Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τηλεφωνικό κέντρο στο σπίτι μου έχω εγκαταστήσει το Elastix (το οποίο έχει τις ίδιες λειτουργίες με το trixbox αλλά είναι πιο αξιόπιστο) . Όποτε φεύγω από το σπίτι κάνω εκτροπή στο κινητό μου από ένα τηλέφωνο που έχω συνδέσει απευθείας σε αναλογική θύρα του Santis (είναι το μηχάνημα που δίνει πλέον ο ΟΤΕ στις γραμμές ISDN και έχει αντικαταστήσει το NETMOD) και την απενεργοποιώ με τον ίδιο τρόπο όταν επιστρέφω. Επειδή όμως έχω βαρεθεί αυτή την ιστορία (έχω τηλέφωνα στο κέντρο και βαριέμαι να πηγαίνω και να σηκώνω το τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο στο μηχάνημα της ISDN) θέλω να μπορώ να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ την εκτροπή από το τηλεφωνικό κέντρο. Τώρα αν προσπαήσω να κάνω την διαδικασία ( *21*το κινητό μου# ή βάζοντας πρώτα το πρόθεμα που έχω για να πάρω εξωτερική γραμμή και μετά τον κωδικό) από συσκευή που είναι πάνω στο κέντρο παίρνω μήνυμα αποτυχίας, και είνια λογικό γιατί ο κωδικός της εκτροπής δεν είναι δηλωμένος στο τηλεφωνικό κέντρο ώστε να τον στέλνει στον ΟΤΕ. Δοκίμασα να τον δηλώσω και ως πρόθεμα εξωτερικής γραμμής, αλλά και στο Trunk και δεν πέτυχα τίποτα. Έψαξα και στο forum του Elastix και στου Trixbox αλλά δεν βρήκα τίποτα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Είτε απαντήσετε πως γίνεται στο Trixbox, είτε στο Elastix είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Επανωμή Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΠΑΝΩΜΗΣ
    Router
    Linksys AM200 + WRT54GL
    SNR / Attn
    40(dB) / 24(dB)
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το "follow me" βάζοντας 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ# στις ρυθμίσεις.
    Αυτό σημαίνει "εκτροπή όταν δεν απαντά"
    Οσ' αναφορά το κόστος είναι το ίδιο, αλλά δίνεις στον πΟΤΕ τζάμπα λεφτά.
    Θα σου έλεγα να βάλεις έναν voip provider με φθηνές κλήσεις σε κινητά.
    To elastix ...είναι το επάγγελμά μου

    George

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Έτσι ακριβώς είναι. Απλά απασχολείς και τα δυο ISDN κανάλια σου, και εισάγεις και μια μικρή καθυστέρηση, μέχρι να γίνει η κλίση (ή οπόια λόγω ISDN σηματοδοσίας είναι αμεληταία). Βάλε και ένα ψαρωτικό μύνημα "Παρακάλω περιμένετε, η κλίση σας προωθείται!" και followme στο 4-5 ring. Ούτε κωδικοί ούτε τίποτα. Αν δεν είσαι εκεί να σηκώσεις, 5 κτύπημα και χτυπάει κινητό σου!

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ακριβώς είναι. Απλά απασχολείς και τα δυο ISDN κανάλια σου, και εισάγεις και μια μικρή καθυστέρηση, μέχρι να γίνει η κλίση (ή οπόια λόγω ISDN σηματοδοσίας είναι αμεληταία). Βάλε και ένα ψαρωτικό μύνημα "Παρακάλω περιμένετε, η κλίση σας προωθείται!" και followme στο 4-5 ring. Ούτε κωδικοί ούτε τίποτα. Αν δεν είσαι εκεί να σηκώσεις, 5 κτύπημα και χτυπάει κινητό σου!
    Αν και πολύ παλιό το θέμα, ακόμα το ψάχνω και ακόμα δεν έχω βρει λύση. Το Follow me το γνωρίζω αλλά δεν με ενδιαφέρει ως λύση γιατί 1) θα απασχολώ και τα δυο κανάλια της ISDN και 2) γιατί δεν θα φαίνεται ποιος με καλεί στο σπίτι αλλά ο αριθμός του σπιτιού μου...

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν ξέρω τι τηλεφωνική συσκευή χρησιμοποιείς για να περάσεις τα νούμερα, αλλά εγώ που χρησιμοποιώ ένα SPA-941 και είχα το ίδιο πρόβλημα, το έλυσα βάζοντας Dial Plan στο SPA ([x#*].).

    Με τον τρόπο αυτό περνώ οποιονδήποτε αριθμό (x) και οποιονδήποτε χαρακτήρα (# ή *), όσες φορές (.) θέλω.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό μπορείς να το κάνεις με το overlap dial(*νομίζω πως το λέει έτσι), θα χρειαστεί όμως zaptel, σε Misdn δεν έχω καταφέρει να το κάνω

    Με αυτό τον τρόπο, αν πχ καλέσεις το 9, τότε σου δίνει dial tone απο το netmod/santis

  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μπορείς να το κάνεις με το overlap dial(*νομίζω πως το λέει έτσι), θα χρειαστεί όμως zaptel, σε Misdn δεν έχω καταφέρει να το κάνω

    Με αυτό τον τρόπο, αν πχ καλέσεις το 9, τότε σου δίνει dial tone απο το netmod/santis
    Θα στήσω από την αρχή το Elastix στο σπίτι μου και αυτή την φορά θα χρησιμοποιήσω το dahdi (έτσι ονομάζεται πλέον το zaptel) για να εγκαταστήσω την isdn κάρτα. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως θα κάνω τον asterisk να δίνει dial tone από το netmod;

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-08, 02:26
  2. Μέσω του γρήγορου Internet ο νέος πόλεμος κατά του ΟΤΕ
    Από yianniscan στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-07, 18:02
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-06, 17:26
  4. Πρόβλημα με Jetspeed 520 και αναγνώριση κλήσης του οτε
    Από jonick33 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-05, 01:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας