Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Στις γειτονιές πρέπει να εξασφαλίζονται οι θέσεις των

Ψήφισαν
47. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ναι

    27 57,45%
  • όχι

    20 42,55%
Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 126
  1. #1
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Οι λαϊκές αγορές είναι ένας θεσμός στην Αθήνα που προϋπάρχει του προβλήματος πάρκιν και αυτό εξηγεί γιατί φαίνεται ΤΟΣΟ παράλογος στις μέρες μας.

    Πράγματι, στη γειτονιά μου (έξω από το δακτύλιο -> Λεωφ Αλεξάνδρας) έχουμε τρεις λαϊκές αγορές. Μία στη Λομβάρδου, μία Κατσώνη και μία στη Ροϊδη.

    Ταυτοχρόνως, είμαστε και όρια δακτυλίου, πίσω από τον Άρειο Πάγο, τη ΓΑΔΑ, αρκετά νοσοκομεία, δικαστήρια, εμπορικό κέντρο, κόμβος λεωφορείων κλπ.

    Ε, τις ημέρες της λαϊκής, μπορεί και να κοιμηθείς στο αμάξι σου, αφού ένας δρόμος που χωράει ίσα με 600 αυτοκίνητα γίνεται αγορά

    Και αναρωτιέμαι:
    Αφού υπάρχει χώρος σε αρκετά σημεία της Λεωφόρου Αλεξάνδρας όπου το πάρκιν ΔΕΝ επιτρέπεται ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ, αφού υπάρχουν πάρκα, υπάρχουν πλατείες, υπάρχουν χίλια δυο σημεία, ΓΙΑΤΙ κλείνουν το δρόμο ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ και πρέπει τα παιδιά να ακούνε για πατάτες, ντομάτες αγγούρια όλο το πρωί, να μη βρίσκει άνθρωπος να παρκάρει και γενικώς να αναστατώνουν το σύμπαν;

    Επιπλέον:
    Σε σημεία ακριβώς έξω από το δακτύλιο, όπου υπάρχουν ΤΕΤΟΙΑ προβλήματα, δεν θα έπρεπε να είναι τα πρώτα σημεία στα οποία να δίνεται κάρτα πάρκιν στου μόνιμους κατοίκους της περιοχής πρώτα με εξασφαλισμένη θέση ΜΕΤΑ εργάσιμες ώρες και ό,τι περισσέψει να πηγαίνει στους επισκέπτες;

    Δεν θα έπρεπε πλέον με την αγορά αυτοκινήτου να ελέγχουν οι αρχές αν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις σε εκείνη τη περιοχή, πόσες θέσεις διαθέτει το οίκημα στο οποίο μένει κάποιος και πόσες έχει στα οικοδομικά του όρια ώστε να του δώσουν ή όχι κάρτα πάρκιν;

    Η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη και παρανοϊκή. Υπάρχουν διοικητικές λύσεις που μπορούν να τη βελτιώσουν και ελπίζω κάποιος να μας ακούσει
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  2. #2
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Σε σημεία ακριβώς έξω από το δακτύλιο, όπου υπάρχουν ΤΕΤΟΙΑ προβλήματα, δεν θα έπρεπε να είναι τα πρώτα σημεία στα οποία να δίνεται κάρτα πάρκιν στου μόνιμους κατοίκους της περιοχής πρώτα με εξασφαλισμένη θέση ΜΕΤΑ εργάσιμες ώρες και ό,τι περισσέψει να πηγαίνει στους επισκέπτες;

    Δεν θα έπρεπε πλέον με την αγορά αυτοκινήτου να ελέγχουν οι αρχές αν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις σε εκείνη τη περιοχή, πόσες θέσεις διαθέτει το οίκημα στο οποίο μένει κάποιος και πόσες έχει στα οικοδομικά του όρια ώστε να του δώσουν ή όχι κάρτα πάρκιν;
    Ναι στο πρώτο, όχι στο 2ο
    Στο 2ο γιατί να μη δίνουν κάρτα σε κάποιον που μετακομίζει στην περιοχή, από τη στιγμή που έχει τα ίδια διακιώματα με σένα; Το first come - first served ισχύει για την πιθανότητα να βρεις παρκάρισμα, όχι για την πιθανότητα να βγάλεις κάρτα! Προσωπικά δεν ξέρω καμιά χώρα όπου να γίνεται το 2ο που λες. Βέβαια δεν ξέρω και καμιά χώρα με το χάλι της Ελλάδας στις θέσεις (!) στάθμευσης...
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Βάλε και άλλες δύο επιλογές:

    Να χτίζονται οι πολυκατοικίες με πάρκινγκ
    Να φτιάξουν πάρκινγκ για τις πολυκατοικίες που δεν έχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Ναι στο πρώτο, όχι στο 2ο
    Στο 2ο γιατί να μη δίνουν κάρτα σε κάποιον που μετακομίζει στην περιοχή, από τη στιγμή που έχει τα ίδια διακιώματα με σένα; Το first come - first served ισχύει για την πιθανότητα να βρεις παρκάρισμα, όχι για την πιθανότητα να βγάλεις κάρτα! Προσωπικά δεν ξέρω καμιά χώρα όπου να γίνεται το 2ο που λες. Βέβαια δεν ξέρω και καμιά χώρα με το χάλι της Ελλάδας στις θέσεις (!) στάθμευσης...
    Αυτός ο κάποιος θα οφείλει να ελέγξει κατά πόσον:
    1ον υπάρχει διαθέσιμος χώρος ΕΝΤΟΣ κτηρίου
    2ον υπάρχει διαθέσιμος χώρος στα οικοδομικά όρια του κτηρίου που μένει (μπροστά στο σπίτι του)
    ΕΑΝ δεν υπάρχει χώρος στη περιοχή ΓΕΝΙΚΑ.

    Με άλλα λόγια, απλά ΠΡΙΝ μετακομίσεις θα πρέπει να συζητήσεις αν υπάρχει θέση πάρκιν. Αυτό το έκανα εγώ στην Αγγλία. Μου έλεγε ο ιδιοκτήτης «έχω δύο θέσεις μπροστά στο σπίτι και μία σε γκαράζ», το οποίο το ελέγχαμε, γιατί μέναμε 5 ατόμα σε ένα σπίτι + φιλενάδες περί τους ... 10 και πηγαινοερχόντουσαν 3-4 αυτοκίνητα σε εκείνο το σπίτι. Ο επισκέπτης το έβαζε στο γκαράζ και εμείς στο δρόμο.

    Σχετικά με το δεύτερο που λες, αυτό ΓΙΝΕΤΑΙ στο Τόκυο.
    Μόνο που εκεί σου λένε «έχεις εξασφαλίσει πάρκιν; ΟΧΙ;;;;!» «ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΜΑΞΙ!»
    (ούτε σε περιοχές με κίνηση, ούτε χωρίς κίνηση, απλά δε παίρνεις!, καλό έεεε;!)

    Σημείωση, κάθε μέρα αγοράζουμε 700 αμάξια στην Αθήνα. Σε λίγο καιρό, θα τα βάλουμε ΟΛΟΙ μαζί στο κώλο μας και εκείνοι που έχουν πληγεί περισσότερο από αυτό είναι οι κάτοικοι των ορίων του δακτυλίου. Έρχονται εδώ για μετεπιβίβαση στα λεωφορεία, παρκάρουν στη γειτονιά μας, και εμείς τρώμε κλήσεις γιατί παρκάρουμε όπου βρούμε σε μέρες με Λαϊκή.

    Αυτά είναι άγρια και ανεγκέφαλα πράγματα.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper
    Βάλε και άλλες δύο επιλογές:

    Να χτίζονται οι πολυκατοικίες με πάρκινγκ
    Να φτιάξουν πάρκινγκ για τις πολυκατοικίες που δεν έχουν.
    Το 1ο γίνεται υποχρεωτικά πλέον.
    Το 2ο δεν είναι τεχνικά εφικτό. Όπου είναι εφικτό (υπήρχε πρόβλεψη) είναι οικονομικά ασύμφορο.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper
    Βάλε και άλλες δύο επιλογές:

    Να χτίζονται οι πολυκατοικίες με πάρκινγκ
    Να φτιάξουν πάρκινγκ για τις πολυκατοικίες που δεν έχουν.
    Είναι υποχρεωτικό από το κανονισμό οι νέες πολυκατοικίες να έχουν πάρκιν.
    Όχι όμως για όλα τα διαμερίσματα.

    Στα παλία δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Σπίτι τώρα που δεν έχει γκαράζ από μόνο του και φτιάχτηκε το 1932 ή το 55, τι να του πεις; Να έβαζες γκαράζ; Αφού όταν το έφτιαξε ήταν χωματόδρομος η γειτονία και είχε δύο αυτοκίνητα!

    Πιστεύω ότι πρέπει να περιοριστεί η κίνηση μέσω του πάρκιν. Όχι διόδια, απλά ιδιωτικά πάρκιν με πληρωμή για τους επισκέπτες.

    Είναι λογικό όταν κάποιος γυρίζει από ταξίδι 1000+Km να βρίσκει μία θέση να παρκάρει στο μισό χιλιόμετρο από το σπίτι του, χωρίς να κάνει το γύρο του κόσμο για 45λεπτά, νομίζω.

    Απλά πράγματα:
    Να σου λέει ο δήμος:
    1) πόσες θέσεις έχεις στη πρόσοψη του σπιτιού σου στο πεζοδρόμιο; 5;
    2) πόσες ιδιωτικές θέσεις έχεις στο υπόγειο; άλλες 10;

    Ε, σύνολο σε αυτή τη πολυκατοικία 15 αυτοκίνητα. Μοίρασέ τα όπως νομίζεις, σε αυτή τη διεύθυνση εγώ δίνω 15 άδειες για να παρκάρουν οπούδηποτε στην ευρύτερη γειτονιά. (4 τετράγωνα ολόγυρα). Οι υπόλοιποι σε γκαράζ. Και αυτό να αναφέρεται και στο συμβόλαιο της ενοικίασης.

    Αν οι θέσεις που βρίσκονται μπροστά από ένα σπίτι είναι περισσότερες από αυτές που έχουν οι ένοικοί, τότε να γίνονται επισκεπτών, εφόσον καλύφτούν οι θέσεις των μονίμων που «λείπουν» από άλλες πολικατοικίες σε αυτή τη γειτονιά.

    Απλά, καθαρά και λογικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 28-09-05 στις 16:41.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Σχετικά με το δεύτερο που λες, αυτό ΓΙΝΕΤΑΙ στο Τόκυο.
    Μόνο που εκεί σου λένε «έχεις εξασφαλίσει πάρκιν; ΟΧΙ;;;;!» «ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΜΑΞΙ!»
    (ούτε σε περιοχές με κίνηση, ούτε χωρίς κίνηση, απλά δε παίρνεις!, καλό έεεε;!)

    Σημείωση, κάθε μέρα αγοράζουμε 700 αμάξια στην Αθήνα. Σε λίγο καιρό, θα τα βάλουμε ΟΛΟΙ μαζί στο κώλο μας και εκείνοι που έχουν πληγεί περισσότερο από αυτό είναι οι κάτοικοι των ορίων του δακτυλίου. Έρχονται εδώ για μετεπιβίβαση στα λεωφορεία, παρκάρουν στη γειτονιά μας, και εμείς τρώμε κλήσεις γιατί παρκάρουμε όπου βρούμε σε μέρες με Λαϊκή.

    Αυτά είναι άγρια και ανεγκέφαλα πράγματα.
    Έχεις δίκιο. Αντίστοιχες και πιο αυστηρές προδιαγραφές υπάρχουν και στη Σιγκαπούρη (το είχα ξεχάσει!).
    Πάντως για τα νέα αυτοκίνητα. Μάντεψε ποια πόλη έχει τα πρωτεία στην ΕΕ. Όπως είπες... Να δούμε που θα τα βάλουμε...
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Ναι, για ρωτα σε πόσες νέες πολυκατοικίες οι θέσεις πάρκιγκ αποτελούν απλά εμπορεύσιμο προιόν. Σου λέει ο ιδιοκτήτης: "Οι ένοικοι θα το βάζουν στην πυλωτή, και τα υπόγεια γκαράζ πωλούνται προς 60000€ η θέση.
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  9. #9
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    N. Smirni
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    με μια μικρή λεπτομέρεια ...έχω και εγώ πληρώσει τέλος κυκλοφορίας και ισχύει παντού..άρα αν θες να μην παρκάρω στη γειτονιά σου πρέπει να μου γίνει η αντίστοιχη έκπτωση...

    οι δρόμοι είναι δημόσιοι αν εχεις πρόβλημα στο πάρκιν λόγω λαικής είναι δικό σου όπως και δικό μου όταν έχω εγώ λαική..

    είναι λογικές οι προτάσεις που λες αν υπήρχαν θέσεις αρκετές αλλά δεν θα είχες και πρόβλημα τότε...

    αφού πληρώνουμε πάντως όλοι τα ίδια έχουμε και τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα..έτσι δεν είναι?

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.413
    Downloads
    123
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΑΒΑΤΩΝ
    Από ότι ξέρω λόγο και επαγγέλματος για την κατασκευή μίας πολυκατοικίας υποχρεούται ο κατασκευαστής να έχει και θέσεις πάρκιγκ ,όπως και ακάλυπτο χώρο.. αν βλέπετε τίποτα από τα δύο ......

    Ζώντας καθημερινά αυτό το πρόβλημα με τις κατασκευές που κυριολεκτικά με φρικάρει μιας και άπειρα αρχαία στην πόλη της Θεσσαλονίκης θάβονται , ακάλυπτη χώροι μένουν στο 1Χ1 ή εξαφανίζονται για να γίνει ένα ακόμα διαμέρισμα και βέβαια τα πάρκινγκ γίνονται μαγαζιά ...

    Στο θέμα των χώρων στάθμευσης για μένα φέρει την απόλυτη ευθύνη το κράτος που δεν επιβάλει κάθε πολυκατοικία, κτίριο να έχει δικό του πάρκινκγ.

    Οι ελάχιστες εξαιρέσεις που βλέπουμε σε πολύ μεγάλες κατασκευές που βρίσκονται σε κεντρικά σημεία υπάρχουν θέσεις πάρκιγκ ( πόγειες) μιας και δεν μπορούν αλλιώς να τις πουλήσουν.

    Όσο το κράτος αδιαφορεί ο χώρος των κατασκευών δεν πρόκειται να αλλάξει την συμπεριφορά της αρπαχτείς και να ενδιαφερθούν για το χάος που έχουν δημιουργήσει.

    Εξαίρεση τα δημόσιο κτήρια που κατασκευάζονται και έχουν.

    Βέβαια να μην παραλείψουμε και το γεγονός ότι μια οικογένεια μπορεί αν έχει και 4 αυτοκίνητα ...

    Και ας μην σχολιάσω για τις κατασκευές που σκέφτομαι να πάρω σπίτι, έχοντας το 35% των κατασκευών στην Θεσσαλονίκη και δεν θέλω να πάρω από κανέναν......αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
    CPU:i7 965+Hydro™ MOBO: Classified DDR:3x2GB Corsair 1866C7 GPU........SSD:Intel® X25-M HDD: 2x1TB Speedpoint F1-F3 PSU: Revolution 1050W CASE: Obsidian TFT: ASUS VW266H 26''

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από squib
    με μια μικρή λεπτομέρεια ...έχω και εγώ πληρώσει τέλος κυκλοφορίας και ισχύει παντού..άρα αν θες να μην παρκάρω στη γειτονιά σου πρέπει να μου γίνει η αντίστοιχη έκπτωση...
    Τελος κυκλοφορίας!! οχι τέλος παρκαρίσματος

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoYmErOs
    Στο θέμα των χώρων στάθμευσης για μένα φέρει την απόλυτη ευθύνη το κράτος που δεν επιβάλει κάθε πολυκατοικία, κτίριο να έχει δικό του πάρκινκγ.
    Δεν υπάρχει ρε παιδιά, όταν στην ελλάδα αρχίσαν να κάνουν οικοδομές αυτό δεν το σκεφτήκαν, σαν χώρα ειμαστε πυκνοκατοικημένοι, και όταν γίναν οι οικοδομές πριν 20-30 χρόνια, δεν σκεφτήκαν το πάρκινγ, οι νέες πλέον γίνονται με παρκινγ

    Θα πρέπει να τα γκρεμίσουν όλα και να τα κάνουν απο την αρχή!

    κάτι που δεν γίνεται!

    Σε άλλες χώρες (αυστραλία πχ ) όλοι έχουν το σπιτάκι τους με την αυλή τους, εδώ που είναι τα σπιτάκια;

    αλλά είναι και λιγο μεγάλη η αυστραλιά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Είναι λογικό όταν κάποιος γυρίζει από ταξίδι 1000+Km να βρίσκει μία θέση να παρκάρει στο μισό χιλιόμετρο από το σπίτι του, χωρίς να κάνει το γύρο του κόσμο για 45λεπτά, νομίζω.
    εγω να δείς που ακόμα και με μηχανάκι δεν βρίσκω!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Ε, σύνολο σε αυτή τη πολυκατοικία 15 αυτοκίνητα. Μοίρασέ τα όπως νομίζεις, σε αυτή τη διεύθυνση εγώ δίνω 15 άδειες για να παρκάρουν οπούδηποτε στην ευρύτερη γειτονιά. (4 τετράγωνα ολόγυρα). Οι υπόλοιποι σε γκαράζ. Και αυτό να αναφέρεται και στο συμβόλαιο της ενοικίασης.
    Δεν θα σου σου έκανε όμως αν σου λέγαν, ξέρεις δεν μας φτάνουν οπότε απο το γράμμα p και μετά ψάξε να βρείς.....

  12. #12
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Εγώ θα έλεγα σε κάθε πολυκατοικία , να υπάρχουν πολύ περισσότερες θέσεις πάρκινγκ από τα διαμερίσματα που έχει , έτσι ώστε και να εξασφαλίσει τα αυτοκίνητα των ενοίκων της , αλλά και τις θέσεις που αφαιρεί από τον δρόμο , μιας και σε όλη την φάτσα της δεν μπορείς να παρκάρεις , αφού παντού υπάρχουν παρκιν στις πυλωτές . (Δεν λέω να βάζουν δωρεάν οι περίοικοι τα αυτοκίνητά τους , αλλά με κάποιο μηνιαίο ενοίκιο) .

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cafeeine
    Ναι, για ρωτα σε πόσες νέες πολυκατοικίες οι θέσεις πάρκιγκ αποτελούν απλά εμπορεύσιμο προιόν. Σου λέει ο ιδιοκτήτης: "Οι ένοικοι θα το βάζουν στην πυλωτή, και τα υπόγεια γκαράζ πωλούνται προς 60000€ η θέση.
    Για ψάξε λίγο τη νομοθεσία. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η μεταπώληση που αναφέρεις. Αν τα τετραγωνικά σου καλύπτουν τις θέσεις πάρκινγκ τότε ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ θέση και ο κανένας δεν μπορεί να την πουλήσει.
    Δλδ. Αν μένεις σε μια 4όροφη με 8 διαμερίσματα και συνεπώς 8 αυτοκίνητα τότε με μια πλάκα περίπου 60m2 καλύπτεις τις θέσεις. Αν κάποιος σου πει "στάξε" καλύτερα να το ψάξεις περισσότερο αφού η θέση ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ και κανένας δεν μπορεί να την πουλήσει σε σένα ή σε άλλον.

    Και τέλος για να μη λέμε μλκίες δεξία-αριστερά (προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα Cadeeine) οτιδήποτε άλλο γίνεται είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ. Αν γίνεται στην περιοχή σας έχετε νόμιμο συμφέρον (που είσαι Tormentora να με θαυμάσεις) να τους καταγγείλετε ΚΑΙ να ζητήσετε ασφαλιστικά μέτρα για διακοπή εργασιών μέχρι να αποδειχθεί το αν υπάρχουν οι προβλεπόμενες θέσεις πάρκινγκ.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #14
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle
    Εγώ θα έλεγα σε κάθε πολυκατοικία ...
    Δυστυχώς Νίκο αυτό δεν είναι εφικτό. Κακά τα ψέματα το πάρκινγκ ειδικά από τη στιγμή που είναι υποχρεωτικό δεν είναι οικονομικά προσεδοφόρο. Σκέψου την Χ πυλωτή να ήταν κατάστημα... Επομένως κανένας κατασκευαστής δεν πρόκειται να θυσιάσει ούτε ένα cm² για κάτι τέτοιο, εκτός κι αν τον υποχρεώσει το κράτος. Και πάλι όμως θα πρέπει να πέσει ΧΟΝΤΡΟ χέρι γιατί ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για τις περιουσίες ιδιωτών (οικοπεδούχων, εργολάβων κτλ.κτλ.)
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από squib
    με μια μικρή λεπτομέρεια ...έχω και εγώ πληρώσει τέλος κυκλοφορίας και ισχύει παντού..άρα αν θες να μην παρκάρω στη γειτονιά σου πρέπει να μου γίνει η αντίστοιχη έκπτωση...

    οι δρόμοι είναι δημόσιοι αν εχεις πρόβλημα στο πάρκιν λόγω λαικής είναι δικό σου όπως και δικό μου όταν έχω εγώ λαική..

    είναι λογικές οι προτάσεις που λες αν υπήρχαν θέσεις αρκετές αλλά δεν θα είχες και πρόβλημα τότε...

    αφού πληρώνουμε πάντως όλοι τα ίδια έχουμε και τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα..έτσι δεν είναι?
    1. Τέλη κυκλοφορίας = Τα χρήματα που εισπράττει το κράτος για τη συντήρηση των δρόμων. Άλλο τέλη κυκλοφορίας, άλλο τέλη/κάρτες στάθμευσης, άλλο κάρτα καυσαερίων

    2. Όντας επί χρόνια παθών μιας κατάστασης που οδηγούσε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ σε καυγάδες (προσωπικά έχω έρθει στα χέρια 3 φορές και από το μπαλκόνι μου έβλεπα συνέχεια φασαρίες) είναι ΑΠΟΛΥΤΑ λογικό ο μόνιμος κάτοικος να έχει πλεονέκτημα έναντι του επισκέπτη. Στο κάτω-κάτω ο επισκέπτης μπορεί να πάρει ένα λεωφορείο ένα ταξί το μετρό ή και τον περιφερειακό για να έρθει (ΝΑΙ, από την Κόρινθο ). Ο μόνιμος κάτοικος δεν έχει τέτοιες πολυτέλειες. Αν δεν έχεις κάνει 1 ώρα να βρεις παρκάρισμα κάνοντας συνέχεια κύκλους και δεν έχει πει "πω, πω κωλοφαρδία όταν βρήκες στα 10 λεπτά... δεν καταλαβαίνεις! Μη σου πω για κολλητούς που κοιμήθηκαν στο αυτοκίνητο, για άλλους που το αφήνανε σε οδικές αρτηρίες, ξυπνούσανε στις 6 για να το μετακινήσουν και διάφορα τέτοια ωραία...

    3. Σαφώς και έχουμε τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις. Όπως εσύ έχεις ΔΙΚΑΙΩΜΑ στη στάθμευση στη κατοικία σου έτσι κι εγώ έχω δικαίωμα στη στάθμευση στην κατοικία μου. Που βλέπεις το παράλογο;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βιολογικές λαϊκές αγορές.
    Από giwrgosth στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-08, 18:50
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-08, 12:17
  3. Εκλογές και αγορές κρίνουν τον ΟΤΕ
    Από yianniscan στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-07, 16:17
  4. Ελληνικές επιχειρήσεις και online αγορές
    Από lazar στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-05, 01:05
  5. Πάρκιν μόνο κατοίκων περιοχής
    Από pelasgian στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-04, 01:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας