Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    03-07-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τον Ιανουάριο έκανα αίτηση -εξουσιοδοτηση μεσω fax στην connx για να συνδεθώ, ενω είχα ήδη συνδρομή στην forthnet. Ρώτησα στην connx αν έπρεπε να κάνω εγώ τίποτε άλλο, και με διαβεβαίωσαν πως όχι και ότι αναλαμβανουν τις διαδικασίες για τη μεταβαση απο τη forthnet αυτοι. Πράγματι μετα απο 2 μερες μπόρεσα και συνδέθηκα με το connx. Στα μέσα Μαιου μου ήρθε ενας λογαριασμός απο τη Forthnet που αφορούσε το διάστημα απο Ιανουάριο-Ιούνιο 100 περίπου ευρώ. Όταν τους είπα ότι δεν είμαι πλέον συνδρομήτης τους μου απάντησαν ότι ο λογαριασμός μου συνεχίζει να υφίσταται μέχρι να τον διακόψω ο ίδιος με αιτησή μου, και αυτό γιατί η συνδρομή μου ήταν Fast Internet ADSL λιανικής που δεν "κουμπώνει" σε αριθμό τηλεφώνου (σημειωτέον οτί εγώ ειχα πρωτοβάλει ADSL με τη FORHNET με το ADSL in a Box) και ότι είναι όπως ο λογαριασμός Dialup που εχει πρόσβαση σε οποιαδήποτε PSTN γραμμή. Κατόπιν διαμαρτυρήθηκα στν connx απο όπου μου είπαν ότι δεν είχαν ακούσει ποτέ παρόμοια περίπτωση και ότι η Forthnet παρανόμως με χρεώνει και να μην πληρώσω τίποτα.

    Εχει μήπως βρε παιδιά κάποιος απο εσάς καμμιά ιδέα για το τι συμβαίνει ή για το τι πρέπει να κάνω?

  2. #2
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και σε μένα το ίδιο μου έκαναν αλλά είχα κάνει και αίτηση διακοπής και με χρέωσαν το επόμενο μήνα μόνο
    Δεν πλήρωσα φυσικά και έκανα καταγγελία.

    Σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο αν και έπρεπε να κανείς αίτηση ακύρωσης.
    Προσπάθησe να κοινωνικοποιήσεις την καταγγελία σε όσους πιο πολλούς μπορείς(ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ, Γραμματεία Καταναλωτών, περιοδικά, forum klp)

  3. #3
    Εγγραφή
    14-10-2007
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Philips 5722
    SNR / Attn
    10(dB) / 20(dB)
    Σωστά φωτοτυπία έντυπο που να φαίνεται η ημερομηνία ενεργοποίησης στον νέο πάροχο και ο λογαριασμός που σε χρεώνουν το διάστημα αυτό και αποστολή με fax στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στη forthnet. Μην πληρώσεις τίποτα θα τακτοποιηθούν όλα ως δια μαγείας και θα σου ζητήσουν και συγνώμη. Γνωστή απάτη των εταιριών (εγω το έζησα με την vivodi)

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θα ζητήσουν συγνώμη αλλα θα συνεχίσουν να σε ενοχλούν για το ποσο ανεξάρτητα απο την καταγελία απλά θα είσαι κατοχυρωμένος απέναντί τους σε περίπτωση που στείλουν εξώδικο

    Τουλάχιστον σε έμενα αλλα και κάποιους άλλους εδω μέσα ακόμα τα ζητάνε.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-06-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.306
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FritzBox 7430
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κανονικά εαν είχες υπογράψει κάποιο συμβόλαιο το οποίο σε δέσμευε για 1 έτος , η χρέωση είναι βάση συμβολαίου και μάλιστα μετατρέπεται σε σύμβαση αορίστου χρόνου. Μετά το έτος εαν δεν στείλεις αίτηση διακοπής πως θέλεις να το γνωρίζει ότι αλλαξες Provider ? (ειδικά όταν δεν μιλάμε για υπηρεσία που δεσμεύει τον βρόγχο).
    Εαν για παράδειγμα ανοιξεις μια συνδρομή Internet στον Α Provider, σε δεσμευει κανείς ή είναι παράνομο να έχεις συνδρομή και στον B Provider ? Δεν πρέπει να ενημερώσεις ?
    Ποιος κατά την γνώμη σου ειναι υπεύθυνος για κάτι τέτοιο.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-10-2007
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Philips 5722
    SNR / Attn
    10(dB) / 20(dB)
    βρε παιδιά όταν κάνεις το νέο συμβόλαιο δεν έχει και πλάισιο που εξουσιοδοτείς τον νέο πάροχο να διακόψει την παλαιά σου σύνδεση? Άλλαξε αυτό?

  7. #7
    Εγγραφή
    30-06-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.306
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FritzBox 7430
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stjim63 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε παιδιά όταν κάνεις το νέο συμβόλαιο δεν έχει και πλάισιο που εξουσιοδοτείς τον νέο πάροχο να διακόψει την παλαιά σου σύνδεση? Άλλαξε αυτό?
    Αυτό ισχύει όταν λειτουργείς με ΑΡΥΣ ή από ιδιόκτητο δίκτυο του ενός παρόχου σε ιδιόκτητο δίκτυο άλλου παρόχου. Εδώ όμως δεν μιλάμε για κάτι τέτοιο αλλά για απλή συνδρομή-συμβόλαιο παροχής Internet ή να μας ξεκαθαρίσει τι ακριβώς αγόρασε και με ποιον τύπο συμβολαίο υπόγραψε. Εαν μιλάμε για Fast Internet είναι μονο η παροχή υπηρεσίας και δεν εμπλέκεται κανένας (γιαυτό και υπήρξε ενδεχόμενη λάθος ενημέρωση από τον νέο πάροχο)

    Τέλος έχει παρατηρηθεί και το εξής εαν εχω την Χ υπηρεσία με προπληρωμή π.χ. επιπλέον 100 λεπτά ομιλίας στο πακέτο Ψ . Τοτε η αλλαγή παρόχου μπορεί να μην διακόψει την παλιά τιμολόγηση γιατι πολύ απλά δεν το ξέρει κανείς ή δεν ενημερωσε.
    Ειναι καλό όταν έχουμε εξτρα πακέτα να ενημερώνουμε και τους δυο παρόχους και με την νεα ενεργοποίηση να κάνουμε εναν ελενχο και ενημέρωση διακοπής στον προηγούμενο (ετσι όπως είναι σημερα ρευστά ακόμη τα πράγματα)
    Τουλάχιστον για να είμαστε κατοχυρωμένοι.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Πάντα εξαρτάται από το τι λέει το συμβόλαιό μας.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17800/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    LINKSYS WAG200
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    απο οτι λεει ο φιλος πανω ειχε κανει ADSL IN-A-BOX και οχι φαστ κτλ.
    η χρεωση ειναι μηπως 99 ευρω?

  10. #10
    Εγγραφή
    03-07-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Για να σας δωσω κάποιες διευκρινήσεις πρέπει να πω πως για πρώτη φορά εβαλα ADSL με το
    ADSL in a Box της Forthnet για 6+2 μήνες. Όταν πέρασε το 8μηνο η σύνδεση έγινε αορίστου χωρίς βέβαια να με ρωτήσει κανεις απο τη Forthnet. Τελος πάντων μετά απο αυτό εγω αποφάσισα να πάω σε Connx μετα παρέλευση 5 μηνων απο τη στιγμη που έγινε αορίστου η συμβαση.
    Επίσης θα ήθελα να διευκρινήσω ότι ο μόνος λόγος πού δεν έκανα τη διακοπή στη Forthnet ήταν γιατί απο την Connx με διαβεβαίωσαν ότι μόνο με την εξουσιοδότηση που τους έστειλα θα τα έκαναν όλα αυτοί και δεν χρειαζόταν καμία άλλη ενέργεια εκ μέρους μου....

  11. #11
    Εγγραφή
    30-06-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.306
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FritzBox 7430
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1o Η συμβαση που υπέγραψες δες σε παρακαλώ εαν έχεις αντίγραφο τι εγραφε επάνω, π.χ. μετατρεπετε μετά την παρέλευση του 8μηνου σε αορίστου με υποχρεωτική παραμονή 1 έτους. Ετσι όπως τα λες (αν και θα βοηθούσαν οι ημερομηνίες των συμβολαίων)
    2ο Ο δεύτερος πάροχος είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον αρχικό πάροχο, εαν δεν τον έχει ενημερώσει, τοτε αυτός λογικά συνεχίζει να χρεώνει αγνοοντας την διακοπή. Στην περίπτωση του ΟΤΕ θα επρεπε να ενημερώσει τον πάροχο γιατι λογικά χρεώνει για την ΑΡΥΣ (που ειναι το ΒΟΧ) που ουσιαστικά δεν παρέχει .

Παρόμοια Θέματα

  1. Λάθος χρέωση απο Forthnet!!
    Από dimos78 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-08, 16:39
  2. forthnet απαράδεκτη χρέωση
    Από efsong στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-08, 19:04
  3. Χρέωση από Forthnet
    Από giakoub στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-07, 12:42
  4. Χρεωση τηλ. εξυπηρέτησης Forthnet
    Από glyki στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-07, 00:38
  5. Forthnet: Χρέωση από 1η Ιουλίου...
    Από nevian στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-03, 19:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας