ απευθείας Σαντορίνη - Βρυξέλλες επιστρέφοντας από διακοπές με Thomas Cook, όπου κατά τον ερχομό προς Σαντορίνη αρρώστησε μέλος του πληρώματος και έπρεπε - βάση κανονισμών - να κόψουν 10 επιβάτες από την πτήση.

    Πρότειναν λοιπόν ένα εθελοντικό πρόγραμμα με δωρεάν παραμονή σε 5άστερο Santorini Hotel + €300 μετρητά - καταλαβαίνετε πως καμιά 30αριά εθελοντές προέκυψαν (ήμουν ένας από αυτούς) και μάλλον όσοι επέστρεψαν αισθάνθηκαν ριγμένοι

    Το δια ταύτα;

    Κανονικά, αυτά είναι θέματα εταιρειών, αλλά στην Banana Republic που λέγεται Ελλάδα και όπου κάθε 2 μέρες 50 νοματαίοι κόβουν απόπλου καραβιών (και όχι με προγραμματισμένες απεργίες a la Γαλλία - όπου όμως σχεδόν ποτέ δεν θα δεις απεργίες που πλήττουν τον τουρισμό τους σε θέρετρα παραθερισμού!) πολύ καλά κάνει η κυβέρνηση σε ώρες κρίσης.

    Άντε πια, είπαμε συμπαθεια και κρίση αλλά άει συχτίρ....
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/10372235.stm

    Απόφαση να καλυπτει το Ελληνικό κράτος τα έξοδα διαμονής τουριστών που δε μπορούν να επιστρέψουν λόγω απεργιών δημοσίευσε στη σελίδα του το BBC καλόντας τους Βρετανούς να επισκεφθούν την Ελλάδα για διακοπές αφού δε θα έχουν να ανησυχούν για απεργίες και εκτίναξη του κόστους διακοπών!

    Το Ελληνικό κράτος θα πληρώνει διαμονή και φαγητό!!!
    Με το σημερινο παραδειγμα του Πειραια αλλα και του κεντρου της Αθηνας, τιποτα δεν δινιουμε. Εκτος του δωματιου και του μουσακα, θα επρεπε να δινουμε και δωρεαν εισητηρια σε αρχαιολογικους χωρους και μουσεια !!!

  13. #13
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιταξε, σε όλες τις αλλες πολιτισμένες χώρες, δεν μου εχει συμβεί ποτέ να μείνω αναγκαστικά στη χώρα, γιατι εχουν αποκλειστεί 5 ημέρες αεροδρομια κλπ!
    Εχω ταξιδεψει (λογω δουλειας) παρα πολύ, και σε πολλούς προορισμούς, και το χειρότερο, ήταν 3 ώρες καθυστερηση, λόγω στασης των υπαλλήλων, στη γερμανία.
    Σε ταξίδι προς Παρίσι, 1997, έμεινα στο αεροδρόμιο του Μιλάνου (Malpensa) λόγω κακοκαιρίας κάπου 16 ώρες και βάλε. Το μόνο που μας έδωσαν ήταν ένα σάντουιτς και ένα αναψυκτικό. Οπότε η ταλαιπωρία τουριστών δεν είναι ελληνικο φαινόμενο. Λίγο ειδήσεις να δείτε, θα δείτε και άλλα παρόμοια. Και υποτίθεται ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (κακοκαιρίας, αλλά η AirFrance πετούσε, γιατί είχε μεγαλύτερα αεροπλάνα, και όχι κάτι MD80 όπως της Alitalia που απαγορεύτηκε να πετάξουν, και τελικα μας στείλανε με AirFrance, τότε, το 1997, πριν γίνουν ένας όμιλος).

    οσο για το μέτρο αυτό, ναι, ειναι καποιαμορφή "σπατάλης", αλλά ταυτόχρονα, μην ξεχνάς, ότι κινεί το χρήμα στην αγορά, ειναι αναπτυξιακό μέτρο, δημιουργεί καλή φήμη στην ευρωπαική αγορά, και δείχνεις σοβαρό πρόσωπο!
    και ολα αυτα ΑΝΕΞΟΔΑ κυριολεκτικά, γιατι σε πόσους θα συμβει αυτο? σε 200 περιπτωσεις? 300? 500?
    Οκ, so what? Η διαφημιση σου ειναι πολύ μεγαλύτερη......
    Σε αυτό συμφωνώ.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20215/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus RT-N16 (Tomato)
    Στην τελική αφού είναι έξοδα διαμονής στην Ελλάδα, στην Ελλάδα θα μείνουν και τα λεφτά.
    Το χρήμα θα κινηθεί εντός της χώρας.
    http://www.idtg.org - heraldry, genealogy, history and other things

  15. #15
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    anon, οι καιρικές συνθήκες είναι κάτι διαφορετικό από την απεργία.
    επίσης, δυστυχώς, οι αεροπορικές είναι καλυμμένες, και δεν σε αποζημιώνουν αν η ταλαιπωρία σου οφείλεται σε καιρικά φαινόμενα.
    Εδώ μιλάμε για ταλαιπωρία επιβατών, επειδή εχεις κρατος....ελαφρώς (ως βαρέως) μπ@#$$λο!
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

Σελ. 1 από 12 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-10, 21:39
  2. Παρανομο ΧΥΤΑ απειλει Κερκυραιους και Τουριστες - Ψηφοφορια
    Από deepbluesky στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-08, 16:03
  3. Μηνύματα: 92
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-07, 11:07
  4. Παντελόνια - Σορτσάκια
    Από chat1978 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-06, 09:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας