Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Το avatar του μέλους RHCP
    RHCP Guest
    Καλημέρα,

    από τον Σεπτέμβριο θα είμαι στην Αγγλία και αναρωτιέμαι αν γνωρίζει κάποιος ποιός είναι ο καλύτερος (και οικονομικότερος) τρόπος για να μου στέλνουν χρήματα από Ελλάδα και να τα παίρνω εκεί σε λίρες.
    Απ' όσο γνωρίζω δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση να μου βάζουν σε ελληνική τράπεζα και να τραβάω από εκεί μικρά ποσά γιατί υπάρχουν προμήθειες...

    θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορία !

    ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Η προμήθεια όταν τραβάς απο ελληνική τράπεζα είναι 2 ευρώ. Η προμήθεια όταν σου στέλνουν σε ξένη είναι 0,5 για όποιον κάνει το έμβασμα και 15 για όποιον το παίρνει αν το κάνεις ηλεκτρονικα. Μην δοκιμάσεις ούτε καν την HSBC με τη σκέψη ότι είναι ξένη τράπεζα γιατι δεν ισχύει αυτό. Είναι άλλη της αγγλίας και άλλη η εδω.
    Πιστεύω ότι επειδή όλα τα λεφτά θα βγαίνουν από την ίδια τσέπη(των γονιών σου) καλύτερα να τραβάς από ΑΤΜ λίγο μεγαλύτερα ποσά για να μην πληρώνεις διαρκώς προμήθεια παρά να πληρώνουν τα 15 κάθε φορα αυτοί ή εσυ(σκέψου με 2 ευρώ τη φορά είναι 7 φορες το μήνα να κάνεις ανάληψη.
    Καλύτερη λύση φυσικά είναι η χρεωστική κάρτα(των αναλήψεων σου συνήθως είναι). Πληρώνεις τα πάντα με αυτή και τραβιούνται χωρίς προμήθειες απο το λογαριασμό σου. Και έχεις λίγα λεφτα στο χέρι για τις μικρές καθημερινές ανάγκες. Από οσο θυμαμαι οι αγγλοι τα κάνουν όλα με κάρτα

    Δεν ξέρω γιατι δεν έχω δοκιμάσει το paypal για τέτοια μεταφορά.Λογικά γίνεται δηλώνοντας τους λογαριασμούς

  3. #3
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Eίχαμε κάνει μια συζήτηση παλιότερα, κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις κάτι.

    Εν συντομία, καθε τράπεζα έχει διαφορετική προμήθεια σε αναλήψεις απο το εξωτερικό και σε ηλεκτρονικά εμβάσματα μεταξύ λογαριασμών (μέσω IBAN). Επίσης στο έμβασμα πέρνουν και οι δυο τράπεζες προμήθεια, ενδεικτικά στα 2κ ευρώ η barclays παιρνει προμήθεια 6 λίρες. Ενώ απο ATM οι αγγλικές τράπεζες δεν παίρνουν προμήθεια, εκτός αν πας σε μηχάνημα Link 24 που είναι σε pubs,clubs, ψιλικατζίδικα που δεν θα πας όμως

    Το αντίστοιχο διατραπεζικό σύστημα ΔΙΑΣ στην Αγγλία δεν χρεώνει προμήθειες, οποτε απο οποιαδήποτε τράπεζα σηκώνεις τζάμπα.

    Αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι πόσο χρεώνουν οι Ελληνικές τράπεζες και να έχεις υπόψη σου οτι θα σηκώνεις 500ρικα, και είτε θα τα κρύβεις κάτω απο το στρώμα, είτε θα τα καταθέτεις σε Αγγλικό λογαριασμό (είναι πολύ ευκολο να ανοίξεις φοιτητικό λογαριασμό).

    /offtopic Σε ποιά πόλη σε στέλνει η κακούργα η ξενιτειά?

  4. #4
    Το avatar του μέλους RHCP
    RHCP Guest
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

    @ nmavro73 ναι έχω ακούσει για την HSBC...!; Έχεις δίκιο, δεν συμφέρει για μικρά ποσά.

    @ KLG αυτό σκέφτομαι να κάνω (ανάληψη από ελληνικό λογαριασμό κατάθεση σε αγγλικό λογαριασμό) . Θα έχω την ταλαιπωρία βγάλε-βάλε από τη μία τράπεζα στην άλλη αλλά τουλάχιστον θα είμαι ήσυχη!

    Στο Liverpool πηγαίνω (και ανυπομονώ!) !!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Μικρή χρέωση έχει και η διεθνής ΕΘΝΟCash, αλλά δεν συμφέρει να κάνεις ανάληψη μικροποσών, πάντοτε η ανάληψη συμφέρει να γίνεται στο οριακό ποσό. Ρώτησε την Εθνική Τράπεζα.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RHCP Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ KLG αυτό σκέφτομαι να κάνω (ανάληψη από ελληνικό λογαριασμό κατάθεση σε αγγλικό λογαριασμό) . Θα έχω την ταλαιπωρία βγάλε-βάλε από τη μία τράπεζα στην άλλη αλλά τουλάχιστον θα είμαι ήσυχη!

    Στο Liverpool πηγαίνω (και ανυπομονώ!) !!!!
    Δεν είναι ταλαιπωρία, θα πηγαίνεις στο ΑΤΜ της τράπεζας σου, θα σηκώνεις, και μετά θα μπαίνεις μέσα να καταθέσεις.

    Βέβαια για τα μεγάλα πακέτα καλό είναι να σκεφτείς το εμβασμα. π.χ. αν τα διδακτρά είναι γύρω στα £3.5k, 7 αναλήψεις απο £500 ίσως να σου στοιχίσουν περισσότερο απο ένα έμβασμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίχαμε κάνει μια συζήτηση παλιότερα, κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις κάτι.

    Εν συντομία, καθε τράπεζα έχει διαφορετική προμήθεια σε αναλήψεις απο το εξωτερικό και σε ηλεκτρονικά εμβάσματα μεταξύ λογαριασμών (μέσω IBAN). Επίσης στο έμβασμα πέρνουν και οι δυο τράπεζες προμήθεια, ενδεικτικά στα 2κ ευρώ η barclays παιρνει προμήθεια 6 λίρες. Ενώ απο ATM οι αγγλικές τράπεζες δεν παίρνουν προμήθεια, εκτός αν πας σε μηχάνημα Link 24 που είναι σε pubs,clubs, ψιλικατζίδικα που δεν θα πας όμως

    Το αντίστοιχο διατραπεζικό σύστημα ΔΙΑΣ στην Αγγλία δεν χρεώνει προμήθειες, οποτε απο οποιαδήποτε τράπεζα σηκώνεις τζάμπα.

    Αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι πόσο χρεώνουν οι Ελληνικές τράπεζες και να έχεις υπόψη σου οτι θα σηκώνεις 500ρικα, και είτε θα τα κρύβεις κάτω απο το στρώμα, είτε θα τα καταθέτεις σε Αγγλικό λογαριασμό (είναι πολύ ευκολο να ανοίξεις φοιτητικό λογαριασμό).

    /offtopic Σε ποιά πόλη σε στέλνει η κακούργα η ξενιτειά?
    To τζάμπα που λες δεν νομιζω ότι ισχύει. Στην αδερφή μου μια χαρά χρεώνουν 2 ευρώ την ανάληψη επειδή παίρνει από Eurobank

  8. #8
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To τζάμπα που λες δεν νομιζω ότι ισχύει. Στην αδερφή μου μια χαρά χρεώνουν 2 ευρώ την ανάληψη επειδή παίρνει από Eurobank
    Η Βρετανική τράπεζα χρεώνει 2 ευρώ?

    Τα ΑΤΜ στο ΗΒ, γράφουν στις οθόνες τους οτι δεν χρεώνουν για συνναλαγές άλλων τραπεζών (της ΕΕ). Μάλλον είναι συναλλαγματικό χαράτσι ή χρεώνει η eurobank.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    H eurobank χρεώνει 2 ευρώ

Παρόμοια Θέματα

  1. Ευρώ , Λίρες και play.com...
    Από tzzird στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-08, 09:57
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-08, 18:40
  3. Και μέσω internet από τις τράπεζες από 1/11 τα τέλη κυκλοφορίας
    Από chrand στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 14:18
  4. Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-06, 18:39
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-06, 17:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας