Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    26-04-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γράφω αυτό το θέμα για 2 λόγους. Ο ένας μήπως μπορέσει ( πάρα πολύ δύσκολο αλλά.. όσο ζω ελπίζω) κάποιος να προτείνει μια λύση η κάτι και ο δεύτερος είναι για να παρουσιάσω ακόμα μια φορά τις απίστευτες υπηρεσίες του ΟΤΕ. Το πιό σημαντίκο? Η έμφυτη ανάγκη του ανθρώπου οτι "κάπου πρέπει να τα πω". Για όσους δεν έχουν κέφι ( και τους δικαιολογώ απόλυτα) να περάσουν όλο το θέμα πασχαλιάτικα στο τέλος κάτω κατω του ποστ θα βάλω τιμές θορύβου/ μοντεΜ και τα βασικά στοιχεία για να μην χρειαστεί να διαβάζουν την έκθεση μου.

    Εισαγωγή

    Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά. Πριν 2 μήνες και 2 εβδομάδες αποφάσισα μετά απο πολύ σκέψη ( γιατι φοβόβουν τα χειρότερα και ω.. τι τραγικό δικαιώθηκα) να κάνω αναβάθμιση στην 1mbit OTENET γραμμή μου. Αν εξαιρέσουμε τους περίφημους κόφτες udp packets (έχει παράδοση στους κόφτες η Πotenet - θέμα το οποίο έχει αναλύθεί στην σελίδα όπως αρκετοί θα γνωρίζεται σε ενα τοπικ που κράτησε 2? χρόνια) με την otenet δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πήρα λοιπόν τηλέφωνο για να κάνω την αναβάθμιση μου απο 1 σε 8. Εκεί μαθαίνω οτι η otenet κλείνει και οτι αν ήθελα αναβάθμιση θα έπρεπε να κάνω αίτηση να περάσω στην connex. Στην αρχή σκέφτηκα αν αξίζει να πάω connex και όχι κάπου αλλού. Βλέποντας όμως τι τραβάνε κυρίως στον τομέα της επικοινωνίας -για την επίλυση προβλημάτων κυρίως- φιλαράκια απο άλλες εταιρίες είπα καλύτερα να πάω στον ΟΤΕ γιατί ήμουνα αρκετά ικανοποιημένος με την οτενετ και με το φτωχό μου το μυαλό δεν σκέφτηκα οτι προφανώς οι 2 εταιρίες (Οτενετ/CONNEX) διαφέρουν στον τομέα της εξυπηρέτησης. Το τι εννοώ θα το αναφέρω παρακάτω.

    Βασική ιστορία

    Κάνω λοιπον την αίτηση μου και περιμένω. Μια "ωραία" μέρα κοιτάω και δεν είχε νετ. Στην αρχή σκέφτηκα οτι αυτό μάλλον θα συμβένει επειδή περνάω απο την μια εταιρία στην άλλη. Παίρνω και τηλ και ένας υπάλληλος ( μάλλον καλύτερα κάποιος τυχαίος που περνούσε απο εκεί) μου λέει ναι, γι'αυτό σας διακόπηκε, κάντε υπομονή σε 7 μέρες θα έρθουν οι κωδικοί ενεργοποίησης με κούριερ κτλ!! Επικοινωνώ εγώ ξανά (5 μέρες μετά) για να δώ μήπως μπορώ να έχω αλλιώς τους κωδικούς ενεργοποίησης ( να σημειώσω εδώ οτι ο υπάλληλος δεν γνώριζε οτι οι κωδικοί όταν περνάς απο ΟΤΕΝΕΤ σε CONNEX δεν αλλάζουν)και εκεί μαθαίνω οτι δεν υπάρχει λόγος να διακοπεί η σύνδεση και να πάρω αμέσως το 121 για να επανασυνδεθώ άμεσα. Γίνεται αυτό λοιπόν χωρίς να μάθω πιος ο λόγος της αποσύνδεσης ( μήπως έγινε κάποιος λάθος χειρισμός ο οποίος μπορεί να οδήγησε και στο πρόβλημα το μετέπειτα?). Εγώ στην αρχή τοποθετώ ένα sagem 800 το οποίο ως γνωστόν δεν σηκώνει 8αρα όπως τουλάχιστον λέγεται χωρίς να γνωρίζω ακριβώς. Εκεί είχα πάρα πολλά dc κάτι το οποίο το θεώρησα λογικό. Έρχεται το μοντεμ του ΟΤΕ (philips) το βάζω... αλλά και εκεί τα ίδια. Για να μην το κουράζω άλλο. Απο 21 Φεβρουαρίου ως σήμερα που γράφω το τοπικ αυτό έχω dc σε καθημερινή βάση ( με διακοπή της adsl και όχι απλά της σύνδεσης για να είμαι πιο ακριβής) με διαφορετική συχνότητα κάθε φορά. Μπορεί να έχω 50 απανωτά με λίγα δευτερόλεπτα η λεπτά μεταξύ τους. Μπορεί μόνο 3-4. Αυτό συμβένει κυρίως το βράδυ/ξημέρωματα αλλα καμιά φορά και τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας. Απο τις πρώτες και όλας μέρες δεν σταμάτησα να δηλώνω τακτικά βλάβη στο 121. Σε 60 μέρες σχεδόν και σε περίπου 25 αναγγελίες βλάβης τηλεφώνημα απο τον ΟΤΕ είχα 2 φορές. Την μία με την κλασική δικαιολογία " Η γραμμή σας έχει θόρυβο ( 10...έλεος.. με 10 στο όριο τον dc για 8αρα μου είπε..) δεν σηκώνει 8 θα την κάνουμε 4". Η γνωστή ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ πολιτική τους. Έφερα κάποια αντίρηση και μου λέει θα το κάνουμε 4 δοκιμαστικά. Το ίδιο βράδυ μέτρησα.. 27 dc σε 3 ώρες. Πάμε πάλι 8 λοιπόν γιατί.. δεν πλήρώνω 8αρα.. να έχω 4αρα με τα ίδια dc. Την δεύτερη φορά που με πήραν τηλέφωνο δυστυχώς είχα γυρίσει απο πολλές ώρες μάθημα και κοιμόμουν οπότε απλά έχασα την απάντηση που έδωσαν στον αδερφό μου οτι η γραμμή μου είναι μια χαρά. Μου αρέσει που τους έκανε εντύπωση οτι έκανα συνέχεια τηλέφωνα στο 121.. αλλά όχι το οτι δεν με έπαιρναν ένα τηλέφωνο πίσω να μου κάνουν μια ενημέρωση

    Επίλογος

    Ύστερα απο 2 μήνες το ιντερνετ για εμένα είναι συνέχεια μια διαδικασία άνγχους. Κάθε μέρα έχω 20-30 ως 50+ dc. Κάποιες φορές γίνοντε μαζεμένα και αν ξεκινήσει αυτό ο αριθμός χάνεται σε αστρονομικά επίπεδα με αποτέλεσμα ουσιαστικά να μην έχω νετ. Το σερφάρισμα είναι εφικτό με ενδιάμεσες κατάρες. Το download εφικτό..με..επανασυνδέσεις. Η αποστολή κάποιων αρχείων μεγάλου μεγέθους μέσω email κάποιες φορές αδύνατη. Τα online games πονεμένη ιστορία... Και μάλιστα.. πρόσφατα πλήρωσα τον πρώτο λογαριασμό..Εξυπηρέτηση 0. Δύο φορές επικοινώνησαν τεχνικοί μαζί μου την 1 να μου κατεβάσουν την γραμμή.. γιατί είχε θόρυβο 10 και την άλλη να μου πουν οτι όλα είναι καλά. Δεν σκέφτηκαν να στείλουν καν ένα τεχνικό να δει κάτι.. γιατί λέει η γραμμή είναι καλή. Απο εδώ και πέρα σκοπεύω να πάω στον ΟΤΕ ο ίδιος μήπως βρεθεί μια λύση η με ρίσκο να απεμπλακώ απο τον οτε και να κάνω αίτηση σε άλλη εταιρία με δικό της νεt...συν του οτι θα διεκδικίσω πίσω τα πάγια. Δεν μπορεί να μου στέλνουν διαφημιστικά στον λογαριασμό... που λένε οτι η connex δίνει σύνδεση χωρίς διακοπές.. το είδα μάλιστα μέρα που με είχαν τσακίσει στις αποσυνδέσεις και ήταν πολύ κακόγουστο αστείο. Να σημειώσω εδώ οτι με την ΟΤΕΝΕΤ παρά το πρόβλημα τα πακέτα udp και το γεγονός οτι τότε μου έλεγαν πολλά και προκλητικά ψέματα, είχα άψογη συνεργασία σε όλα τα μικροπροβληματάκια που μπορεί να προέκυψαν μετά. Μιλούσα εύκολα με τεχνικό, με έπαιρναν τηλέφωνο κτλ. Είχαν τουλάχιστον μια επικοινωνία και μια.. προσπάθεια επίλυσης του προβλήματος. Με τον ΟΤΕ.. τίποτα..0..
    Συγνώμη για την έκταση του ποστ αν και στην αρχή έδωσα και διευκρίνηση οτι μπορεί κάποιος να μην το διαβάσει. Επίσης μέσα στις λιγοστές γνώσεις μου πάνω στο θέμα μπορεί να κάνω κάποιο λάθος.. ας μου συνχωρεθεί και αυτό.. μέρες που είναι. Τέλος ζητώ ανοχή για τυχόν ορθογραφικά και βιασμό της Ελληνικής γλώσσας


    Συντόμευση/ σύνοψη προβλήματος

    Πρόβλημα - Χάνεται η adsl. Επαναλαμβανόμενα dc εδω και 2 μήνες μετά απο αναβάθμιση απο 1 ΟΤΕΝΕΤ σε 8 Connex. Οι αποσυνδέσεις παρατηρούντε κυρίως βραδυνές ώρες αλλά ίσως αυτό να συμβένει γιατί και εγώ χρησιμοποιώ το νετ περισσότερα απόγευμα βράδυ. Προηγούμενη εταιρία όπως είπα ΟΤΕΝΕΤ. Πρόβλημα με αποσυνδέσεις κανένα. Το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά το πέρασμα στην Connex.
    Μόντεμ/Ρούτερ που δοκίμασα Philips Wired /US robotics Wired
    Περιοχή - Άγιος Ελευθέριος/Πατήσια
    PSTN line
    Όχι συναγερμοί στο σπίτι.
    Οι τιμές θορύβου παίζουν ( στο κάτω είναι σχετικά σπάνιο) το Margin δεν έχει πέσει ποτέ κάτω απο 10 ( συχνά στο 15 κοντά) και το att σχεδόν πάντα στο 30.


    Τιμές

    Downstream Upstream
    SNR margin (dB): 20.8 30.4
    Attenuation (dB): 30.0 14.0
    Output power (dBm): 15.8 12.2
    Attainable rate (Kbps): 15839 1148
    Rate (Kbps): 8190 381

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος qwerty81 : 26-04-08 στις 05:06.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-03-2008
    Περιοχή
    κορυδαλλοσ
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    116
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    zte
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οχι αγχοσ

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατ' αρχην καλως ηλθες στο φορουμ.
    Εγω ειμαι παθων και πεδευτηκα παρα πολυ -κοντεψα να συμπληρωσω 4μηνο- ταλαιπωρειας καταγγελιων τηλεφωνηματων παραπονων που τα δικα σου ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που τραβηξα. Η διαφορα μας ειναι στην ταχυτητα που εχω 24αρα.
    Εαν θελεις να παρεις ιδεα του δικου μου Γολγοθα δες εδω http://www.adslgr.com/forum/showpost...7&postcount=66
    Θα σου επισημανω οτι ειμαι εμπειρος ηλεκτρονικος με 32+ χρονια πειρα ειδικευμενος στις τηλεπικοινωνιες και καποτε και υπαλληλος του οτε, στα δικτυα και τις βλαβες.
    Μου πηρε τοσο καιρο και τελικα με πολλες ενεργειες που εκανα εντοπισα το προβλημα.
    Ο οτε ειχε σηκωσει τα χερια! Θα σου προτεινω ορισμενα πραγματα να σε βοηθησω να λυσεις το προβλημα σου. Θελω σε αυτα που σε ρωταω να μου απαντας με ακριβεια, αλλα κι αυτα που σου λεω να τα κανεις επακριβως.
    Για τις αποσυνδεσεις μπορει να ευθυνονται πολλα πραγματα (πιθανον 1 να φταιει για σενα).
    Δε φταιει το conn-x παντως. Πες μου αν μενεις σε πολυκατοικια, τι ρουτερ διαθετεις (αν εχεις πανω απο 1). Γραψε μου τι ταχυτητα πιανεις, τι snr εχεις και αν ειναι μεταβλητο γραψε μου τα ορια του, καθως και του attn σου. Το προβλημα σου ειναι μονο οι αποσυνδεσεις? Και σε τι ταχυτητα σε εχει τωρα ο οτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pnikolo : 26-04-08 στις 06:04.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-04-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την ανταποκρισή σου και το καλωσόρισμα. Γράφω τα στοιχεία που μου ζητάς και επαναλαμβάνω κάποια που ανέφερα προηγουμένος .

    1)Μένω σε πολυκατοικία

    2)Έχω 8άρα και πιάνω κοντά στα 7. 6700 ως σχεδόν 7. Το πρόβλημα συνεχίστηκε και σε 4αρα με 3.500 σε speedtest. Σε 1 οτενετ δεν είχα κανένα πρόβλημα

    http://www.imageshack.gr/view.php?fi...nvg8ivctrw.jpg

    3) Μια τυχαία αυτη την στιγμή που μιλάμε μέτρηση μέσω router.

    SNR margin (dB): 17.8 30.3
    Attenuation (dB): 30.0 14.0
    Output power (dBm): 14.0 12.2
    Attainable rate (Kbps): 15099 1148

    http://www.imageshack.gr/files/lxm2fznchc8jgb86594o.jpg

    screenshot μιας άλλης μέτρησης. Να σημειωθεί οτι δοκίμασα να βγάλω την adsl2+ αλλα το πρόβληματα δεν σταμάτησε.

    4)Το margin Είναι μεταβλητό. Το κατώτερο που έχω δει ( αφήνω ανοικτό την σελίδα με τα στοιχεία για να παρακολουθώ τι γίνεται) είναι 10+ αλλα μόνο 3-4 φορές. Η συχνή τιμή του βρίσκεται ακόμη και μετά απο dc 13-15. Θα έλεγα το 90% των περιπτώσεων. Ο ΟΤΕ επιβεβαίωσε οτι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα θορύβου.

    5) Έχω 1 router US robotics (Us Robotics
    Router Annex Α) και το modem που δίνει ο ΟΤΕ το Philips. Και τα 2 ενσύρματα. ΜΟΝΟ το 1 απο τα δυο πάνω στο pc.


    6) Πρόβλημα ΜΟΝΟ οι αποσυνδέσεις. Η γραμμή δουλεύει όταν δουλεύει άψογα με 850 download

    7) Κοντά στον υπολογιστή υπάρχει ένα ups.

    Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου να διαβάσεις και να απαντήσεις στο thread μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος qwerty81 : 26-04-08 στις 06:28.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε ξερω πιο ρουτερ εχεις επανω αλλα βαλε καλυτερα το usr. Πιο μοντελο ειναι? Κατεβασε και εγκατεστησε στο pc σου το DMT τη ν 8.07 απο εδω http://dmt.mhilfe.de/ τρεξτο και πες μου αν σου δουλευει Εχεις τωρα αποσυνδεσεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pnikolo : 26-04-08 στις 06:37.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-04-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=902101

    Αυτό..

    Το προγραμματάκι μου τρέχει κανονικά. Αν χρειάζεται κάπως να το λειτουργήσω θα ήθελα 1-2 διευκρινήσεις.

    Αυτή την στιγμή δεν έχω αποσυνδέσεις. Είχα όμως περίπου 10-15 λίγες ώρες πριν

    Να σου πω και κάτι που έμαθα πριν λίγο σε μια κουβέντα που είχα.. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει τηλεφωνική υπηρεσία.. με.. ΡΟΖ γραμμές στην πολυκατοικία..

  7. #7
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwerty81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=902101

    Αυτό..

    Το προγραμματάκι μου τρέχει κανονικά. Αν χρειάζεται κάπως να το λειτουργήσω θα ήθελα 1-2 διευκρινήσεις.

    Αυτή την στιγμή δεν έχω αποσυνδέσεις. Είχα όμως περίπου 10-15 λίγες ώρες πριν

    Να σου πω και κάτι που έμαθα πριν λίγο σε μια κουβέντα που είχα.. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει τηλεφωνική υπηρεσία.. με.. ΡΟΖ γραμμές στην πολυκατοικία..
    Οκ ρωταμε.
    Εχεις γραφειο η καποια που ανακατευεται? Αν ειναι το 2ο εχει απλο τηλ που ερχονται οι γραμμες με προωθηση

  8. #8
    Εγγραφή
    26-04-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://www.imageshack.gr/files/wfgz0ei5dqsx7me0j3dg.png

    Για το άλλο που λες δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Εγώ δεν έχω γραφείο για να έχω κάποια πολύπλοκη συσκευή και δεν γνωρίζω τι ακριβώς.. κάνουν απο πάνω αν αυτούς εννοείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος qwerty81 : 26-04-08 στις 07:18.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwerty81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.imageshack.gr/files/wfgz0ei5dqsx7me0j3dg.png

    Για το άλλο που λες δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Εγώ δεν έχω γραφείο για να έχω κάποια πολύπλοκη συσκευή και δεν γνωρίζω τι ακριβώς.. κάνουν απο πάνω αν αυτούς εννοείς.
    Αστο ξεχνατο για το ροζ! Κανε ενα resync στο ρουτερ. Η γραμμη σου ειναι οντως καλη και δειχνει οτι μπορει να φτασει στα 15827
    Εχεις συγχρονισει κανονικα με 8190/381
    Εχεις επειριασμους απο τα κρατικα προγραμματα στα μεσαια 729,981,1384KHz
    Λοιπον οταν θα εχεις αποσυνδεσεις θελω να παρεις παλι ενα snapshot και να μου το κανεις ποστ να τα συγκρινουμε και να δουμε τι συμβαινει. Τωρα βλεπω ολα ειναι οκ

  10. #10
    Εγγραφή
    26-04-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το ξέρω οτι η γραμμή μου είναι καλή.. Αυτό με προβληματίζει. Ακόμη και μετά απο αποσύνδεση ο θόρυβος είναι σε νορμάλ επίπεδα και ποτέ κάτω απο 10. Θα ανεβάσω πάντως screenshot μετά απο αποσυνδέσεις.

    'Οπως και να έχει σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου. Καλα να περάσεις αυτές τις μέρες!Καλήμερα

  11. #11
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwerty81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω οτι η γραμμή μου είναι καλή.. Αυτό με προβληματίζει. Ακόμη και μετά απο αποσύνδεση ο θόρυβος είναι σε νορμάλ επίπεδα και ποτέ κάτω απο 10. Θα ανεβάσω πάντως screenshot μετά απο αποσυνδέσεις.

    'Οπως και να έχει σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου. Καλα να περάσεις αυτές τις μέρες!Καλήμερα
    Κατι τελευταιο εχεις κανενα παλιο με το προβλημα? ISDN γραμμη εχεις?

  12. #12
    Εγγραφή
    26-04-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    pstn είναι η γραμμή και όπως είπα και πιο πάνω με το 1 οτενετ δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Αυτό με ανυσηχεί περισσότερο.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwerty81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    pstn είναι η γραμμή και όπως είπα και πιο πάνω με το 1 οτενετ δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Αυτό με ανυσηχεί περισσότερο.
    Και εγω οταν ειχα 1 δεν ηξερα τι θα πει αποσυνδεση
    Οσο μεγαλωνει η ταχυτητα τοσο πιο ευαισθητο γινεται στις αποσυνδεσεις ασε που το adsl2+ ειναι πιο ευαισθητο απο το adsl (ν1)
    Εαν μεινεις στα 8 δοκιμασε να γυρισεις το ρουτερ σε adsl (v1) να δεις πως παει.
    Εχεις προσφστο (με 8αρα συνδεση) snapshot οταν εχεις αποσυνδεσεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pnikolo : 26-04-08 στις 08:27.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-04-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό που έχω βάλει πιο πάνω είναι μετα απο αποσύνδεση. 17,8.. μετά απο αποσύνδεση..

    SNR margin (dB): 17.8 30.3
    Attenuation (dB): 30.0 14.0
    Output power (dBm): 14.0 12.2
    Attainable rate (Kbps): 15099 1148

    Με το προγραμματάκι που μου έδωσες.. ευτυχώς ακόμη δεν χρειάστηκε να πάρω γιατι τα πρωινά δεν έχω και τόσες πολλές αποσυνδέσεις. Θα ανεβάσω όμως με την πρώτη...ατυχία..

  15. #15
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwerty81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έχω βάλει πιο πάνω είναι μετα απο αποσύνδεση. 17,8.. μετά απο αποσύνδεση..

    SNR margin (dB): 17.8 30.3
    Attenuation (dB): 30.0 14.0
    Output power (dBm): 14.0 12.2
    Attainable rate (Kbps): 15099 1148

    Με το προγραμματάκι που μου έδωσες.. ευτυχώς ακόμη δεν χρειάστηκε να πάρω γιατι τα πρωινά δεν έχω και τόσες πολλές αποσυνδέσεις. Θα ανεβάσω όμως με την πρώτη...ατυχία..
    Παρε τωρα ενα σωστο που δεν εχεις αποσυνδεσεις να το συγκρινουμε

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατατμησεις και αλλες αποριες
    Από mfds στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-06, 06:14
  2. port 1412 και άλλες
    Από elkas στο φόρουμ DC++
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-05, 12:00
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-05, 10:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας