Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 61
  1. #1
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Αν και ειμαι αρκετα χρονια στο διαδικτυο εχω ακομα επιφυλαξεις για τις online αγορες-πληρωμες.
    Μπορειτε να μου πειτε εμπειριες σας η συμβουλες πανω στο θεμα;;
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  2. #2
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Εγώ ποτέ δεν έχω πληρώσει με πιστωτική κάρτα γιατί φοβάμαι και ό,τι και να λένε οι άλλοι ποτέ δεν θα το κάνω. Πληρώνω πάντα με αντικαταβολή ή με κατάθεση σε λογαριασμό. Κάτι άκουσα όμως για τις κάρτες Electron με τις οποίες δεν μπορούν να σε αποσπάσουν μεγάλα ποσά...Ισχύει κατι τέτοιο? Πάντως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάρε μία προπληρωμένη πιστωτική κάρτα.
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  3. #3
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Εχω ψωνίσει με VISA από την Ελλάδα (βιβλία κυρίως και έναν εκτυπωτή), Αγγλία και Αμερική (amazon.com & uk) μόνο βιβλία. Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Προσωπικα θεωρώ ότι αν δεν εμπιστεύεσαι την χρήση πιστωτικής κάρτας, δεν έχουν νόημα οι online αγορές. Δεν μπορώ να σκεφθώ άλλο μέσο πληρωμής.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Είμαι κι εγώ πολύ επιφυλακτικός με την χρήση πιστωτικής μέσω internet. Ότι έχω πάρει ως τώρα ήταν με αντικαταβολή και δυό φορές που δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα, χρησιμοποίησα μια Attica Gift Card Visa (πιστωτική "μίας χρήσης").
    Βέβαια έχω πλήθος γνωστών που έχουν κάνει αγορές με την πιστωτική τους και δεν αντιμετόπισαν το παραμικρό πρόβλημα! Ωστόσο όταν χρειάστηκε να κάνω μια τέτοια αγορά προτίμησα να μην ρισκάρω ούτε αυτή την 1:1.000.000 περίπτωση να πάει κάτι στραβα, δεδομένου οτι υπάρχει εναλλακτική λύση.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Το προβλημα γινεται σοβαρο οταν καποιος μπαινει στο συστημα της εταιρειας που συναλλασομαστε και αποσπα τους αριθμους των καρτων μας... αλλα αυτο μπορεις να το παθεις ακομα και εαν δεν αγοραζεις απο το δικτυο. Στις πιστωτικες καρτες χρειαζεται λεπτομερης εξεταση στον αναλυτικο λογαριασμο και απορριψη οσων συναλλαγων δεν εχουμε κανει....
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  6. #6
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Η πιο απλή λύση είναι η Visa Electron. Θές να αγοράσεις κάτι που κάνει 300 ευρώ; Πας στην τράπεζα και καταθέτεις 300 ευρώ. Κάνεις την αγορά μέσω της κάρτας σου και αυτόματα ο λογαριασμός σου χρεώνεται. Άρα δε μένει τίποτα να σου κλέψουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνώ 100% με τον dhmk.
    Προσωπικά, έχω μια πιστωτική με χαμηλό όριο (600€/μήνα) την οποία χρησιμοποιώ πολλά χρόνια (>5) για online αγορές μέσω Internet (ebay, amazon κλπ) και συνδρομές (news servers,συνδρομητικά site). Σε αυτή, πάντα ελέγχω τους αναλυτικούς λογαριασμούς.
    Μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα με τις παραγγελίες μου ή με συνδρομές, ακύρωση συνδρομών.

    Visa Electron δε χρησιμοποιώ για να μην τρέχω στην τράπεζα κάθε τρεις και λίγο και επειδή πάρα πολλά site ΔΕΝ υποστηρίζουν Electron.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ίδιες τακτικές εδώ με dhmk & yiapap, και κανένα πρόβλημα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Κανω 4 χρονια On line αγορες και δεν ειχα ποτε προβληματα. Σπανια χρησιμοποιω πιστωτικη καρτα, συνηθως χρησιμοποιω visa debit ή visa electron οπου καταθετω τα χρηματα που θελω ακριβως για να αγορασω το προιον. Οσοι φοβουνται μπορουν να παρουν μια electron που τωρα τελευταια ειναι γενικα αποδεκτη καρτα σε σχεση με παλαιοτερα.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΑΖΙΝΟΥ
    Router
    Linksys WAG300Ν
    Χρισημοποιώ πιστωτικές κάρτες για αγορές από το νετ εδώ και 6 χρόνια. ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα, χτύπα ξύλο. Πιο πολύ για αγορές από Αμερική και μερικές φορές Ελλάδα.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια ανοίγεται 2 λογαριασμούς σε μια τράπεζα που δίνει debit card και ζητάτε κωδικούς για web banking. H Debit είναι συνδεδεμένη στον ένα μόνο λογαριασμό οπότε όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι μεταφέρεις μέσω internet το ακριβές ποσό και μετά δίνεις στο site την κάρτα σου. Ακόμα και αν γίνει καμιά στραβή δε θα υπάρχουν χρήματα στην κάρτα οπότε δε χάνεις τπτ. Απλά θέλει λίγη προσοχή για κανά keylogger όταν μπαίνεις στο web banking.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χρησιμοποώ πιστωτική εδώ και χρόνια και δεν είχα πρόβλημα αλλά τώρα έκανα αίτηση για Electron γιατί τελευταία έκλεισα εισητήρια με την easy jet και είχα προμήθεια για την visa 6,5 Euros ενώ με την Electron τίποτα.

    H visa έχει μικρό όριο και την πληρώνω μέσω web banking.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedtouch 585v6
    Κι εγώ χρησιμοποιώ visa εδώ και 2 χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αγοράζω από επώνυμα sites και όταν αγοράζω από ebay χρησιμοποιώ το paypal. Πάντως έχω μικρό πιστωτικό όριο (300euro) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

  14. #14
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Συμφωνώ 100% με τον dhmk.
    Προσωπικά, έχω μια πιστωτική με χαμηλό όριο (600€/μήνα) την οποία χρησιμοποιώ πολλά χρόνια (>5) για online αγορές μέσω Internet (ebay, amazon κλπ) και συνδρομές (news servers,συνδρομητικά site). Σε αυτή, πάντα ελέγχω τους αναλυτικούς λογαριασμούς.
    Μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα με τις παραγγελίες μου ή με συνδρομές, ακύρωση συνδρομών.

    Visa Electron δε χρησιμοποιώ για να μην τρέχω στην τράπεζα κάθε τρεις και λίγο και επειδή πάρα πολλά site ΔΕΝ υποστηρίζουν Electron.
    Κι εγώ χρόνια ακολουθώ την ίδια τακτική. Θα ήθελα να προσθέσω τρία πράγματα:

    1) Χρησιμοποιώ το Paypal όπου δίνεται η δυνατότητα.
    2) Χρησιμοποιώ το ebanking της τράπεζάς μου (Eurobank) για να παρακολουθώ άμεσα τις κινήσεις στην κάρτα μου. Συνήθως οι αγορές φαίνονται μετά από 3-4 εργάσιμες μέρες (στην Ελλάδα είμαστε!!!).
    3) Χρησιμοποιώ το IDVault του Zonealarm που κλειδώνει στον υπολογιστή με αλγόριθμους όποιες πληροφορίες δεν θέλω να φαίνονται (Αριθμός κάρτας και αριθμός ασφαλείας κλπ)

    Να χτυπήσω ξύλο, μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει κάτι....
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #15
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    4(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χρησιμοποιώ και εγώ και όλη η οικογένειά μου πιστωτικές κάρτες (VISA και MASTERCARD) για online αγορές χρόνια, και δεν είχαμε πρόβλημα παρά μόνο μια φορά:

    Πριν 5 χρόνια στην η μητέρα μου πρόσεξε ότι στην πιστωτική της χρεωνόνταν 2-3 μικρές αλλά περίεργες συνδρομές. Μετά από έρευνα αποδείχτηκε ότι ηταν τσοντο-sites. Η μητέρα μου το κατήγγειλε στην τράπεζά της (Eurobank) οπότε οι χρεώσεις ακυρώθηκαν και επιστράφηκε το συνολικό ποσό των 6 μηνών κατά τους οποίος χρεωνόταν.

    Μερικά χρόνια αργότερα αποδείχτηκε ότι υπεύθυνος ήταν τελικά όχι κάποιος hacker αλλά κάποιος από το νεότερα μέλη της οικογένειας.

    Οπότε στην ουσία ούτε εγώ έχω αντιμετωπίσει (ούτε έχω ακούσει από γνωστό) πρόβλημα μετά από χρήση κάρτας για online αγορές.

    Πάντως όπως είπε και κάποιος φίλος πριν, επιλέγετε επώνυμα sites και χρησιμοποιείτε paypal όπου είναι αυτό δυνατό στα πιο άγνωστα

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καρτα αναληψης - πληρωμες
    Από ela002 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 00:12
  2. το μπάχαλο της HOL με τις πληρωμές
    Από zerdekx στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-08, 00:44
  3. Πληρωμες λογαριασμων
    Από vardoulas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-08, 09:50
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-07, 04:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας