Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 93
  1. #1
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Καλημέρα συμφορουμίτες

    Με το παρόν θέλω να δηλώσω την δυσαρέσκειά μου ως προς τους υθίνοντες της On και τελικά για την κοροϊδια που μας δείχνουν.
    Είχα το Pirelli επάνω στην γραμμή το οποίο μετά την αναβάθμιση στο 1.26 συγχρόνιζε στα 10670kbps. Ποτέ όμως δεν έπιασα download με 1MB/sec. κυμαινόμουν πάντα στα 800-850ΚΒ/sec....και μου έρχεται στο μυαλό το θέμα που ειχε πει σε κάποιο post ο φίλτατος CMS. Παρακρατούνται περίπου 500KB/s για την IPTV. Ετσι ειναι. Οντως. Συμφωνα με τα παραπάνω.
    Επίσης σε speedtest κλπ ποτέ η γραμμή δεν έδειξε τα 10Μbps που συγχρόνιζε. Αντιθετως ήμουν πάντα στα 7-8Mbps. Αυτό μου κινησε την περιέργεια και ξήλωσα το Pirelli βαζοντας επάνω στην γραμμή το λατρεμένο Fritz. Το Fritz συγχρονιζει στα 7851kbps.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritz.GIF 
Εμφανίσεις:  186 
Μέγεθος:  6,2 KB 
ID: 38311

    Το παράξενο της υπόθεσης είναι ότι το MSAN δίνει στην γραμμή αυτη την ταχύτητα (ATM Data Rate) και όχι παραπάνω. Δηλαδή μου έχει μπει όριο το 7851Kbps και μάλιστα όταν είναι το Pirelli επάνω δείχνει ότι συγχρονίζει στα 10Mbps.
    Απο το Fritz πάλι το Maximum ATM data rate σε Kbit/s είναι 16384 για το download και 1024 για το upload.

    Μιλάω για πλασματική ταχύτητα στο Pirelli 100%. Tι κανετε εκει στην Οn για να κερδίσετε bandwitdh!!

    Ακούω τις γνώμες σας και τις δικές σας υποθέσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papakion : 09-06-08 στις 10:54.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    7600down)/930(up)
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Έχω την εντύπωση Αλέξη ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της ύπαρξης IPTV στο δίκτυο της ΟΝ. Αυτό και μόνο εισάγει τεχνικούς περιορισμούς, τους οποίους η ΟΝ δεν είναι διατεθειμένη να τροποποιεί ανάλογα με τις επιθυμίες του χρήστη.

    Όλο και περισσότερο κλίνω στην άποψη ότι η ΟΝ δεν είναι η καλύτερη περίπτωση για όποιον πρωτίστως θέλει καλή σύνδεση στο ίντερνετ. Για να το πάω ακόμα πιο πέρα, νομίζω ότι ούτε η ΟΝ τους κυνηγά αυτούς τους πελάτες τόσο πολύ, όπως και αυτούς που θέλουν μόνο φτηνό τηλέφωνο. Είναι πλεον παραπάνω από σαφές ότι το επιχειρηματικό στοίχημα της ΟΝ παίζεται με την τηλεόραση και τα επιπλέον έσοδα που θα κερδίσει από τα συνδρομητικά πακέτα των καναλιών και ίσως από τις ταινίες (αν και εκεί νομίζω ότι το χάνει το παιχνίδι από τη στιγμή που ειναι πιο συμφέρον το video club της γειτονιάς).

  3. #3
    Το avatar του μέλους erateinos
    erateinos Guest
    θα συμφωνήσω με τον Ανδρέα ότι είναι ένας μέσος όρος για το 3 σε 1

    Αλέξη θυμάσαι πόσα είχαν γραφτεί παλαιότερα για τις πραγματικές ταχύτητες που έχουμε

    ότι μας κοροιδεύουν με τις ''φουσκωμένες'' ταχύτητες είναι γεγονός

    όταν κατεβάζουμε χωρίς IDM είμαστε για κλάματα ή για γέλια

  4. #4
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    @Ανδρέας: Ειναι γνωστό σε όλους μας πως το βαρος η On το έχει ρίξει στην IPTV...αλλα όχι και να μας κόβει ταχύτητα επιτηδες για να κερδίζει bandwitdh! Αστην την %$^# την γραμμή να συγχρονίσει εκει που φτάνει. Δεν ζητάω 16Mbps, δεν θα τα πιάσω ποτέ, αλλά να μπορώ να πιάσω 10-11Mbps και να το κόβεις στα 7,5!!!! καταντάει αηδία....Αρχίζω πλέον να πιστεύω πως το "μαγείρεμα" που πέφτει στα MSAN για να γλυτώσουν bandwitdh ειναι τεράστιο. Για αυτό και μας λέγαν στην συνάντηση ότι το συνολικό bandwitdh του εξωτερικού δεν πιάνεται ποτέ και ειναι πάντα στο 50-60%! Φυσικά κύριοι και δεν πιάνεται ποτέ οταν το κόβεις πρώτα από μέσα... φτάνει και περισσεύει για το έξω!

    @Μάρκος: μου την σπάει ξέρεις γιατι? γιατι την περασμένη εβδομάδα είχα το βυσμα να δουλεύει και βασικά το δουλεψε προς το χειρότερο αραδιάζοντάς μου παπαριες....

  5. #5
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papakion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι γνωστό σε όλους μας πως το βαρος η On το έχει ρίξει στην IPTV...αλλα όχι και να μας κόβει ταχύτητα επιτηδες για να κερδίζει bandwitdh! Αστην την %$^# την γραμμή να συγχρονίσει εκει που φτάνει. Δεν ζητάω 16Mbps, δεν θα τα πιάσω ποτέ, αλλά να μπορώ να πιάσω 10-11Mbps και να το κόβεις στα 7,5!!!! καταντάει αηδία....Αρχίζω πλέον να πιστεύω πως το "μαγείρεμα" που πέφτει στα MSAN για να γλυτώσουν bandwitdh ειναι τεράστιο. Για αυτό και μας λέγαν στην συνάντηση ότι το συνολικό bandwitdh του εξωτερικού δεν πιάνεται ποτέ και ειναι πάντα στο 50-60%! Φυσικά κύριοι και δεν πιάνεται ποτέ οταν το κόβεις πρώτα από μέσα... φτάνει και περισσεύει για το έξω!
    Ποιο ακριβώς (μοντέλο) Fritz έχεις βάλει στη γραμμή; (από περιέργεια ρωτάω...)
    no comment...

  6. #6
    Το avatar του μέλους erateinos
    erateinos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papakion Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Μάρκος: μου την σπάει ξέρεις γιατι? γιατι την περασμένη εβδομάδα είχα το βυσμα να δουλεύει και βασικά το δουλεψε προς το χειρότερο αραδιάζοντάς μου παπαριες....
    έχεις δίκαιο, αλλά που να το βρεις ......

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papakion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά κύριοι και δεν πιάνεται ποτέ οταν το κόβεις πρώτα από μέσα... φτάνει και περισσεύει για το έξω!
    ακρίβυνε η βενζίνη ?

    πότε έγινε αυτό ?

    50 ευρώ έβαζα παλιά, 50 ευρώ βάζω και τώρα

  7. #7
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Τώρα είμαστε για κλάματα και με IDM με 16 connections, προσευχές και πετραχήλια ...

    Το μόνο που κάνανε τα μανάρια μου ήταν να μου ξεκλειδώσουν τα χαμένα 500 kB/s ... ως δια μαγείας τώρα τα ξαναέχω όταν κλείνω το TV Box ...

    Άλλο είναι το πρόβλημά μου ... με τόσα φίλτρα/αφιλτρα, SNR profile σταθερότητας, interleaved ...κτλ ... εδώ και μέρες έχασα τα 15-16Mbps ..

    Είμαι πια στα 12Mbps συγχρονισμού ...καθαρό download rate 1200 kB/s ... αν ανοίξεις το TV Box ... κλάψτα ....600-700 kB/s ...

    H IPTV βέβαια παίζει άψογα ... μάλλον η ΟΝ εφάρμοσε το ρητό ...
    Μπρος στα κάλλη (IPTV) τί είναι ο πόνος (internet) ...

    @papakion ... ποιος είναι ο @Μάρκος ? φίλος του @Αλέξη ?

  8. #8
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cnp5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ακριβώς (μοντέλο) Fritz έχεις βάλει στη γραμμή; (από περιέργεια ρωτάω...)
    Fritz!Box Fon (ADSL2+ με 2 VOIP επάνω). Το ρουτερ αυτό έχει συγχρονίσει παλιότερα και πανω απο 10Mbps....για αυτο τρελλαινομαι. Δες και την συνημμένη φωτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritz2.GIF 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  19,7 KB 
ID: 38313

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erateinos Εμφάνιση μηνυμάτων


    ακρίβυνε η βενζίνη ?

    πότε έγινε αυτό ?

    50 ευρώ έβαζα παλιά, 50 ευρώ βάζω και τώρα

  9. #9
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papakion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fritz!Box Fon (ADSL2+ με 2 VOIP επάνω). Το ρουτερ αυτό έχει συγχρονίσει παλιότερα και πανω απο 10Mbps....για αυτο τρελλαινομαι. Δες και την συνημμένη φωτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritz2.GIF 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  19,7 KB 
ID: 38313


    Μάλιστα... ίσως χρειάζεται να το αναφέρουμε σε επόμενες συναντήσεις μας μαζί τους (ή στην ενδοεπικοινωνία που έχουμε με emails...)
    no comment...

  10. #10
    Το avatar του μέλους erateinos
    erateinos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπρος στα κάλλη (IPTV) τί είναι ο πόνος (internet) ...
    λέω να ακούσω Σκουλά, το ''άσπρο μαντήλι ανέμιζε''

    καλοκαίρι είναι, θα τους κουνήσω το μαντήλι εάν συνεχίσουν έτσι

  11. #11
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erateinos Εμφάνιση μηνυμάτων


    λέω να ακούσω Σκουλά, το ''άσπρο μαντήλι ανέμιζε''

    καλοκαίρι είναι, θα τους κουνήσω το μαντήλι εάν συνεχίσουν έτσι
    κατεργαράκο ...για να πάρεις μετά την προσφορά με τα 27 ΕΥΡΩ τον μήνα ?

  12. #12
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    o @Μάρκος ειναι φίλος του @Αλέξη όπως και οι @Κωστας (κατα περίπτωση)

    Φαντάσου τι φίλτρο εχει πέσει, τι κόψιμο και σ$%α στα μούτρα τους.... θα τραγουδισω και γω μου φαινεται αυτο που λέει ο SIFU... αλλα δυστυχως απο Οκτώβριο....

  13. #13
    Το avatar του μέλους erateinos
    erateinos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατεργαράκο ...για να πάρεις μετά την προσφορά με τα 27 ΕΥΡΩ τον μήνα ?
    ναι, ναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papakion Εμφάνιση μηνυμάτων
    o @Μάρκος ειναι φίλος του @Αλέξη όπως και οι @Κωστας (κατα περίπτωση)
    πάλι καλά που είναι με ένα @

    Spoiler:
    αλλιώς θα μου λέγατε, καλώς τα @@ μας τα δυο




    θα τραγουδισω και γω μου φαινεται αυτο που λέει ο SIFU... αλλα δυστυχως απο Οκτώβριο....
    έλα να το πιάσουμε ακαπέλα


    έχε χάρη που σκόνταψαν κάποιες αιτήσεις μου σε άλλους παρόχους

  14. #14
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erateinos Εμφάνιση μηνυμάτων

    πάλι καλά που είναι με ένα @

    Spoiler:
    αλλιώς θα μου λέγατε, καλώς τα @@ μας τα δυο






    έχε χάρη που σκόνταψαν κάποιες αιτήσεις μου σε άλλους παρόχους


    Ένα πράγμα τρέμω ... μην ξελασκάρει με την δουλειά ο ultracg7 και μπει στο forum και αρχίσει τις εντυπώσεις του για τις πλασματικές ταχύτητες ... θα έχουμε πολλά

  15. #15
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Μαζι του! Ειμαι πλέον 100% μαζί του! Πολύ κοροϊδία ρε παιδια!
    Με 36db στο attenuation, θεωρητικά πιάνω 14Mbps... και εδώ μου δίνουν τα μισά... και μην πείτε για θόρυβο στην γραμμή κλπ.... τον Οκτωβριο που συνδέθηκα πρώτη φορά η γραμμή με 5db στο SNR επιασε 15Mbps...και τωρα δεν μπορώ να πιάσω τα 10? Αυτα τα φιλτρά πάντως δουλευούν καλά στο SNR... μα πολύ καλά!

    Edit: Για να μην πω οτι με την HOL πριν το attenuation ηταν κατω απο 30db που θυμαμαι.

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ταχυτητα
    Από aliavv στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-08, 23:03
  2. Ταχυτητα
    Από aekaras21 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-07, 12:10
  3. Πλασματικη IP?
    Από djnouri στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-06, 12:37
  4. ταχυτητα ?????
    Από grgr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-04, 23:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας