Σελ. 1 από 41 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 603
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Ψυχικό
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    DSLAM
    HOL - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Δυστηχώς είμαι και εγώ ένα από τα θύματα του απαράδεκτου service του e-shop.
    Αγόρασα ένα καινούργιο high end pc (εταιρίας ) το και το έστησα. Όλα ήταν καλά, είχαν μπεί windows κτλ μέχρι που έκανα ένα bios update για το motherboard (Asus P5E3 Premium Wifi 300€) και κόλησε πάνω στο update. Ο υπολογιστής άνοιγε για ένα δυο δευτερόλεπτα και μετά έκλεινε (power off) και έκανε ακριβώς αυτό το endless loop. Αφειρώ το motherboard το συσκευάζω όπως το παρέλαβα και το παραδίδω στο e-shop Χαλανδρίου (Δευ 9/6/08).
    Και εδώ αρχίζουν τα περίεργα. Καλώ στο e-shop μετά από δυο ημέρες (Τετάρτη) και με ενημερώνουν ότι η μητρική είναι στο service στο Χαλάνδρι το πρόλβημα είναι οτι ανοίγει και κλήνει και οτι θα μου τηλεφωνήσουν από το service. Ξανακαλώ την επόμενη μέρα και με ενημερώνουν οτι η μητρική έχει παει στα κεντρικά στο Μενίδι και μου λένε ότι θα μου τηλεφωνήσουν από το service. Περνάω από το e-shop Χαλανδρίου την Παρασκευή ρωτάω και με ενημερώνουν ότι έγινε διάγνωση στο service στο Μενίδι και οτι το πρόβλημα είναι οτι ανοίγει και κλείνει, και φυσικά οτι θα μου τηλεφωνήσουν από το service.
    Τελικά με καλούν την Δευτέρα 16/6/08 και μου λένε οτι: Η μητρική είναι έχει βγεί εκτός εγγύησης διότι έχει ένα ή δυο στραβά Pin στο socket!! Και οτι δεν μπορούν να την ελέξουν γιατί δεν περνάει τον οπτικό έλεγχο!! Και είναι εκτός εγγύησης.
    Παραλαμβάνω σήμερα την μητρική και διαπιστώνω ότι ένα Pin απλά είναι κομένο!!
    Τι έχετε να προτείνετε?
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κομμένο pin ???
    άντε να αποδείξεις πως δεν το έκανες εσύ κλπ.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Την μητρικη την παρεδωσες με το καπακι του σοκετ ή χωρις;
    Στο καταστημα εκαναν οπτικο ελεγχο κατα την παραλαβη;

    Τα pin σπανε μονο αν τα χτυπησεις με εκτεθειμενο το σοκετ, ανευ καπακιου.

    ΥΓ. αν η μητρικη εχει αγοραστει απο infoquest (αρκετα πιθανο) θα μπορουσες να την πηγαινες κατευθειαν εκει και οχι στο e-shop.gr
    Που τουλαχιστον σε μενα μου εδειξαν οτι εχουν σοβαροτητα.
    Πλεον με σπασμενο pin παει και η εγγυηση.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mojooh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστηχώς είμαι και εγώ ένα από τα θύματα του απαράδεκτου service του e-shop.
    Αγόρασα ένα καινούργιο high end pc (εταιρίας ) το και το έστησα. Όλα ήταν καλά, είχαν μπεί windows κτλ μέχρι που έκανα ένα bios update για το motherboard (Asus P5E3 Premium Wifi 300€) και κόλησε πάνω στο update. Ο υπολογιστής άνοιγε για ένα δυο δευτερόλεπτα και μετά έκλεινε (power off) και έκανε ακριβώς αυτό το endless loop. Αφειρώ το motherboard το συσκευάζω όπως το παρέλαβα και το παραδίδω στο e-shop Χαλανδρίου (Δευ 9/6/08).
    Και εδώ αρχίζουν τα περίεργα. Καλώ στο e-shop μετά από δυο ημέρες (Τετάρτη) και με ενημερώνουν ότι η μητρική είναι στο service στο Χαλάνδρι το πρόλβημα είναι οτι ανοίγει και κλήνει και οτι θα μου τηλεφωνήσουν από το service. Ξανακαλώ την επόμενη μέρα και με ενημερώνουν οτι η μητρική έχει παει στα κεντρικά στο Μενίδι και μου λένε ότι θα μου τηλεφωνήσουν από το service. Περνάω από το e-shop Χαλανδρίου την Παρασκευή ρωτάω και με ενημερώνουν ότι έγινε διάγνωση στο service στο Μενίδι και οτι το πρόβλημα είναι οτι ανοίγει και κλείνει, και φυσικά οτι θα μου τηλεφωνήσουν από το service.
    Τελικά με καλούν την Δευτέρα 16/6/08 και μου λένε οτι: Η μητρική είναι έχει βγεί εκτός εγγύησης διότι έχει ένα ή δυο στραβά Pin στο socket!! Και οτι δεν μπορούν να την ελέξουν γιατί δεν περνάει τον οπτικό έλεγχο!! Και είναι εκτός εγγύησης.
    Παραλαμβάνω σήμερα την μητρική και διαπιστώνω ότι ένα Pin απλά είναι κομένο!!
    Τι έχετε να προτείνετε?
    Ευχαριστώ
    αν έχει στράβα πιν τότε είναι εκτός εγγύησης

  5. #5
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Ψυχικό
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    DSLAM
    HOL - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την μητρικη την παρεδωσες με το καπακι του σοκετ ή χωρις;
    Στο καταστημα εκαναν οπτικο ελεγχο κατα την παραλαβη;

    Τα pin σπανε μονο αν τα χτυπησεις με εκτεθειμενο το σοκετ, ανευ καπακιου.

    ΥΓ. αν η μητρικη εχει αγοραστει απο infoquest (αρκετα πιθανο) θα μπορουσες να την πηγαινες κατευθειαν εκει και οχι στο e-shop.gr
    Που τουλαχιστον σε μενα μου εδειξαν οτι εχουν σοβαροτητα.
    Πλεον με σπασμενο pin παει και η εγγυηση.
    Τρία άτομα από το IT της εταιρίας είδαμε ότι δεν υπήρχε τέτοιο θέμα με το socket, ότι το MB λειτουργούσε και ότι έπιστράφηκε με το προστατευτικό κάλημα!

    Ο υπάλληλος στο e-shop έκανε οπτικό έλεγχο και απο ότι πρόσεξα κοίταξε αν υπάρχει το προστατευτικό κάλημα.

    Πάντως κάτι έπεσε στο συγκεκριμένο Pin. Μόνο αυτό έχει πρόβλημα και όλα τα άλλα είναι άθηκτα!

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    ισχύει η εγγύηση όταν υπάρχε αποτυχημένο bios update;

  7. #7
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Ψυχικό
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    DSLAM
    HOL - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Όλα τα official bios updates καλύπτονται από εγγύηση...

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκτός αυτού, η συγκεκριμένη μητρική, υποστηρίζεται απο CrashFree BIOS 3.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-12-2007
    Περιοχή
    λεπτοκαρυα-πιεριας
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΕΠΤΟΚΑΡΥΑΣ
    Router
    speedTouch-530
    pin σπασμενο γιοκ εγγυηση οχι μονο ε-σοπ αλλα παντου.και καλα εκανες νεο πι-σι γιατι δεν αφησες να το συναρμολογησουν αυτοι

  10. #10
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Ψυχικό
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    DSLAM
    HOL - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liakoskat Εμφάνιση μηνυμάτων
    pin σπασμενο γιοκ εγγυηση οχι μονο ε-σοπ αλλα παντου.και καλα εκανες νεο πι-σι γιατι δεν αφησες να το συναρμολογησουν αυτοι
    Ε.... Ναι .... μόνο που το σοκετ ήταν άθηκτο όταν το παρέδωσα.. Η ζημιά έγινε στο e-shop και όχι στην εταιρία μου.

    Τα pc της εταιρίας έχουν συγκεκριμένω setup. Τμήμα που συναρμολογεί τα pc υπάρχει εδώ και 20 χρόνια στην εταιρία ....

    .....

    Το Crash Free 3 είναι ένα καλό μαρκετινγκ. Λειτουργεί ΜΟΝΟ εαν έχει μείνει άθικτο το BOOT-BLOCK πράγμα τελείως απίθανο για οποιοδήποτε bios update. Η πρακτική του λειτουργία είναι μόνο εαν είναι πολές ρυθμίσεις λάθος ή μόνο ένα κομμάτι του bios είναι corrupt (εκτός του boot block πάντα) ώστε να ξανακάνεις Update και να πετύχει ... Δεν έχω δει/ακούσει ποτέ κανένα να έχει δει την οθώνη του crash free ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mojooh : 23-06-08 στις 22:39.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9106
    "Κλασσική" αντιμετώπιση από service του E-shop.

    Κάνε μία καταγγελία στη σχετική Αρχή, και θα το βρεις το δίκιο σου. Δυστυχώς μόνο έτσι καταλαβαίνουν...

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    δυστυχως δεν υπάρχει περίπτωση να το αποδείξεις εκτός αν το πας πολύ μακρια το θέμα.. Και για να μη κατηγορούμε πάντα τους άλλους, πως ειναι δυνατον να είδαν όλοι εκει στην εταιρία οτι τα pin ηταν άψογα μετά την αφαίρεση του επεξεργαστη απο το socket? To κοίταξαν όλοι απο κοντά και ήταν σίγουροι οτι όλα είναι στη θέση τους και άψογα; Δεν δικαιολογώ το eshop, γιατί άλλωστε, αλλά μπορεί μαζι με το λαθος του bios update να έκανες και ένα δευτερο οπως εβγαλες τον επεξεργαστη.. είναι πολύ ευκολο να στραβώσεις ή να κοψεις ενα ή και περισσότερα pin και να μη το καταλάβεις καν.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα δεν είναι αν την έκανε ο αγοραστής τη ζημιά ή όχι αλλά το οτι δεν έχουν στο συγκεκριμένο κατάστημα την παραμικρή ανάγκη να σε πιστέψουν οτι όντως αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα. Δηλαδή αν το έσπασε το παιδί που κάνει το service στο e-shop τί θα έλεγε? Το έσπασα και το πληρώνω από τον μισθό μου?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  14. #14
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Ψυχικό
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    DSLAM
    HOL - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Αρχικά από πότε το bios update είναι λάθος???

    Δεν κοιτάξαμε το σοκετ. Ο επεξεργατής μπήκε και βγήκε και τοποθετήθηκε το προστατευτικό κάλημα. Όλοι είδαν ότι δεν υπήρξε κάποιο χτύπημα ή οτιδήποτε τέτοιο. Κάνουμε αυτή την δουλειά πολές φορές κάθε μήνα και δεν μας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο. Για να καταλάβω τον τρόπο σκέψης ... Τι καταλαβαίνεις όταν το δοκιμάζουν στο ένα κατάστημα, το δοκιμάζουν κεντρικά και μετά απο μια εβδομάδα σου λένε οτι δεν περνάει τον οπτικό έλεγχο επειδή υπάρχει στραβό πιν και δεν μπορούν κοιτάξουν τι έχει??

    Επίσης δεν έχω αναφέρει όλες τις συνομιλίες μου με το service ... κάθε φορά άκουγα άλλα πράγματα, μέχρι και ότι το παρέδωσα ΧΩΡΙΣ το προστατευτικό κάλημα και για αυτό έγινε η ζημιά, παροτι έγινε έλεγχο επί τόπου στη παράδοση!

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    τη τελευταία φορά που πηγα μητρική χαλασμένη στο eshop, εκει που τη παρεδωσα και εδωσα τη περιγραφη της βλάβης υποχρέωσα τον υπάλληλο να δει τη καλή κατάσταση των Pinς για να σιγουρευτώ πως υπάρχει εστω καποιος που θα το εχει δει, τελικά το κάλυμμα το είχε ο φιλός πανω απο τα pinακια ή το πήγε έτσι γυμνό;

    Γενικά είναι παλιοκατάσταση και δύσκολα να βγάλεις άκρη, τη τελευταια φορα μου ειχε συμβει στο Πλαισιο με μια καρτα γραφικων που ειχα παρει. αν δεν φώναζα και δεν ελεγα στον υπάλληλο να μου φέρει τον προιστάμενο του θα είχα ακόμη στο σπίτι τη χαλασμένη κάρτα γραφικών την οποία με το που παρέλαβα παραλίγο να μου κάψει όλο μου το κουτί..

    Καλό ξεμπέρδεμα φίλε..

Σελ. 1 από 41 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
    Από gpro στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-08, 00:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας