Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Στο πλαίσιο που κινείται (μονο στο όνομα-όχι στο θέμα) το thread της αγαπητής manoulamou ζητω την ψυχολογική σας υποστηριξη και βοήθεια.
    Εχω από χθες το απόγευμα στις 19:00 να κοιμηθώ και το έχω παρει σερί ως τωρα και η μέρα ακόμα έχει συνέχεια.

    Ο λόγος? Το $%%#αρτοποιείο που βρίσKεται κολλητά στο σπίτι μου. Ξεκινανε στις 01:00-01:30 να δουλεύουν και δεν μπορώ να κοιμηθώ. Γιατί? Γιατί ΟΛΟΙ οι θόρυβοι από το αρτοποιείο ακούγονται στην κρεββατοκάμαρα μου. Κρουστικοί επι το πλείστον, από το ζυμωτήριο και το κοπτήριο της ζύμης...για να μην πω και που βαρανε τις λαμαρίνες....
    Τι αστυνομίες, τι προσωπικές παρατηρήσεις, τι με το καλό, τι με το κακό...χαμπάρι δεν παίρνουν. Δεν θελω να φανώ ρατσιστής αλλα θα το αναφέρω γιατι ίσως έτσι εχουν μάθει αυτοι εκει που ζούσαν....κάνω την δουλεια μου και σε γραφω κανονικα!....κατάγονται από την πρωην Σοβιετική ένωση (ξέρετε, Ελληνες με βούλα!).

    Η ιστορία αυτη εχει 1 χρόνο τωρα... καθε βραδυ (πλην Σαββατου). Ετοιμάζομαι να κινηθώ και νομικά, μαζευω πληροφορίες.

    Δεκτή καθε βοήθεια σας, καθε συμβουλή, αν με φιλοξενείται σπίτι σας κλπ...

    Help τον Χριστιανο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papakion : 17-06-08 στις 10:34.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Μήνυση έκανες;Δοκίμαστε τις ωτοασπίδες για να κοιμάσαι τουλάχιστον μέχρι να λυθεί το θέμα

  3. #3
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Και ποιος θα ακουει το πρωι το ξυπνητηρι?
    Περι μηνυσης: ψαχνω να βρω το σωστό πάτημα που θα φερει το σωστό αποτέλεσμα...καμμια γνωμη?

  4. #4
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papakion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιος θα ακουει το πρωι το ξυπνητηρι?
    Να τους πεις να σε ξυπνανε το πρωι

    Στα σοβαρά όμως, δεν υπάρχουν πολλοι τρόποι. Αρχικά με το καλό, αλλιώς με ...δικηγόρο. Σε αντίστοιχη περίπτωση που συμβουλεύτηκα δικηγόρο μού είπε ότι το αποτελεσματικότερο είναι να βάλω στους τοίχους ηχομόνωση.

  5. #5
    Το avatar του μέλους iasonas511
    iasonas511 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papakion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιος θα ακουει το πρωι το ξυπνητηρι?
    Περι μηνυσης: ψαχνω να βρω το σωστό πάτημα που θα φερει το σωστό αποτέλεσμα...καμμια γνωμη?
    Ωτοασπίδες από αφρολέξ είναι όχι από τσιμέντο
    Μια χαρά ακούγεται το ξυπνητήρι
    Και να κοιμάσαι νωρίτερα από τις 01:00

  6. #6
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Και γω ηχομονωση θα σου προτεινα.ΘΑ δωσεις κανα 1000 αλλα θα ησυχασεις μια και καλη
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  7. #7
    Εγγραφή
    07-03-2007
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    τα αρτοποιια πρεπει να ξεκινανε εργασιες απο τις 5.00 το πρωι και μετα. κανε μια αγωγη για διαταραξη κοινης ησυχιας και καταγγελια στον συλλογο τους. Θα πεσουν να τον φανε οι συναδελφοι του, εγγυημενα
    ομοιοπαθης πριν καποια χρονια

  8. #8
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παπάκιε το ίδιο πρόβλημα έχει και ο γαμπρός μου στο χωριό εδώ και 5-6 χρόνια. Έχτισαν κολλητά στο σπίτι του φούρνο με αποτέλεσμα να έχει τους ίδιους θορύβους μέσα στη νύχτα, από τις 4-5 το πρωί ξενκινούν και δεν είναι μόνο αυτό, αλλά τώρα το καλοκαίρι οι τοίχοι που είναι προς το φούρνο έχουν μόνιμα μια θερμοκρασία 50 βαθμών και το σπίτι, παρ΄ όλο που παλιά ήταν δροσερό, θέλει ένα σκασμό κλιματιστικά για να δροσιστεί λιγάκι.
    Έκανε και μια επιπλέον μόνωση, αλλά δεν έγινε τίποτα.
    Εννοείτε πως δεν έχει μπορέσει να κάνει τίποτα, ούτε με το καλό, ούτε με το άγριο.
    Τι να πω? Ελπίζω να βρεις μια λύση, γιατί το εχω ζήσει το πρόβλημα από κοντά και σε καταλαβαίνω απόλυτα!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  9. #9
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τους πεις να σε ξυπνανε το πρωι

    Στα σοβαρά όμως, δεν υπάρχουν πολλοι τρόποι. Αρχικά με το καλό, αλλιώς με ...δικηγόρο. Σε αντίστοιχη περίπτωση που συμβουλεύτηκα δικηγόρο μού είπε ότι το αποτελεσματικότερο είναι να βάλω στους τοίχους ηχομόνωση.
    Α. Το σπίτι μου ειναι καινούργιο με διπλή μόνωση. Αλλα αγαπητέ lazar αυτοι ηρθαν και χτισαν δίπλα μου, αυτοι παρακουσαν τις συμβουλές μου να βαλουν μόνωση αυτοι κατα την γνώμη μου πρεπει να βάλουν μόνωση αφου αυτοι είναι η πηγη του θορύβου. Και εν πασει περιπτωση σε οποιον ανθρωπάκο κολλαει διπλα ενα εργαστήριο ή βιοτεχνία αυτος θα πρεπει να προσαρμόζει το σπιτι του ή το εργαστήριο που παράγει τον θόρυβο?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iasonas511 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωτοασπίδες από αφρολέξ είναι όχι από τσιμέντο
    Μια χαρά ακούγεται το ξυπνητήρι
    Και να κοιμάσαι νωρίτερα από τις 01:00
    Αυτο Ιάσωνα δουλευει τις περισσότερες φορες....ελα όμως που δεν πας παντα για υπνο πριν τις 1.... και απο την αλλη, επειδη θέλουν αυτοι και παράγουν θόρυβο θ αμε αναγκάσουν εμενα να κοιμάμαι νωρις?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pga21ole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γω ηχομονωση θα σου προτεινα.ΘΑ δωσεις κανα 1000 αλλα θα ησυχασεις μια και καλη
    Δεν παιζει αυτό.... Εγω εκει ήμουν, αυτοι ηρθαν μετά και διαταράσσουν την ησυχία μου και την ησυχία της γειτονιάς γενικά....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexnir Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα αρτοποιια πρεπει να ξεκινανε εργασιες απο τις 5.00 το πρωι και μετα. κανε μια αγωγη για διαταραξη κοινης ησυχιας και καταγγελια στον συλλογο τους. Θα πεσουν να τον φανε οι συναδελφοι του, εγγυημενα
    ομοιοπαθης πριν καποια χρονια
    Φιλε Αλεξη, εχουν γινει καταγγελίες και μηνυσεις (αυτεπάγγελτα απο την αστυνομία επειδη του "επιαναν" τις μη προβλεπόμενες ώρε, επισης και καταγγελία στην Συντεχνία των Αρτοποιών οι οποίοι προφανώς "ανακύκλωσαν" και το fax και το e-mail μου. Μεχρι και στην Επιθεώρηση Εργααίας έκανα καταγγελία για τους αρτεργάτες που δεν πρεπει να δουλευουν πριν τις 05.00.... με γραψαν και αυτοι... γαμω το κρατος μας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παπάκιε το ίδιο πρόβλημα έχει και ο γαμπρός μου στο χωριό εδώ και 5-6 χρόνια. Έχτισαν κολλητά στο σπίτι του φούρνο με αποτέλεσμα να έχει τους ίδιους θορύβους μέσα στη νύχτα, από τις 4-5 το πρωί ξενκινούν και δεν είναι μόνο αυτό, αλλά τώρα το καλοκαίρι οι τοίχοι που είναι προς το φούρνο έχουν μόνιμα μια θερμοκρασία 50 βαθμών και το σπίτι, παρ΄ όλο που παλιά ήταν δροσερό, θέλει ένα σκασμό κλιματιστικά για να δροσιστεί λιγάκι.
    Έκανε και μια επιπλέον μόνωση, αλλά δεν έγινε τίποτα.
    Εννοείτε πως δεν έχει μπορέσει να κάνει τίποτα, ούτε με το καλό, ούτε με το άγριο.
    Τι να πω? Ελπίζω να βρεις μια λύση, γιατί το εχω ζήσει το πρόβλημα από κοντά και σε καταλαβαίνω απόλυτα!
    Ευχαριστώ Γιωργάρα για την κατανόηση. Είμαι στην κατάσταση του γαμπρού σου κατα μια έννοια (δεν εχω το πρόβλημα της θερμότητας ευτυχως) αλλα η κρουστικοί θόρυβοι (περνανε μεσα απο τα μπετά) ειναι φοβεροι. Φαντασου οτι από τα σκαψιματα της οικοδομής τους, τους ανέφερα να βαλουν μόνωση στα μπετά, ενδιαμεσα στα δυο κτίσματα, αφου χτιστηκε να βαλουν λαστιχα...η απάντηση ηταν "...βρες εσυ τι λαστιχα να βαλω και θα τα βαλω"... και εχω πλακωθει και τους εχω παει και με το ήρεμο.
    Ψαχνω να βρω την σωστή άκρη από την Νομαρχία (μονο από εκει θα γινει δουλεια) που θα εφαρμόσει τον Νόμο.

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας....καθε πρόταση σας δεκτη προς συζήτηση.

  10. #10
    Το avatar του μέλους iasonas511
    iasonas511 Guest
    Κανένας άλλος γείτονας δεν ενοχλείτε?
    Μια μαζική καταγγελία θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα

  11. #11
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Επειδή μου έχει τύχει παρόμοια κατάσταση στη θέση σου θα μετακόμιζα. Το να μην κοιμάσαι σου χαλάει την ψυχική σου υγεία οπότε αν υπάρχει δυνατότητα να μείνεις κάπου άλλου μέχρι να ηρεμήσεις και να περιμένεις να αποδώσουν τα μέτρα που έχεις πάρει θα είσαι μια χαρά.
    I see dead pixels

  12. #12
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Κολλητα στον φούρνο είμαι μόνο εγώ. Η υπόλοιπη γειτονιά φωνάζει πχ τα μεσημερια που βαρανε τις λαμαρινες εξω στην αυλη τους που τις πλένουν, για τα φορτηγα που ερχοντα να παραδώσουν αλευρι στις 23:00 το βραδυ παρακαλω, και για τα φορτηγά γαλακτοκομικών που ερχονται κατα τις 4.30 το πρωι και τα αφηνουν αναμμένα προκαλώντας φασαρία.
    Αληθεια απο τις 07:00 δεν ξεκιναει η τροφοδοσία καταστημάτων αφου πριν τις 7 δεν "υπάρχει"¨εφορία για να ελέγξει τις δραστηριότητες...?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xguru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μου έχει τύχει παρόμοια κατάσταση στη θέση σου θα μετακόμιζα. Το να μην κοιμάσαι σου χαλάει την ψυχική σου υγεία οπότε αν υπάρχει δυνατότητα να μείνεις κάπου άλλου μέχρι να ηρεμήσεις και να περιμένεις να αποδώσουν τα μέτρα που έχεις πάρει θα είσαι μια χαρά.
    Αν εμενα στο ενοικιο, να εισαι σίγουρος οτι θα το επραττα. ¨οταν όμως φιλε μου xguru το σπίτι ειναι δικό μου και το χρωστάμε ακόμα ειναι λύση αυτη? Και παλι στο τέλος τελος, ηρθαν τα αγρια να διωξουνε τα ημερα?

  13. #13
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papakion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εμενα στο ενοικιο, να εισαι σίγουρος οτι θα το επραττα. ¨οταν όμως φιλε μου xguru το σπίτι ειναι δικό μου και το χρωστάμε ακόμα ειναι λύση αυτη? Και παλι στο τέλος τελος, ηρθαν τα αγρια να διωξουνε τα ημερα?
    Φυσικά με την προϋπόθεση ότι σε παίρνει οικονομικά και χαλιέσαι τόσο καθημερινά που να σου δημιουργεί έντονο πρόβλημα.

    Η πραγματικότητα είναι ότι τα άγρια υπονομεύουν την ψυχολογική σου γαλήνη με την αδιαφορία τους κράτους. Το ότι είναι ιδιόκτητο/πληρώνεις ακόμα δε σημαίνει ότι θα πρέπει να υποφέρεις γι αυτό (είναι σαν το σαπούνι-αφρίζεις ξεαφρίζεις θα σε φάω!). Είναι μια κατάσταση για την οποία άμεσα δεν μπορείς να κάνεις πολλά, οπότε γιατί να συνεχίσεις να χαλιέσαι...

    Εγώ είμαι υπέρ της άποψης, "τα ήμερα θα ανασυνταχθούν και ηρεμότατα θα ξαποστείλουν τα άγρια από εκεί που ήρθαν σε όσο χρόνο χρειαστεί".

    Οι κτυπογενείς θόρυβοι είναι πολύ δύσκολο να μονωθούν οπότε αν δεν προόριζες το σπίτι σου για στούντιο θα ήταν παράδοξο να μην ακούγονταν οι θόρυβοι και τα καλύτερα να είχες κάνει
    I see dead pixels

  14. #14
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Οι κτυπογενείς θόρυβοι μπορούν να μονωθούν με τα κατάλληλα λάστιχα απορροφήσεως...τα οποια κοστίζουν, αλλα βλεπεις αμα εισαι τσιφουτης....

  15. #15
    Το avatar του μέλους iasonas511
    iasonas511 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papakion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εμενα στο ενοικιο, να εισαι σίγουρος οτι θα το επραττα. ¨οταν όμως φιλε μου xguru το σπίτι ειναι δικό μου και το χρωστάμε ακόμα ειναι λύση αυτη? Και παλι στο τέλος τελος, ηρθαν τα αγρια να διωξουνε τα ημερα?
    Σίγουρα δεν γίνεται να φεύγεις μόνο για αυτό.
    Αν πάντως φτάσεις στο αμήν και σκεφτείς να το πουλήσεις, φρόντισε να μην φέρνεις τους υποψήφιους αγοραστές σε "ύποπτες ώρες"

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ψυχολογικη υποστηριξη ... μοιραστειτε εμπειριες...
    Από manoulamou στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 980
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-21, 15:18
  2. ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ
    Από sirkonsta στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-07, 14:31
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-07, 20:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας