Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: Καλώδια HOL

  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15844/789
    ISP
    Vodafone/hol
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑ
    Router
    Fritz! 7140
    SNR / Attn
    10(dB) / 14(dB)
    Καλησπέρα παιδιά.
    Μιλάω εκ μέρους φίλου ο οποίος μετά από τεράστια προβλήματα με forthnet2play, σκέφτεται να περάσει στο αντίστοιχο πακέτο της HOL.

    Η ερώτηση που έχω είναι η εξής : Τα καλώδια της HOL, που αντιστοιχούν στο ιδίοκτητο δίκτυό της πατάνε πάνω στου ΟΤΕ, οπότε σε περίπτωση βλάβης αρμόδιος είναι ο ΟΤΕ και η HOL προωθεί τη βλάβη σε αυτόν?

    Ή ισχύει αυτό που μου είπαν στο τηλέφωνο υπάλληλοι της HOL, ότι δηλαδή έχει δικά της καλώδια σε πολλές περιοχές, και ότι μόνος αρμόδιος είναι η ίδια η εταιρεία και καμία σχέση δεν έχει πια ο OTE? Μιλάω συγκεκριμένα για Αγία Παρασκευή, όπου όπως προανέφερα, μου είπαν ότι έχουν δικά τους καλώδια οπτικής ίνας και σε περίπτωση βλάβης έχουν αυτοί το δικαίωμα επέμβασης κι όχι ο ΟΤΕ.

    Η ερώτηση αυτή προέκυψε γιατί ο φίλος, ως χρήστης της Forthnet, είχε πάρα πολλές βλάβες τις οποίες αναγκαστικά γνωστοποιούσε μόνο στη forthnet κι εκείνοι προωθούσαν τη βλάβη στον OTE, ο οποίος έχει ανόιξει κι έχει κλείσει την ίδια βλάβη 13 φορές μέχρι τώρα και το πρόβλημα παραμένει (no internet ενώ μέχρι πριν 2 βδομαδες no phone-no internet). Συνεπώς, απ'όσο φαντάζομαι αν τα καλώδια της HOL πατάνε πάνω στου ΟΤΕ, τότε και πάροχο να αλλάξει το πρόβλημα θα παραμένει...

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wacko_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά.
    Μιλάω εκ μέρους φίλου ο οποίος μετά από τεράστια προβλήματα με forthnet2play, σκέφτεται να περάσει στο αντίστοιχο πακέτο της HOL.

    Η ερώτηση που έχω είναι η εξής : Τα καλώδια της HOL, που αντιστοιχούν στο ιδίοκτητο δίκτυό της πατάνε πάνω στου ΟΤΕ, οπότε σε περίπτωση βλάβης αρμόδιος είναι ο ΟΤΕ και η HOL προωθεί τη βλάβη σε αυτόν?

    Ή ισχύει αυτό που μου είπαν στο τηλέφωνο υπάλληλοι της HOL, ότι δηλαδή έχει δικά της καλώδια σε πολλές περιοχές, και ότι μόνος αρμόδιος είναι η ίδια η εταιρεία και καμία σχέση δεν έχει πια ο OTE? Μιλάω συγκεκριμένα για Αγία Παρασκευή, όπου όπως προανέφερα, μου είπαν ότι έχουν δικά τους καλώδια οπτικής ίνας και σε περίπτωση βλάβης έχουν αυτοί το δικαίωμα επέμβασης κι όχι ο ΟΤΕ.

    Η ερώτηση αυτή προέκυψε γιατί ο φίλος, ως χρήστης της Forthnet, είχε πάρα πολλές βλάβες τις οποίες αναγκαστικά γνωστοποιούσε μόνο στη forthnet κι εκείνοι προωθούσαν τη βλάβη στον OTE, ο οποίος έχει ανόιξει κι έχει κλείσει την ίδια βλάβη 13 φορές μέχρι τώρα και το πρόβλημα παραμένει (no internet ενώ μέχρι πριν 2 βδομαδες no phone-no internet). Συνεπώς, απ'όσο φαντάζομαι αν τα καλώδια της HOL πατάνε πάνω στου ΟΤΕ, τότε και πάροχο να αλλάξει το πρόβλημα θα παραμένει...

    Ευχαριστώ πολύ!
    Θα επαναλάβω αυτό που μου είχε πει κάποιος και εμένα όταν είχα δηλώσει στο φόρουμ ότι μετά από αίτηση στη forthnet η οποία δεν ευδοκίμησε, έκανα αίτηση στη HOL: "Από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη"!
    Πάμε τώρα στην ουσία. Τα καλώδια από το σπίτι σου έως το Α/Κ (Αστικό Κέντρο ΟΤΕ) είναι πάντα ευθύνη του ΟΤΕ. Ό,τι και να συμβεί σε αυτό το τμήμα, δηλώνεις εσύ βλάβη στον πάροχό σου και ο πάροχος με τη σειρά του δηλώνει βλάβη στον ΟΤΕ για να την αποκαταστήσει. Ατομικά "καλωδιακά" προβλήματα ("ατομικά" με την έννοια ότι δεν πρόκειται για γενικό φαινόμενο), συνήθως σε αυτό το τμήμα της καλωδίωσης εντοπίζονται. Από εκεί και πέρα, για τη διασύνδεση μετά το Α/Κ προς το ίντερνετ, την ευθύνη έχει ο πάροχος. Όσο για το πρόβλημα του φίλου (δε γνωρίζω σε ποιόν αναφέρεσαι) και όλων των φίλων, είμαι πλέον λίγο επιφυλακτικός σε αυτά που διαβάζω και ακούω, καθώς υπάρχουν άνθρωποι που όντως έχουν προβλήματα τα οποία δεν τους επιλύουν γρήγορα οι όποιοι αρμόδιοι, υπάρχουν όμως και άλλοι που αρνούνται απλά να πράξουν τα προφανή όπως για παράδειγμα μετά από κάποιο "κόλλημα" ...να κάνουν ρισέτ το ρούτερ τους με αποτέλεσμα να γράφουν εδώ παραπονούμενοι και ορυώμενοι αδίκως: "Με άφησαν χωρίς τηλέφωνο μια εβδομάδαααααααα", "Οι άθλιοι!!!", "Δε λειτουργεί τίποτα!!!" κλπ. κωμικοτραγικά, διαπιστώνοντας καθυστερημένα ότι αγνόησαν αυτά που τους υπέδειξαν να κάνουν είτε λόγω ξεροκεφαλιάς, είτε λόγω άγνοιας...

  3. #3
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οπως τα λεει ο theopan ειναι:

    Ολοι οι παροχοι που παρεχουν LLU εχουν δικη τους οπτικη ινα (ή νοικιάζουν απο αλλους...) και διασυνδέουν τα ΑΚ μεταξυ τους. Oλοι οι παροχοι μισθώνουν με δικη σου παραχωρηση τον χαλκο απο το ΑΚ στο σπιτι σου εναντι 8.5 ευρω/μήνα (για το full LLU) απο τον ΟΤΕ. Σε αυτον απευθυνονται για την αιτηση, την βλαβη κτλ.

    Δεν υπαρχει εναλλακτικος που να ερχεται κατευθειαν στο σπιτι σου με δικο του χαλκο ή οπτικη.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15844/789
    ISP
    Vodafone/hol
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑ
    Router
    Fritz! 7140
    SNR / Attn
    10(dB) / 14(dB)
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ο φίλος σήμερα έκανε αίτηση στον ΟΤΕ, γιατί δεν πάει άλλο η κατάσταση.

    @theopan : Έχεις απόλυτο δίκιο για το ότι είναι αρκετοί οι ανίδεοι που δεν ασχολούνται και τα ρίχνουν όλα στους παρόχους χωρίς να κάνουν ούτε το παραμικρό από μεριά τους μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση, πίστεψέ με έχουμε κάνει όλες τις στοιχειώδεις ενέργειες που θα μπορούσαμε (reset του router, αλλαγή του με 4 διαφορετικά, ζήτηση βοήθειας από γνωστό ηλεκτρολόγο να κοιτάξει τη γραμμή του τηλεφώνου, γιατί μας είχαν πει ότι κάποια συσκευή στο σπίτι τραβάει πολύ ρεύμα και ρίχνει τη γραμμή κλπ) χωρίς καμία τύχη...

    Πάντως είναι πολύ παράξενο, κατά τη γνώμη μου, το γεγονός ότι παρουσιαζόταν η ίδια βλάβη ανά 2 μήνες (αυτή ήταν η 4η φορά ενώ κάθε φορά ανοιγόκλεινε ο ΟΤΕ τη βλάβη αφού δεν διορθωνόταν το πρόβλημα 4-5 φορές) και τις προηγούμενες φορές την έφτιαχναν

    Η ερώτηση τώρα που προκύπτει είναι η εξής : Η αίτηση που έγινε προς τον ΟΤΕ αφορά τη γραμμή του τηλεφώνου/φορητότητα. Αφού γίνει η φορητότητα, πιστεύετε ότι αν κάνει αίτηση για DSL σε κάποιον άλλο πάροχο π.χ Vodafone (δεν κάνω διαφήμιση, απλά αυτήν έχω εγώ και αφότου ενεργοποιήθηκε δεν έχω κανένα πρόβλημα) για 24Mbit θα αντιμετωπίσει τα ίδια προβλήματα με το ίντερνετ που παρουσιάζονται και τώρα (με το τώρα εννοώ ότι έχει τηλέφωνο - forthnet2play ακόμα - αλλά δεν δουλεύει το internet) ή το πρόβλημα προέκυψε επειδή ήταν εξ ολοκλήρου στη forthnet?

    Σας ευχαριστώ και πάλι...

Παρόμοια Θέματα

  1. καλωδια
    Από mondo52 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-08, 14:23
  2. Πεθαίνουν τα καλώδια;
    Από animpro στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-08, 23:21
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 12:53
  4. HELP μπλέχτηκα με τα καλώδια.....
    Από damianos007 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-05, 16:38
  5. Δίκτυο 2 pc,με τι καλώδια;
    Από Valder στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-04, 10:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας