Εμφάνιση 1-13 από 13

Θέμα: Κύθηρα

  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Λέω φέτος να πάω Κύθηρα.

    Κριτήρια μου για καλές διακοπές είναι το ήσυχο μέρος, καλή θέα είτε θάλασσα είτε βουνό και φυσικά η τιμή στο δωμάτιο.

    Συζητάω πάντα δωμάτιο ή κάμπινκ συνεπώς θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει που είναι καλά.

    Από ότι βλέπω Αβλεμόνας τα συνδυάζει καλύτερα όλα αν και είδα κάτι σκηνικά από φωτογραφίες στο google earth στο μηλιοπόταμο και γούσταρα τρελά με το πράσινο.

    Το κάμπινκ λέει ? Έχει πάει κανείς? Είναι σκιερό και καλό? Η παραλία του?

    Αντικύθηρα λέει?

    Γενικά αξίζει να πάς γύθειο να περάσεις με το πλοίο ή να πάς με πλοίο από Πειραιά. Για να πάρεις και το αμάξι σου μαζί.

    Ότι άλλο είναι βλέπουμε.

    Το ξέρω διάβασα και αυτό
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Είχα πάει γιά μία εβδομάδα στα Κύθηρα πριν 4 χρόνια, έχει πολύ καλές παραλίες, σχετικά ήσυχες διακοπές και οι αποστάσεις όπως σε όλα τα Ελληνικά νησιά (εκτός Κρήτης) αστείες.
    Μία φιλική μου οικογείνεια είναι από τα Αντικύθηρα, είναι πολύ καλά γιά ήσυχες διακοπές, ψαροτούφεκο και ξεκούραση, το τοπικό κρασί είναι υπέροχο. Αν σε ενδιαφέρουν αυτές οι διακοπές (πριν ανακαλυφθεί και αυτό το νησί από την τουριστική βιομηχανία), πριν πάς φρόντισε να εξασφαλίσεις δωμάτιο, οι τουριστικές υποδομές είναι σχεδόν ανύπαρτες, πάρε πληροφορείες από κοινότητα, τηλεφωνείο; ή τηλεφώνισε σε κάποιο στο νησί στην τύχη και θα βρείς άκρη.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Οπωσδήποτε φαγητό στη Χώρα -> Ψησταριά "ο Ζορμπάς" (είναι πάνω σε μια ταράτσα).

    Κοντοσούβλι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Στη περιοχή υπάρχουν απάτητες παραλίες αλλα κάποτε περνουσε το καράβι απο την Καλαμάτα...άρα τα Κύθηρα κάποτε θα τα βρούμε..

  6. #6
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Hello!
    Πήγα Κύθηρα πρόσφατα, στο κάμπινγκ. ΠΟΛΥ σκιερό, είναι μες το δάσος ουσιαστικά. Απλά είναι ΠΟΛΥ ήσυχο επίσης, δηλαδή μετά τις 11 δεν ακούγεται ψυχή, εμείς είμασταν από τις ελάχιστες παρέες που καθόμασταν μέχρι πιο αργά κάπου κοντά στη "ρεσεψιον" εκεί (που έκλεινε ..) και πάλι μας λέγαν οι υπεύθυνοι ότι να μην ακουγόμαστε πολύ και τέτοια. Οι τουαλέτες όταν πήγαμε εμείς ήταν υπό επιδιορθώσεις, οπότε ήταν έτσι κι έτσι, αλλά λογικά τώρα θα είναι φτιαγμένες πλέον. Γενικά αν σου αρέσει η φύση είναι πολύ ωραίο το κάμπινγκ πάντως κι από ίσκιο έχει περισσότερο από σχεδόν οποιοδήποτε κάμπινγκ θυμάμαι.. Δεν είναι τόσο καλά οργανωμένο πάντως, είναι δημοτικό και οι υπεύθυνοι το είχαν κάμποσο στο φλου, ως υπάλληλοι..
    Στο χωριό μέσα (η χώρα, δε θυμάμαι πως λέγεται) είναι κι αυτή γραφική, έχει 3-4 μαγαζάκια να πας, πάλι ήρεμα από κίνηση αλλά ωραία
    Ο Αβλέμονας είναι πολύ γραφικός, δεν ξέρω για να μείνεις τι λέει.
    Καλό είναι να έχεις αυτοκίνητο, έχει μέρη για να γυρίσεις (κατ'εμένα χρειάζεσαι ένα 4ημερο στο νησί για να δεις διάφορα).
    Ως παραλίες αρκετά καλές,κυρίως στα νότια, αρκετά στα ανατολικά, λίγο δυτικά , ΟΧΙ βόρεια (επειδή μας είχαν πει για κάποιες βόρεια και το ψάξαμε κάμποσο, δεν άξιζε καμία τους χωματόδρομους που φάγαμε εκεί κατ'εμάς). Ίσως παίζει ρόλο το ότι ερχόμασταν από Ελαφόνησο κάμπινγκ βέβαια, οπότε δύσκολη η σύγκριση για παραλίες ! :-)
    Πήγαμε από Νεάπολη (βρισκόμασταν ήδη εκεί..) οπότε άνετα είναι, 1:30-2 ώρες με το καράβι. Από πειραιά δεν ξέρω..
    Ονόματα από άλλα χωριά-παραλίες για να πω δε θυμάμαι γενικώς, αν μου αναφέρεις κάποιο μπορεί να θυμηθώ.. Αυτά!

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Demelene αμα θες καμια ειδικη πληροφορια οσον αφορα το νησι (αποστασεις, χωρια κτλ κτλ) στειλε μου ενα pm.

    Ειναι ο father απο'κει

    Γενικα ειναι οπως το περιεγραψαν τα παιδια. Απο τα ησυχα νησια -ακομα-. Γιατι αυτο εχει αρχισει να χαλαει τα τελευταια 2-3 χρονια.

    Το ανακαλυπτουν ολο και περισσοτεροι.
    No Justice - No Peace

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Demelene αμα θες καμια ειδικη πληροφορια οσον αφορα το νησι (αποστασεις, χωρια κτλ κτλ) στειλε μου ενα pm.

    Ειναι ο father απο'κει

    Γενικα ειναι οπως το περιεγραψαν τα παιδια. Απο τα ησυχα νησια -ακομα-. Γιατι αυτο εχει αρχισει να χαλαει τα τελευταια 2-3 χρονια.

    Το ανακαλυπτουν ολο και περισσοτεροι.
    Ευχαριστώ για την προσφορά.
    Και εγώ να σου πω από την τηλεόραση σε μια εκπομπή της κρατικής την είδα.
    Και γιαυτό θέλω να πάω πριν γίνει εντελώς ότι να είναι.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Νομίζω ότι αξίζει να πάρω το δικό μου αυτοκινητο
    Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να πάς η Γύθειο ή Νεάπολη.

    Γενικά δεν έχω καμιά όρεξη να οδηγήσω μέχρι και την Νεάπολη. Μου φαίνεται πιο κοντά το Γύθειο και μετά πλοίο, αλλά εξαρτάται πάντα και από το σόι πλοίο είναι στην γραμμή και τι ώρες έχει.

    Από πειραιά λέει? Ξέρει κανείς?

    ardi21 μπορείς να ρωτήσεις τον πατέρα σου. Τι εμπειρία έχει στο θέμα γιατί πέρσυ για 30 Νμ μιλάμε έφαγα τρελή ταλαιπωρία με το Σαπιοκάραβο το Σαμος από Σαμοθράκη προς Αλεξανδρούπολη.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Okm
    Okm Guest
    Υπάρχει αυτό το site που έχει πολλά για κυθηρα, φωτογραφίες, χωριά, ξενοδοχεία, δωμάτια, κάμπινγ...
    Και προπαντός πολλούς οδικούς χάτρες για κ'αθε χωριό και παραλία.
    http://www.kithera.gr/

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    απλως να συμπληρωσω οτι το νησακι βολευει παρα πολυ μηχανη (κατα προτιμηση enduro-ψευτοenduro) και μετα αυτοκινητο. Το λεω γιατι αν μεινεις μερες θα θες στανταρ να γυρισεις σε χωρια....

    Για δωματια ειχα ακουσει οτι παρατσιμπανε οι ντοπιοι και μονο αν εχεις κανενα γνωστο κλεισε, καμπινγκ ολα τα λεφτα

    Πες μας τις εντυπωσεις οταν πας

  12. #12
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πήγα Κύθηρα μέσω Γυθείου (με το καράβι που έρχεται απο Πειραιά). Υπάρχει και δρομολόγιο από Νεάπολη. Είχε ένα πρωινό δρομολόγιο - το οποίο εκ των πραγμάτων δεν προλαβαίναμε - κι ένα το απομεσήμερο. Κλείστε έγκαιρα εισιτήρια γιατί γίνεται πανικός. Υπολόγισε ένα χαλαρό 5ωρο τη διαδρομή απο Αθήνα και κάτι λιγότερο απο ώρα το καράβι. Αφήστε και 1 ώρα περιθώριο μην κάτσει καμιά στραβή.
    Μπορείς φυσικά να πάρεις και το καράβι απο Πειραιά για να έρθεις κυριλέ και ξεκούραστα, αλλά θες 7 ώρες και γύρω στα 50 ευρώ το άτομο κι άλλα 150 το αυτοκίνητο πηγαινέλα. *Άουτς!*

    Τα Κύθηρα είναι μεγάλο νησί και χρειάζεσαι οπωσδήποτε μεταφορικό.

    Μια μηχανή - όπως λέει ο vamvakoolas παραπάνω - είναι πρακτική, γιατί πολλές παραλίες (και συνήθως οι καλύτερες) είναι σε δύσβατα σημεία. Φίλοι που πήγαν πρόσφατα, πήραν μαζί αυτοκίνητο αλλά προτίμησαν να νοικιάσουν enduro για 2 μέρες για να κάνουν εξόρμηση στα κατσάβραχα. Λάβε πάντως υπ'όψη σου οτι οι διαδρομές είναι μεγάλες, το βράδυ οι δρόμοι είναι απο κακοφωτισμένοι έως καθόλου φωτισμένοι και η μηχανή δεν είναι το ασφαλέστερο μέσο για να κινηθείς.

    Πάνε πάνω απο 12 χρόνια που πήγα Κύθηρα. Έμεινα σε ενοικιαζόμενα στον Αυλέμονα. Ήσυχο και όμορφο μέρος, με μπαράκια για να απολαύσεις τον καφέ σου ή την μπυρίτσα σου με φόντο τη θάλασσα. Φημισμένος για τα ψάρια του "ο Σωτήρης". Κάθε πρωί βλέπαμε το καϊκι να του παραδιδει φρέσκο ψαράκι. Έχει μια σούπερ-μίνι παραλιούλα στην οποία όμως γίνεται ΤΟ παιδομάζωμα. Για μπάνιο προτιμήστε τι υπόλοιπες παραλίες του νησιού, οι οποίες είναι η μιά καλύτερη απ'την άλλη.
    Πηγαίνετε βραδάκι για φαγητό στο παραδοσιακό μπακάλικο - ταβέρνα - καφενείο της κυρά Μαρίας στα Λογοθετιάνικα. Πάρτε πρώτα ένα τηλέφωνο για να δείτε αν έχει τραπέζι.
    Πολύ ωραίος και ο καταρράκτης Φόνισσα στη Νεραϊδα στο Μυλοπόταμο. Θα ευχαριστηθείτε βόλτα κάτω απ'τα πλατάνια. Αν είστε τυχεροί και έχει πολύ νερό, μπορείτε να κολυμπήσετε στα πλατώματα.
    Επιβάλεται να ανάψετε κεράκι στη Μονή Μυρτιδίων. Κερνάνε και λουκουμάκι!
    Μου έχουν πει και για κάποιον Σπύρο που έχει glass-bottom σκαφίδι και πηγαίνει βόλτα στη σπηλιά της Χύτρας (το νησάκι που είναι στην είσοδο στο Καψάλι).
    Πρόταση: αφιερώστε μία ημέρα και νοικιάστε βάρκα για το γύρο των Κυθήρων. Δε θα το μετανιώσετε!

    Μού'ρχονται ένα-ένα. Αν θυμηθώ τίποτε άλλο, θα ξαναποστάρω.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος από τα Κύθηρα.
    Πήγα πέρσυ το καλοκαίρι και εδώ ειναι τα σχόλια μου.

    Συνοπτικά θα έλεγα πολύ ντόρος για κάτι απλά νορμαλ στην καλύτερη, για τα δικά μου γούστα πάντα!
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελαφόνησος vs Κύθηρα
    Από spyronis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-07, 19:24
  2. Σεισμός στα Κύθηρα
    Από coftaras στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 106
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-06, 03:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας