Λοιπον παιδια εχω δει και τα παλιοτερα ποστ εχω διαβασει και τη μιση βιβλιογραφια στο ιντερνετ ομως το προβλημα μου παραμενει.
Εχω tilgin vood 452 W ( vivodi telefonet+) και Marvell Yukon 88E8053 . Θελω να καταφερω να ξεκιναω τον υπολογιστη μου στελνοντας του απο το ιντερνετ(ας πουμε απο http://www.depicus.com/wake-on-lan/woli.aspx ) το περιφημο μαγικο πακετο. Εχω κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις και στη μητρικη αλλα και στην καρτα δικτυου(wake from shutdown -> on + wake capabilities (magic packet) )και στο ρουτερ πορτ φοργουορντ στην πυλη 7. Το πισι ξεκιναει κανονικα οταν στειλω το πακετο απο ενα αλλο υπολογιστη του δικτυου. ομως οταν προσπαθω μεσω ιντερνετ δεν γινεται τπτ. Το περιεργο ειναι οτι οταν εχω ανοιχτο τον υπολογιστη και μου στειλω το πακετο απο την παραπανω σελιδα μπορω να εντοπισω οτι το παιρνω επιτυχως (το βλεπω με το προγραμματακι μονιτορ απ την παραπανω σελιδα) οταν ομως κλεισω τον υπολογιστη , η διαδικασια πιανει μονο μεσω του δικτυου οπως ειπα και παραπανω. Υποψιαζομαι οτι το προβλημα καπου παιζει με το ρουτερ και το πως κανει broadcast τα πακετα στο λαν. Οταν σβηνει το πισι δεν εχει δηλαδη IP η καρτα δικτυου το πακετο δεν φτανει,ενω οταν ειναι ανοιχτο φτανει. Τεσπα , εχει καταφερει κανεις με αυτο το ρουτερ να λειτουργησει το WOL ?

Ευχαριστω εκ των προτερων