Καλημέρα, είμαι σύμφωνα με τον τεχνικό του ΟΤΕ αλλά γνωρίζοντας και εγώ την περιοχή περίπου στα 5Km απο το κέντρο..αρκετά μακριά δηλαδή.

Η γραμμή μου ειναι ΟΤΕ 2Mbps και την έκανα απο ISDN σε PSTN μήπως δούμε άσπρη μέρα. Στην ISDN με Speedtouch 536i v6 συγχρόνιζα στα 1600Kbps στην καλύτερη κατα τις 6 το πρωί αλλιώς μέσος όρος τα 1200-1300Kbps. Το sagem δεν συγχρονίζει ούτε για αστείο !

Tώρα θα πάρω νεό router και απλά θα ήθελα κάποια πρόταση για κάτι δοκιμασμένο σε αποστάσεις. Πάνω απο 100ευρώ δύσκολα τα δίνω.
To speedtouch δεν λέω καλό ήταν, αρκετά λιτό βέβαια χωρίς official firmware updates* ή άλλα πειράγματα άλλα αλλά και στα 35e.
Αν δεν υπήρχε ζήτημα να αφήνω το PC ανοιχτό όλη μέρα θα έκανα ότι ήθελα με το λινουξάκι μου.
Το ασύρματο δεν με απασχολεί αλλά έτσι και αλλιώς σχεδόν ολα βγαίνουν με ασύρματο.

Είπα να ρωτήσω εδώ γιατί βλέπω κατι 3Com, Linksys και Netgear απο 55e - 80e.Αυτά τα ολίγα και κάθε πρόταση δεκτή.


*Υπήρχε ένα site για developers ή κάτι άλλο για την Thomson-alcatel αλλά δεν πήρα απάντηση ποτε σε εγγραφή που έκανα.