Σελ. 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 220
  1. #181
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Thompson
    1. Εχω plc θα μπορέσω να δω tv απο το pc ή δεν παιζει σε plc?
    2. Ποια απο τις 3 ειναι η mac address του pirelli? http://img3.imageshack.us/img3/383/19834984.jpg
    3. Πώς αφου αλλάξω τη mac address πάω και περνάω αυτοματες ρυθμισεις στην κάρτα δικτύου. Ας μπει στον κοπο κάποιος να φτιάξει έναν οδηγο και για τους λιγοτερο σχετικους...

  2. #182
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Εχω plc θα μπορέσω να δω tv απο το pc ή δεν παιζει σε plc?
    2. Ποια απο τις 3 ειναι η mac address του pirelli? http://img3.imageshack.us/img3/383/19834984.jpg
    3. Πώς αφου αλλάξω τη mac address πάω και περνάω αυτοματες ρυθμισεις στην κάρτα δικτύου. Ας μπει στον κοπο κάποιος να φτιάξει έναν οδηγο και για τους λιγοτερο σχετικους...
    1) Τί είναι το plc? Από ότι ξέρω όλοι χρησιμοποιούν το πρόγραμμα VLC απο το http://www.videolan.org/ για να δουν IPTV στο PC τους
    2) Είναι αυτή που γράφει Fix
    3) Την Mac Address στην κάρτα δικτύου του PC σου την αλλάζεις μέσα απο τα properties της κάρτας στον device manager. Συνήθως εκεί υπάρχει ένα πεδίο με το όνομα administrative address ή mac address όπου αρχικά είναι κενό και πας και βάζεις αυτήν του Pirelli. Την σβήνεις για να πάρει πάλι την default που είχε πρίν.

    Επλίζω να βοήθησα.

  3. #183
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Thompson
    Eυχαριστώ plc είναι το σύστημα που μεταφέρεις το Internet μέσω του ηλεκτρικού δικτύου του σπιτιου σου με ένα ζεύγος συσκευών που εχουν πριζα ρεύματος και υποδοχή για ethernet

    To κατάφερα ευχαριστώ πολύ!! Αρα παιζει και με plc!

    ........Auto merged post: Dimis32 πρόσθεσε 23 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον θα ήταν πάντως να δοκιμάσει κάποιος ο οποίος δεν έχει IPTV στην συνδρομή του με την On (δηλαδή έχει μόνο 2-play), αλλά φυσικά έχει το απαραίτητο bandwidth, αν μπορεί να δεί IPTV μέσω του VLC.

    Πιστεύω πως ναί - θα παίζει, (διότι μάλλον ο μόνος τρόπος ελέγχου που χρησιμοποιεί η On στο 3play είναι το configuration που βάζει στο Pirelli), αν και δεν είμαι σίγουρος, διότι όλοι οι προηγούμενοι που δοκιμάσανε φαίνετε ότι έχουν sagem έτσι και αλλιώς.
    Ενδιαφέρον το χει δοκιμάσει κανένας με επιτυχία;

    ........Auto merged post: Dimis32 πρόσθεσε 21 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    πως τις βρίσκετε τις ip διευθύνσεις των καναλιών;
    ειμαι συνδρομητής και στο dorcel tv θα μπορώ να το βλέπω και στο pc? αν ναι ας δώσει κάποιος και την ip τοu dorcel . Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dimis32 : 23-02-09 στις 13:56. Αιτία: auto merged post

  4. #184
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    [quote=
    ειμαι συνδρομητής και στο dorcel tv θα μπορώ να το βλέπω και στο pc? αν ναι ας δώσει κάποιος και την ip τοu dorcel . Ευχαριστώ[/quote]

    Τα συνδρομητικά εχουν κωδικοποίηση και δεν μπορείς να τα δείς απο το pc.

  5. #185
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Thompson
    ok ευχαριστώ

  6. #186
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Thompson
    απο τη στιγμή που πείραξα τη mac address στην κάρτα δικτύου παιζει η tv στο pc αλλα΄δεν παιζει στο sagem μήπως φταει επειδη έβαλα τη mac address του sagem?
    έβαλα τη δεύτερη http://img3.imageshack.us/img3/383/19834984.jpg οπως με συμβούλεψε ο Evangelos...και το ΤΜΑC μου την αναγνώρισε σαν mac address του sagem

  7. #187
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τη στιγμή που πείραξα τη mac address στην κάρτα δικτύου παιζει η tv στο pc αλλα΄δεν παιζει στο sagem μήπως φταει επειδη έβαλα τη mac address του sagem?
    έβαλα τη δεύτερη http://img3.imageshack.us/img3/383/19834984.jpg οπως με συμβούλεψε ο Evangelos...και το ΤΜΑC μου την αναγνώρισε σαν mac address του sagem
    Η συμπεριφορά αυτή είναι σωστή, διότι τώρα στο δίκτυό σου έχεις δύο συσκευές με την ίδια Mac address. Στην ουσία μόνο μία απο τις δύο παίρνει την διεύθυνση 192.168.1.5 (η πρώτη που είναι ανοιχτή και συνδέεται στο LAN του Pirelli) και αυτή είναι το PC σου. Την άλλη κανονικά πρέπει να την έχεις κλειστή.
    αν κλείσεις το PC και κάνεις reset το sagem, θα την πάρει αυτό και θα παίζει κανονικά, αλλά μετά όταν ανοίξεις και το PC σου, αυτό δεν θα μπορεί να πάρει IP, και θα μείνει εκτός LAN.
    Μόνο μία απο τις δύο μπορεί να δουλέψει κάθε φορά και να δείχνει IPTV.

  8. #188
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Thompson
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συμπεριφορά αυτή είναι σωστή, διότι τώρα στο δίκτυό σου έχεις δύο συσκευές με την ίδια Mac address. Στην ουσία μόνο μία απο τις δύο παίρνει την διεύθυνση 192.168.1.5 (η πρώτη που είναι ανοιχτή και συνδέεται στο LAN του Pirelli) και αυτή είναι το PC σου. Την άλλη κανονικά πρέπει να την έχεις κλειστή.
    αν κλείσεις το PC και κάνεις reset το sagem, θα την πάρει αυτό και θα παίζει κανονικά, αλλά μετά όταν ανοίξεις και το PC σου, αυτό δεν θα μπορεί να πάρει IP, και θα μείνει εκτός LAN.
    Μόνο μία απο τις δύο μπορεί να δουλέψει κάθε φορά και να δείχνει IPTV.
    ωχ εγώ ομως θέλω οταν παιζει η iptv μέσα στο sagem να μπορώ να δουλέψω και στο pc χμ θα κάνω μια επαναφορά συστήματος και ο Θεός βοηθός!

  9. #189
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Μισό λεπτό , μερικές διευκρινήσεις ...

    1) θα ανοίξεις πρώτα το sagem να πάρει την 192.168.1.5
    2) μετά θα αλλάξεις την MAC του PC με εκείνη του sagem ... θα έχεις πια και sagem και VLC στο PC και μάλιστα μπορείς να έχεις και διαφορετικό κανάλι από το sagem και διαφορετικό στο PC
    3) αν περισσεύει και καμιά σταλιά bandwidth να έχεις και internet ... (θα έχεις ήδη χάσει περί το 1MB/s από το VLC και sagem)

    Τέλος , κάποια σημείωση, μπορεί και να μην χρειάζεσαι να αλλάξεις MAC στο PC με εκείνη του sagem για να παίξεις IPTV stream στο PC σου και χωρίς να επηρεάζεται/περιορίζεται στο παραμικρό η λειτουργία του sagem ... υπό προϋποθέσεις που δεν μπορούν να αναφερθούν εδώ ...

  10. #190
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Thompson
    Eυχαριστώ πολύ τους Εvangelos CMS και intech το resume ειναι πως βάζω την ip του sagem στην κάρτα δικτύου και βλέπω tv στο pc αλλά τοτε δεν έχω tv στο sagem

    Tώρα οσον αφορά αυτο που λέει ο CMS μπορεί και να μην χρειάζεσαι να αλλάξεις MAC στο PC με εκείνη του sagem για να παίξεις IPTV stream στο PC σου και χωρίς να επηρεάζεται/περιορίζεται στο παραμικρό η λειτουργία του sagem ... υπό προϋποθέσεις που δεν μπορούν να αναφερθούν εδώ ...

    αν ο ίδιος η κάποιος άλλος μπορει να με ενημερώσει σε PM για τις προυποθέσεις θα ήμουν ευγνώμων
    και πάλι ευχαριστώ για τη σημερινή σας βοήθεια!

  11. #191
    Εγγραφή
    12-06-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    928
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    62000/10999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    10(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τα καναλια στο vlc σας παιζουν κανονικα;

  12. #192
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ

  13. #193
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστώ πολύ τους Εvangelos CMS και intech το resume ειναι πως βάζω την ip του sagem στην κάρτα δικτύου και βλέπω tv στο pc αλλά τοτε δεν έχω tv στο sagem

    Tώρα οσον αφορά αυτο που λέει ο CMS μπορεί και να μην χρειάζεσαι να αλλάξεις MAC στο PC με εκείνη του sagem για να παίξεις IPTV stream στο PC σου και χωρίς να επηρεάζεται/περιορίζεται στο παραμικρό η λειτουργία του sagem ... υπό προϋποθέσεις που δεν μπορούν να αναφερθούν εδώ ...

    αν ο ίδιος η κάποιος άλλος μπορει να με ενημερώσει σε PM για τις προυποθέσεις θα ήμουν ευγνώμων
    και πάλι ευχαριστώ για τη σημερινή σας βοήθεια!
    Φαντάζομαι πως αν δώσεις την mac στο pc αλλά δεν αφήσεις να πάρει ip μέσω dhcp (να του δηλώσεις static δηλαδή πχ την 192.168.1.6) δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.. εγώ τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο..
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  14. #194
    Εγγραφή
    27-04-2006
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δηλαδή αποτι καταλαβαίνω η ΟΝ όταν "βλέπει" το σωστό MAC address και το 192.168.1.5 σε κάποιο network interface σου δίνει γύρω στα 5mbps για την τηλεόραση, και στα άλα το υπόλοιπο μέρος της σύνδεσης ? Λέγανε παλιά οτι το bandwidth της τηλεόρασης το κρατά εγγυημένο και το αποδεσμεύει απο το λοιπό δίκτυο.

    Αν ισχύει αυτο τοτε κάποιος θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει το 192.168.1.5 και το σωστό MAC του αποκοδικωποιητή για να έχει ενα καλό 5αρι mbps

    Τα IP των καναλιών TV ισχύουν? Δεν έχω αλάξει ακόμα το MAC και δεν μπορώ να κάνω Connect στα κανάλια.

  15. #195
    Εγγραφή
    23-05-2007
    Μηνύματα
    1.871
    Downloads
    30
    Uploads
    1
    με ασυρματο δεν παιζει???

Σελ. 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεγαλο καλωδιο για tvbox
    Από bugoula στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 11:31
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-08, 16:42
  3. TA 10 ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΟΥ CABLE TV!!
    Από dream-maniac στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-07, 12:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας